Sağlık

Meditasyon Nasıl Yapılır? İşte Her Fırsatta ve Yerde Meditasyon Yapmak İçin 10 Adım

Meditasyonun faydaları ile her yerde karşılaşıyor, ancak nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Hadi meditasyon nasıl yapılır ve her yerde, her zaman yapılabilir mi bir bakalım…

Sınıftaki yeni çocuk olmak berbat! Özellikle de konu içsel benliğiniz ve evrenle bağlantınız olduğunda daha zor. Aslında olduğundan çok daha karmaşık görünüyor, öyle değil mi?

Her şeyden önce, meditasyon, pratik ister ladies and gentlemen! Yeterli çabayla, herhangi birimiz meditatif bir duruma ulaşabiliriz.

Tekrarlama yoluyla kazanılan deneyim ve bilgelik sayesinde, nerede olursanız olun meditasyon yapabilirsiniz. Görünmez bir güç alanı büyüteceğinizden değil. Duruma ulaşmada o kadar verimli olacaksınız ki, ona ulaşmak için daha az zamana ihtiyacınız olacak. Bu süreyi doğru değerlendirirseniz, sadece 30 saniye boyunca bile gözlerinizi kapatmanız fayda sağlayabilir. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

  • Rahatlayın

Hayatınızda ne zaman bir engelle karşılaşsanız, rahatlamak her zaman ilk adım olmalıdır. Çünkü bu engeli aşmaya yarayacak mevcut tüm seçenekleri araştırdığınızdan emin olmak için net bir kafaya ihtiyacınız var. GPS’inizi duyamayacak veya bir harita okuyamayacak kadar paniklemiş olduğunuz için uçurumdan aşağı düşmek berbat olurdu, öyle değil mi? Zihniniz bulutlu olduğunda, içinizdeki ışığı engeller. Fikir olasılığınızı sınırlarsınız. Her şeyden önce rahatlayın, sakin olun ve devam edin…

  • Nefes Alın
meditasyon sırasında nefes almak

Nefes almak, hayatınızda gerçekleştirdiğiniz en önemli ve tutarlı işlev olduğundan, nefes almayı hatırlatmamıza gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Mesele şu ki, meditasyon tam da budur: Nefes almak için bir hatırlatma! Nefesinize odaklanarak, tüm sorunlarınızı unutur ve şu anda olan en önemli şeye dikkat etmek için dünyanın yükünü omuzlarınızdan atarsınız. Nefesiniz, yani herhangi bir şeyi deneyimlemek için hayatta olduğunuz gerçeğinin en büyük göstergesi, ilgilenmeniz gereken tek şey. Sadece nefes alın…

  • Gözlerinizi Kapatın

Bazen nefesimize odaklanmak ve sıfırlanmak için gözlerimizi kapatmak gerekir. Bu şekilde daha az uyaranla ilişki kurarsınız. Açıkçası, bir otoyolun veya savaş alanının ortasında gözlerinizi kapatmak istemezsiniz, ancak hareketsiz olduğunuzda ve durmak için yeterince güvenli bir yerdeyken, bir dakikalığına gözlerinizi kapatın. Vücudunuza giren ve çıkan nefesinize odaklanın. Bir kuşu rahatlamaya ve uyumaya ikna etmek için kafesinin üzerine battaniye atmak gibi düşünün. Gözlerinizi kapatmak, kendinizi topraklamak ve dengelemek için harika bir yoldur.

  • Gülümseyin

Yüzünü hissedin. Elinizle dokunmanız gerekmez, bu da tamamen kabul edilebilir olsa da. Yüzünüzdeki stresi hissedebilirsiniz ve bunu etkileşimde bulunduğunuz insanlar da görecektir. Gülümseyerek sadece yüzünüzü değil, tüm vücudunuzu ve çevrenizdeki dünyayı rahatlatırsınız. İnsanların gülümseyen birine cevap verme olasılığı daha yüksektir.

Özellikle algılanan stres sebebiniz bir kişiyse, o kişiye gülümseyin…

Gülümsemek için uyumlu bir çaba sarf etmek, mutlu düşüncelere varan yoldur. Mutlu düşünceler ise kelimenin tam anlamıyla olumlu düşünmenin temelidir. Bu tamamen kontrol edebileceğiniz bir güçtür ve elbette gülümsemek bunun için atılacak ilk adımdır.

  • Daha çok nefes alın

Nefes almanın ne kadar önemli olduğuna yeterince odaklanmanızı sağlamak için, tekrar hatırlatmakta fayda var. Sadece meditasyon için değil, nefes almak bir yaşam becerisidir. Diyaframdan nefes almayı öğrenin. Ağzınızı kapatın ve suyun dışına çıktıktan sonra büyük bir nefes alıyormuşsunuz gibi boğazınızın altından nefes alın. Sadece ağzınızdan nefes almak yerine burnunuzdan nefes alın.

  • Bir mantraya odaklanın
meditasyon sırasında mantraya odaklanmak

Spiritüel ses formülü olarak da adlandırılan mantra, Sanskrit dilinde “manas” yani zihin ve “trai” yani aracı kelimelerinin birleşiminden oluşur  ve zihin aracı manasına gelir. Daha basit ifadeyle, tekrarlandığında fiziksel bedeni, sinir sistemini, organları, enerjik bedeni, enerji kanallarını ve çakraları güçlü şekilde etkilediği iddia edilen motivasyon cümleleridir ve bazı meditasyon biçimleri bir mantra içerir. Bir mantrayı nasıl edineceğiniz size kalmış. Neyi kullanmaya karar verirseniz verin, sizi rahatsız eden ve/veya keyif almanızı engelleyen şeyleri düşünmeyi bırakana kadar mantranızı tekrarlamaya devam edin. Bunu gözleriniz açık veya kapalıyken ve dünyanın neresinde olursanız olun yapabilirsiniz. Yürürken, araba kullanırken veya birden fazla görevi aynı anda yerine getirirken mantranızı (kafanızda sessizce, mırıldanarak, şarkı söyleyerek vb.) tekrarlayabilirsiniz.

  • Düşünmeyi bırakın

Şimdiye kadar duyduğunuz tüm meditasyon uygulamaları, sadece bir saniyeliğine bile olsa size düşünmeyi bırakmayı öğretmek için tasarlanmıştır. Kulağa pek hoş gelmiyor, ama bu bir saniyelik mola, bilincinizi ele geçirmek için yarışan tüm düşünceleri durdurabilir. Borçlarınız olabilir. İş yerinde zorluklar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınız veya ailenizle çeşitli problemler yaşıyor olabilirsiniz. Ama şu anda hiçbirinin içinde değilsiniz, o zaman düşünmeyin.

  • Kendinizi başka bir yerde hayal edin
meditasyon yaparken kendini başka bir yerde hayal etmek

Bazen işler gerçekten kötüye gider ve hayatta kendinizi başka bir yere konumlandırmanın daha iyi olacağını düşündüğünüz durumlar ortaya çıkar.

Bir kumsalda, bir ormanda ya da okyanusun ortasında olduğunuzu farz edin, sizin için rahat olan her şey, olmanız gereken yerdedir. Zihniniz zaman ve uzayı geçme yeteneğine sahiptir, bunu değerlendirin! Şimdiki zamanda yaşamak ideal olsa da arada bir hayal kurmak hak ettiğimiz bir lükstür.

  • Bir mum yakın
meditasyon yaparken mum yakmak

Yapabiliyorsanız, bir mum yakın. Büyük bir mum olmak zorunda değil. Bir candlelight bile yeterli olacaktır. Sadece havada biraz koku ve odaklanmak için dans eden bir aleve ihtiyacınız var. Bir mumun dansına bakmak muma bakmak olarak adlandırılır ve çok etkili bir meditasyon şeklidir. Oturup kamp ateşine bakmak gibi. Ateş, şu ya da bu nedenle bizi sakinleştirir. Bir alevin titreşmesi birçok şey için faydalıdır, ancak zihninizi temizlemek ve kendinizi var olduğunuz ana çekmek için kesinlikle en iyi yöntemlerden biridir.

  • Doğru şekilde nefes alın

Neden burada olduğumuz önemli değil. Buraya nasıl geldiğimizin bir önemi yok. İşin aslı buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz. Burada sıkışıp kalacaksak, kendimize hakim olmayı öğrenebiliriz. Ve buna doğru nefes almayı öğrenerek başlamalıyız. Sadece nefes alın…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Tarot Nasıl Bakılır Rehberi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu