Sağlık

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler: Diş Ağrısına Rakı İyi Gelir mi?

Diş ağrısı, dönem dönem hepimizde beliren ve hayli huzursuz olmamıza sebep olan ağrılardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şiddetli ağrılar karşısında diş ağrısına iyi gelen şeyler hakkında araştırmalar yapıyoruz. Kulaktan dolma bilgiler bazen işe yarasa da bazı durumlarda ağrının daha da şiddetlenmesine sebep olabiliyor. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? Yazının devamında bu soru hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Diş ağrısına iyi gelen uygulamalardan evvel diş ağrısının tanımını bilmekte fayda var. Diş ağrısı, genellikle enfeksiyonel sebeplerden dolayı diş ve diş çevresindeki etkenlerden oluşan, şiddetli ağrılara sebebiyet vermesi ve kişinin yeme içme gibi durumlarını kısıtlaması sebebiyle yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur. Birçok noktada belirebilir; dişin içinde, dişin çevresinde, çenede ve yüzün bazı noktalarında…

 

Diş ağrısına sebep olan birçok farklı sebep vardır. Bilindiği üzere diş yapıları üç katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar ise şunlardır:

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler
  • Mine: Dişin üzerindeki sert tabakaya denir.
  • Dentin: Minenin altında bulunan ve biraz daha yumuşak, aynı zamanda da canlı yapılardır.
  • Diş Özü: Diş merkezindeki sinirlere ve kan damarlarına verin isimdir.

Yukarıda belirttiğimiz bu sistemler zamanla tahriş olabilir, tabakalarda aşınmalar görülebilir. Böyle bir durumda kişinin tükettiği gıdalar, tatlılar ve sıcak ya da soğuk içecekler bu bölgede ağrılara sebebiyet verebilir. Diğer yandan enfeksiyonel rahatsızlıklar da diş ağrılarının en büyük nedenlerinden birisidir. Diş etinde iltihaplanmaların ağrısı, diğer etkenlere oranla biraz daha şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir.

 

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş Ağrısı Neden Olur

Diş ağrısına iyi gelen şeyler konusuna geçmeden önce diş ağrısına neden olan diğer etkenleri birkaç başlık altında inceleyelim:

  • Dişin dış etkenlerden dolayı ani bir şekilde kırılması.
  • Enfeksiyonun sebebiyet verdiği diş apsesi.
  • Sinüs hastalığına sebep olan enfeksiyonun diş etine sızması.
  • Diş çekilmesi.
  • Strese bağlı olarak dişlerin gün içinde fazla sıkılması.

Şimdi de diş ağrısına iyi gelen şeyler sorusuna geri dönelim. Bu soru yirmilik diş çıkaranların, dişlerinde çürük oluşanların ve özellikle de yeni doğmuş bebeğe sahip ebeveynlerin mustarip olduğu; ilaç kullanmadan kendi imkanlarıyla çözmek için araştırma içerisine girdikleri bir sorunsal olarak karşımıza çıkıyor.

Öncelikle belirtmeliyiz ki insan vücudunda dişler oldukça hassas ve uygulamalarda dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Bu nedenle eğer bir sorun yaşıyorsanız öncelikle uzman bir hekim ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Çünkü diş tedavisinin doğru yapılabilmesi için öncelikle sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu da ancak bir diş hekimi tarafından yapılacak uygulamalar ile mümkündür. Doktor onayından sonra evde kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz, basit ama bir o kadar da etkili organik uygulamalara başvurabiliriz.

 

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Diş ağrıları genellikle ani ortaya çıkması ile bilinir. Ansızın gelen bu şiddetli ağrılar karşısında mağdur olmamanız, yaşam kalitenizi düşürmemeniz ve sorunu basit uygulamalar ile çözebilmeniz için sizlere diş ağrısına iyi gelen şeylerin formüllerini açıklıyoruz. İşte karşınızda diş ağrısına iyi gelen yöntemler:

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nedir

Tuzlu su ile gargara uygulaması, diş ağrısı ile karşılaşanların en sık başvurduğu yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tuz maddesinin rahatlatıcı ve dindirici özelliğine başvurarak ağrılardan kurtulmak mümkün. Yapmanız gereken şey, ılık bir suyun içerisinde tuz döküp karıştırmak. Ardından bu tuzlu suyu gün içerisinde en az 3 kere olmak kaydı ile gargara yapmalısınız. Ayrıca yumuşak bir fırça kullanarak tuzlu su ile dişlerinizi temizlemek, diş ağrısını yok etmede daha da etkili olacaktır.

Kısa süreli ağrı dindiren etkili bir formül daha mevcut. O uygulamanın adı karbonat. Karbonatı içme suyu ile tepkimeye sokarak macun haline getirmelisiniz. Ardından bu macunu ağrının olduğu bölgeye yumuşak bir diş fırçası ile uygulayabilirsiniz. Bu karışım kısa süreli de olsa ağrılardan kurtulmanızı sağlayacak.

Ve elbette her ağrının ve enfeksiyonun bir numaralı kahramanı olan sarımsağı da es geçmek olmaz. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ağrılarının da vazgeçilmez maddesidir sarımsak. Ağrıyı dindirici özelliğe sahip olduğu gibi aynı zamanda da iltihaplanmayı azaltmaktadır. Yapmanız gereken sarımsağı iyice ezmek ve ağrının olduğu bölgeye uygulamak. Etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Ayrıca diş aralarına sıkışan gıda parçacıklarını diş ipiyle temizlemek, ağrının olduğu bölgeye yanağından dışından soğuk kompres uygulamak diş ağrısına iyi gelen basit uygulamalara örnek olarak gösterilebilir.

Diş ağrılarını önlemek aslında ağrı öncesi dönemde dişe ne kadar özen gösterdiğimiz ile orantılıdır. Temiz ve özen gösterilmiş bir diş, aynı zamanda sağlıklı bir diştir. Bu sebep dişlerimizi her gün düzenli olarak fırçalamalıyız. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki diş fırçalayanlar, fırçalamayanlara oranla çok daha az diş hastalıklarına yakalanıyor.

 

Diş Ağrısına Rakı İyi Gelir mi?

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler: Rakı

Diş ağrısına iyi gelen şeyler hakkında yukarıda bahsettik. Fakat toplumumuzda geçmişten gelen birçok uygulama mevcut. Diş ağrısına rakı uygulamak da bunlardan birisi. Ansızın beliren ağrıyı dindirmek için genellikle akla ilk gelen rakı oluyor. Peki sıkça uygulanan rakı gerçekten de diş ağrısına iyi geliyor mu? Rakının dişe bir zararı var mı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle şunu kesin olarak söyleyebiliriz, diş ağrılarına rakı iyi geliyor. Rakının içerisinde bulunan etil alkol, diş ve diş eti ile temasa geçtiğinde tepkimeye girerek ağrıyı dindirmektedir. Genelde rakının dindirici özelliği kısa sürelidir. Fakat bireyler bunu tekrar tekrar uygulayarak bir süreliğine ağrılarından kurtulabiliyorlar. Yani diyebiliriz ki rakı işe yarar fakat kısa süreli bir çözümdür.

Ama… Buradaki amaya koca bir parantez açmakta fayda var. Çünkü ağrı dindirmede işe yarayan rakının başka yönlerden birçok zararı mevcuttur ve kullanılması hekimler tarafından tavsiye edilmez. Bilindiği üzere diş ağrılarına genellikle çürümeler ve onun yol açtığı iltihaplanmalar sebep olur. Çürümeyle birlikte oluşan iltihap diş etlerine zarar verir. Bu zarar diş ağrısının ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle diş ağrıları geceleri şiddetlenir. Bunun sebebi uykudayken bireyde oluşan hormonsal değişimlerdir. Uyku döneminde damarlar genişlemez, iltihap kendini dışarı atmakta zorlanır. Böyle bir duruma sahip bireyin dişine rakı basması daha büyük sorunlara yol açar.

 

İltihaplı bölgeye rakı basmak, diş minesine daha çok zarar verir. Haliyle bu da iltihabın daha da yayılmasına sebep olur. Yayılan iltihap da ağrıların şiddetlenmesiyle sonuçlanır. Sonuç olarak diyebiliriz ki eğer diş ağrısı yaşıyorsanız kesinlik rakı uygulaması yapmayın. Evet, belki kısa süreli ağrınızı dindirebilir fakat uzun vadede karşınıza daha büyük riskler çıkarır. Bunun yerine daha basit ve sağlıklı uygulamaları tercih edebilirsiniz. Örneğin ağrı kesiciler bu sorun için en etkili yöntemlerdir. Eğer ağrı kesici yoksa bir pamuğa karanfil yağı dökerek iltihaplanan bölgeye hafifçe presleme yapabilirsiniz. Çünkü karanfil, rakının gösterdiği etkiyi gösteren ama organik ve zararsız olan bir maddedir.

Karanfil yağı, tıpkı rakı gibi uyuşturucu özelliğe sahiptir ve kesinlikle diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında en risksiz yöntemlerden biri… Bir pamuk aracılığıyla ortalama 2 dakika uygulamak, ağrının bir süreliğine dinmesini sağlar. Ağrının azaldığı bu dönem de sizler de en yakınınızdaki uzman bir diş hekimine giderek sorununuzu anlatabilir, tedavi için en doğru ilaçları yazdırarak bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki diş sorunlarında en doğru ve kalıcı çözüm sadece uzman bir diş hekimi aracılığı ile mümkün olabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: En İyi Yaz Parfümleri (For Women)

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu