Yaşam

Yüzlerce İnsanı Vahşice İdam Ettiren ve Yakan Kraliçe: Kanlı Mary Kimdir?

Kanlı Mary, I. Mary olarak da adlandırılan ve 18 Şubat 1516 tarihinde doğan İngiltere’nin ilk kadın hükümdar kraliçesidir. İlk tahta geçtiği dönemlerde İngiltere, Protestanlığın etkisi altına girmişti. Ancak o dönemde İngilizlerin büyük bir kısmı katolik idi.

Bu kraliçemiz oldukça katı ve sert kurallarla ülkeyi yönetmekteydi. Bu kurallarından birini uygulayarak bütün Protestanları idam ettirdi hatta bir kısmını canlı canlı yaktığı söyleniyor. İdam ettiği kişi sayısı 297 Protestan’dır. Katolik olan ve bu konuda katı olan İspanya kralı II. Felipe ile evlendi. Ondan hiç çocuğu olmamıştır.

 

Kanlı Mary ve Sıra Dışı Çocukluğu

Mary, 1516 tarihinde Aragonlu Catherine’nin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Annesinin bir erkek çocuğu olmamıştır. Ülkeye veliaht vermediğinden babası ondan boşanmıştır. Ancak bu dönemde Mary gayrimeşru çocuk olarak ilan edildi.

Bazı reform hareketlerinde bulunmaya çalışan insanlar Mary’i birçok defa öldürmeye kalkıştılar, çünkü Mary İmparator Charles’ın kuzeniydi. Bu sebeple Mary tüm Avrupa tarafından tahtın tek varisi olarak görülüyordu.

Annesinin ölümüne kadar onun yanına gidememiştir. Cenazesine bile gitmesine izin verilmemiştir.

Kral ölmeden önce Mary’i saraya davet etmiş ve ona eskiden kalan itibarını geri kazandırmıştır.

Tek bir üvey kardeşi vardı ve kral öldükten sonra tahta geçen kişi oldu. VI. Edward isimli bu yeni kralımız ülkeyi ancak 6 yıl yönetebildi. Ölüm sebebinin ise akciğer yetmezliği olarak gösterildi.

Ölümünden sonra tahta geçmesi için Jane Gray davet edildi ancak tek bir şartları vardı John Dudley’in oğlu Guilford Dudley ile evlenmek zorundaydı. Evlendi ve tahta geçti ancak hemen 9 gün sonra Mary, büyük bir halk desteğiyle tahtı ellerinden aldı. Jane ve diğer yandaşlarını ise Londra kulesine kapattı.

Kanlı Mary ve Entrikalarla Dolu Evliliği

Kraliçe Mary 37 yaşındayken hem ülke yönetimini kolaylaştırmak hem de veliaht vermek amacı için eş arayışına girdi. Mary İspanya Prensi II. Felipe ile evlenme kararı aldı. Kraliçe ve prens evlendiler ve prens ülke yönetiminde kraliçeye oldukça yardım ediyordu. Böylelikle İngiltere’nin Katolikleşmesinin önünde hiçbir engel kalmadı. Ayrıca İngiltere ve İspanya müttefikliği kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Mary evlendikten birkaç ay sonra hamile kaldı. Ancak dokuzuncu aya kadar sürmesi gereken hamilelik on birinci aya kadar sürdü. Bu beklenmedik olay iki defa oldu. Bunu sebep gösterirsek kraliçemiz büyük ihtimalle yumurtalık kanserine yakalanmıştı.

Mary, hükümdarlığının beşinci senesinde eşi Felipe’nin İspanyaya gitmesinin ardından üvey kardeşi I. Elizabeth ile arasında bir ilişki olduğunu öğreniyor. Geriye gidersek, Mary daha önce kardeşini de idam ettirmesine yönelik pek çok öneri almıştı ama hiçbir koşulda bunu eyleme dökmemişti. Bu ihanete rağmen de yapmadı ve onu hapsetmekle cezalandırdı. Ölmek üzereyken de onu yeni varis olarak atadı.

Vahşet, entrika ve skandallarla dolu yaşamına son olarak da ihaneti sığdıran Mary 17 Kasım 1558 tarihinde sarayında öldü. O öldükten sonra eski kocası, üvey kardeşi I. Elizabeth’e evlilik teklifinde bulunmuştur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Hibiskus Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu