Dizi - Film

İsekai Türünün Öne Çıkan Animesi: Re:Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Re:Zero, çoğu animenin aksine bir mangadan uyarlama değil, bir light novel (hafif roman) dan uyarlama bir animedir. Hafif roman, Japonya’da ortaya çıkmış bir roman tipidir. İçerisindeki karakterler ve hikâyenin işlenişi açısından mangayı anımsatmayan bu roman tipi gençler tarafından da oldukça rağbet görüyor.

 

Re:Zero’nun şuana kadar çıkmış iki sezonluk bölümleri mevcut olsa da ikinci sezonu part 1 ve part 2 şeklinde ikiye ayrılmıştır. Gelin bu animenin konusunu anlatmadan önce size İsekai türünün ne olduğunu anlatayım.

 

İsekai Türü Nedir?

İsekai, başka dünyada yeniden doğuş anlamına geliyor. Bu tür her ne kadar reenkarnasyon temelli olsa da, oyun evrenine hapsolmuş karakterlerin bulunduğu animeler de isekai deniliyor. Bu türün en iyi örneklerinden biri Sword Art Online, günümüzdeki VR oyunlarının da temelini oluşturmaya başlamıştır.

Re:Zero Konusu

Ana karakterimiz Subaru, markette alışveriş yaptıktan hemen sonra evine dönerken içinde bulunduğu dünya ters düz oluyor ve bilincini kaybediyor. Gözlerini açtığında kendisini bulunduğu yerden o kadar farklı bir yerde buluyor ki, normal dünyadan farklı olarak orta çağda yaşayan ejderleri, yarı insanları ve elfleri görüyor. Üstelik şahit olduğu şeyler de sadece bu değil.

Subaru normal bir insan gibi tepki vermekten ziyade, eşofmanıyla uyandığı bu dünyayı hemencecik kabulleniyor ve “Beni bu fantastik dünyaya çağıran güzel büyücü kız kim?” diye kendine sorular sorup bulunduğu ortamın keyfini çıkarıyor. Ta ki birkaç serserinin gazabına uğrayana kadar.

Başıboş, avare avare gezen Subaru’yu gören hırsızlar onu gasp etmek ister. Subaru her ne kadar karşı koysa da üç kişiye karşı bir şey yapamaz ve tonla dayak yer. Tam bu sırada beyaz saçlı bir kız tarafından görünür ve kurtarılır. Başta kendisine Satella dese de sonradan isminin Emilia olduğunu söyler.

Kendisini bu dünyaya çağıran kızın Emilia olduğunu sanan Subaru ise onun peşinden ayrılmaz ve çaldırdığı broşu geri almak için onunla yola koyulur. Anime, Subaru’nun bu macerada ölüp yeniden doğmasıyla başlar. Birkaç kere ölünce bunun bir seferlik şans olmadığını ve böyle bir gücü olduğunu fark eden Subaru içine düştüğü bu durumun ne olduğunu anlamaya çalışacaktır.

Re:Zero İzlenir mi?

Herkese tavsiye edemeyeceğim bu animeyi yine de tavsiye ediyorum. Çünkü herkes Subaru’nun dramalarını, aynı şeyi yeniden yeniden yaşamasını sevmeyebilir. Bu animenin büyük bir hayranı olan beni bile bazı yerlerde bunaltıyorsa, animeye yeni başlamış birisi hemencecik sıkılıp animeyi tamamlamadan kapatabilir.

Bazıları sıkılsa da yine de animenin artılarından bahsetmeden de geçemeyeceğim.

İlk olarak animenin süresi, diğer animelere nazaran biraz daha uzun. Bu da bize gerçekleşen aksiyonları daha detaylı ve yarım kesmeden sunuyor. Karakter analizleri çok iyi işleniyor.

*Spoiler*

Subaru, bulunduğu duruma o kadar iyi uyum sağlıyor ki, elindeki bu gücü ölümün acısı olsa bile etkili bir şekilde kullanabiliyor.

*Spoiler*

Animenin diğer bir artısı da yan karakterlerin geçmişi ve özellikleri diyebilirim. Çoğu yan karakterin sağlam bir temeli var.

Animenin arka tarafı da en az ön tarafı kadar iyi, seslendirme sanatçıları ekstra bir performans göstermiş. Roswaal karakterinin seslendirmenine özellikle bayıldım.

Velhasıl kelam, siz de böyle ezilen karakterlerin ileride güçlendiği  animeleri seviyorsanız. Bu anime tam da size göre.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Naprosyn Plus Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu