Cilt Bakımı

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Stres, korkularımız, telaşlarımız dahi yüz çizgilerimizi, yüzümüzde biriken kiri etkiliyorken, bu olumsuz dönüşlerden bir şekilde arınmamız gerektiğinin farkında vardık. Bu da bizi onlarca doğal yöntemi bulunan peeling ile tanıştırdı. Peki, her kesimden insanın düzenli aralıklarla yüzlerine uyguladıkları peeling ne?

 

Peeling, içerisinde farklı mikro tanecikler barındırıyor. Bu sayede gözeneklerimiz açılıyor, ferahlıyor ve yüze parlaklık, sağlıklı bir görünüm veriyor. Günümüzün hızlı yaşantısında bazı ihtiyaçlarımızı görmüyoruz. Yüzümüzün ne kadar yorgun olduğunu, kendini toparlaması gerektiğini bazen görmezden geliyoruz. Ama yanılıyoruz. En az sağlıklı beslenme kadar önemli vücudumuza gösterdiğimiz. özen. Peki neden bu kadar önemli? Beraber, inceleyelim.

 

Peeling Yapmak Ne İşe Yarar?

İş yerlerimize, okullarımıza giderken yaptığımız makyaj, yolda maruz kaldığımız kirli hava, elimizle yüzümüze dokunmanın sonucunda yüzümüzde biriken kirler, terlememiz ve daha onlarca neden yüzümüzdeki gözenekleri olumsuz etkiler. Yüzümüz daha yorgun, ışıltısız ve en önemlisi de sağlıksız görünür. Zamanla sivilceler ve siyah noktalarımız oluşur. Makyaj, her ne kadar bir ölçüde parlaklık verse de yüzümüze, bu döngü hiç bitmez. Makyajla, yüzümüz daha da kirlenir ve dış etkilerden de etkilenerek daha kötü olabilir. Cilt temizleme ürünlerinin bazı noktalarda yetersiz kalması ile cildimiz makyaj kalıntıları ve kir ile beslenir. Biz, bu ürünlerin veya ılık su ile yüzümüzü temizlemenin yeterli olduğunu düşünürüz ama onlarca kire ve kimyasala maruz kalmış cildimiz için bunlar kesinlikle yeterli değildir. Vücudumuzun kendini dış etkenlerden arındırması ve yenilenebilmesi için özene ihtiyacı vardır. Uyguladığımız peeling ile bu gözenekler açarız ve cilde tazeliğini geri vermiş oluruz. Işıltısını geri kazanır cilt. Ciltteki tüm katmanları temizleyen peeling sayesinde sivilce ve siyah noktalar da zamanla kaybolur. Düzenli aralıklarla peeling uygulamaya başladıktan sonra aradaki farkı görebiliriz. Adeta bir meditasyon; rahatlama yöntemi olur peeling yapmak…

 

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling Nasıl Yapılır

Öncelikle, vücudunuzu tanımalısınız. Hassas bir cildiniz mi var? Yağlı bir yüz yapısına mı sahipsiniz? Bunları göz önünde bulundurarak seçimler yapmanız gerekir. Bu konuda kararsız iseniz, bir uzmana danışabilirsiniz.  Kendinize uygun olan peelingi öğrendikten sonra vücudunuzun neresine uygulayacağınıza dikkat edin. Tüm yüzünüze mi uygulayacaksınız? Sadece dudaklarınıza mı? Her ne kadar genel olarak yüz için kullanılsa da vücudun birçok noktasına peeling uygulamak mümkün. Hangi noktada kullanmak istediğinize karar verip, buna uygun seçim yaptıktan sonra elinize vücudunuza uygun olacak büyüklükte peeling alın. Elinizin biraz ıslak olmasına özen gösterin. Bununla beraber, peeling’iniz eriyecek ve yumuşayacaktır. Yumuşayan peeling’inizi dairesel hareketlerle, yavaşça cildinize masaj yapar gibi sürün. Bu esnada, nazik olmaya özen gösterin. Baskılardan ve kaba hareketlerden kaçının; bu cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta, cildinizin sivilcelerden arınmış olması. Halihazırda bir sivilceniz varsa peeling uygulamak için bekleyin. Peeling sivilce oluşumunu engeller fakat sivilceniz oluşmuşsa onu tahriş edebilir. Sivilcenizi geçirebileceginiz farklı yöntemler deneyin. Aksi takdirde, sivilceniz cildinize yayılabilir. Adımları takip ettikten sonra yaklaşık 2 veya 3 dakika  peeling’inizin cildinize nüfuz etmesini bekleyin. Ardından,  soğuk su ile cildinizi arındırın. Yeteri kadar duruladıktan sonra, peeling uyguladığınız bölgeye krem sürebilirsiniz. Uyguladığınız noktaya bağlı olarak, rahatlatıcı bir maske de uygulayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla uyguladıkça, cildinizdeki ferahlamayı fark edeceksiniz.

 

Peeling Nasıl Uygulanıyor?

Peeling ile yeni tanışıyorsanız bilmeniz gereken birkaç nokta daha var.  Peelingi uygulamak için uygun zaman da sıklıkla merak ediliyor. Bunun için en uygun zaman duş sonrası olabilir. Gözenekleriniz hali hazırda biraz daha açık ve cildiniz arınmış halde iken peeling uygulayarak en etkili sonucu alabilirsiniz. Fakat, tabi ki müsaitliğinize göre kendi zaman diliminizi seçebilirsiniz.

Gece yatmadan önce, güne başlarken de uygulayarak sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun haricinde, daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece yüz bölgesine uygulanan bir temizleme yöntemi değil. Vücudunuzda nerede tıkanıklık, hissediyorsunuz? Bazen, vücudumuzda bazı noktaların nefes almadığını görebiliyoruz. O noktaları rahatlatmak için de peeling uygulayabilirsiniz. Vücudunuza uyguladığınız bu masajlar sizi dinlendirecek ve size canlılık kazandıracaktır.

 

Hangi sıklıkla uygulayacağımız da merak edilen başka bir soru. Fazla uygulamak vücudunuzun yan etkiler oluşturmasına neden olabilir. Peeling uygulamak için en uygun aralık haftada 1 veya 2 defadır. Bu sayı, vücudunuzun hassaslığına göre değişebilir. Daha hassas ve kuru bir cilde sahipseniz haftada veya iki haftada bir defa uygulamak vücudunuz için en faydalı olanıdır.

Uyguladıktan sonra hafif kızarıklıklar gözlemleyebilirsiniz. Bunlar belli bir süre sonra kaybolacaktır. Ardından, vücudunuzun yumuşadığını ve rahatladığını fark edeceksiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Kırmızı Ruj Dosyası: Farklı Tonlar ve Markalarla En İyi Kırmızı Rujlar

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu