İlişkiler

İlişki Sırasında Göz Teması Neden Çok Önemli?

Uzmanlar, sevişirken partnerlerin birbirlerinin gözlerinin içine bakmasını öneriyor. İlişki sırasında gözler kapanmaya meyilli olduğu ve partnerin gözlerinin içine bakmaktansa uzağa bakmak daha rahat hissettirebileceği için bunu önermek uygulamaktan elbette daha kolay olabilir. Ancak, ilişki sırasında göz teması kurmak, partnerinizle paylaşabileceğiniz en mahrem şeylerden biri, sizce de öyle değil mi? 

Yakın mesafeden göz teması kurmak, bunu nasıl kucaklayacağınızı öğrenmek, siz ve partnerinizin kelimeler olmadan bile daha güçlü bir iletişim kurmanızı sağlayarak ilişki hayatınızı iyileştirmeniz ve güçlendirmeniz anlamına gelir. 

 

Günümüzde sosyal medya ve çevrimiçi flört uygulamaları sayesinde, insanlar gerçek hayattaki yakın etkileşimlerde kendilerini daha garip hissediyorlar ve göz temasını biriyle iletişim kurmanın en zorlu kısımlarından biri bulabiliyorlar. 

Göz teması kurmaya çalışmak genellikle insanın kendisini daha savunmasız hissetmesine sebep olsa da başkalarıyla bağlantı kurmak istiyorsanız yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir… 

 

İlişki Sırasında Göz Teması Neden Önemlidir? 

  • İlişki sırasında göz teması güven oluşturur. 

Sağlam ve kararlı bir ilişki içindeyken, sadece gözlerine bakarak partnerinizin ne düşündüğünü veya hissettiğini anlayabilirsiniz. Bir iletişim biçimi olarak göz temasını kullanan güçlü çiftlerde, yerleşik bir güven düzeyi oluşur. ilişki gibi samimi anlarda göz teması, içsel gerçeğinizi ortaya çıkarabilir, bu nedenle, birbirinizin gözlerinin içine bakarak, karşılıklı gerçek duygularınızı sadece gözlerinizle anlatabilir ve paylaşabilirsiniz. 

  • An’da olduğunuzu kanıtlar. 

ilişki sırasında göz teması, orada olduğunuzu ve eşinizin ne yaptığına dikkat ettiğinizi ve ikinizin bir şekilde birbirinizle uyum içinde hissedebileceğinizi kanıtlar. Cinsel ilişki esnasında göz teması kurmak, partnerinizin sizin ilginize ve sevginize layık olduğuna dair duygularını teyit edebilir. Tüm dikkatinizi partnerinize ve o ana verdiğinizi ve başka hiçbir şeye odaklanmadığınızı gösterir. Ayrıca, ilişki  sırasında kirli konuşmaları seven bir çiftseniz, aktif bir dinleyici olduğunuzu gösterir ve bu paylaşımı pekiştirir. 

  • ilişkisırasında göz teması güveni artırabilir. 

Birbirinizin ilişkiden zevk alıp almadığını görmek için yüz ifadeleri ve göz teması yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Partnerinizle gözlerinizin birbirine kilitlenmesi, ona tamamen teslim olma modunda olduğunuzu gösterebilir ya da aşkla dolup taştığınızı bilmesini sağlayabilir! Üstelik, böylesine yoğun bir göz teması, bedeninizi ele geçirip ruhunuzun penceresinden içeriyi görebileceği için onun kendine olan güvenini de büyük ölçüde artırabilir. 

  • Flörtü güçlendirir. 

ilişki yaparken veya ön sevişme yaşarken, birbirinizle flört etmek ve göz teması kurmak sizi çok tahrik edebilir. Seksi ve davetkar bakışlar, flörtleşmede önemli bir rol oynar. Gözlerinizi partnerinizin vücudunda yukarı aşağı hareket ettirirken birbirinize seksi bakışlar atabilir ve göz göze kilitlendiğinizde ortamı iyice ısıtabilirsiniz! Sevişme deneyiminizi çok daha samimi hale getirmek için daha uzun süreli göz teması kurarak, birbirinizle daha fazla flört etmeye çalışabilirsiniz. 

  • İlişki sırasında göz teması sevginin bir işaretidir. 

Siz ve partneriniz ilk kez ilişki yapıyorsanız, ikinizin göz teması kurmak ve sürdürmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde romantik kimyanızı geliştirebilecek ve onu daha da güçlendirebileceksiniz. Sonrasında, her seviştiğinizde bunun üzerinde çalışabilirsiniz çünkü bu ikinizin neredeyse anında yakınlaşmasını sağlayacaktır. Araştırmalara göre, bunu sadece bir iki dakika yaparak bile beynin aşık olmaktan sorumlu olan feniletilamin kimyasalları üretmesini sağlayabilirsiniz. 

  • İlişkinizi bütünüyle iyileştirebilir. 

ilişki sırasında göz teması sadece romantik kimyanızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda genel olarak ilişkinizi de iyileştirir. İlişki terapistleri, çiftlerin daha derin bir düzeyde bağlantı kurmaya çalışması ve birbirlerini denemek ve anlamak için göz teması egzersizleri yapmayı önerir. Beş ya da on dakikalık bir bakış egzersizi ilk başta korkutucu görünebilir, ancak ikinizin birbirini tam anlamıyla ve mecazi olarak görmenize yardımcı olabilir.  

  • Aranızdaki bağı güçlendirir.

ilişki sırasında sağlıklı miktarda göz teması kurmak ve sürdürmek, birbiriniz için güçlü bir uyarılma tetikleyicisi olabileceğinden, eşinizle olan bağlantınızı gerçekten iyileştirebilir. İkinizin birbirinizin gözünde arzulandığını hissettirebilir ve eşinizin gözlerine uzun süre baktıktan sonra bağlantı hissinin yakalanacağı özel bir andır. 

  • İlişki sırasında göz teması cinsel kimyayı geliştirir. 

Cinsel yaşamda yoğun göz teması, cinsel uyarılmayı teşvik edebilir. Yüksek düzeyde yakınlık ve cinsel uyarılma yaratmak için aynı fırsata sahiptir. Örneğin gözlerinizi açıp göz teması kurarken yavaş derin nefesler alarak, birlikte bir nefes senkronu yakaladığınızda, dopamin adı verilen ve ilişki zevkli ve heyecanlı kılan aşk hormonunun salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Öpüşürken göz teması kurmak ise öpüşmenizi daha samimi hale getirmeye yardımcı olabilir ve özellikle öpüşmeden önce yoğun göz teması kurulursa öpücüklerinizin cinsel kimyasını iyileştirebilir. 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu