Zevosis

Partneriniz ve Aileniz Arasında Kaldığınızda Ne Yapmalısınız?

Aileniz ve partneriniz arasında kalmak ve hatta bazen taraflar arasında tercih yapmaya zorlanmak çok yıpratıcı ve can sıkıcı bir durum olabilir. Bir yandan akıl sağlığınızı korurken, bir yandan herkesi mutlu edebilir misiniz?

Partneriniz ve Aileniz Arasında Kaldığınızda Ne Yapmalısınız?

Aileniz ve partneriniz arasında kalmak ve hatta bazen taraflar arasında tercih yapmaya zorlanmak çok yıpratıcı ve can sıkıcı bir durum olabilir. Bir yandan akıl sağlığınızı korurken, bir yandan herkesi mutlu edebilir misiniz?

Klinik Psikolog Carla Manly, bu senaryonun nadir olmadığını söylüyor: “Aile üyeleri bazen partnerlerimizi sevimli bulmuyor ve bazen partnerlerimiz ailemizdeki insanların bir kısmını veya tamamını sevmiyor. Hayatınızdaki bu önemli insanlar birbirinden hoşlanmadığında, sürtüşmenin zımpara kağıdı benzeri doğası nedeniyle ilişki uzun vadede zarar görebilir.”

Ailenizle İyi Geçinmek Konusunda Partnerinizle Nasıl Konuşmalısınız?


Sizin ve partnerinizin ailenizi ne sıklıkta gördüğünüze ve hoşlanmama düzeyine bağlı olarak, farklı başa çıkma stratejileri gerekebilir. Örneğin, ailenizi çok seyrek görüyorsanız ve hoşnutsuzluk düzeyi oldukça düşükse, siz ve eşiniz güvenli, pozitif bir ekip olarak görünmek için çalışabilirsiniz.

“Çiftler sevgi dolu ve takım odaklı davranmandığında, negatif tepkilere karşı daha az yıpranma eğilimindedir. Bununla birlikte, ailenizi sık sık görüyorsanız ve güçlü bir isteksizlik söz konusu ise, eşinizle ve ailenizle olan ilişkinize zarar vermemek için altta yatan sorunları ele almak önemlidir” diyor Manly.

Partnerinizin ailenize beslediği olumsuz hislerinin nedenini anlamanız ve iyileştirmeniz için ise bazı önerileri var…

Eşinizle duyguları hakkında özel olarak konuşun ve bu hislerin neden kaynaklandığını anlamaya çalışın.  Örneğin, bir partner, bazı aile üyelerinden kontrolcü, kaba veya hoş karşılanmadıkları için hoşlanmayabilir. Yargılamadan dinleyin; amaç, partnerinizin düşüncelerini ve duygularını anlamaktır.

Sorunları çözmek için partnerinizle birlikte çalışmanız gerekir. “Örneğin, sevgiliniz bir ebeveynin taciz edici doğası veya alkolik eğilimleri konusunda endişeleniyorsa, onunla birlikte duygusal, zihinsel ve fiziksel güvenlik yaratmak için adımlar atmanız önemlidir” diyor Manly. Ancak, endişeleri, kendini yeterince iyi hissetmemek veya dışlanmış hissetmek gibi daha az belirgin ve somut konularla şekilleniyorsa, herhangi bir olumsuzluğu önlemeye yardımcı olabilecek samimi birlikteliğiniz içinde “duygusal güvenlik” yaratmak için birlikte çalışabilirsiniz. Ve eğer bir partner herhangi bir sebep olmaksızın sadece eleştirel veya olumsuz davranıyorsa, ondan sevdiğiniz insanlara karşı ‘nezaket ve saygı göstermesini’ istemek kesinlikle uygundur!

Klinik Psikolog Carla Manly ayrıca, koşulları birlikte yönetmenize yardımcı olacak araçlar oluşturmak için bir ekip olarak çalışmanızı öneriyor. Partnerler genellikle sadece kendilerini güvende ve sevilmiş hissetmek isterler. Birlikte hareket ederek ve ona gerçek bir güvence sunarak, partnerinizin aile üyeleri tarafından reddedilme veya sevilmeme duygularını hafifletebilirsiniz. “Bir partnerin refahı aile dinamiklerinin önüne geçtiğinde, partner genellikle kendini çok daha güvende ve emniyette hissedecektir” diyor Manly.

Partnerinizle İyi Geçinmek Hakkında Ailenizle Nasıl Konuşmalısınız?


Partnerinizden neden hoşlanmadıkları konusunda ailenizle açık ve dürüst bir şekilde konuşmalısınız. Ve bunu yaparken partnerinizin yanınızda olmamasına özen göstermelisiniz. “Amaç, bahsi geçen olumsuz duyguların neden oluştuğunu anlamaktır. Örneğin, aile üyeleri, tacizci, başarısız, saygısız veya genel olarak ‘yeterince iyi değil’ gibi çeşitli nedenlerle bir partnerden hoşlanmayabilir. Ailenizin endişelerinin doğasını anlamak için nesnel bir şekilde dinlemeye çalışın” diyor Manly ve ekliyor, “Savunmaya geçmeden, ailenizle endişeleri hakkında konuşun”. “Örneğin, ailenizden biri partnerinizin mali açıdan istikrarlı olmadığından endişeleniyorsa, bu endişenin neden geçersiz olduğunu ifade etmek önemlidir. Genel olarak, aile üyeleri sevdiklerine karşı oldukça koruyucudur ve kendilerine göre son derece geçerli nedenlerle bir partnerden hoşlanmayabilirler.”

Bazı durumlarda ailenizin tepkili ve isteksiz tutumları uygunsuz, sağlıksız kişisel yargılara ve önyargılara dayanabilir. “Eğer ailenizden birinin geçerli sayılabilecek endişeleri varsa, dikkate almaya değerdir. Bununla birlikte, son derece eleştirel ve yargılayıcı davranıyorlarsa, onlardan nezaket ve saygıyla hareket etmelerini istemek uygun olur” diyor Manly.

Suçluluk ve Yargılamayla Nasıl Başa Çıkılır?


Hepimizin sevdiği insanlar olduğu kadar sevmedikleri de vardır. New York Presbiteryen Hastanesi Weill-Cornell Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri doçenti olan Gail Saltz, “Hayatınızdaki biri sizi çok sevse bile, bu sizin sevdiğiniz insanı da seveceği anlamına gelmez” diyor.

“Kimin kimi sevdiğini kontrol edemezsiniz ama işe bunu kabul etmekle başlayabilirsiniz. Yorumları size zarar veriyorsa onlardan fikirlerini kendilerine saklamalarını ve sevimsiz eleştirilerine son vermelerini isteyebilirsiniz. Acı dolu bir suçluluk ve yargı ayinine katılmamayı tercih edebilirsiniz. Sonuçta, ilişkinizi korumak adına bunu yapmalarını istiyorsunuz” diyor.

Klinik Psikolog Carla Manly ise, “Suçluluk ve yargı duyguları ortaya çıkarsa, onları size ait olmayan ağır bir sırt çantası gibi bir kenara koyduğunuzu hayal edin” diyor. ‘Barış ve pozitiflik yaratmak için üzerime düşeni yaptım, ancak kibar ve barışçıl olmaya istekli değilseniz, geri adım atıyorum’ ifadesini açıkça belirten güçlü sınırlara sahip olmak önemlidir.

Manly, aile üyelerinize sizin ve partnerinizin bir takım olduğunuzu ve ondan hoşlanmamalarının sizi strese soktuğunu söylemenizi öneriyor ve ekliyor, “İlişkinizde güvende ve mutlu olduğunuza dair ailenize güvence verin; bu güvence – özellikle de gerçekse – genellikle aile üyelerinin endişelerini azaltacaktır.”

eş ve aile arasında kalmak

Kendinizi Korumak İçin Sınırlar Belirleyin


Manly, “Kendinizi güvende ve sevilmiş hissetmenizi sağlayan ve akıl sağlığınızı koruyan sınırlar oluşturmak son derece önemlidir” diyor. “Sağlıklı çözümler üretmek için çeşitli girişimlerde bulunduktan sonra bile ilişki dinamikleri olumsuz olmayı sürdürürse, zihinsel bir mola vermeyi düşünebilirsiniz.”

Bu, eşinize ailenizden hoşlanmamaya devam etmesinin sizi üzdüğünü ve strese soktuğunu ve siz onlarla görüştüğünüzde, başka planlar yapmasının iyi bir fikir olabileceğini söylemeyi içerebilir. Ayrıca ona, size olan sevgisinden dolayı ailenizi kucaklayabileceği bir zamanın gelmesini umduğunuzu da belirtin.

Tatsızlığın kaynağı aile üyeleriyse Manly, ailenize bir molaya ihtiyacınız olduğunu söylemenin uygun düşeceğini belirtiyor. Partnerinize karşı kaba olmaya devam ettikleri için incindiğinizi ve bunun sizi ne kadar strese soktuğunu onlara söyleyin. Kendinize ise “Ailem partnerimi nezaketle kabul edene kadar, akıl sağlığım ve ilişkim için bir adım geri atmalıyım” deyin.

Peki ya Siz Partnerinizin Ailesini Sevmiyorsanız Ne Yapmalısınız?


Klinik Psikiyatrist Gail Saltz, “Onlardan hoşlanmayabilirsiniz, ancak onlar partnerinizin ailesi” diyor ve nazik ve saygılı olmayı öneriyor. Ancak kötü muamelelere de izin vermemelisiniz.

“Eğer insanların size bir zararı olmadığı halde onlardan hoşlanmadıysanız, ailesiyle etkileşiminizin partneriniz için ne kadar önemli olduğunu ve aslında hepimizin ilişkilerimizin sağlığı adına özverilerde bulunduğunu bilin. Sahip oldukları tek aile bu ve onları eleştirmek sadece çok sevdiğiniz insana zarar verir” diyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Evlenmeden Önce Birlikte Yaşamak İyi Bir Fikir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ