Sağlık

Dopamin Seviyesi ve Zihinsel Enerjiyi Artırmanın 6 Doğal Yolu

Dopamin nedir, neden önemlidir ve vücudunuzdaki dopamin üretimini nasıl artırırsınız, biliyor musunuz? 

Dopamin, vücudunuzun ruh halinizi ve ödül, işlevsellik ve motivasyon duygularınızı etkilemek için kullandığı bir beyin kimyasalıdır. Vücudunuzdaki dopamin hormonu üretimini artırmak, daha verimli ve üretken çalışmanıza yardımcı olacak. Ayrıca, işler zorlaştığında ve irade gücünüz azaldığında odaklanmanızı ve kararlılığınızı korumanıza da yardımcı olacak. 

Bu listede dopamini artırmanın yollarını, yani genel zihinsel ve fiziksel sağlığınızı artırmanın, iyileştirmenin yollarını bulacaksınız. Dopamin seviyeleriniz birçok yönden vücudunuzun genel sağlığına bağlı olduğu için motivasyonunuzu ve odağınızı vücudunuzun genel sağlığından ve hedeflerinize ulaşma yeteneğinden ayırmak imkansızdır. 
 
İşte vücudunuzdaki dopamin hormonunu doğal yollardan artırmak için yapabilecekleriniz: 

  • Harekete Geçin 

Çalışmalar, egzersiz yapmanın dopamini doğal olarak artırmanın harika bir yolu olduğunu gösteriyor. Dopamin salınımına ek olarak, egzersizin ruh halini iyileştirdiği ve endorfin seviyelerini de yükselttiği kaydedilmiştir. 

Dopamin düzeylerini artırmak için gereken egzersizin sıklığı ve yoğunluğu ise kesin olarak belirlenmemiştir. Ancak çoğu uzman, egzersizi günlük aktivitelerinizin düzenli bir parçası haline getirmenizi önerir. Bazı günlerde spor salonuna veya hafif bir koşuya gidebilirsiniz. Diğer günlerde kısa bir yürüyüşe çıkabilir veya bir yoga dersine katılabilirsiniz. Faydaları hissetmek için kendinizi aşırı zorlamanız gerekmez. 

Kariyeriniz egzersiz yapmaya müsait değilse, gündelik yaşamınızda daha çok hareket etmenin yollarını arayın. Asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz ya da özel araç yerine toplu taşımaya yönelerek gününüze ekstra adımlar ekleyebilirsiniz.  

  • Temiz Hava Alın 

Dışarıda zaman geçirmenin her zaman rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca faydaları da çoktur çünkü dışarıda olmak temiz hava, güneş ışığı ve meditasyon yapma şansı sağlar. Sayısız araştırma, doğanın ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterir. Günlük koşuşturmacaya bir mola vermek ve doğayı takdir etmek, olumsuz duygularınızı azaltacak ve ruh halinizi iyileştirecektir. 

Dışarı çıktıktan birkaç dakika sonra kortizol stres hormonlarının üretimi azalır. Aynı zamanda endorfin ve dopamin üretiminiz artar. Yeterli D vitamini almak için her gün dışarıda 10 ila 30 dakika arasında zaman geçirmeniz tavsiye edilir. 

  • Kendinizle Bir Olun 
dopamin hormonu

Meditasyon, zihninizi temizleme ve düşüncelerinizi yargılamadan büyümesine izin verme sürecidir. Ayakta dururken, otururken ve hatta yürürken yapabileceğiniz pek çok meditasyon şekli vardır. 

Çalışmalar, bir saat meditasyon yapan katılımcılarda dopamin salınımında %65 artış olduğunu gösteriyor.  

Meditasyon, düşüncelerin odaklanmasını ve kontrolünü içerir. Sürekli olarak çevrenizdeki belirli bir öğeye odaklanan bir tür konsantrasyon meditasyonu yapıyorsanız, gözleriniz odağını kaybetmeye başladığında işiniz zorlaşabilir.  

Bir çeşit farkındalık meditasyonu yapıyorsanız, bu anda mevcut olmayı bildiğinizi gösterir. Temel öncül, beş duyunuza odaklanmanızdır, çünkü duyularınız her zaman şimdidedir. Örneğin, cıvıltısını duyduğunuz kuşlara, uçuştuğunu gördüğünüz yapraklara veya halının ayaklarınızın altında nasıl hissettirdiğine odaklanabilirsiniz. 

Araştırmalar, meditasyonun depresyon, kronik ağrılar ve anksiyete gibi hem fiziksel hem de zihinsel problemlere karşı faydaları olduğunu gösterir. Ve meditasyon dopamin seviyenizi arttırmanız için kapıyı aralar.  Meditasyon süreci, yaşamı takdir etmenize yardımcı olur. Bu minnettarlık aynı zamanda dopamin üretimini doğal olarak artırmaya da yardımcı olacaktır. 

  • Müzikle Eğlenin 

Müzik dinlemenin de vücuttaki dopamin seviyesini doğal olarak artırdığı kanıtlanmıştır. Bu makalede okuduğunuz çözümlerin çoğu gibi, dopamin sizin için iyi olan ve sizi iyi bir ruh haline sokan alışkanlıklarla yakından bağlantılıdır. 

Müziği ve onun dopamin seviyelerini artırma yeteneğini çevreleyen araştırmaların çoğu klasik müziğe bağlıdır. Bu, sözlü müziğin dopamini artırmadığı anlamına gelmez. Ancak dopamin seviyenizi uyarıp uyardığınızdan emin olmak istiyorsanız, enstrümantal müziği tercih etmenin en iyisi olduğu anlamına gelir. 

Müzik dinlemek sizin için halihazırda bir zevk değil ise ve gündelik hayatınızda yeri yoksa, diğer eylemlerinizle müziği birleştirmenin yollarını bulabilirsiniz. Araştırırken, çalışırken, araba kullanırken, yürürken ve hatta meditasyon yaparken enstrümantal müzik dinlemek bunun ideal bir yolu olabilir. Amaç, gününüzü tamamen değiştirmek değil, dopamini doğal yoldan artırmanın basit yollarını bulmaktır. 

  • Protein ve Probiyotik Tüketin  
dopamin seviyesini yükseltmek için ne yapılmalı

Vücudunuz, amino asitlerle dopamin üretir. Bu amino asitler yumurta, soya, sığır eti, süt ürünleri ve baklagiller gibi gıdalarda bulunur. Araştırmalar, protein açısından zengin yiyecekler yemenin vücudunuzun ürettiği dopamin miktarını artırabileceğini gösteriyor. Tersine, protein içermeyen bir beslenme alışkanlığınız varsa, dopamin kaynağınızı tamamen tüketebilirsiniz. 

Daha fazla proteine ek olarak, daha fazla probiyotik tüketmeniz de önemli. Probiyotikler, sizin için iyi olan canlı bakteri ve mayalardır. Kulağa iştah açıcı gelmese de probiyotikler sindirim sisteminiz için gerçekten iyidir ve onları yoğurt gibi takviyelerde bulabilirsiniz. Vücudunuz iyi ve kötü bakterilerle doludur, bu nedenle mümkün olduğunda daha fazla yararlı bakteri eklemenin yollarını bulmak sizin için her açıdan iyi olacaktır. 

  • Yoğun Bir Günün Ardından Mutlaka Dinlenin 
dopamin seviyesi nasıl yükseltilir

İyi bir uyku genel sağlığın temel taşıdır. Sağlıklı yetişkinlerin her gece yaklaşık 6 ila 8 saat arası uyuması önerilir. Yeterli miktarda dinlendiğinizde, zihniniz daha uyanık ve odaklanmaya daha müsait olur. 

Araştırmalar, iyi bir gece uykusundan sonra ilk uyandığınızda dopamin seviyenizin en yüksek seviyede olduğunu gösterir. Ardından, ilerleyen saatlerde, dopamin seviyenizle birlikte koordinasyonunuz ve konsantrasyonunuz da azalmaya başlar. Bu nedenle, uygun miktarda uyku almanın dopamin seviyelerini doğal olarak artırmanın harika bir yolu olması şaşırtıcı değil. 

Bir şey için çalışırken, uykunuzdan ödün vermek cazip gelebilir ve bu ekstra saatlere gerçekten ihtiyacınız olabilir. Hatta bu zamanların en üretken saatleriniz olduğunu hissedecek kadar ileri gidebilirsiniz. Gerçek şu ki, olabilirler de! Ekstra bir proje üzerinde çalışıyorsanız ve gündüz bir işiniz veya çocuklu bir aileniz varsa, muhtemelen ayırabileceğiniz ekstra tek zamanınız akşamlarıdır. Düzenli uyku uyumadığınızda zihinsel verimliliğinizden ve dopaminden fedakarlık ettiğinizi bilin ve bunu uzun süreler boyunca yapmaktan kaçının, yeter. 

Tüm bu maddelerin sonunda, muhtemelen dopamin seviyelerinizin genel sağlığınıza bağlı olduğunu fark etmişsinizdir. Genel sağlığınızı iyileştirmek için bir şeyler yaptığınızda seviyeleriniz de artar. Uyumak, sağlıklı beslenmek ve aktif olmak için zaman harcamak size her zaman iyi gelecektir. 

Her biri sağladığı birçok faydaya ek olarak, dopamin seviyenizi artırmaya da yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, iyileştikçe daha iyi hissedersiniz! Dopamin, ödül, motivasyon, hafıza ve konsantrasyon fonksiyonlarınızda önemli rol oynar. Bu işlevler, vücudunuza ne kadar iyi davrandığınıza bağlı olarak iyileşecek veya azalacaktır. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Nikotin Nedir? Faydaları Var mı? Bağımlılık Yapar mı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu