Sağlık
Trend

Menopozu Ertelemek İçin Daha Fazla Seks Yapın!

Menopoz belirtileri genellikle can sıkıcıdır. Düzensiz uyku, düşük cinsel istek ve sıcak basması, kadınların hormonal değişiklikler sırasında yaşayabileceği yan etkilerden sadece birkaçıdır. Neyse ki, Royal Society Open Science‘da yayınlanan yeni bir araştırma, orta yaşlı kadınlarda menopozu geciktirmenin yeni ve dürüst olalım, eğlenceli bir yolunu buldu: Seks! 

University College London’ın yürüttüğü kapsamlı bir araştırma sonucunda, daha fazla seks yapan orta yaş grubundaki kadınların, daha az seks yapan kadınlara oranla çok daha geç menopoza girdiğini ortaya koydu. Menopoz geçişleri öncesi ve sırasında 2.000’den fazla kadın analiz edildi ve 10 yıl boyunca, cinsel aktiviteleriyle ilgili anket sorularını yanıtlamaları sağlandı. 

Sorular, son altı ay içinde partnerleriyle seks yapıp yapmadıklarını, ne sıklıkta ve ne tür bir cinsel aktivitede bulunduklarını (ilişki, oral seks, dokunma veya okşama) içeriyordu. Ayrıca, son altı ay içinde kendilerini uyarma eyleminde bulunup bulunmadıkları da soruldu. 

Seks Ve Menopoz Arasındaki Bağlantı Nedir? 

Kadınların çoğu (%64) haftada bir seks yapıyordu ve bu kadınların herhangi bir yaşta menopoza girme olasılıkları, ayda birden daha az seks yapanlara göre %28 daha azdı. Üstelik buna sadece penetrasyon değil, her türlü seks dahildi. Çalışma ayrıca, ayda bir seks yapan kadınların menopoza girme olasılığının da kendilerinden daha az seks yapan kadınlara göre %19 daha az olduğunu kaydetti. 

Menopoz tüm kadınlar için kaçınılmaz olsa da bu önemli araştırmaya göre süreç geciktirilebilir. Ve ayrıca uzmanlara göre bu sonuçlar, menopoz zamanlamasının hamile kalma olasılığına yanıt olarak uyarlanabilir olabileceğinin ilk göstergesi. 

Çalışmalar, kadınların bağışıklık sistemlerinin yumurtlama sırasında daha zayıf olduğunu gösteriyor. Hamilelik olası değilse, vücut orta yaşlı ve yaşlı kadınları enfeksiyon veya hastalıktan korumak için yumurtlamayı doğal olarak durdurabilir. 

Baş araştırmacı ve doktora adayı Megan Arnot, bulguların “bir kadın seks yapmıyorsa… o zaman vücudun yumurtlamaya yatırım yapmamayı ‘seçtiğini’” öne sürdüğünü söyledi. Bunun yerine, vücut enerjiyi “torunlara bakarak aktif kalmak gibi” (Büyükanne Hipotezi olarak bilinir) diğer kaynaklara yatırabilir. 

Sonuç olarak, menopoza girmeye tam olarak hazır değilseniz, haftalık rutininize daha fazla seks enerjisi eklemeye ne dersiniz? Kaçınılmaz sonu zevkle erteleyin… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Uykunuzda Seks Yapıyor Olabilir Misiniz? Seksomnia Nedir? Uykuda Seks Hastalığı Belirtileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu