Sağlık

Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Her insanın hayatında mutlaka birden fazla defa yaşayabileceği mide bulantısı rahatsızlığı anlık veya bazen uzun süreli seyreden bir sorun olabilir. Bazen geçici bazen de altında yatan hastalıkların bir belirtisi olarak uzun süreli görülme imkanı vardır. Bu nedenle farklı sebeplere bağlı olarak da mide bulantısı neden olur sorusunun cevabını aramak gerekecektir.

 

Mide Bulantısı Nedir?

Bir hasta için mide bulantısı neden olur sorusunun cevabından önce bu sorunun açık bir tanımını yapmak gerekecektir. Mide bulantısı, çoğu zaman ağrılı bir sorun ortaya çıkarmasa da bazen kusma, baş dönmesi, ishal ve ağız kuruluğu gibi problemleri beraberinde getiren ve sıklıkla karşılaşılabilecek bir rahatsızlıktır.

Mide bulantısı oluşması ile birlikte midenin ters bir refleks oluşturması ile yemek borusu ve ağız yoluyla içinde bulunan gıda ve mide öz suyunu dışarı atması ise kusma şeklinde tanımlanır. Bununla birlikte her mide bulantısı probleminde kusma gerçekleşmese de bazı durumlarda kişi kusma isteği de duyabilir. 

 

Mide Bulantısı Çeşitleri Nelerdir?

Mide Bulantısı neden olur

Rahatsızlığın ortaya çıkışı nedenine bağlı olarak mide bulantısı neden olur sorusu arkasında yine aynı kaynaktan yola çıkarak mide bulantısı çeşitleri incelenebilir. Maddeler halinde kısaca değinmek gerekirse;

 • Santral mide bulantısı sorununda ani bir hareket veya istenmeyen bir yemek/obje görme tetikleme sağlar.
 • Periferik mide bulantısı kusma sonuçlu olabilecek şekilde sindirim veya diğer organlardan kaynaklı olabilir. 
 • Fizyolojik mide bulantısı ise sindirim gecikmesi ve midede sıkışıklık yaşanması nedeniyle kusma ile birlikte oluşabilir.
 • Psikojenik mide bulantısı genellikle korku gibi kaygı bozukluklarından ortaya çıkar.
 • Akut mide bulantısı kusma tipi ile birlikte bir haftadan az sürerken, kronik mide bulantısı durumunda ise bir haftadan uzun süren rahatsızlıklar yaşanabilir.

 

Mide Bulantısı Neden Olur?

Çeşitleri ile birlikte arkasında yatan birçok sebep olabileceği gibi mide bulantısı neden olur sorusu için rahatsızlığa sebep olabilecek faktörler üzerinde durulabilir. Gündelik olarak üzerinde durulabilecek sebeplere bakıldığında bir besin zehirlenmesi, ilaç zehirlenmesi, fazla kafein tüketimi, aşırı alkol tüketimi veya apandisit gibi faktörler mide bulantısı oluşturabilir.

Mide bulantısı neden olur sorusu için daha kapsamlı bir faktör incelemesi yapıldığında;

Mide Bulantısı neden olur
 • Ülser ve gastrit rahatsızlıkları
 • Bağırsakta yaşanan tıkanıklıklar
 • Gebelik başlangıç evreleri
 • Diyabet hastalarında görülen gastroparezi ya da midenin yavaş boşalması problemleri
 • Koku hassasiyetleri yaşanması
 • Blumia nevroza tarzında veya benzer psikolojik sorunlar
 • Kanser hastalığı yaşanması veya kemoterapi alınması
 • Beyin travmaları ve sarsıntıları yaşanması
 • Kemoterapi ve benzer rahatsızlıklarda düzenli kullanılan bazı ilaçlar ile mide rahatsızlığı yaşanması
 • Enfeksiyonlar veya gıda zehirlenmeleri ile birlikte virüslerin midede aura bozukluğuna yol açması
 • Aşırı baharatlı ve çok fazla yağlı yiyeceklerin tüketilmesi
 • Seyahatlerde yol veya deniz tutması yaşanması
 • İdrar veya böbrek yollarındaki rahatsızlıklar gibi birçok ayrıntı yer almaktadır.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide Bulantısı neden olur? Hamilelikte mide bulantısı

Mide bulantısı bilindiği üzere özellikle kadınlarda hamileliğin ilk evrelerinde beklenen ve heyecanlandıran bir durum olabilir. Özellikle mide bulantısı neden olur sorusu arkasında hamilelik belirtileri yer alıyorsa ve hamilelik kanıtlandıktan sonra mide bulantısı problemleri ile baş etmek gerekiyorsa, bazı noktalar üzerinde durmak gerekir.

Gebelik döneminde anne adaylarının mide bulandıracak yiyecek ve kokulardan kendini koruması gerekir. Yoğun kokulu deterjanlar ve çiçeklerden uzak durmak, hafif ve naif gıdalar/içecekler tüketmek gerekir. Taze zencefil çayı bu dönemde mide bulantısını bastırabilir ve yine kekik çayı da tercih edilebilecek önemli bitki çaylarındandır. Sabah saatlerinde yaşanabilecek kusma için yataktan kalkmadan önce vücudunuzu dengelemek açısından kraker gibi tuzlu bir gıdayı düşük miktarda tüketmek iyi gelecektir.

 

Mide Bulantısı Ne Zaman Riskli Bir Hale Gelir?

Mide bulantısı probleminde sayılan faktörler ile birlikte bazı sonuçlar ile karşılaşıldığında, aksatmadan doktor kontrolüne başvurmak gerekir. Eğer bulantı ile birlikte gözde bulanıklık, yüksek ateş, kusmuk içinde kan, kalp çarpıntısı, şiddetli bir ishal veya bayılma gibi problemler görülürse mutlaka doktora başvurmanız gerekecektir.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı 

Eğer mide bulantısı neden olur sorusu arkasında migren veya bazı yanlış gıda tüketimleri yer alıyorsa, bulantı ile birlikte şiddetli baş ağrıları yaşanabilir. Özellikle migren probleminde baş ağrısı stabil bir yere sahip olurken, bununla birlikte mide bulantısı ortaya çıktığında ağrı kesici ilaçlar bulantının giderilmesine de yardımcı olacaktır. Hastaların bu dönemde özellikle daha düşük kafein ve nikotin tüketimine yönelmesi, çok fazla su ve sağlıklı gıda tüketmesi gerekir.

Bazı durumlarda migren tipi baş ağrıları veya normal baş ağrıları mide bulantısı ile birlikte şiddetli bir hale geldiğinde farklı semptomlar bir arada gelişerek, değişen hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarabilir. Çünkü sinir sistemi problemleri, sinüzit, tümörler veya menenjit gibi birçok problemde de mide bulantısı rahatsızlığı ile karşılaşmak mümkündür.

 

İshal ve Mide Bulantısı İlişkisi

Yine mide bulantısını neden olur sorusunun arkasında özellikle enfeksiyonlar bulunuyorsa, ishal problemi ile de karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlar yaşanması, iyi temizlenmemiş gıdalardan dolayı yaşanan bağırsak enfeksiyonları ve gıda zehirlenmeleri ortaya mide bulantısını net bir şekilde çıkarırken, bununla birlikte çok büyük ihtimal ile ishal rahatsızlığı ortaya çıkarır. Bu iki problem bir arada görüldüğünde, en net şekilde sağlıklı su tüketimi ve doktor önerisi ile birlikte doğru gıdaların tüketimi ile kısa süreli bir diyet uygulanması gerekir.

 

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Faktörler, risk durumları ve değişen belirtiler ile birlikte mide bulantısı neden olur bilgisi temin edildikten sonra bu rahatsızlığın tedavisi için neler yapılması gerektiği üzerinde durulması gerekir. Hangi yaşta olursa olsun ve faktör ne olursa olsun mide bulantısı ve kusma tedavisi için kademeli bir yöntem tatbik edilir.

Tedavide öncelikle kademeli bir şekilde her seferinde daha fazla miktarda berrak ve sağlıklı sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Bu süreçte katı yiyeceklerden kaçınmalı ve midede tahriş oluşturabilecek oral ilaçlar terk edilmelidir. 24 saat öncesinde sorun giderildiğinde tedavi tamamlanırken, 24 saat sonrasında sorun devam ettiğinde de su kaybını önlemek için oral rehidre sağlayıcı çözeltiler tercih edilmelidir.

Doğal yöntemler ile mide bulantısı tedavisi elde edebilmek için bitki çaylarından ve nefes egzersizlerinden yararlanmak fayda sağlayacaktır. Eşlikçi olarak yaşanabilecek mide ağrılarında da yoğurt, patates ve elma sirkesi gibi gıdalar probiyotik özellikleriyle fayda sağlayabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Saçkıran Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir? Bulaşıcı mı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu