Zevosis

Yılların Eskitemediği Dost: Vicks Nedir? Neye İyi Gelir?

Vicks, üşütmeye bağlı olarak gelişen öksürüklerde ve bilhassa geceleri uykudan uyandıran öksürüklerde oldukça etkilidir. Ama iyi geldiği tek husus bu değil!

 • 02 Kasım 2021
 • 629 kez görüntülendi.
Yılların Eskitemediği Dost: Vicks Nedir? Neye İyi Gelir?

İtiraf edin, logosunu görmek dahi burnunuzda o keskin mentol kokusunu canlandırmaya yetti bile! Ayrıca bu keskin koku sizi çocukluğunuza da götürmüş olmalı; zira en ufak bir soğuk algınlığı belirtisi gösterdiğimizde annelerimiz boğazımızı ve ayaklarımızı Vicks ile sarıp sarmalıyordu. O zamanlar bundan nefret ediyor olsak da insan bazı şeyleri büyüyünce anlıyor… Şimdi gelin, bu mucizevi şifa iksirini ve nelere iyi geldiğini detaylarıyla ele alalım. 

 

Vicks Nedir, İçeriğinde Neler Var? 

Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen merhem, 38 ve 50 g olmak üzere iki farklı boyut seçeneğiyle satışa sunulmaktadır.  

Bileşeninde; mentol, vazelin, okaliptüs yağı, timol, sedir ağacı yaprağı yağı, kamfur, terebentin ve Hindistan cevizi yağı yer alır.  

Haricen kullanılır.  

Vicks Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir? 

 • Soğuk Algınlığı Belirtileri ile Savaşır 

Üşütmeye bağlı olarak gelişen öksürüklerde ve bilhassa geceleri uykudan uyandıran öksürüklerde oldukça etkilidir. Sırt, boyun ve göğüs bölgesine sürüldükten sonra hafif masaj hareketleri ile cilt tarafından emilimi sağlanır ve bir bez ya da bandajla kapatılır. Dilerseniz aynı uygulamayı ayaklarınızda da gerçekleştirebilirsiniz.  

 • Burun Tıkanıklarını Açar 

Gribal enfeksiyon, sinüzit ya da alerjik reaksiyon kaynaklı olarak oluşum gösteren burun tıkanıklıklarında endikasyon gösterir. Burun ucunuza (burun deliklerine sürmekten kesinlikle kaçınınız) veya kıyafetinizin yakasına çok az bir miktar uygulayabilir ya da küçük bir kâsede kaynatılmış suyla Vicks’i karıştırdıktan sonra ortaya çıkan buharı soluyabilirsiniz. Bu işlem sırasında buharın uçmaması için başınızın üzerinde bir havlu tutmayı ihmal etmeyin.  

 • Kas ve Eklem Ağrılarını Dindirir 

Yoğun bir günün ardından ılık bir duş alıp, yatağınıza sarılmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz. Ama şimdi sahne; ağrı ve zonklamaların… Hemen ağrı kesicilere koşmanıza gerek yok; önce Vicks’e şans tanıyın. Ağrıların yoğunlaştığı bölgeye ufak bir miktarda uygulayın ve mümkünse birkaç dakika boyunca masaj yapın. Etkiyi hızlandırmak ve arttırmak için uyguladığınız bölgeyi bir bez ya da bandajla kapatabilirsiniz.  

Romatizma kaynaklı olarak gelişen ağrılarda da etkilidir. 

 • Sivilce ve Akne Tedavisinde Etkilidir 

İltihaplı sivilcelerde durum farklı olabilir. Üstelik cilt tipiniz de alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle öncelikli olarak bir dermatolog görüşü alın. Kullanabileceğinize dair onay aldıktan sonra sivilcelerinizin yoğunlaştığı bölgeye ince bir tabak formunda uygulayın ve yaklaşık olarak 25 dakikanın sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Günde bir kez yeterli olacaktır ve 1 haftadan sonra ara kullanıma ara verip cildinizi dinlendirmeyi ihmal etmeyin. 

 • Haşerelere Karşı Koruyucu Bir Kalkandır 

Sivrisinek, böcek ve kene ısırıklarının ardından etkilenen bölgede acı, ağrı, kaşıntı ve kızarıklık gibi tepkimeler meydana gelir. Bu şikayetlerin giderilmesinde de yine son derece etkilidir. Ayrıca bölgenin enfeksiyon kapmasını da önler. Uygulamak için, öncelikli olarak etkilenen bölgeyi temiz ve soğuk suyla yıkayın. Sonrasında Vicks’i sürün ve bu işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın.  

Vicks ayrıca, açık alandaki sinek taarruzundan da sizi korur. Dışarı çıkmadan önce kol, boyun ve bacak gibi bölgelerinize sürebilirsiniz. Evinizdeki sivrisinek istilasından korunmak için de aynı işlemi uygulayabilir ya da merhemin kutusunun kapağını açarak başucunuza koyabilirsiniz. 

Hayvanlardan bahsetmişken kedilerin de bu keskin kokudan hiç haz etmediğini belirtmeliyiz. Kedilerinizin tırnak izleri evin her noktasında kendisini göstermeye başlamışsa, odanın birkaç farklı noktasına Vicks sürün. Değil tırnaklamak, yanından dahi geçmeyecektir. 

 • Tırnak ve Ayak Mantarını Tedavi Edicidir 

Antibakteriyel ve antiseptik özelliği ile tırnak ve ayaklarda meydana gelen mantar probleminin tedavisinde yüksek ölçüde etkilidir. Ayak ya da tırnaklarınıza uygulamak için öncelikli olarak bölgenin temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Daha sonra Vicks’i uygulayın ve üzerini kapatın. Günde iki ya da üç kez uygulanabilir.  

 • Siğillerin Tedavisinde Etkilidir 

Human Papilloma virüsünün versiyonlarına bağlı olarak oluşum gösteren “verruca vulgaris” yani siğil probleminin çözüme kavuşturulmasında Vicks’in güçlü bileşeni önemli ölçüde etki sağlar. Bölgenin temiz ve kuru olması koşulu ile günde bir kez bu merhemi uygulayın ve ardından üzerini bandajla kapatın. En etkili sonucu alabilmek için gece uygulayın ve sabah uyandığınızda ılık su yıkayın.  

 • Kuru Cilt İçin Daha İyisi Olamaz 

Nemden yoksun cilt dokusu kaşıntılı, kızarık ve estetik olarak deforme olmuştur. Ellerinize ve diğer yüzeylere günde birkaç kez masaj yaparak yedirmeniz yeterliyken; ayak topuklarınızdaki kuruma için öncelikli olarak ılık su içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Ardından topuk taşı yardımı ile tahribata uğramış ölü derilerden kurtulun. Son olarak Vicks’i uygulayın ve çoraplarını giyerek bölgeyi kapatın. Sabah uyandığınızda ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. İyileşme gözlemlenene dek her akşam bu rutini uygulayabilirsiniz.  

 • Çatlaklarınızı Onarır  

Hamilelikle birlikte meydana gelen çatlaklar ve ani kilo kayıpları vücudunuzun formunda çatlaklarla birlikte deformasyonlara neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, günde iki kez ilgili bölgeye masaj yaparak uygulayın; kısa sürede farkı göreceksiniz. Selülitler için de tam bir savaşçı olduğunu söylememize gerek yok sanırım. 

 • Baş Ağırlarında ve Migren Ataklarında O Bir Kahraman 

Kas ağrılarına olan etkilerinden daha üstte bahsetmiştik. Ama baş ağrısındaki müthiş etkilerinden de ayrıca bahsetmeliyiz. Alnınıza ve şakaklarınıza sürün ve beş dakika kadar masaj yapın.  

 • Uyku Problemleri 

Yorgun ve bitkinsiniz, uykunuz da var ve uykunun size uğrayası yok… Kaynatılmış suya bir miktar Vicks’i karıştırın ve başucunuza bırakın. Bu karışımın etkisi kısa sürede odanızı ele geçirecek ve uykunun pofuduk kapılarını size aralayacak. 

 

Vicks’in Yan Etkileri Nelerdir? 

Kullanımı sonucunda kaydedilmiş bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak içeriğinde yer alan maddelere karşı duyarlılığınızın bulunması halinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda kullanmaya son verdiğinizde şikayetleriniz büyük olasılıkla sona erecektir. Devam etmesi halinde tıbbi destek alınız. 

Uyarı: Göz ve çevresine, burun deliklerinin içine, ağız içine ve açık yaralara uygulamaktan kaçınınız. 

Hamilelikte Vicks Kullanılır mı? 

Hamile kadınlarda kullanımı önerilmez. Aynı şekilde emziren annelerin kullanması da risk unsuru oluşturabilir. Bu yüzden laktasyon dönemin kullanabilmek için doktorunuzdan onay alınız. Doktorunuzun onaylaması halinde meme bölgesinde kullanmaktan kaçınarak kullanabilirsiniz.  

 

Bebeklerde Vicks Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması sakıncalıdır. Bebekler ve çocuklarda kullanım için Vicks BabyRub olan ürünü kullanabilirsiniz.  

Vicks Fiyatı 

Yetişkinler için olan versiyonu 2021 itibariyle 38.99 TL fiyata sahipken, bebekler için olanı ise 44.90 TL’dir. Eczanelerden reçetesiz olarak temin edebileceğiz gibi çoğu kozmetik marketten veya online alışveriş platformlarından da satın alabilirsiniz. Yalnız bu noktada aldığınız ürünün son kullanım tarihi ve orijinalliği konusunda temkinli davranın.  

Vicks Kullananlar 

User 1: Sivilceye iyi geldiğini çok geç keşfettim. Her zaman evinizde bulunurdu halbuki… Gece yatmadan sivilcenin üzerine hafifçe sürün ve sabah nasıl hezimete uğradığını görün. 

User 2: Onsuz bir kış düşünemiyorum. Midem çok hassas olduğu için mümkün olduğunca az ilaç almaya çalışıyorum. Üşüttüğümü anladığımda ayaklarıma ve boğazıma sürer bir güzel uyurum.  

User 3: Migren krizlerimde bir arkadaşım nane yağı sürmemi önermişti. Bende tesadüfen bunu sürdüm nane yağı olmadığından. Hem tecrübem hem de araştırmalarımla baş ağrısı için kullanılabilirliği sabit.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gripin Nedir? Nasıl Kullanılır? Gripin Yan Etkileri ve İçeriği Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ