Dizi - Film

İntikam Soğuk Yenir! En İyi İntikam Filmleri

Bazıları sabreder ve hesabın yeniden kesileceği anı bekler… Bazıları ise içindeki öfkeyi, kin ve nefretle besleyerek delicesine rövanşı arzular. Kötülere dünyada bir şey olmuyor, bari filmlerde olsun diyenler için efsanevi geri dönüşlerden oluşan en iyi intikam filmleri bu listede!

 

 • Monte Kristo Kontu (IMDB 7.7/10) 

Edmund, başarılı bir denizciyken tüm hayali Mercedes ile evlenmektir. En yakın arkadaşı tarafından ihanete uğrayıp ülkenin en zorlu hapishanesi olan Chateau D’If’e düşer. Bu hapishaneden kaçış zor değil imkansızdır. Hapishane arkadaşı Farria’adan türlü ilimler ve kılıç sanatı öğrenirken bir yandan da beraber imkânsız kaçışı kurgularlar. 

Hapishaneden istediği gibi değil ama bir türlü kaçmayı başaran Edmund, hapishane arkadaşının verdiği hazineyi bularak intikamını almaya hazırlanıyordur. Edmund artık Edmund değildir. O Monte Kristo adasının Kontu’dur.  

Alexandre Dumas’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan bu yapım aslında daha öncesinde de defalarca beyaz perdeye taşınmıştı. Bu sefer hikâyenin baş karakteri Edmund Dantes’i James Caviezel canlandırdı.  

 

https://youtu.be/qesn8pV9yu8

Oyuncular ise şöyle; 

 1. James Caviezel , Edmond Dantes 
 2. Guy Pearce , Fernand Mondego 
 3. Richard Harris , Abbé Faria 
 4. James Frain , J.F. Villefort 
 5. Dagmara Dominczyk , Mercedès Iguanada 
 6. Michael Wincott , Armand Dorleac 
 7. Luis Guzmán , Jacopo 
 8. Henry Cavill , Albert Mondego 
 • V for Vendetta (IMDB 8.1/10) 

Temelinde bir devrim filmi olarak geçse de adından (V nin intikamı) anlaşılacağı üzere aynı zamanda da bir intikam filmidir. Bir yandan devrim yapmaya çalışırken bir yandan da yıllar önce kendisine yapılan zulmün intikamını almaya çalışan V, bunu tiyatral bir biçimde yapıyordur.  

https://youtu.be/k_13fFIrhPk

Hugo Veaving’in V’yi oynadığı film de Natalie Portman da Evey Hammond’ı başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Orijinali çizgi roman olan bu eseri Wachowski kardeşler beyaz perdeye başarılı bir şekilde uyarlamış ve unutulması güç bir filmi karşımıza koymuştur. 

 

 • Kill Bill ( IMDB 8.1/10) 

Tarantino’nun hafızalardan silinmeyek bu filminde Bride (Uma Thurman) karakteri yıllar önce düğününü basıp herkesi öldüren ve kendisini de komada bırakan The Deadly Viper Suikast Timinden intikam almaya çalıştığını anlatıyor.  

Bride komadayken talihsiz bir biçimde tacize uğrar ve o esnada uyanır. Yürümeye başladıktan sonra ilk işi intikama odaklanmak olan Bride, listesindeki isimlere bir bir giderek onlara ölümün soğuk nefesini tattırmaya çalışır. 

Tarantino’nun bu unutulmaz eseri temelinde iki filmden oluşuyor. İlk film Kill Bill: Volume 1 adıyla 2003 yılında çıkarken, ikinci film Kill Bill: Volume 2 adıyla bir sene sonra 2004 yılında çıkıyor. Filmin aksiyon sahneleri ve koreografileri çok iyi çalışılmış. Bazı yerlere göre en iyi kılıç dövüş sahneleri bu filmdedir.  

Bol kan kullanılan bu filmin müziği ve yarattığı hava, bir çizgi romanı oldukça andırır.  

https://youtu.be/7kSuas6mRpk

En iyi intikam filmleri arasında kesinlikle ikonik bir yeri olan bu muhteşem filmin oyuncuları ise şöyle; 

 1. Uma Thurman, Gelin (The Bride) 
 2. Lucy Liu, O-Ren Ishii 
 3. Vivica A. Fox, Vernita Green 
 4. Daryl Hannah, Elle Driver 
 5. David Carradine, Bill 
 6. Michael Madsen, Budd 
 7. Julie Dreyfus, Sofie Fatale 
 8. Chiaki Kuriyama, Gogo Yubari 
 9. Sonny Chiba, Hattori Hanzo 
 10. Chia Hui Liu, Johnny Mo 
 • The Foreigner (IMDB  7/10) 

Jackie Chan’in son filmlerinden biri olan The Foreigner, birlikte alışveriş yaparken patlayan bir bomba sonucu kızını kaybeden bir adamın olayın sorumlularını arayıp intikam almaya çalışmasını anlatıyor. 

 

Stephen Leather’ın 1992 yılında çıkan The Chinaman adlı romanından uyarlanan film Amerikan- İngiliz- Çin ortak yapımıdır. Filmde IRA adlı örgüt ve yapılan yolsuzlukla ilgili de çokça bilgiler öğreniriz.  

https://youtu.be/kgrpL6c3xqE

Jackie Chan, Pierce Brosnan, Michael McElhatton, Liu Tao, Charlie Murphy, Orla Brady, ve  Katie Leung.un oynadığı film gördüğüm en iyi intikam filmlerinden birisi.  Jackie Chan’in bir nevi vedası olan bu film görmek istediğim her şeye sahip, eğer zamanınız varsa izlemenizi şiddetle öneririm. 

 • Law Abiding Citizen ( IMDB  7.4/10) 

Karısını ve kızını trajik bir cinayette kaybeden Clyde Shelton, suçluların hak ettiği cezayı almaması üzerine adaleti kendisi sağlamaya karar verir. Suçlulardan sonra kararı veren onayan herkesin peşine düşen Clyde, bunu mahkûm olduğu hapishanede gerçekleştirecektir. Türkçeye “Adaletin Peşinde” diye çevrilen filmin yönetmeni F.Gary Gray, yapımcısı da Kurt Wimmerdır. 

İntikamını farklı bir şekilde almaya başlayarak klasik intikam filmlerinden ayrılan bu yapım benim için oldukça ilgi çekiciydi. Eğer heyecanlı bir film izlemek isterseniz bu filmi tavsiye ederim.

https://youtu.be/LX6kVRsdXW4

En iyi intikam filmleri listemizde ilginç senaryosuyla öne çıkan yapımın ise oyuncuları şöyle; 

 1. Jamie Foxx, Nick Rice  
 2. Gerard Butler, Clyde Shelton  
 3. Viola Davis, Philadelphia  
 4. Bruce McGill, Jonas Cantrell  
 5. Leslie Bibb, Sarah Lowell  
 6. Colm Meaney, Dedektif Dunnigan  
 7. Regina Hall, Kelly Rice  
 8. Michael Kelly, CIA Ajanı  
 9. Michael Irby, Dedektif Garza  
 10. Roger Bart, Brian Bringham  
 • The Revenant (IMDB 8.0/10) 

Di Caprio’nun defalarca Oscar ödülüne aday gösterilip hasretiyle yanmasından sonra bu filmle nihayet hasretini sonlandırmıştır. Gerçek olaylardan esinlenilen film En iyi Film, En iyi Yönetmen dalında da Oscar ödülü kazanmayı başarmıştır. 

 

Film Hugh Glass’ın bir ayı saldırısına uğradıktan sonra yoldaşı tarafından ihanete uğramasıyla başlar. Fitzgerald ( Tom Hardy), yoldaşının oğlunu öldürür ve yoldaşını da ölüme terk eder. Hugh intikamı için hayatta kalır ve Fitzgerald’ın peşine düşer.  

Filmde Di Caprio neredeyse hiç konuşmaz. Fakat gösterdiği muhteşem performansla izleyici de mest etmiştir. Steve Jobs’u canlandıracağı filmden sırf bu film yüzünden ayrılan Di Caprio, Tom Hardy’i de ikna edip Başlangıç filminden sonra tekrardan bir araya gelmişlerdir.  

https://youtu.be/QRfj1VCg16Y

Bol oscarlı bu film, tabii ki de en iyi intikam filmleri listemizde ve oyuncuları da şu şekilde; 

 1. Leonardo DiCaprio, Hugh Glass 
 2. Tom Hardy, John Fitzgerald 
 3. Domhnall Gleeson, Andrew Henry 
 4. Will Poulter, Jim Bridger 
 5. Lukas Haas 
 6. Kristoffer Joner, Murphy 
 7. Brad Carter, Johnnie 
 • Magnificent Seven (IMDB 7/10) 

Türkçeye, orijinal ismine sadık kalarak, Muhteşem Yedili olarak çevrilen bu film, Bartholomew Bogue’un bir kasabayı işgal edip oradakilerin arsasına çökmesiyle başlıyor. Bunu yaparken karşı koyan bir kasaba halkını herkesin gözü önünde öldürüyor ve kasabanın şerifi dahil kimse bir şey yapamıyor. Öldürülen kişinin karısı Emma Cullen, hem kocasının intikamının alınması hem de Rose Krick kasabasının kurtarılması için Sam Chisolm’ın (Denzel Washington) önderliğinde yedi kişiyi kiralar. Kimisi dolandırıcı, kimisi hırsız ve kimisinin eski asker olduğu bu yedi haydut bir orduyla savaşmak için Rose Krick kasabasına doğru yola çıkar.  

Film daha önceden 1960 yılında Yedi Silahşör ismiyle çıkış yapan filmin yeniden yapımıdır. 

https://youtu.be/q-RBA0xoaWU

Bu filmin oyuncuları ise şu şekilde;  

 1. Denzel Washington, Sam Chisolm,  
 2. Chris Pratt, Josh Farraday
 3. Ethan Hawke, Goodnight Robicheaux  
 4. Vincent D’Onofrio, Jack Horne 
 5. Byung-hun Lee, Billy Rocks  
 6. Manuel Garcia-Rulfo, Vasquez  
 7. Martin Sensmeier, Red Harvest  
 8. Peter Sarsgaard, Bartholomew Bogue  
 9. Haley Bennett, Emma Cullen  
 10. Matt Bomer, Matthew Cullen  
 • Punisher (IMDB 6.4/10) 

Marvel’ın anti kahraman karakterlerinden olan Frank Castle yani diğer adıyla Cezalandırıcı karakterinin hikayesinin anlatıldığı ilk film 2004 yılında beyaz perdeye çıkmıştır.  

Frank Castle artık ailesiyle sakin bir hayat geçirmek isterken kendisine son bir görev verilir. Bu görev istediği gibi devam etmez ve bir kişi ölür. Ölen kişi bir suç patronunun oğlu olunca sorumlu olarak onlar da Frank’in tüm ailesini öldürürler. Frank’i de öldürdüklerini sanırlar ama o hayatta kalıp ailesinin intikamını almaya yemin etmiştir. 

https://youtu.be/q7CMnRv8Mqc

Türkçeye İnfazcı olarak çevrilen bu filmin oyuncuları ise işte şöyle; 

 1. Thomas Jane, Frank Castle 
 2. John Travolta, Howard Saint 
 3. Will Patton, Quentin Glass 
 4. Rebecca Romijn,  Joan 
 5. Ben Foster, Spacker Dave 
 6. John Pinette, Nathaniel Bumpo 
 • John Wick (IMDB 7.4/10) 

Keanu Reeves ile özdeşleşen John Wick karakteri sinemanın en çok beklenilen aksiyon karakterlerinden birisi. Bu nedenle elbette ki “En iyi intikam filmleri” listemizde yer vermemek imkansızdı… Aksiyon bombası olan bu müthiş film serisinde yıllarca mafyanın tetikçiliğini yapmış olan John Wick, bu işlerden sıyrılması için imkansız denilen göreve gönderilmiş ve o görevi de yaparak BabaYaga ismini almıştır.  

 

Eşiyle güzel bir hayat sürerken eşini amansız bir hastalık yüzünden kaybetse de onun hayattan kopmaması için kendisine hediye ettiği köpekle zamanını sakince geçirmektedir. Ta ki günün birinde arabasını satın almak isteyen bir mafya babasının oğluna arabasını satmayana dek. Amaçsızca John Wick’in evini basan bu serserileri onun köpeğini öldürüp arabasını çalınca bunun üzerine hiç dönmek istemediği aleme dönen Wick, kendisine bunu yapanlardan intikam almak için yola çıkacaktır.  

https://youtu.be/2AUmvWm5ZDQ

Bu aksiyon dolu filmin oyuncuları ise şöyle; 

 1. John Wick – Keanu Reeves 
 2. Winston – Ian McShane 
 3. Charon – Lance Reddick 
 4. Helen Wick – Bridget Moynahan 
 5. Aurelio – John Leguizamo 
 6. Viggo Tarasov – Michael Nyqvist 
 7. Iosef Tarasov – Alfie Allen 
 • Gladyatör (IMDB 8.5/10) 

Russel Crowe’un başrolü oynadığı bu efsane yapım gelmiş geçmiş en iyi filmlerden de biridir. 

“My name is maximus decimus meridius, commander of the armies of the north, general of the felix legions, loyal servant to the true emperor, marcus aurelius. father to a murdered son, husband to a murdered wife. and i will have my vengeance, in this life or the next.” 

repliği o kadar çok bilinen bir replik ki dışarıda birisine bunu deyince bilmeme ihtimali neredeyse yok gibi bir şey. 

Yönetmenliğini Ridley Scott yaparken, senaryosu üç isim (David Franzoni, John Logan ve William Nicholson) tarafından yazılmış olan bu film, 2000 yılında beyaz perdeye çıkmıştır. 

İmparatorlukta yükselen General Maximus’u kıskanan Commodus, babasını boğarak öldürmüş ve generalin kendisi ve ailesini öldürme emri çıkarır. Maximus buradan sağ çıksa da artık yeni bir hayatı vardır: kölelik. Arenada gladyatör olan Maximus, halkın iradesinin imparatordan yüksek olduğunu bilir ve bu yüzden gereken şeyi yapmaya hazırdır: Kahraman olmak.  Böylece ailesinin intikamını daha kolay bir şekilde alabilmeyi umar. 

https://youtu.be/owK1qxDselE

Bu müthiş filmin oyuncuları ise şöyle; 

 1. Russell Crowe: Maximus Decimus Meridius 
 2. Joaquin Phoenix: Commodus 
 3. Connie Nielsen: Lucilla 
 4. Russell Crowe: Maximus Decimus Meridius 
 5. Joaquin Phoenix: Commodus 
 6. Connie Nielsen: Lucilla 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Saçlarıyla Başı Dertte Olanlar; Ashley Joy Ürünleri ile Tanışın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu