Gebelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamilelik birçok kadın için heyecanlı bir bekleyiştir. Özellikle ilk gebeliklerde anne adayları bazı değişimler hissetse bile bunu hamilelik ile tanımlayamayabilir. Hamileliğin başladığı ilk günden itibaren vücut fizyolojik olarak kendisini hazırlamaya başlar ve belli başlı bazı değişimler ile hamilelik belirtileri olarak kendisini hissettirir.

 

Hamilelik hafta ve aylara göre hızla değişim gösteren bir süreçtir. Bu heyecanlı bekleyiş bazen çok zorlu süreçlerle de ilerleyebilir. Hamile olduğunuzu test yapmadan önce nasıl anlarsınız? Mutlaka dikkat etmeniz geren belirtiler olacaktır. Peki nedir bu belirtiler?

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların belki de ilk “hamile olabilir miyim” düşüncesine girdiği an adetin gecikmesidir. Özellikle düzenli regl gören kadınlarda bu şüphe daha yoğun olacaktır. Belirgin şekilde meme hassasiyeti, dokunduğunuzda ağrı, göğüs uçlarının renginde genişleme de ilk hamilelik belirtileri arasında sıralanabilir.

Baş dönmesi, ilk aylardan sonra belirgin derecede mide bulantısı hatta sabahları safra şeklinde kusma. Ayrıca güne başlar başlamaz kendini yorgun hissetme hatta uyku hâli gibi vücut fizyolojinizin dışında gelişen durumlar da hamilelik belirtileri arasındadır.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra cilt problemleri, ciltte kuruluk, dökülme de görülebilir. Mide ve sindirim problemleriyle beraber kabızlık da ilk hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

 

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde embriyonun büyümesi ve rahim duvarına yapışması ile birlikte kasık ağrıları olabilir. Kasık ağrılarının bu süreçte yaşanması normaldir. Herhangi bir problemin belirtisi olmayan bu kasık ağrıları çok şiddetli olmadıktan sonra hekime danışmaya gerek yoktur. Ancak yoğun kasık ağrısı ve belirgin şekilde kanama durumları yaşanırsa bir hekime danışmakta fayda vardır.

Kadınlarda yaşanan ve gözlemlenen en belirgin hamilelik belirtileri, hormonların değişimiyle birlikte oluşan duygusal ruh halidir. Hiç beklenmedik anlarda duygusal bir ruh haline girebilirler. Gereğinden fazla duygusal tepki verebilirler.

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Saydığımız belirtilerin tümü bir gebelikte görülebileceği gibi hiçbir belirti yaşamayan gebelikler de vardır. Hatta gebeliği birkaç aylık olduktan sonra hissedenler bile olabilmektedir. Tüm bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Tabii tüm bu belirtilerin yanında emin olmak için mutlaka bir gebelik testi yapılmasında fayda vardır. Erken dönem gebeliklerde bazen bu test çubuklarıyla bile net sonuç alınmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir kan testi yaptırmak net sonuç almak adına önemlidir.

 

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamilelik belirtileri bünyeden bünyeye göre değişiklik gösterir. Her kadında farklı belirtiler gözlenebilir. Belirtiler bazen hamilelik süreci başlar başlamaz görülmeye başlarken, bazı anne adaylarında bebek hareketlenmeye başladığı döneme kadar bile olmayabilir. Hatta bazı anne adaylarında hiçbir belirti bile görülmeyebilir. Bu durum tamamen kişinin vücut yapısıyla ilgilidir.

Ancak yaygın olarak hamilelik ve regl belirtileri ile hissedilmeye başlar. Nadiren de olsa bazı anne adayları çok rahat hiçbir belirtinin olmadığı gebelikler geçirirler. Her ne olursa olsun anne adayları için bu süreç en heyecanlı ve mutlu bekleyiş sürecidir. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm bu olumsuzluklar unutulacaktır.

 

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin birçok belirtilerinin yanı sıra garanti bir sonuç için ev ortamında güvenle yapabileceğiniz hamilelik testleri ile güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Çünkü her belirti de hamileliğe işaret değildir. Bazı belirtilerin benzerliği farklı bir sağlık sorununun habercisi de olabilir. O sebeple belirtiler göz önünde bulundurularak mutlaka gebelik testi yapılmasında fayda vardır.

Günümüzde erken gebelikler için üretilmiş hızlı testler de mevcuttur. Adet dönemine yakın zamanlarda oluşan gebelikler bu hızlı testler sayesinde kolaylıkla doğrulanabilmektedir.

Ayrıca bazı gebelikler test üzerinde sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda da hastanelerde gerçekleştirilen kan testleri ile net bir sonuç elde edilebilmektedir. Kan tahlilleri gebeliğin haftasına kadar kan değerlerine göre bilgi edinmemizi sağlar. Hamilelik ultrason ile de son adet tarihinize göre ortalama haftası da gözlemlenebilir.

 

Şüphelerin Mi Var? Hemen Hamilelik Testi Yap!

 hamilelik belirtileri, Hamilelik Testi Yap

Her eczaneden kolaylıkla temin edebileceğiniz gebelik testleri ile hızlı ve pratik bir şekilde gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu küçük hamilelik test çubuğu kutularının içerisinde test kiti ve idrar damlatmak için idrar aparatı yer alır. Bu aparat ile idrar kite damlatılır ve bir süre beklenir. Eğer kit üzerinde çift çizgi belirginleşmişse hamilelik testi pozitif demektir. Gebeliğin olmaması halinde ise hamilelik testi tek çizgi şeklinde oluşur. Bazı kitlerde hamilelik testi silik çizgi olabilir. Silik çizgi durumunda yeni bir gebelik testi ile test yenilenmelidir. Bu gibi sebepler testin bozuk olduğunu ya da gebeliğin çok erken süreçte olduğuna işaret olabilir.

 

Evde yaptığınız gebelik testinden emin olabilmek için hastanelerde yapılan Beta hcg testi ile kan tahlili yaptırıp garanti bir sonuç elde edebilirsiniz. Çünkü hamileliğin olup olmadığı Beta hcg hormonuna göre belirlenir. Bu testler erken gebeliklerin belirlenmesinde anne adaylarına kesin bilgi verir. Çok erken gebelikler bazen evde yapılan gebelik testlerinde net sonuç veremeyebilir.

Çok erken gebeliklerde ultrasonda kese görülemeyebilir. Ancak Beta hcg testleri bize net sonuç verebilir.

 

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik dokuz aylık zorlu bir süreçtir. Bebeğin sağlıkla doğumu için anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Günlük rutin egzersizler yapılmalıdır. Hamilelikte pilates gibi hem anneyi hem de bebeği yormayacak ağır olmayan egzersizler oldukça faydalıdır.
  • Gebelikte bebeğe yarıyor mantığıyla her yiyeceğin yenildiğine dair yanlış bir algı vardır. Tam tersine sağlıklı beslenilmeli ve kararında beslenilmelidir.
  • İlaç kullanımı sadece hekim kontrolünde alınabilir. O sebeple kendi tercihimize bağlı ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Yanlış ilaç kullanımı gebeliğin sağlıksız ilerlemesine sebep olabilir.
  • Hamilelikte yolculuk yapmak, özellikle gebeliğin son dönemlerinde oldukça risklidir. Hamilelikte uzun yolculuk yapmanız gereken bir durum meydana gelirse mutlaka hekime danışarak yapılmalıdır.
  • Hamilelikte uyku pozisyonları da önemlidir. Doğru yatış pozisyonunda geçirilen gebelik daha sağlıklı sonuç verecektir.
  • Çalışan anneler için özellikle fiziksel güç sarf edilebilecek işler azaltılmalıdır. Stresli bir ortam ağır iş yükü gebeliği etkileyen faktörler arasındadır.
  • Giyim tarzına da gebelik sürecinde dikkat edilmelidir. Vücudu saran dar pantolon ve giysiler tercih edilmemeli tam tersi bol salaş giysiler ile hamilelik geçirilmelidir. Ayrıca göğüste ve karın bölgesinde büyüme olacağı için iç çamaşırları da pamuklu rahat iç çamaşırlarından tercih edilmelidir. Ayakkabı olarak da topuklu yerine daha düz ve yumuşak tabanlı yürüyüş ayakkabılarının kullanılmasında yarar vardır.
  • Gebelikteki hormonal etki sebebiyle dişler daha kolay çürüme gösterebilir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına daha fazla önem verilmelidir. Diş sağlığı vitamin, fosfor ve kalsiyum oranı yüksek yiyeceklerle desteklenmelidir.
  • Son olarak hamilelikte cinsellik olur mu hep merak konusudur. Gebeliğin ilk haftalarında eğer düşük tehlikesi yok ise ara vermek gereksiz bir eylem olacaktır. Son aya girene kadar hamilelikte cinsellik ile ilgili herhangi bir sorun olmaz. Ancak gebeliğin son haftalarına girildiğinde hekiminiz tarafından da riskli olacağı konusunda uyarılacaksınız. Erken doğum riski veya düşük riski olduğu zamanlarda bu hafta daha da önlere çekilebilmektedir. Ancak sağlıklı gebeliklerde kontrollü cinsel ilişkiye izin verilebilmektedir.

 

Tüm bu hususlara dikkat edildiğinde sağlıklı bir gebelik geçirmeniz için hiçbir engel yoktur. Günlük rutinlere göre gebelik dönemi biraz daha dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:İnceleme: Maybelline Instant Age Rewind Kapatıcı

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu