CinsellikKültür
Trend

Mastürbasyon Sonrası Pişmanlık Hissi Neden Olur?

Mastürbasyon, kişinin kendi cinsel organlarını orgazma yol açabilecek zevk için uyarmasını içeren sağlıklı bir aktivitedir. Her yaştaki kadın ve erkekler arasında oldukça yaygındır ve cinsel gelişimde önemli bir rol oynar. Peki hiç mastürbasyon sonrası pişmanlık kavramını duydunuz mu ya da belki bizzat bu hissi yaşadınız mı?  

Uzmanlara göre, mastürbasyon kelimesinin kendisi bile birçok insan için rahatsızlık uyandırıyor. Psikolog ve Seks Eğitmeni Lonnie Barbach’ın belirttiği gibi: “Mastürbasyonu çevreleyen suçluluk, korku, endişe… Şaşırtıcı! Özellikle de bunun ne kadar yaygın olduğunu fark ettiğinizde.” 

Belirli din ve kültürlerde mastürbasyon, birçok kişide suçluluk ve endişe duygularına yol açan tabular ile ilişkilendirilmiştir. Mastürbasyonun zihinsel sağlık sorunlarına yol açıp açmadığı konusu yıllardır tartışılsa da araştırmacıların inandığı şey, mastürbasyonun birçok kişide suçluluk ve endişe duygularını tetiklediği ve bunun da depresyona yol açabileceğidir. 

Mastürbasyon Sonrası Pişmanlık Hissi Depresyona Sebep Olabilir 

Son araştırmalara göre, mastürbasyon sonrası pişmanlık hisseden erkeklerin depresyon ve kaygı gibi psikolojik sorunlara daha yatkın olduğu kaydedildi. Yaşları 48 ile 51 arasında değişen 4211 erkek üzerinde yapılan bir çalışma, erkeklerin yaklaşık %8’inin mastürbasyon sonrası suçluluk duyduğunu bildirdiğini ortaya koydu. Bu araştırma için her katılımcının mastürbasyon alışkanlıkları ve duygularıyla ilgili soruları yanıtlaması gerekiyordu. 

Suçluluk duyguları psikolojik sıkıntı, depresyon ve kaygıyla ilişkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu tür duyguları bildiren denekler eşleriyle de daha fazla cinsel sorunlar ve ilişki çatışmaları yaşıyordu. Bu erkekler arasında alkol tüketimi de yüksek bulundu. Bu tür suçluluk duygularını bildiren erkeklerin yaş grubunun alt basamağından olmaları ise özellikle dikkat çekici. 

Uzmanlar, mastürbasyondan kaynaklanan bu tür suçluluk ve endişe duygularından mustarip erkeklerin mutlaka bir uzmana danışmaları gerektiğini öne sürüyorlar.  

Mastürbasyonu ruh sağlığı sorunlarına bağlayan ilk bilimsel görüş, 1800’lere kadar uzanabilir. 1900’lere gelindiğinde bilimsel çalışmalar ve araştırmalar bu görüşü terk ederek din ve kültüre yoğunlaştı. 

Mastürbasyonla ilgili tabu, insanların “günah”, “cehenneme gideceksin” ve hatta “bu şekilde delirebilirsin” gibi hemen hemen her yerde var olan terimleri kullandığı bundan çok daha öncesine kadar sürülebilir. Doğal olarak, bu cinsel zevk eylemi sırasında bu tür düşünceler zihninizde yankılanmaya devam ederse, zihinsel rahatsızlıklara yol açması kaçınılmazdır.  

Mastürbasyona bağlı bu tür damgalamalar, aynı zamanda sık sık mastürbasyon yapmanın erektil disfonksiyon olarak da bilinen ereksiyon sorunlarına neden olabileceğini gösteriyor. Bu tür tabuları olan faaliyetlerde bulunmak, stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun yükselmesini sağlıyor. Bu stres, beynin ereksiyon için gerekli olan penil kan akışı da dahil olmak üzere ekstra kan akışı için vücuda mesajlar göndermesine engel oluyor ve sınırlı kan akışına yol açan bu damarların daralması ereksiyon sorunlarına yol açıyor. 

Penis-vajina ilişkisi gerçekten de çiftler arasında daha fazla yakınlık ve tatmin duygusuna yol açsa da mastürbasyonu tabu veya zararlı bir aktivite olarak görmek başlı başına saçmalıktır diyebiliriz. Aksine mastürbasyonun, oksitosin hormonu salgılayarak uykuyu iyileştirmeye yardımcı olması, benlik saygısını artırması, prostat kanseri riskini azaltması ve gerçek cinsel dürtüyü artırmaya yardımcı olması gibi birçok sağlık yararı vardır. 

Kadınlar da Mastürbasyon Sonrası Pişmanlık Duyuyor ve Hatta Utanıyor 

Mastürbasyon yaparken ezici utanç veya suçluluk duyguları ne yazık ki kadınlar için de geçerli. Kültürel olarak, kadın zevki, insan deneyiminin ciddi şekilde yeterince temsil edilmeyen bir yönüdür. Ve kadın mastürbasyonu çok sık yanlış anlaşıldığından, kadınların arzularının ve eylemlerinin normal olup olmadığını bilmeleri son derece zor olabilir. 

Yapılan farklı anketlere göre, kadınların yüzde 70’i mastürbasyon yaptıkları için kendilerini suçlu hissediyor. Peki ama tüm bu suçluluk duygusu nereden geliyor?  

Bazı kadınlar için bu, bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor çünkü kadınların çoğu, büyürken kimsenin kendileriyle cinsel zevkler ve/ veya mastürbasyonun insan cinselliğinin normal bir yönü olduğu hakkında hiç konuşulmadığını belirtiyor.  Açıkçası, birçok kadın için bilgi eksikliği ve kişisel zevki çevreleyen sessizlik, suçluluk duygusuna katkıda buluyor. 

Mastürbasyonun günah olduğu fikrini yukarıda incelemiştik, ancak din tek suçluluk kaynağı değil. Bazen kadınlar mastürbasyonun zararlı olduğu söylendiği için de kendilerini suçlu hissedebiliyor.  

Aslında bu, eski zamanlarda insanlara söylenenlerin bir kalıntısı: 18. yüzyılda insanlar mastürbasyon yaptıkları takdirde ellerinin siğil ve kıllarla kaplanacağı konusunda uyarılıyorlardı! Mastürbasyonun ayrıca körlüğe, sivilceye ve kısırlığa neden olduğu da sık söylenen ve inanılan bir yalandı. Üstelik aynı dönemde doktorlar, akıl hastanelerinde mastürbasyon yapan hastaları gözlemlemiş ve mastürbasyonun hastanın ruhsal bozukluklarının kaynağı olduğu sonucuna varmışlardır. Gerçek şu ki, hastalar çoğumuzun yaptığı şeyi yapıyorlardı, gerçi daha az mahremiyetle ve yapacakları çok az şey olduğu için daha sık. Ama mühim olan, tarihte insanlara mastürbasyonun birçok hastalığın kaynağı olduğunu söyleyen tıp uzmanları olması! 

Mastürbasyonun Kaynaklı Orgazmların Faydaları 

Ve şimdi, bunun tam tersinin doğru olduğunu biliyoruz. OWow yazarı Jenny Block‘un söylediği gibi: “Migreniniz mi var? Mastürbasyon yapın. Yaratıcı bir şekilde sıkışmış mı hissediyorsunuz? Mastürbasyon yapın. Depresif mi hissediyorsunuz? Mastürbasyon yapın. Uyuyamıyor musunuz? Mastürbasyon yapın. Stresli misiniz? Kendinize güvensiz? Düşük libido? Mastürbasyon seni rahatsız eden şeye iyi gelir!” 

Bu iddia doğrudur ve gerçekten de bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir. Dahası var… Sadece iki ek örnek olarak, kendinizi tatmin etmek kalori yakmanıza sebep olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir, yani daha az hastalanırsınız. Ayrıca adet kramplarını hafifletmeye ve pelvik bölgenizdeki kas tonunu güçlendirmeye yardımcı olur, bu da yaşadığınız orgazmları daha yoğun hissetmenize yarar. Kısacası, psikolojik ve sağlık yararları olduğuna şüphe yok. Ancak, burada önemli olan şey şudur: Tüm bu faydaları sağlayan şey mastürbasyon değil, kendi kendinize neden olduğunuz orgazmlardır! 

Özellikle kadınların kendi kendilerine orgazm olma olasılıkları bir partnerle olduğundan çok daha fazladır. Birçok kadın, kendi başlarına yaşadıkları orgazmların, bir partnerle yaşadıklarından daha yoğun olduğunu söylüyor.  

Kendi kendine yaşanan orgazmlar, kadınların partnerleriyle olan orgazmlarından ortalama yaklaşık 20 dakika daha hızlı ve yine ortalama 4 dakika boyunca gerçekleşir. Bunun nedeni, mastürbasyon sırasında kadınların çoğunluğunun klitorislerine tam olarak istedikleri gibi dokunabilmeleridir. Aynı zamanda, işin içinde bir başkasının olmaması, daha az zevk emen bilişsel dikkat dağınıklığı yarattığı için.  Lonnie Barbach’ın yerinde bir şekilde belirttiği gibi: “Kendini uyarmanın bu kadar iyi çalışmasının nedeni, işin içinde olan tek kişinin siz olmanızdır.” 

Bu yüzden, terapistler hiç orgazm olmamış kadınlarla çalıştıklarında, onlara kendi kendine zevk vermelerini öğretmek adına tamamen kendilerine odaklanma yeteneğini geliştirmelerini sağlamak tedavinin her zaman ilk adımıdır. Ayrıca, kadınların partnerleriyle orgazm olmayı öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan tüm seks terapilerinin de önemli bir parçasıdır. Kadınların önce ne tür bir uyarıyı sevdiklerini kendi kendilerine öğrenmeleri gerekir, ardından bir sonraki adım bunu bir partnerle konuşabilmek ve bir partnere öğretebilmektir. 

Ve son olarak, kendilerinden zevk alan kadınların partnerleriyle daha az değil daha çok seks yaptığını bilmek önemlidir. Bunun nedeni, kendiniz de dahil olmak üzere ne kadar çok seks yaparsanız, o kadar çok seks isteyeceğiniz gerçeğidir. Ve kendinize bir tane vermek de dahil olmak üzere herhangi bir yöntemle ne kadar çok orgazm yaşarsanız, cinsel olarak o kadar duyarlı olursunuz. Araştırmalar, kendilerinden zevk alan kadınların partnerleriyle de daha fazla orgazm olduğunu gösteriyor. 

Kısacası, mastürbasyon, hala kafa karışıklığı, suçluluk ve tartışmalara saplanmış olmasına rağmen, cinselliğinin ve cinsel hazzın önemli ve temel bir bileşenidir. Sizce bu yüzden pişmanlık duymaya gerek var mı?! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Pişman Olmamak İçin Partnerinizle Kavga Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu