Dizi - Film

Netflix’in Muhteşem Yerli Yapımı Kulüp Dizisi İnceleme: Konusu, Hikayesi ve Oyuncuları

Son zamanlara bomba gibi düşen ve herkesin “Bu dizi çok başka!” diyebileceği yapım, 1950’lerin İstanbulunu günümüze getiriyor. İlk bölümü 5 kasım 2021’de yayınlanan ve Netflix’in en iyi türk yapımı dizisi olmaya aday gösterilen Kulüp, şimdiden çok beğenilenler listesine girdi. Kaliteli oyuncu kadrosu ve senaryosu ile izleyenleri ekran başına kitleyen bu yapımın güçlü bir hikayesi var. Eski hayatların, kaybolan hayallerin ve bir araya gelişlerin hikayesi bu…Peçeteleriniz yanınızda olsun, başlıyoruz….

Kulüp Dizisi Konusu

Her sahnesinde ayrı bir detayla bizi kalbimizden vuran dizi, İstanbul’da sorunlu geçmişi ve işlediği suçlar yüzünden hapse girerek kızından ayrı düşen Matilda’nın hikayesini konu alıyor.

Hapisteki hayatı mı yoksa dışarıdaki hayatı mı daha iyi diye sorgulatabilecek zorluklar yaşayan Matilda, asi kızı Raşel ile zamanla arasını düzeltip her şeyi yoluna koyacak diyenler sıkı dursun. Dizinin konusu sadece bundan ibaret değil! Birçok yan olayı ve güçlü oyuncularının şapka çıkartan performansları, eski dönemin atmosferinde leziz bir yapım sunuyor.

Kulüp Dizisinin Hikayesi

Daha ilk sahnelerde gözünüz doldu gibi görüyorum, fakat durun! Olaylar bununla kalmayacak. Matilda’nın yüzünü görmediğimiz bir adamı vurmasıyla başlayan dizi, klişe gibi görünen bu olay zincirini ileriki sahnelerde kırıyor. 17 yıl hapiste kalan Matilda, Yahudiliğe mensup bir kadın. Hapısten çıktığında İsrail’e dönmek istese de onu burada tutan biri var: kızı Raşel… Yıllardır görmediği çocuğunun hasretiyle yeni bir hayata atılan Matilda, diziye de adını veren “Kulüp İstanbul” mekanında çalışmaya başlıyor. Annesini ilk kez gören Raşel’in tepkisi Matilda için en büyük dert haline geliyor. Annesinin hikayesini duyduktan sonra annesine kalbi yumuşuyor ve bakışları derinleşiyor. Fakat şu ayrıntıdan bahsetmezsek olmaz, Raşel’in sakladığı bir şeyler var…

Ekran başında güzel gözüken fakat gerçekte yaşasak yükünü kaldıramayacağımız bir hayata atılıyor Matilda… Kulüpte çalışan her karakterin “Ne hayatlar varmış!” diyebileceğimiz hikayeleri var. Dinlemek istiyorsanız okumaya devam edin!

Sadece ayrılık, aşk gibi acı duygulara değil acı gerçeklere de yer veren dizi, birçok kültürü barındıran İstanbul’da azınlıkların öyküsüne de kulak veriyor. Gayrimüslim karakterimiz Matilda,  yaşanan  ağır  olayların yanında bir de dışlanma hissini yaşıyor.  “Ayy,  kıyamam   ”

dediğinizi duyar gibiyim. Ama daha hikaye bitmedi. Sadece ana olay üzerinden değil yan olaylardan  da  izleyiciyi  yaralayan  dizi,  Matilda’nın  Kulüp’te  Çelebi  isimli  bir  adamla

tanışmasıyla kilit noktaya geliyor. Çünkü bu karakter, Kulüp’ün müdürü ve ilerleyen sahnelerde Matildayla bir geçmişi olduğu görülüyor. Hikayenin aslına olan merakımızı fişekleyen bu detay dizinin gidişatını etkiliyor.

Sanırım detaylar bitti, hadi dağılalım diyorsanız durun… Son bir detay var. Taşra hayatını bırakarak İstanbula çalışmaya gelen Hacı ve Kulüp’ün kadrolu çalışanı Agop gibi kadrolu karakterler Yahudi-Müslüman ilişkisini vurgulayarak derin bir noktaya parmak basıyor. Büsbüyük bir kara parçasında aynı yere ayak basmayı reddettiğimiz insanlara fikir penceresinden bakmamız ne kadar doğru? İşte dizinin topluma çarptığı bir tokat daha…

Kulüp Dizi Oyuncuları

kulüp oyuncuları

Hikayesi kadar oyuncularıyla da ses getiren dizi, “Daha önce nasıl keşfedemedik?” diyeceğimiz performanslarıyla ismini Netflix’in zirvesine kazıdı. Gökçe Bahadır’ın asil ama yıkılmayan duruşu, Asude Kalebek’in duygusal ve dengesiz tavırları, Barış Arduç’un kendini bilmez serseri havaları, Salih Bademci’nin “Sonunda değeri anlaşıldı!” diyebileceğimiz oyunculuğu ve canlandırdığı Selim karakterinin renkli kişiliği, beğenileri toplayan Metin Akdülger diksiyonu, Fırat Tanış’ın “İntikam ateşinin böylesi!” diyebileceğimiz hırsı ile hayat bulan dizi aynı kadro ve daha birçok yetenekle 2. sezona girecek gibi gözüküyor. Şimdi isterseniz gelin, bu yıldız kadoryu ve özelliklerini biraz konuşalım…

 • Gökçe Bahadır: Matilda Aseo
 • Barış Arduç: Fıstık İsmet Denizer
 • Asude Kalebek: Raşel Aseo
 • Salih Bademci: Selim Songür
 • Fırat Tanış: Çelebi
 • Metin Akdülger: Orhan Şahin (Niko)
 • Suzan Kardeş: Orhan’ın annesi
 • Hülya Duyar: İsmet’in annesi
 • Merve Şeyma Zengin: Tasula
 • İlker Kılıç: Mordo
 • Sezer Arıçay: Hacı
 • Murat Garibağaoğlu: David
 • İştar Gökseven: Ali Şeker
 • Valeria Lakhina: Diana
 • Doğanay Ünal: Bahtiyar

Kulüp Karakter Analizleri

kulüp karakter analizi
 • Matilda Aseo:

Yaşadıklarına rağmen ayakta kalabilen, ama içine attıklarıyla gözyaşlarını tercüme eden bu karakter, mutlu sonu hak eden yıldızlardan bir tanesi. Kendi hayatında dolayısıyla kızının da gayatında derin yaralar açan hataları ayağına dolaşsa da, Gökçe Bahadır’ın soğukkanlı bakışı Matilda’ya da işlemiş adeta. Eski dönemleri yansıtan tarzı ve Yahudileri temsil eden diyaloglarıyla dikkat çeken karakterimiz hikaye ile olan uyumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

 • Fıstık İsmet Denizer:

Asi tavırları, serseri kaçışları, karizmatik bakışları ile sadece Raşelin değil, ekran başındakilerin de dikkatini çeken taksicimiz, fırtınalı aşk tanımının tümleçlerinden bir tanesi. Sanki rol icabı değil de kendi karakteri böyleymişçesine oynayan Barış Arduç’a izleyiciler bu tiplemeyi yakıştırmış gibi görünüyor. Yine de kadınlar olarak hayatımızdan bir Fıstık İsmet geçsin istemeyiz sanırım. Kulüle hiçbir bağlantısı olmayan delikanlı, müslüman ve gayrimüslim çiftlerin yaşadıkları zorlukları gözler önüne sürüyor.

 • Raşel Aseo:

Genç kızdır yapar, diye geçiştiremeyeceğimiz tavırlar takınan asi kız rolündeki Asude Kalebek, diziye dinamik bir hava katıyor. Matildayı birçok konuda zorlayan bu karaktere bazen kızsak da, yaşadıklarını öğrenince izleyiciye “O zorlamasın da kim zorlasın” dedirtiyor. Davranışlarıyla seyirciyi iki gruba ayıran Raşel, filmde gösterdiği performans ile herkesi ortak bir görüşte buluşturuyor.

 • Selim Songür:

Oyunculuğuyla tüm alkışları üzerinde toplayan Salih Bademci, Selim karakteriyle diziyü adeta renklendiriyor. Sıradan hayatlara, sıkıcı renklere, soluk tenlere renk getirmek isteyen Selim’in bambaşka hayalleri var. Fakat her insan gibi onun da içine girdiğimizde her şey o kadar da tozpembe gözükmüyor Yaşadığı hayatın, aile içindeki binbir zorluğun altından kalkan karakterimiz gülen yüzlerin arkasındaki hayatları simgeliyor.

 • Çelebi:

Kulüp’ün yöneticisi olan Çelebi, kendisine verilen rolle kilit bir oyuncu konumunda. Matilda’yla kapanmamış bir hesabı ve alınmasını istediği intikamı ile hırslı bir duruş ortaya koyuyor. Fırat Tanışın usta oyunculuğu ve karaktere uyumu da gözlerden kaçmıyor!

 • Orhan Şahin (Niko):

Üstlendiği karakter; aile baskısına maruz kalan, azimli ve yükselme hedefleri bulunan bir İstanbul beyefendisi. Dizinin gidişatını yumuşatan ve bir peçete de benim için alın diyen Niko karakteri, Selim ile benzer zorlukları yaşıyor. Fakat hayatımızın gidişatını biz seçeriz ve ortak acıları olan insanlardan ayrışırız. Orhan da bize bu metaforu gösteriyor…

Kulüp Dizi Künyesi

kulüp netflix

Senaryosu Aysin Akbulut, Rana Denizer ve Necati Şahin tarafından yazılan dizinin yönetmen koltuğunda Seren Yüce ve Zeynep Günay Tan yer alıyor. Yönetici yapımcılığı ise Saner Ayar üstlenirken diğer yapımcısının Cengiz Çağatay olduğunu görüyoruz. O3 medya yapımı olan Kulüp ilk olarak Netflix platformunda ve 5 Kasım 2021 tarihinde seyircisi ile buluştu.

IMDb puanı: 8/10. olan yapım, her bölümü yaklaşık 55 dk olarak yayınlanan 6 bölümü ile beğeninize sunulmakta…

Kulüp Dizisinde Beğenilen Detaylar

Geçmişin İstanbul’unu bizlere yaşatan kostümleri ve mekan tasarımları, genç izleyicilere “Keşke o dönemler yaşasaymışım” dedirtiyor. Konuyla ve senaryoyla müthiş bir uyum sağlayan detaylar izleyiciden tam puan aldı. Ayrıca oyunculuğuyla ağızları açık bırakan Salih Bademci, seslendirdiği dizi müziği ile ekranlarda kusursuz bir yetenek imajı çizdi. Artık o da on parmağında on marifet dediğimiz sanatçılardan bir tanesi!

Kulüp Dizisinden 2. Sezon Müjdesi!

kulüp ikinci sezon

Yabancı fon müzikleri ve kusursuz detayları ile Netflix üzerinden izleyebileceğiniz dizi 2. müjdesini verdi. İkinci sezon çekimleri yoğun ilgi üzerine birinci sezon ile beraber çekim kararı aldı. 2022’nin ilk aylarında 5 bölüm olarak yayınlanacağı söylenen dizi için, biz izleyicilere geri sayım yapmak düşüyor. Güçlü hikayesiyle 5 bölümü geride bıraktığımız dizinin nasıl devam edeceği de ayrı bir merak konusu. Matilda neler yaşayacak, Çelebi kimlerin peşinden koşacak, düştüğü yerden kim kalkacak? Bu soruların cevabını yine bomba bir sezonla birlikte alacağız.

Şimdiden koltukları ayırtalım. sizce neler olacak?

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Tüyler Ürperten Gerilim Kuşağı, Uyku Kaçınca TLC’de!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu