İlişkiler

Sevgilinizin Telefonunuzu Karıştırmak İstemesi Normal mi?

Günümüz teknolojisi, ilişkilerde tarafların birbirini gözetlemesini her zamankinden daha kolay kılıyor. Akıllı telefonlar sayesinde, birkaç parmak manevrasıyla partnerinizin Whatsapp mesajlaşmalarına, e- postalarına, Instagram profiline, arama geçmişine ve çok daha fazlasına anında ulaşmak mümkün. Ama ne kadar çekici olursa olsun, sevgilinizin telefonunuzu karıştırmak istemesi normal mi? Ya da sizin onunkini karıştırmak istemeniz? 

 

Popüler virüs koruma yazılımı şirketi Avast’ın düzenlediği bir ankete göre, her 4 kadından biri ve her 5 erkekten biri partnerlerinin telefonlarını gizlice kontrol ediyor. Farklı araştırmalar ise, kadınların %34’ünün ve erkeklerin %62’sinin zaman zaman partnerlerinin telefonunu karıştırdığını gösteriyor. Ve bu cazip yaramazlık, sanılanın aksine sadece kıskançlıktan kaynaklanmıyor! Uzmanlar, altında yatan farklı psikolojik sebepler olabileceğini söylüyor… 

  • İlişkinizde Güven Sorunları Olabilir 

Bu tür davranışlar söz konusu olduğunda, akla ilk gelen elbette ilişkideki güven eksikliği oluyor. Psikolog Ryan Howes, konuya dair HuffPost’a yaptığı açıklamada, “Partnerinizin söylediği ve yaptığı şeylere güvenmiyor ve gerçek benliğinin telefonlarındaki gizli ayrıntılara yansıdığını düşünüyor olabilirsiniz” diyor ve birlikte olduğunuz insanın sakladığı sırlar ya da eylemler olduğunu düşünseniz bile, sinsi bir şekilde gözetlemenizin ilişkinizde yalnızca bu gizli davranışları sürdürmenin bir diğer yolu olduğunun altını çiziyor. 

Terapist Kurt Smith ise “İnsanlar gizlice partnerlerinin telefonuna baktıklarında, ilişkiye güvensizlik besler ve bu kontrol etmesinin başlıca nedeni olabilir. Bu, o anda iyi bir fikir ve haklı bir hareket gibi görünse de sadece çözülmesi gereken daha fazla sorun yaratır” diyor. Üstelik varsayımlarda bulunmanız veya konuşmaları yanlış yorumlamanız her zaman yüksek bir olasılık! 

Bu tür güven sorunları yaşayan insanlar, istikrarlı, uzun süreli ilişkilerde bile partnerlerinin kendilerinden daha iyi birini hak ettiğine ve sonuç olarak başka seçeneklere kolayca kanabileceklerine inanabilir.  

 

Partnerinin telefonunu karıştırmak için karşı konulmaz bir istek duyan insanların eşinden neden şüphelendiğini veya genel olarak ilişki hakkında neden güvensiz hissettiğini düşünmesi gerekir. Daha önce yaşanan bir aldatma ya da yalan söyleme deneyimi mi var? Onun bir şey sakladığını düşünmeniz için size geçerli bir sebep verdi mi?  

Howes, “Belki de eşiniz sizi daha önce aldattı ve somut kanıtlarınız var ya da porno ve/veya seks bağımlılığı geçmişi olduğunu biliyorsunuz. Telefonunu karıştırmanızın nedeni sizi aldatıp aldatmadığını teyit etmek olabilir” diyor. 

Uzmanlar bu tür travmaların sadece o anki ilişkiyle ilgili olmayabileceğini, daha önceki ilişkilerinde yalan ya da aldatma olayları ile sınanan insanların, bu ihanetlerin acısını haksız yere yeni ilişkiye de taşıyabileceklerini belirtiyor. 

Howes, “Halihazırdaki ilişkinize, partnerinizin dürüst ya da size gönülden bağlı olmadığına dair mantıksız bir korku taşıyorsunuz. İspatlayacak bir şey olmamasına rağmen yine de partnerinizin telefonunu karıştırıyorsanız, onun mahremiyetine giren ve ilişkiye zarar veren aslında sizsiniz. Korkularınız daha çok benlik saygınıza, yakınlık kapasitenize veya geçmiş ilişkilerde aldatılma geçmişinize bağlı olabilir” diyor. 

  • İletişim Eksikliği Veya Yakınlık Sorunları  

Taraflar birbirlerine karşı yeterince açık davranmıyor ve sorunlar çözülmüyorsa, şüpheler de artmaya başlar. Bu durumda, şüphelerini bastıramayan kişi ilişki problemleri ile doğrudan yüzleşmek yerine, biraz araştırma yapmaya yönelebilir çünkü bu gergin bir konuşma yapmaktan daha kolay görülecektir.

Seks Terapisti ve Psikolog Shannon Chavez, “Sorun şu ki, partnerin telefonunu karıştırmak, savunmasız olmaktan ve hislerinizi paylaşmaktan, özellikle de neden telefonu kontrol etmek zorunda hissettiğinizi paylaşmaktan daha kolay hale geldi” diyor. 

Özellikle de son zamanlarda bir taraf içine kapanık, uzak ya da her zamankinden farklı davranmaya başlar ve bunun sebebini paylaşmazsa, bu diğer taraf için onun ne düşündüğünü veya hissettiğini öğrenmek adına “kara kutusu” telefonuna bakma fikrini daha cazip kılıyor.  

Yani sağlıklı iletişim bir kez daha üzerinde durulması gereken en önemli husus! Aklında soru işaretleri olan taraf, hissettiklerini partnerine anlatmalı ve bunu yaparken de suçlamalardan kaçınmaya dikkat etmelidir. Sıkıntı yaratan her türlü konuyu konuşmak, ilişki sorunlarına her zaman daha olgun bir yaklaşım sağlar. Daha da önemlisi varsayımlar yerine, karşı tarafa tüm soruları cevaplama şansı tanır. 

Sevgilinin Telefonunu Karıştırmanın Hiç mi İyi Yanı Yok? 

Sevgilinizin Telefonunuzu Karıştırmak

Hayır, yok! Bu hareket hem mahremiyet ve hem de güven ihlalidir. Üstelik çoğu zaman son derece verimsiz bir girişimdir. Aradığınız türde hiçbir şey bulamayabilir ve kendinizi bunu yaptığınız için daha da kötü hissedebilirsiniz. Ya da küçük masum bir ayrıntıyı yanlış anlayıp, büyütebilirsiniz.  

Peki ya gerçekten suç unsuru sayılabilecek bir şey bulursanız? O zaman istediğiniz bilgiye ya da kanıta ulaşmanın en onurlu yolunun bu olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. 

Chavez, “Bu, özel hayatın ve mülkiyetin ihlalidir. Bir telefonu izinsiz kontrol etmek, ortada iletişimsizlik olduğunu gösteriyor. Partnerinizin telefonunda izinsiz bir şey aramak, kendi ihtiyaçlarınızı karşılama konusundaki güveninizi anında sarsar. Güvensizlikleri tetikleyen ve üzen şüphe ve varsayımlara yol açar” diyor. 

Bazı ilişkilerde, her iki tarafın ortak rızasıyla partnerler birbirlerinin telefonlarına sonsuz erişim hakkına sahiptir. Bu gerçekten her iki taraf da razı olduğunda ve konu üzerine bir anlaşma sağlandığında, bazı çiftler için iyi sonuç verebilir. Ancak, her zaman ve herkes için geçerli bir yöntem değildir. Sonuç olarak, bir ilişki içindeyken bile kişisel mahremiyeti korumak istemek tamamen makul ve sağlıklıdır!  

İlişki Terapisti Rachana Awatramani, “Her şey bir çiftin karşılıklı anlayışına bağlıdır. Bazıları eşleriyle her şeyi paylaşmaya inanır ve telefonlarını kullanmaları için onlara özgürce hak tanır. Ancak, bu tür düzenlemeler çok fazla zaman gerektirir. Partnerinizin internette keşfettiği veya yaptığı bazı şeylerle karşılaşabilirsiniz ve bu can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, her zaman bazı sonuçlar vardır ve bunlarla başa çıkmak için hazırlıklı olunması gerekir” diyor. 

Güven üzerine kurulu bir ilişki, aslında birbirlerinin telefonlarını çekinmeden karıştırmak üzerine değil her iki partnerin de ilişkinin dışındaki kişilerle, arkadaşlar, iş arkadaşları, aile üyeleri gibi, sorunsuzca bağlantı kurmasını sağlar. Howes, “Bunlar en sağlıklı çiftlerdir çünkü kendilerini eşlerinin bağımsızlığı tarafından tehdit altında hissetmiyorlar” diye ekliyor. 

Engel Olmak İçin Ne Yapılabilir? 

Telefonu karıştırılan kişinin yapabilecekleri yine teknoloji sayesinde sınırsız alternatiflerle dolu. Sırf telefonunuzu karıştıran olup olmadığını bulan ve hatta karıştırmaya çalışanın fotoğrafını çekerek deşifre eden uygulamalar bile var! 

Partnerinizin telefonunuzu gizlice karıştırdığını düşünüyorsanız, endişelerinizi sakin ve olgun bir şekilde dile getirmeye çalışın.  Smith, “Sağlıklı bir ilişkiyi desteklemek için gizlilik önemlidir” diyor, “Ona böyle dolaylı bir yaklaşım hakkında ne hissettiğini söyle. Ona yapılsa nasıl hissedeceğini sor. Ve ardından, konu hakkında daha fazla ne yapabileceğinize dair farklı ve daha etkili bir yaklaşımda karar kılın.” 

Ama eğer telefonu karıştırma isteği sizin içinizde büyüyorsa, sakin olun ve kendinize şu birkaç basit soruyu sorun:  

  • Bunu neden yapmak istiyorum? 
  • Bunu yaparsam ilişkimiz daha iyi mi olacak? 
  • İlişkimizde kendimi daha güvenli hissetmek için yapabileceğim başka bir şey yok mu? 
  • Telefonuna bakmadan önce ondan neden izin almıyorum? 

Bu sorular üzerine yoğunlaşmak, ilişkiniz ve bundan sonra ne yapmak istediğinize dair daha net bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacaktır. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Hibiskus Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu