Dizi - Film

Sette Cinayet: Alec Baldwin Çekimler Sırasında İki Kişiyi Vurdu!

19. Yüzyıl Western’i ‘Rust’ filminin New Mexico’daki setinde, aktör Alec Baldwin ‘in silahla ateş etmesi sonucu bir kadın öldü ve bir adam yaralandı. Olayın yankıları tüm dünyada sürüyor… 

42 yaşındaki Halyna Hutchins, sette görüntü yönetmeni olarak çalışırken vuruldu. Helikopterle hastaneye kaldırıldı ancak aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti. 

48 yaşındaki yönetmen Joel Souza ise Bonanza Creek Çiftliği’ndeki olay yerinden ambulansla alındı ve Christus St. Vincent Bölgesel Tıp Merkezi’nde tedavisi sürüyor. 

Polis, herhangi bir suçlamada bulunulmadığını, ancak tanıkların sorgulanmalarının ve gerekli incelemelerin sürdüğünü açıkladı. 

En çok NBC dizisi 30 Rock’taki Jack Donaghy rolü ve Saturday Night Live’de sergilediği Donald Trump taklidi ile tanınan Alec Baldwin’in sözcüsü, olayın, boş bir tabancanın yanlış ateşlenmesinden kaynaklandığını söyledi. 

AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Santa Fe şerif sözcüsü, Baldwin’in olayı araştıran dedektiflerle konuştuğunu söyledi: “Bay Balwin gönüllü olarak yanımıza geldi ve görüşmeler bittikten hemen sonra binayı terk etti.” Yerel basında çıkan haberlere göre, Baldwin, ifade verdikten sonra binanın önünde gözyaşları içinde görüldü. 

Filmin ortak yapımcılarından biri olan ve 13 yaşındaki torunu adam öldürmekten hüküm giyen bir kanun kaçağını canlandıran Alec Baldwin, konuya dair Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “polis soruşturmasıyla tam işbirliği yaptığını” belirtti ve “Eş, anne ve çok beğenilen meslektaşımız Halyna Hutchins’in hayatını alan trajik kazayla ilgili şok ve üzüntümü ifade edecek hiçbir kelime yok” dedi. 

Bu ay çekimlerine başlanan düşük bütçeli filmin prodüksiyonu durduruldu. 

Hayatını Kaybeden Halyna Hutchins Kimdi? 

alec baldwin

Kişisel web sitesine göre, Halyna Hutchins Ukraynalıydı ve Kuzey Kutup Dairesi’ndeki bir Sovyet askeri üssünde büyüdü. Kiev’de gazetecilik ve Los Angeles’ta sinema okudu ve 2019’da American Cinematographer dergisi tarafından “Yükselen Yıldız” seçildi. 

Adam Egypt Mortimer’in yönettiği 2020 aksiyon filmi Archenemy’nin görüntü yönetmenliğini yaptı. Mortimer, paylaştığı tweet’te “Halyna’yı kaybettiğim için çok üzgünüm. Ve bunun bir sette olabilmesine çok sinirlendim” dedi. 

Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Birliği ise yaptığı açıklamada, Halyna Hutchins’in ölümünün “korkunç bir kayıp” ve “yıkıcı bir haber” olduğunu söyledi. Lonca başkanı John Lindley ve yönetici direktör Rebecca Rhine, “Ayrıntılar şu anda belirsiz, ancak daha fazlasını öğrenmek için çalışıyoruz ve bu trajik olayla ilgili tam bir soruşturmayı destekliyoruz” dedi. 

Rust Movies Productions sözcüsünden gelen açıklama ise “Tüm oyuncu kadrosu ve ekip, bugünkü trajediden sonra kesinlikle mahvoldu ve Halyna’nın ailesine ve sevdiklerine en derin taziyelerimizi gönderiyoruz” şeklindeydi. 

Film Setlerinde Benzer Ölümcül Kazalar Daha Önce de Yaşanmıştı 

Film setlerinde silah ve silah kullanımına ilişkin protokoller genellikle katı olsa da ölümcül kazalar maalesef daha önce de yaşanmıştı. 

Gerçek ateşli silahlar genellikle çekimlerde kullanılır ve boşluklarla yüklenir, mermi boşaltmadan bir flaş ve patlama yaratan kartuşlarla. 

1993 yılında, dövüş sanatları ustası ve film yıldızı Bruce Lee’nin 28 yaşındaki oğlu Brandon Lee, The Crow filminin son sahnesini çekerken yanlışlıkla bir silahla vurulduktan sonra sette hayatını kaybedenlerden biri.  

Brandon Lee’nin kız kardeşi Shannon, Rust filmi setinde yaşanan bu trajik olaydan sonra bir açıklama yaparak, “Kalplerimiz Halyna Hutchins’in ailesi ve Joel Souza için ve ‘Rust’ olayına karışan herkes için atıyor. Hiç kimse bir filmde silahla öldürülmemeli! Nokta” dedi. 

1984 yılında ise aktör Jon-Erik Hexum, televizyon dizisi Cover Up’ın setinde, Rus ruleti oynuyormuş gibi yaparken boş bir silahla kafasına ateş ettikten sonra hayatını kaybetmişti. 

Davayla İlgili Gelişmeler Gözleri Yardımcı Yönetmene Çeviriyor 

alec baldwin sette iki kişiyi vurdu

Olayla ilgili soruşturma sürerken, gazeteciler davanın seyrini değiştirebilecek bir bilgiye ulaştı ve tüm gözler yardımcı yönetmene çevrildi. Sonradan ortaya çıkan ve haberciler tarafından paylaşılan önemli ayrıntıya göre, filmin yardımcı yönetmeni Dave Halls, 2019 yılında sette yaşanan bir diğer silah kazası sebebiyle işini kaybetmişti. Kazada ses ekibinde çalışan biri yaralanmıştı. 

Alec Baldwin, mahkeme kayıtlarına geçtiği üzere, silahı kendisine Dave Halls’un verdiğini ve verirken “güvenli” olduğunu söylediğini belirtti. Yardımcı yönetmen ise kendi ifadesinde, silahın içinde “gerçek mermi” olduğundan haberi olmadığını söyledi. 

Yeminli ifadelerle ortaya çıkan bir diğer ayrıntı ise, çekim gününde sette bir kargaşa yaşandığı ve kamera ekibinin birkaç üyesinin ödeme ve konaklama konusunda bir anlaşmazlık yüzünden prodüksiyonu terk ettiği yönünde. 

Soruşturma sürüyor ve sektör çalışanları başta olmak üzere tüm dünya bu korkunç olayın takipçisi… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Peaky Blinders İnceleme: Konusu, Oyuncuları ve Yeni Sezon Dedikoduları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu