Sağlık

Normal Doğum mu? Sezaryen Doğum mu Tercih Edilmeli?

Anneler hamile kaldıkları ilk andan itibaren düşündükleri tek konu bebeklerinin sağlıkları için Normal doğum mu? Sezaryen doğum mu? Sorusu olmaktadır. Bu süreç her kişiye göre farklılık göstermektedir. En doğru bilgi doktor tarafından verilmektedir.

Zira her iki yol da kendi içerisinde üstünlük ve dez üstünlüklar içermektedir.
Her kadın normal doğumun uzun süren sancılarından normal olarak korkuyor olabilir.

Anne adaylarının 9 ay boyunca düşündükleri tek şey bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak oluyor. 9 ay süren hamilelik süreci oldukça sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Anne adayları hem psikolojik hem de fiziksel açıdan büyük değişimler yaşamaktadır. Bu süreçte annelerin en çok düşündükleri bir diğer konusu ise doğumun nasıl gerçekleşeceği olmaktadır. Doğum için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri normal doğum bir diğeri ise sezaryen doğumdur.

 

Normal Doğum Nedir Nasıl Olur?

Normal doğum, normal şartlar altında gerçekleşen doğum sürecidir. Anne adayının ve bebeğin doğum için hiç bir sıkıntısının bulunmadığı süreçte meydana gelmektedir. Normal doğum süreci annenin tam ayını doldurması itibari ile sancıların başlamasıyla ilerleyen bir süreçtir. Doğum için hiç bir sakınca bulunmaması ile birlikte annenin artan sancıları vajinada ve doğum kanallarında açılma meydana getirir. Bu süreçte belirli süre sonra doğum gerçekleşir. Doğum süresi ve açılma zamanı her kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak normal doğum ağrılı doğum olarak adlandırılır ve doğumda herhangi bir ilaç kullanılmaz, anne doğar doğmaz bebeğini kucağına alma fırsatı bulabilir.

Sezaryen Doğum Nedir Nasıl Olur?

 

 

Normal doğumun gerçekleşmediği süreç de devreye Sezaryen doğum girer. Buna genel olarak doktor karar vermektedir. İlk doğumu sezaryen olan annelerin ikinci doğumları başından itibaren sezaryen olarak planlanmaktadır. İlk doğum için ise hamilelik sürecinin ilerleyişi, bebeğin bu süreçteki yapısal gelişimi etkili olmaktadır. Sorunlu bir hamilelik ya da son aşamada sorun yaşanması durumunda doktorlar sezaryen doğumu önermektedir. Bebeğin solunumunda azalma ya da annenin tansiyon sorunu gibi durumlarda acil olarak sezaryen işlemi yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılan bu işlem yaklaşık 1 saat sürmekte ve anne 6 saat kontrol atında tutulmaktadır. Devlet hastanelerinde gerekli olmadıkça sezaryen işlemi yapılmamaktadır. Karın alt bölgesinden yapılan bu işle sonrası iyileşme süreci biraz daha uzun sürmektedir.

Sağlık Bakanlığı Ne Diyor?

Sağlık bakanlığı bu konuda kesin olarak normal doğuma teşvik ediyor. Anneler ve bebekler için daha sağlıklı olacağını düşündükleri ve iyileşme sürecinin daha kısa olması nedeni ile normal doğumu tavsiye etmektedir. Devlet hastanelerinde aksi bir durum olmadıkça doktorla normal doğum işlemi uygulamaktadır. Özel hastaneler ise bu durumu isteğe göre uygulama şeklinde gerçekleştirmektedir. Herhangi bir sorun oluşmaması halinde doktorlar da normal doğumu önermektedir. Sağlık problemi halinde ise sezaryen bir diğer seçenektir. Önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı şekilde bu süreci atlatmalarına katkı sağlamak ve sorunsuz doğumu bir şekilde gerçekleştirmek.

Normal doğum mu tercih edilmeli sezaryen mi?

Dokuz aylık uzun ve zorlu bir sürecin sonrasında bebeğinizi normal yolla mı sezaryenle mi dünyaya getireceğine karar veremiyor musunuz? Mutlaka araştırarak hekiminize danışarak size İdeal yolu seçmeniz gerekiyor.

 

Çok güçlü olan kasılmalar sonucu algılanan acı insanın acı eşiğini aşan miktarlardadır. Bunun yanı sıra bebeğinizi doğurmaya çalışırken gerçek anlamda organlarınız genişleyecektir. Bu da doğumdan itibaren normal düzeninize dönmeniz için ek operasyonlar geçirmenize neden olabilir.

Ayrıca bağırsaklarınızdaki genişleme doğumdan sonra idrar kaçırmalara neden olabilmektedir. Bunlar da yaşam
Her ne kadar olumsuz yanları da olsa normal doğum annenin çok hızlıca normal hayata karışmasını sağlar.

Anestezi etkisi olmaksızın doğumdan hemen sonra 1 gün içinde taburcu olma imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğumu izleyen saatlerde ayağa kalkıp ihtiyaçlarınızı görebilir normal biçimde beslenmeye devam edebilirsiniz.

Sezaryen ise genel anestezi altında bebeğinizi doğurmanız gerektiren bir teknikdir. Öyle ki uyandığınızda yanınızda bebeğinizi görmek ve acı çekmemek size son derece cazip gelebilir.

Doğum sancısı ve kaşımalarını yaşamaksızın gayet rahat biçimde anne olmanın keyfini sürebilirsiniz

 

Ancak sezaryende iyileşmeniz normal hayata dönmeniz son derece uzun zaman alacaktır. Karnınızda koca bir yarık açılmıştır ve bu yaranın iyileşmesi için ciddi bakım görmeniz gereklidir.

Üstelik doğumdan sonra hastaneden çıkmanız 3 güne kadar zamanı kapsayabilmektedir. Kaldı ki sezaryen tekniği karın bölgesindeki dikiş ve yaraların geç iyileşmesi sebebiyle normal yaşantınıza daha geç adapte olmanızı sağlar. Doğum sonucu ortada ufak bakıma muhtaç bir bebekle yaralı bakıma muhtaç bir anne kalacaktır.
Sezaryenin dez üstünlükleri bunlardan oluşmakla birlikte rahatının ve konforunun üst düzeyde olduğu kaçınılmazdır.

Normal doğumun üstünlükleri gerçekten cezp edici yalnız acılarına katlanmak çoğu kadının korkmasına yol açmaktadır.

 

Birden çok çocuk doğurmuşsanız aslında doğum tekniğinizi daha fazla ilk doğumunuz belirleyecektir. Zira normal doğumdan sonra sezaryen ile çocuk doğurabilirsiniz. Ancak ilk doğumunuzu sezaryenle yapmışsanız sonraki doğumlarınızda normal doğumu tercih etme şansınız çok kalmayacaktır.
Eğer annede fiziksel bir rahatsızlık yoksa normal olanı doğal tekniklerle çocuğunu dünyaya getirmesidir. Ancak kalp rahatsızlıkları damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkları olan anne adayları netlikle sezaryen tekniğini tercih etmelilerdir.

Normal doğum yapmak konusunda direnmek hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktan diğer hiçbir işe yaramayacaktır.

Sezeryan ve Normal doğum: Hangisi daha avantajlı

Normal doğumun sezeryana göre avantajları daha fazladır. Normal doğumun en büyük artısı doğal doğum olmasıdır. Hem anne hem bebek için uygun koşullar yerine gelmişse, herhangi bir risk faktörü yoksa kesinlikle normal doğum daha avantajlı olur. Ama en ufak bir risk bile saptanmışsa, o zaman doktorlar sezeryanı tercih eder.
Normal doğum için gerekli koşullar kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı doktorlar çok geniş bir yelpaze içinde normal doğumu tercih edebilirler, daha fazla risk alabilirler.
Daha çok daha az gelişmiş ülkelerde normal doğum oranı sezeryan oranından çok daha fazladır.

Normal doğum ve Sezeryan Hakkında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir istatistik yapmış. İstatiğe göre bir sağlık kuruluşuna bakın eğer o kuruluşun sezeryanla doğum yaptırma oranı yüzde 17′ nin üstündeyse, o sağlık kuruluşu gereksiz yere sezeryan yapıyor demektir. Eğer yüzde 17′ nin altındaysa, o zaman o kuruluş anneyi gereksiz yere normal doğuma zorluyor demektir.
Ortalama olarak sağlık kuruluşları yüzde 17 sezeryan yaptırmalıdır. Ülkemizde özel hastanelerde genellikle bu oran yüzde 17′ nin üstündedir.
Bu yüzden doğum yaparken bu istatiski bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu