Sağlık

Prepagel Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır? Prepagel Jel Nasıl Kullanılır?

Yoğun iş temposu, koşuşturma ve bitmek bilmeyen onlarca sorumluluk, bazen bedenimizin tahammül sınırlarını zorluyor ve sonucunda kas / eklem ağrılarıyla baş başa kalıyoruz. İşte tam da böyle anlarda Prepagel Jel doktorumuz tarafından reçete ediliyor ve adeta bize yeniden hayat veriyor! Şimdi gelin bu ilacın endikasyon gösterdiği başlıca problemleri ve nasıl kullanıldığını tüm detaylarıyla inceleyelim… 

Prepagel Jel Nedir? 

Nobelfarma İlaç San. ve Tic. A.Ş. tesislerinde üretimi gerçekleştirilen ve 40 g alüminyum tüp olarak eczaneneler üzerinden satışa sunulan Prepagel, etken madde olarak bileşen yapısında; Dietilamin salisilat ve essin maddelerini içerir.  

Bununla beraber içeriğinde yer almakta olan yardımcı maddeler ise; Lavanta yağı, Polietilen glikol-6-kaprilik asit, Neroli yağı, Isopropanol, Karboxyvinyl Polimerisate, Disodyum edetat ve Trometamol.  

Prepagel içeriğinde kortizon bulundurmaz.  

Prepagel Jel Ne İçin Kullanılır? 

 • Hemotom olarak adlandırılan vücudun çeşitli yerlerindeki kan toplanmasında,
 • Varise neden olan damar problemlerinde, 
 • Omuz ve boyun tutulmasında, 
 • Distorsiyon olarak isimlendirilen burkulmalarda, 
 • Siyatik kaynaklı bel ağrılarında, 
 • Lumbago olarak adlandırılan, siyatik kaynaklı ya da akut olarak meydana gelen ve üç ayı aşkın süredir devam eden şiddetli bel ağrılarında, 
 • Travmaya bağlı olarak cilt yüzeyinde oluşum gösteren ezik ve çürümelerde, 
 • Omurga kemiğinde meydana gelen servikal sendromlarda, 
 • Kas yırtıklarında, 
 • Burkulma kaynaklı oluşan şişkinliklerde, 
 • Tromboflebit olarak isimlendirilen toplardamarda gözlenen iltihaplanmalarda, kullanılır. 

Prepagel Jel Ne İşse Yarar? 

Uygulandığı bölgede başlıca üç şekilde etkinlik gösterir. Bunlar; analjezik olarak ağrı kesici, antiödematöz olarak şişkinlik oluşumunu önleyici ve anti-anflamatuvar olarak iltihap oluşumunu önleyici şekilde endikasyon gösterir. 

Prepagel Jel Nasıl Kullanılır? 

İlacın içermekte olduğu etken maddelere karşı alerjik tepkime oluşabilme ve diğer etmenlerden kaynaklı olarak meydana gelebilecek olan sağlık risklerini önlemek için Prepagel’i doktorunuz reçete ettiği taktirde ve önerdiği şekilde kullanınız. Prospektüste önerilen kullanım adımları ise aşağıda anlatılmaktadır: 

İlk adım olarak ellerinizin temiz olduğundan emin olun ve iyice yıkayın. Daha sonra tahribata uğramış olan problemli bölgeye, alanın genişliğini de göz önünde bulundurarak jelden bir miktar sıkın. Hafif hareketlerle masaj yaparak jeli iyice yedirin ve cilt tarafından emilmesini sağlayın. Yüzeyi sararak kapatmanıza gerek yoktur. 

Hasarlı bölgedeki şikayetleriniz sona erene dek, günde bir ya da iki kez kullanabilirsiniz. (Doktorunuz farklı bir kullanım metodu belirtmişse, ona uyunuz.) 

İlacın kullanımı haricen, topikal olaraktır. Ağız yoluyla tüketmekten kaçınınız.  

Göz ve çevresine uygulanması da sakıncalıdır.  

Prepagel Jel Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik sürecinde kullanabileceğiniz ilaçları, endikasyon alanı fark etmeksizin doktorunuza danışmalısınız. 

Bununla beraber Prepagel’in gebelik kategorisi, C olarak belirtilmiştir.  

Bu kategorideki, söz konusu olan ilacın gebelik sürecindeki hayvanlar üzerinde deneysel olarak test edildiğini ve olumsuz sonuçların kaydedildiğini, fakat insanlar üzerinde net bir kanıya varabilmek için yeterli nitelikte çalışmaların yürütülemediğini ifade eder.  

Yine de ilacın kullanımını zorunlu olarak gerektiren durumlarda hekiminiz, risk ve yarar değerlendirmesinde bulunarak karar verebilir. Hamilelik sürecinde ve hamilelik şüphenizin olduğu durumlarda kesinlikle kontrolsüz bir şekilde kullanmayınız. 

Prepagel Jel Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme sürecinde de ilacın kullanımı risk unsuru oluşturabilir. Bu nedenle göğüs bölgesinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Diğer cilt yüzeylerinde kullanımı için doktorunuzdan onay alınız. 

Prepagel Jel Çocuklarda Kullanılır mı? 

İlacın içeriğini oluşturan başlıca etken madde olan dietilamin salisilat, topikal olarak deriden yüksek ölçüde emilim gösterilerek zehirlenme ve benzeri reaksiyonlara neden olabilme riski barındırır. Bu nedenle dikkatli, kontrollü ve geniş yüzeylerde uygulanmasından kaçınılarak; doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Yeni doğan bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Prepagel Jel Yan Etkileri 

Bileşeninde bulunan dietilamin salisilat, deriden emilerek zehirlenme durumlarına yol açabilir. Bu nedenle böbrek yetmezliği teşhisi konulmuş olan hastalarda kullanımında son derece dikkatli olunmalı ve geniş alanlara uygulanmaktan kaçınılmalıdır. 

Ayrıca etken maddesine karşı duyarlılığı bulunan kişilerde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir.  

Oldukça seyrek olarak gözlemlenen yan etkiler ise; alerji kaynaklı olan çeşitli deri reaksiyonlarıdır. 

Prepagel Jel Fiyatı 

SGK tarafından karşılanmakta olan ilaç normal reçete ile eczanelerden temin edilebilir. 2021 yılı itibariyle güncel satış fiyatı; 20.37 TL’dir. 

Prepagel Jel Muadilleri 

İlacın temini sırasında problem yaşanması durumlarında, aynı etken madde içeriğine sahip olan aşağıdaki ilaçları da kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar: 

 • Algesal Pomad 
 • Jelgo Jel 
 • Ben-Gay Pomad 
 • Kamfolin Pomad 
 • Reparil Jel 

Prepagel Jel Kullananlar 

User 1: Halı saha maçlarında yaşadığım burkulmalar için zaman zaman kullanıyorum. Anında ağrıya etki ediyor ve şişkinliği de önlüyor. 

User 2: Kortizonlu bir ilaç olmaması önemli bir ayrıntı. Oldukça da hızlı etki gösteren bir krem. 

User 3: Masa başı çalışmanın kaderi olan, sırt ve boyun ağrılarında üzerine tanımam. Ağrı kesici etkisini anında gösteriyor.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Yememelisiniz?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu