İlişkiler

Ne Gemiler Yaktık! Bizi Biz Yapan Eski Sevgililere Saygı Duruşu…

Çoğu insan ergenlik çağında romantik ilişkiler yaşamaya başlasa da ancak 30’lu yaşların başına kadar evlilik veya uzun süreli birlikte yaşama gibi bağlayıcı taahhütlerde bulunmak istemez. Ancak kısa ya da uzun, ciddi ya da gündelik, gerçekleşmiş ya da karşılıksız herhangi bir romantik ya da cinsel ilişkinin romantik yaşamlarımız için her zaman bir anlamı vardır. Partnerlerimizden ne kadar çok şey öğrenebilirsek, istediğimiz ilişki türlerini (romantik gelişim adı verilen bir süreç) kurmak için o kadar donanımlı oluruz… 

 

Bir İlişki Yaşamayı Nasıl Öğreniriz? 

İlk ilişkilerimiz, özellikle başka bir kişiyle romantik bir ilişki kurma alıştırması yapmak için yararlıdır. Bazen bu ilişkiler kısadır veya yüzeysel hissettirir, ancak bize çekimle gelen büyük duyguları nasıl yöneteceğimizi ve karşılıklı bir çekim olmadığında nasıl “hayır teşekkürler” diyeceğimizi öğretirler. Ayrıca aşkların ve karşılıksız aşkların bazen çok önemli olduğunu da…  

Örneğin, yukarıda bahsi geçen araştırmaya katılan deneklerden biri, lise yıllarında yaşadığı bir ilişkiyi ergenlik yıllarını kabusa çevirmesiyle hatırlıyor. Yine de ona “güzel” olduğunu söyleyen ilk kişi bu ilişkideki partneriydi ve ona davranış biçimleri deneğin seçimlerini ileriye doğru şekillendirdi. 

Bazı insanlar için bu erken deneyimler ergenlik döneminde gerçekleşir, ancak bazıları için daha sonra da yaşanabilir. Nasıl veya ne zaman ilişki deneyimi kazandığınız önemli değil. Önemli olan, erken deneyimlerin garip hissettirebileceğini, ancak kendimiz hakkında bilgi edinmemize ve başkalarıyla birlikte olmamıza yardımcı olmada çok değerli olduklarını anlamaktır. 

 

Nasıl Bir Partner İstiyorsunuz? 

Kendinizi bir ilk randevuda veya herhangi flört uygulamasında bir profile bakarken “İstediğim kesinlikle bu değil” diye düşünürken bulmuş olabilirsiniz. Ancak çoğu durumda, neyi sevip neyi sevmediğimizi belirlemek için uyumsuz partnerlerle biraz zaman harcamamız gerekir. 

Bazen eski sevgililer, ilişki yürümese bile bize ne istediğimizi gösterir. Uzun vadede uyumlu olmayan bireyler bile gerçekten arzuladıkları gibi birini ararken yaşadıkları bu ilişkilerden geleceğe yönelik dersler alır… 

Eşcinsel, lezbiyen veya biseksüel olarak tanımlanan insanlar için, farklı türde partnerlerle deneyim kazanmak genellikle cinsel kimliklerini anlamanın anahtarıdır. Örneğin, bir katılımcı bir erkekle sıradan bir cinsel ilişki yaşarken, başka bir kadınla olmaktan, kendisiyle olmaktan daha çok zevk alabileceğini fark eder ve onu sevebileceğini düşündüğü bir kadınla tanıştırır. Ve bingo! Çıktığınız insanlarda hoşunuza giden veya hoşlanmadığınız şeyler bulsanız da her bir partner, kiminle en uyumlu olacağınız konusunda yapbozun bir parçasıdır. 

 

Hangi Sınırlara İhtiyacınız Var Ve İstiyorsunuz? 

Bir partnerin hayatına ne kadar dahil olmayı tercih ettiğinizi göstermek için örtüşen iki daire çizdiğinizi hayal edin. Bazı insanlar birbirine zar zor değen daireler çizer ve bağlantı kurmak ancak bağımsızlıklarını da korumak istediklerini gösterir. Diğerleri, eşlerinin hayatının neredeyse her parçasına dahil olmak istediklerini gösteren, tamamen örtüşen daireler çizer. 

Bu tercihlerin genellikle deneyim yoluyla keşfedilmesi gerekir. Her zaman birlikte olmak isteyen bir partnerle birlikte olduktan sonra daha fazla bağımsızlığa ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Çok fazla birliktelik, değer verdiğimiz arkadaşlara veya ilgi alanlarına daha az zaman bırakır. Alternatif olarak, daha tutarlı bir iletişim isteyen biri olabilirsiniz ve çok fazla ortalıkta olmayan bir partneriniz olması sizi tatmin etmeyebilir. Bu dengeyi bulmak biraz deneme yanılma gerektirir. Yani eski partnerlerimiz bize bir şeyler deneme, sevmediğimiz şeyleri düzeltme ve tekrar deneme şansı veriyor! 

Geçmiş Geleceğin Yolunu Açar 

Bir partnerden ayrılmak nadiren kolaydır, ancak deneyimden öğrendiklerimizle, daha iyi ilişkilerin takip etmesi muhtemeldir. Olgunlaştıkça ve kendimiz ve tercihlerimiz hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hayatımıza sokacağımız insanları farklı şekilde seçiyor ve onlarla farklı şekilde ilişki kuruyoruz. Eski partnerlerimizle olan etkileşimlerimizi anlayarak, gelecekte daha mutlu ilişkilerle sonuçlanan seçimler yapabiliriz. Bu nedenle, geçmiş ilişkileri başarısızlık olarak düşünmek yerine, onları büyüme fırsatları olarak düşünün. Bu insanlara ne istemediğinizi öğrettikleri için teşekkür etmeli ve istediğimizi aramaya devam etmeliyiz! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gripin Nedir? Nasıl Kullanılır? Gripin Yan Etkileri ve İçeriği Nedir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu