Anne Çocuk

Bu Dönemde Çocuğunuzla İlgilenmeniz Gerekiyor.

Çocuklarımız bizlerin bu dünyadaki en değerli varlıklarıdır. Hepimiz evlendikten sonra çocuk yapar ve sonrasında ise bütün hayatımızı çocuk/çocuklarımıza göre yönlendiririz. Hatta bazen sırf o gülsün diye yapmadığımız çocukluk, yapmadığımız komiklikler kalmaz.

Bazı zamanlar ise sırf çocuğumuz başka şehirde bir okulda okuyacak diye yaşadığımız şehri değiştiririz.

 

Hayatımızda bu kadar büyük yeri ve değeri olan çocuklarımıza her zaman sıcak ve sevgi dolu bir ortam sunmamız lazım. Anne ve babalar çocuklar için tüm dünyayı temsil eder yani anne baba birbirlerine ve çocuklarına nasıl davranıyorlarsa çocuklar da tüm dünyayı o şekilde algılarlar.

Çocuklarımız bizlerden her zaman ilgi beklerler. Biz de onlara bu ilgiyi her zaman göstermeliyiz.

 

Çocuğunuzla İlgilenmemizi Gerektirecek Durumlar

 

Sarılma

Bebek veya çocuk gördüğümüz zaman hep onlara sarılmak isteriz. Bu bizim içimizden gelen bir histir. Çocuklarımız da aslında bizim onlara sarılmamızı isterler. Buna ihtiyaçları vardır. Biz de çocuklarımıza bol bol sarılırsak onlara onları sevdiğimizi ve şefkatimizi hissettiririz.

Çünkü bebek ve çocuklarımız ilgi isterler. Biz onlarla ne kadar çok ilgilenir onlara ne kadar çok dokunur, sarılırsak kendilerini güvende hissederler ve bu yüzden de rahat ve özgür bir şekilde hareket ederler. Ayrıca çocukların anne babalar tarafından sevgi ve şefkate maruz kalması onların insanlara da iyimser ve sevgi dolu bakmasını sağlar.

Bu yüzden siz kucağa alışmasın diyenleri duymayın çocuğunuzla bol bol sarılın onlara bol bol dokunun.

Güvenmek

Bebek ve çocukların anne babaya güvenmesi çok önemlidir. Özellikle ilk 18 ay araştırmalara göre anneye bağlanma dönemi olarak adlandırılıyor. Psikologlara göre eğer bebek annesine güveniyorsa bir ortamda annesi varken de yokken de rahat olacaktır. Bu da bebeğinizin özgür bir şekilde rahat edip etrafı keşfetmeye başlayacağını gösteriyor.

Eğer bebek annesine tam olarak Güvenemezse dikkatinin sürekli dağınık olduğu ve kapıdan veya dışarıdan gelen seslere sürekli kafasını çevirip baktığı gözlendi. Bu da ileride okula başladığı zamanlarda dikkat dağınıklığı hissetmesine ve etrafındaki insanlara güvenmemesine tedirginlik içinde yaşamasına sebep oluyor. O yüzden güven çok önemlidir.

Bu güvenin sağlanamama sebeplerinden birisi ise anne ve babaların çocuktan habersiz bir şekilde evden ayrılıp eve gelmesi. Bunun yerine çocuğa haber verin ona sarılın onu öpün ve ne zaman geleceğinizi söyleyin. Bebek sizi tam olarak anlamasa bile bu hareketiniz ona güven verecektir.

Düzenli Bir Hayat

Çocuğunuza beslenme, uyku, oyun vb. şeyleri gün içerisinde zamana yayarak ve bunları her gün rutine bağlayarak yapmanız bebeğinizin düzenli bir dönem geçirmesini sağlar.

Çocuğunuzun bu zamanda disipline alışması gelecek hayatında da kendi kararlarını verirken ve kendi hayatını şekillendirirken bunu disiplinli ve düzenli bir şekilde yaptığı gözlemlendi.

Bu yüzden yeni doğan bebeklerin bu dünyaya ait hiçbir fikri yoktur. Siz onunla ilgilenirken ve onu büyütürken davranışlarınız, disiplininiz, düzeniniz bebeğinize bir örnek teşkil eder ve onun da bu kavramlara aşina olmasını ve zamanla kendilerinin de bu özellikleri benimsemesini sağlar.

Sosyalleşmek

Bebekler küçüklüğünden itibaren öğrenmeye meraklıdır. Bu yüzden evdeki herkesin sesini hemen ayırt edebilirler. 2 yaşından sonra da bebeklerin toplu oyun ortamlarına girmesi gerekir.

Böylece hem hayatı daha iyi tanırlar hem eğlenir oyun oynarlar hem de yeni arkadaşlıklar kurarlar ve onlarla oyun oynarken kendi özelliklerini keşfederler.

Bu da onlara özgüven sağlar. Bu yüzden bebeklerin sosyalleşmesini sağlamak, onlara oyun ortamları sağlamak anne babaların görevlerinden birisidir.

Duygusal Uyarı

Çocukların duygularını anlamak ve onlarla muhabbet ederek onların yanında olmak anne babaların yapması gereken en önemli şeylerden birisidir. Normal hayatta başkalarının duygularını önemsemeyiz onlara tamam olsun geçer vs. şeklinde teselli etmeye çalışırız ancak onları anlamak için kendimizi zorlamayız.

Ancak bebeklerde böyle yapmak anne babanın yapması gereken en son şeylerden birisidir. Bebeklerle empati kurarak ve sohbet ederek onların duygularını paylaşmak, düştüklerinde veya ağladıklarında onlarla konuşarak bu acılarını gidemeye çalışmak anne babanın yapması gereken en önemli şeylerden birisidir.

Kendisine Değer Verildiğini Anlama

Bebekler her zaman ilgi beklerler. Bu yüzden de yalnız kaldıklarında veya ilgi beklediklerinde hemen ağlayarak dikkat çekmeye ve etraflarındaki insanların kendileriyle ilgilenmesini isterler.

Bebeklerin kendisini değerli hissetmesi ve bu yüzden anne babanın onunla ilgilenmesi hatta onunla bir büyük gibi ciddi ciddi konuşması bebeğe kendisini daha da değerli hissettirecektir.

 

Çocukla Kaliteli ve İyi Zaman Geçirmenin Yolları

 

Günlük yaşam kargaşasında o kadar yorgun ve bitkin düşüyorsunuz ki akşam eve geldiğinizde Çocuğunuz ile yeterince vakit geçiremiyor musunuz? Bu durumdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizler için bugünkü yazımızda bu özel soruna yer verdik.

 

1 – Çocuğunuz geçirdiğiniz süre önemli mi?

Çocukla geçen süreden daha çok ne şekilde geçirdiğiniz daha önemlidir. Bir gün boyunca çocuğunuz ile aynı ortamda bulunmuş olsanız bile duygusal bir bağ kuramadığınız sürece geçirdiğiniz bu sürenin hiçbir anlamı bulunmuyor. Duygusal bağ ile sağlıklı bir ilişkiyi oluşturmanız şart.

2- Anne ve baba ile vakit geçirmeli mi?

Her zaman bu şartı yerine getirmek pek mümkün olmasa bile en azından akşam yemeklerinde anne ve baba aynı masada bulunmalı. Bunu yerine getiremeyen ebeveynler ise akşamları 15 dakika çocuğu ile oyun oynanmalıdır. Uyku öncesi hikaye süresi anne ya da baba tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu özellikle 3 ila 6 yaş arası çocuklarda oldukça önemli bir durum olmaktadır.

3- Birlikte zaman geçirmek için neler yapılmalı?

Her zaman bu pek mümkün olmasa da çocuğa özel bir zaman dilimi mutlaka bulunmalı. Örneğin çocuğunuz ile günün en uygun vaktinde randevulaşmak oldukça önemlidir. Randevu saatine uyarak çocuğa verilen önem ortaya çıkmakta ve bu zaman dilimi içerisinde sadece çocuğa yoğunlaşma oldukça yararlı olacaktır.

 

4- Kaliteli zaman geçirmekten ne anlamalıyız?

Kaliteli zaman, her iki taraf içinde olumlu geçen ve duygusal anlamda kuvvetli bir bağın kurulduğu sürece verilen addır. Faydalı faaliyetler yapılarak zaman dolu dolu geçirilmektedir.

 

5- Çok yoğun çalışan anne baba çocuğuyla vakit geçiremiyorsa ne gibi sorunlar olur?

Tam olarak net bir patolojiden bahsetmek mümkün olmasa da psikolojik sıkıntı yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Anne yada babadan ayrı yaşayan çocuklarda disiplinsizlik, agresif ve hırçın bir davranış şekli beklenmektedir. Okul çağındaki çocuklarda derslere odaklanamama sorunları da bu nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

6- Çocukla anne baba niçin birlikte zaman geçirmeli?

Özellikle büyüme çağındaki çocukların hayata iyi hazırlanabilmeleri adına anne ve babaların birlikte zaman geçirmeleri oldukça önemlidir.

Anne ve babasını yanında gören çocuklar kendini değerli hissederek her daim mutlu bir yaşam sürmektedir. Çocukları ihmal etmek onlara yapılabilecek en büyük kötülüklerin başında gelmektedir.

7- Çocuğuyla birlikte zaman geçiremeyen anne, suçluluk duygusuyla nasıl baş edebilir?

Bunun üstesinden gelebilmek için birlikte zaman geçirip bir şeyler paylaşabilmektir. Bunu yapmak yerine çocuğu sürekli hediyelerle boğmak ise çocuğa yapılan en büyük haksızlıktır. Bu hata sayesinde çocuk duygusal iletişim doldurulamadığı yerin madde ile doldurulacağını zannetmesidir. Bu duruma her düştüğünde sürekli alışveriş yapma ve aşırı yemek gibi olumsuz durumlara yönelecektir.

 

8- Sürekli çocuğuyla birlikte olan anne mi, daha kısıtlı zamanda birlikte olan anne mi kaliteli vakit geçiriyordur?

Bazı anneler hem çalışır hem de çocuğu ile ilgilenebilir. Bazı anneler ise tam gün evdedir sürekli çocuğunun yanındadır çocuğa karşı olan anlayış şekli, doğru rehberlik yapabilme ve koşulsuz bir sevgiye sahip olmaktır.

9- Çocukla hangi yaşa kadar birlikte zaman geçirmek yararlı?

Bu durumda net bir yaş vermek yerine çocuğun duygusal gelişimine bakmak gerekmektedir. Özellikle gelişim dönemindeki arkadaş çevresi, okul başarısı aile ile geçen zamana göre değişkenlik göstermektedir.

 

10- Aileyle birlikte geçirilen zamanın çocuğa katkıları neler?

Çocukla geçen kaliteli zaman, onu iyi tanımanıza ve eksiksiz olarak analiz edebilmenize olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda doğru bir rehberlik eşliğinde çocuğunuzun istediğiniz kurallara uygun olarak büyümesini de sağlayabilirsiniz.

Bu yazıya da göz atın: Anne Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Faydaları, Saklama Koşulları, Arttırma Yolları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu