İlişkiler

Farklı Aşk Türleri ve Aşk Dillerini Öğrenin (Ve Partnerinizi Daha İyi Anlayın!)

Aşk! Dünyayı döndürdüğünü söylenir. Ama gerçekten öyle mi? Her zaman mutlu ve heyecanlı mı hissettirir? Yoksa bazen ilişkilerimizde sorunlara da neden olabilir mi? Eh, cevap her ikisi de! Durumu lehinize çevirmek için aşk türleri ve aşk dilleri hakkında daha fazla şey bilmelisiniz…

Hepimiz, ilişki sorunlarından payımıza düşeni aldık, özellikle de romantik olanlardan. “İlişkiler zor!” derken, onları zorlaştıranın aslında bizzat kendimiz olduğunu görmezden gelmeye meyilliyiz.

İnsanlar, doğaları gereği bencildir. Hepimiz “kazanmak” ve diğer insanların ne istediğimizi anlamalarını sağlamak isteriz. Ve ne yazık ki, bu durum genellikle birbirini anlamayan iki insanla sonuçlanır. İşte bu nedenle, çoğu ilişki acı çeker ve çektirir.

Sağlıklı bir ilişkinin anahtarlarından biri, farklı aşk türlerini anlamaktır. Herkes sevgiyi farklı şekilde verir ve alır. Buna ek olarak, bazı insanlar belirli aşk türlerini deneyimleme konusunda diğerlerinden çok daha yeteneklidir.

Eski Yunanlara Göre 8 Aşk Türü


Eski Yunanlar aşkı araştırdı ve onları sekiz farklı türde sınıflandırdı. Aşk onların da büyülendiği bir his olduğu için topluluk önünde konuşmadan evrendeki başlangıçlara kadar her etkeni incelemeyi ve değerlendirmeyi ihmal etmediler.

Gelin biz de kendi ilişkilerimizi daha iyi anlayabilmek için farklı aşk türleri ile romantik bir yolculuğa çıkalım:

 • Agape — Koşulsuz Sevgi

Agape olarak adlandırılan aşk türü, fedakar, özverili ve koşulsuz sevgiyi içerir. Yunanlar bunun oldukça radikal olduğunu düşündüler, çünkü belki de çok az insan bunu uzun vadede hissedebilir gibi görünüyor.

Bazı insanlar Agape’yi bir tür manevi aşk olarak tanımlar. Örneğin, Hıristiyanlar İsa’nın tüm insanlara bu tür bir sevgi gösterdiğine inanırlar. Sonuçta İsa, bencil değildi ve başkaları günahlarından kurtulabilsin diye kendini feda etti ve başkalarının mutluluğu için acı çekti.

 • Eros – Romantik Aşk

Eros aşkı, adını Yunan aşk tanrısından almıştır. Bu nedenle genellikle romantik, tutkulu ve fiziksel aşkla ilişkilendirilir. Cinsel tutku ve arzunun bir ifadesidir.

Yunanlar, garip bir şekilde aşk türleri arasında, Eros Aşkı’na karşı büyük bir korkuya sahiptiler. İnsanlarda üreme içgüdüsü olduğu için bu sevginin çok güçlü olduğunu ve kontrol kaybıyla sonuçlanacağını düşündüler.

Yunanlılar bu tür aşkın tehlikeli olduğunu düşünseler de yine de tutkulu, cinsel aşkla ilişkilendirilen aşk türüdür Eros. Modern zamanlarda bile, bazı insanlar bu tür bir aşkın “ani alevlendiğine ve her iki tarafı da tutkuyla yaktığına, ancak çabuk tükendiğine” inanıyor.

 • Philia – Sevgi Dolu Aşk

Yunanlar Philia diye adlandırdıkları tür aşkı “sevgi dolu aşk” olarak tanımladılar. Başka bir deyişle, arkadaşlarınıza karşı hissettiğiniz sevgi türü.

İronik olarak, eski Yunanlar bu tür aşkın Eros’tan (cinsel aşk) daha iyi olduğunu düşündüler çünkü kendilerini eşit gören insanlar arasındaki aşkı temsil ediyordu.

Pek çok insan “aşk” kelimesini romantizmle ilişkilendirir, halbuki Platon aşk için her zaman fiziksel çekiciliğin gerekli olmadığını savundu. Bu nedenle, birçok farklı aşk türü var. Örneğin bu tür, genellikle “platonik” aşk olarak adlandırılır ve cinsel eylemler içermez.

 • Philautia – Kendini Sevmek


Philautia, kendini sevmektir. Günümüz toplumunda, çoğu insan kendini sevmeyi narsist ve bencil olmakla ilişkilendirir. Ancak, eski Yunanların kendini sevmekten kastettikleri bu değil.

Kendini sevmek hiçbir şekilde olumsuz veya sağlıksız değildir. Aslında, başkalarına sevgi verebilmek ve karşılık alabilmek için oldukça gereklidir. Kendimizde olmayanı başkalarına veremeyiz. Ve eğer kendimizi sevmiyorsak, başkalarını gerçekten nasıl sevebiliriz?

Öz sevgiye bakmanın başka bir yolu, öz şefkat olarak düşünülebilir. Nasıl ki bir başkasına sevgi ve şefkat gösterebiliyorsanız, aynı sevgi ve şefkati kendinize de göstermelisiniz.

 • Storge — Tanıdık Aşk

Storge, “tanıdık aşk” olarak tanımlanabilir. Bu garip bir terim olsa da gerçekte ne anlama geldiğini açıklamamıza izin verin.

Bu tür aşk, Philia’ya çok benzer ve hissettirir, yani arkadaşlar arasında hissedilen sevgi dolu aşka. Ancak daha çok ebeveyn-çocuk arasındaki sevgi gibidir.

Tıpkı Philia gibi, fiziksel veya cinsel çekim yoktur. Ancak insanlar arasında güçlü bir bağ ve yakınlık yaratır.

 • Pragma — Kalıcı Aşk


Eski Yunanlar Pragma’yı “kalıcı aşk” olarak tanımlarlar. Yani Eros’un (cinsel aşk) neredeyse tam tersidir. Eros, tutkusu ve yoğunluğu nedeniyle çabuk tükenme eğilimindedir. Ancak Pragma, uzun bir zaman diliminde olgunlaşan ve gelişen bir aşktır.

Ergenlik yıllarından beri birlikte olan ve hala el ele tutuşan evli yaşlı çiftler, Pragma aşk türü için harika bir örneğidir. Ne yazık ki, bu tür bir aşk bulmak biraz zor, özellikle de günümüz toplumunda. Bu günlerde insanlar diğer taraftaki çimenlerin her zaman daha yeşil olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Ve bu nedenle, maalesef sevginin zamanla büyümesini izlemek için sabırları veya arzuları yok.

Bu tür bir aşk, bir ilişkide çok fazla çaba gerektirmez. Her iki insan da taviz vermekte iyidir ve her biri diğer kişiyi mutlu etmek için eşit çaba gösterir.

 • Ludus – Oyuncu Aşk

Ludus, aşk türleri içerisinde “oyuncu aşk” olarak bilinir. Bununla birlikte, bunu tanımlamanın daha iyi bir yolu, romantizmin ilk günlerindeki delicesine aşık olma hissidir. Daha önce aşık olduysanız, neden bahsettiğimizi biliyorsunuz demektir.

Midenizdeki kelebekler, aşkınızın kapıdan içeri girdiğini gördüğünüzde hissettiğiniz sersemlik ve asla onsuz olmak istememe duygusu…

Araştırmalar gösteriyor ki insanlar bu tür bir aşk yaşadıklarında, beyinleri kokain kullanıyormuş gibi davranıyor. Başka bir deyişle, kendinizi canlı ve hayata karşı heyecanlı hissedersiniz.

 • Mani — Saplantılı Aşk
Aygün Aydın ve Hakan Sabancı olayları hepinizin malumu… Aygün Hanım bir türlü arınamıyordu Hakan’dan…

Mani, takıntılara gebe olduğu için iyi bir aşk türü olarak kabul edilmez. Birini deliliğe, kıskançlığa ve hatta öfkeye sürükleyen aşk türüdür. Bunun nedeni, Eros (cinsel) ve Ludus (oyuncu) arasındaki dengenin çok bozuk olmasıdır

Bu tür bir sevgiyi deneyimleyen birçok insan, düşük benlik saygısından mustariptir. Sevdikleri kişiyi kaybetmekten korkarlar ve bu korku onları bazı “çılgın” şeyler söylemeye veya yapmaya iter. Kontrol altında tutulmazsa, bazı durumlarda mani çok yıkıcı olabilir.

Aşkın 5 Farklı Dili

Aşkı inceleyen sadece antik Yunanlar değildi. Modern bir ilişki terapisti olan Dr. Gary Chapman, uzun bir süre boyunca çiftlerle yaptığı çalışmalardan sonra 5 aşk dili tanımladı ve bunları Beş Sevgi Dili adlı kitabında bizlerle paylaştı.

Özetle, Chapman, her birimizin sevgiyi farklı şekilde alıp verdiğimizi, ancak hepsinin 5 kategoriye ayrılabileceğini savunuyor. Peki nedir bunlar?

 • Onay Sözleri

Bazı insanlar partnerlerinden “Seni seviyorum” veya diğer olumlu iltifatları sıklıkla duymak isterler. Ve eğer duymazlarsa, sevilmediklerini hissedebilirler. Bu durum aşk dilleri içinde en yaygın olanıdır.

 • Hizmet Eylemleri

Başkaları için güzel şeyler yapmaya “hizmet eylemi” denir. İşi varken onun köpeğini gezdirmek, evi temizlemek veya sırtını ovmak olsun, diğer kişiyi mutlu etmeye yardımcı olacak şeyler yapmak bu lisana örnek gösterilebilir.

Gördüğünüz üzere, sevgilinin poposuna güneş kremi sürmek de aşka dahil…
 • Hediye Almak

Bazı insanlar hediye vermeye ve almaya değer verir, bazıları ise vermez. Ancak, eşinizin sevgisini sizin için aldığı hediyelerle ölçmeyi tercih ediyorsanız, o zaman sevgi diliniz “hediye almak”tır.

 • Kaliteli Zaman

Bazıları da aşklarının kalitesini, sevdiklerinin onlarla ne kadar zaman geçirmek istediğiyle ölçer. Yeterince “birlikte vakit geçiremezlerse” sevilmediklerini hissedebilirler.

 • Fiziksel Temas

Son olarak, bazı kişiler aşkı fiziksel dokunuşlarla ilişkilendirir. El tutmaktan sarılmaya kadar her şey ve hatta seks bile “fiziksel temas” olarak kabul edilir.

Aşk Dilleri Neden Önemli?

Aşk dillerini öğrenmenin amacı, partnerinizden hem sevgi verme hem de sevgi alma şeklinizi belirlemektir. İkinizin de çok farklı aşk dilleri varsa, bu farklılık ilişkinizde sorunlara neden olabilir.

Örneğin sürekli “seni seviyorum” diyerek sevgi veriyorsunuz ama sevildiğinizi hissetmek için hediye almak istiyorsunuz diyelim. Halbuki partneriniz sevgisini hizmet davranışlarıyla gösteriyor ve kaliteli zamanla bunu hissetmek istiyor. Sorunu gördünüz mü? Eşleşmiyorlar!

Ama endişelenmeyin. Sizin ve partnerinizin birlikte kalmak için aynı sevgi dilini konuşmanıza gerek yok. Bu gerçeğin farkında olmak ve partnerinizle konuşarak bir çözüme varmak aslında yapmanız gereken en önemli şey. İkinizin de sevginizi nasıl vermek ve almak istediğinizi anladıktan sonra, işler hızla yoluna girecektir. Tabi iki tarafın da karşısındaki insanın arzu ve düşüncelerine ilgi ve saygı göstermesi ve buna göre davranması şartıyla…

Sonuç olarak, hepimiz farklıyız ve ilişkilerimizde yaşadığımız sorunlar bazen birbirimizi tam olarak anlamamaktan kaynaklanır, özellikle de mevzu aşksa!

Artık eski Yunan aşk türleri ve daha modern aşk dilleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, umarız kendi ilişkilerinize iyi, sert ve uzun bir bakış atabilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Prensesler Gibi Flört Edin!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu