Zevosis

Kendall Jenner’la Yeniden Tartışıyoruz: Pick Me Girl Ne Demek?

Sosyal medyadaki #PickMeGirl trendi, kadınların diğer kadınları aşağıladığı bir kısırdöngü mü? Nasıl başladı, neden popüler oldu? Kendall Jenner’ın tüm bunlarla ne ilgilisi var? Merak ediyorsanız, ayrıntılara odaklanalım…

  • 10 Kasım 2021
  • 1.560 kez görüntülendi.
Kendall Jenner’la Yeniden Tartışıyoruz: Pick Me Girl Ne Demek?

Sosyal medyadaki Pick me girl trendi, kadınların diğer kadınları aşağıladığı bir kısırdöngü mü? Nasıl başladı, neden popüler oldu? Kendall Jenner’ın tüm bunlarla ne ilgilisi var? Merak ediyorsanız, ayrıntılara odaklanalım… 

 

Pick Me Girl Ne Demek? 

“Diğer Kızlar Gibi Değilim” trendi, aslında uzun zaman önce sosyal medyayı ele geçirdi ve kendini çok sayıda internet fenomeni (meme) ile gösterdi. Erkeklerin gözüne tuhaf görünen bir şeyi yapan kızların bir nevi günah çıkarması olarak da kendilerinin hemcinslerinden farklı olduğunu iddia eden kadınlarla alay etmek için ironi olarak da kullanıldı. Ve içinden çıkılamayacak yoğunluktaki bu tavır, kendi karakterini oluşturdu. 

 

İnternet diliyle ilgili her şeyin resmi kaynağı olan Urban Dictionary’e göre, bir pick-me kızı, “diğer kızlar gibi olmadığını dolaylı veya doğrudan ima ederek erkeklerin onayını arayan kız”dır ve bu kızlar, erkeklerin dikkatini çekmek, onayını almak, ataerkil ve kadın düşmanı klişelere oynamak için genellikle diğer kadınları aşağılamayı seçiyor. 

‘Pick me’izm birçok davranışı kapsasa da örnekler arasında, diğer kadınları rastgele davranışları veya kıyafetleri için utandırmak, kadınların “fazla dramatik” olduğundan şikayet etmek (ki bu erkeklerle takılmayı tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden biri) ve kendini havalı biri olarak tanıtmak sayılabilir. Tipik olarak, bir erkek büyük yudumlarla birasını içen veya “kadınsı” bir şeyi küçümseyen bir kadına iltifat etmek için de bu tam veya benzer ifadeyi kullanıyor. Ve ifade sözde bir iltifat gibi görünse de alt metin, geleneksel kadınlık belirteçlerini anlamsız, yavan veya başka bir şekilde itibarsız olarak gören modası geçmiş fikirleri doğruluyor. 

Pick Me Girl Kızları ve Sosyal Medya 

Pek çok yeni dil olgusunda olduğu gibi, “beni seç” lakabının kökleri de internet kültürüne aittir. 2016- 2018 yılları arasında, #TweetLikeAPickMe hashtag’i Twitter’da hızla yayıldı. Kullanıcılar, diğer kadınları davranışları için utandırırken, sadece birinin karısı olmakla övünebilen belirli bir pick-me türüyle alay etmek için hashtag’e güveniyordu. Üstelik kendileri aynı tavırları sergilemediği için hala bekar ya da yalnızlardı. Birebir örnek verirsek, körü körüne tek bir kişiye bağlanamadıkları, erkekleri için her gün yemek pişirmedikleri, hatta lokmalarını çiğneyip ağızlarına beslemedikleri ve bir yandan da ona “kral” olduklarını söylemedikleri için…  

Ve şimdi, 2021’de TikTok, hiciv yapmaya ve kinaye üzerine yorum yapmaya adanmış içerik kanonu ile ‘pick me girl’lerin yeni sahnesi haline geldi. Şubat ayının başlarında ortaya çıkan popüler trend, rapçi Lil Uzi Vert’in Heavy Metal şarkısına dayanıyordu: “Pick me,’ like, ‘Pick me,’ like, ‘Pick me,’ like, ‘Pick me.’” TikToker’lar, meyveli smoothie’ler yerine birayı tercih etmek veya abartılı olanlar yerine minimal makyaj yapmak gibi, “beni seç” davranışı olduğuna inandıkları tavırlarını pekiştirmek için bu şarkıyı sıklıkla kullandı.  

Sıradanlıktan Sıyrılmak İsteyen Kadınlar Hemcinslerini Küçümsüyor 

McGill Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası Kalkınma mezunu olan ve TikTok’un #PickMeGirl trendi hakkında derinlemesine bir analize imza atan Amy Rosenbluth,

“Pick-me-izm kesinlikle içselleştirilmiş kadın düşmanlığına ve tüm hayatımız boyunca bize kötü ve olumsuz olduğu söylenen geleneksel kadın arketiplerinden ve klişelerinden uzaklaşma arzusuna dayanıyor” diyor ve ekliyor “Ayrıca çoğumuzun muhtemelen hayatımızda en az bir kez beni seç davranışı sergilediğini iddia ediyorum. Hepimizin benzersiz ve herkesten farklı olmak istememiz gibi… Bu yüzden birçok kadın bu arketiplere yaslanıp diğer kadınları küçümserlerse, kendilerini diğerlerinden ayırabileceklerine inanıyor. Bunu da kendilerini daha geleneksel kadın ve kızlardan üstün göstererek yapıyorlar.” 

“Akranlarının kişiliklerini ve davranışlarını dikkatle incelerken, Pick-Me’yi kınayan kadın, kendini sözde sahte ve yavan Pick-Me’lerle karşı karşıya gelen ‘gerçek’ ve ‘filtresiz’ kız olarak konumlandırıyor. Bu nedenle kendini Pick-Me Girl’den daha üstün olarak tanımlıyor” diye açıklıyor Rosenbluth, “Bu tavrı sahte bir feminist merceğin altına koyuyorlar ve kendilerini, ‘Hepimizi aşağı çeken zararlı davranışlarda bulunmayan doğru kadın benim’ gibi kullanıyorlar ve evet, bunun caydırıcı olduğunu düşünüyorlar. Geri kalanımızı yıkma ve diğer kadınların davranışlarını denetleme hakkını kendilerinde görüyorlar.” 

Sonuç olarak, ‘Pick me’izm, ne taraftan bakarsanız bakın, kadınların diğer kadınları aşağılamasına yol açan, hiç bitmeyen bir toksik davranış döngüsü haline geldi!  

Halbuki, hemcinslerimizi birayı sevip sevmedikleri için eleştirmek yerine, odağımızı erkeklerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak “beni seç” davranışını teşvik etme ve onaylama yollarına çevirmeliyiz… Erkeklerin onayını almak gerçekten bu kadar önemli olmamalı! 

En Ünlü Pick Me Girl: Kendall Jenner 

Kendall Jenner pick me girl

1995 doğumlu Amerikalı model ve televizyon yıldızı olan Kendall Jenner, tüm dünyada oldukça beğenilen kadınlardan biri. E! televizyon kanalında yayınlanan Keeping Up with the Kardashians realite şovunda, diğer aile üyeleri ile boy gösteren Jenner, aynı yaşam tarzını benimsemiş olsa da sürekli diğer Kardashian kızlarından farklı olduğunu ifade etmekten yorulmuyor. Ve çoğu zaman o kadar komik duruma düşüyor ki Pick Me Girl trendinin en ünlü yansıması olarak görülüyor!  

Farklı zamanlarda gerçekleştirilen bazı çekimlerde söyledikleri montajlanarak oluşturulan çeşitli videolarda sıklıkla çelişkiler içinde boğuluyor. 

Kendall Jenner, “modayı umursamadığını” söyleyen bir model. Vaktinin çoğunu kız kardeşleriyle geçiren ama “dramayı sevmediği için erkeklerle takılmayı sevdiğini” sıklıkla belirten ve yüzündeki dolgular üzerine yaptığı kat kat makyajla “aslında kimsenin estetiğe ihtiyacı yok” diyen ve annesini makyaj yapmaya daha düşkün olan Kylei’i bu yüzden daha çok sevmesiyle eleştiren bir kadın. Üstelik silah olarak kullanmaya çalıştığı “pick me” tavrı tamamen ters tepiyor ve örneğin, basketbolu ne kadar çok sevdiğini söylediğinde, hemcinsleri tarafından “Tüm NBA oyuncuları ile çıktığın için bunun farkındayız!” diye eleştiriliyor. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ