Sağlık

Konserve Ton Balığı Faydaları ve Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen ton balığı özellikle sağlığına dikkat eden kişiler tarafından çokça  tercih ediliyor. Ton balığını, sebze, pizza ve makarna gibi ürünlerle beraber soframızda görebiliyoruz. Özellikle, öteki balıklar gibi kızartılması ve fırına atılması gerekmediğinden dolayı oldukça pratik ve faydalı. Kolesterol, kalp yetmezliği, ve inme gibi birçok hastalığın kurtarıcısı niteliğinde diyebiliriz. Fakat hala ton balığına karşı bazı önyargılar ve söylentiler var. Konserve ton balığı tüketiminin ne gibi zararları olduğu, besin değeri, hangi besinlerle tüketildiğinde yan etkiler oluşturabileceği bir merak konusu. Gelin, tüm sorularınıza cevap verelim.

 

Konserve Ton Balığı Nedir? Konserve Ton Balığı Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, uskumrugiller familyasından gelir. Kilosu yaklaşık 6 metre ve kilosu 1 tona eşittir. Ilıman sularda yetişen ton balığı; lüfer, uskumru, sardalye ve hamsi gibi gibi küçük balıklarla beslenir. Özellikle, çalışan ve pratik bir yemek hazırlamak isteyen kişiler tarafından çokça tüketilir. Konserve ton balığı için balık işleme ürünü diyebiliriz. Bu işlemde, ton balığı kapta sıkıca mühür gibi kapatılır. Ardından, hava geçirebilmesi için belli miktarda bir ısıya maruz bırakılır. Bu konserve işlemi sayesinde, tüketim için ömrünü yaklaşık 1 ila 5 sene sürdürülebilir. Ton balığının ne olduğu ve konserveleme işlemini öğrendiğimize göre faydalarını inceleyebiliriz.

  • Ton balığı protein bakımından oldukça zengindir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde kan basıncını düzenler. Ayrıca, tansiyonu dengeler.
  • EPA ve DHA içeriği sayesinde göz kuruluğu ve yaşlanma ile oluşan göz rahatsızlıklarını engeller.
  • İçerisinde bulunan D vitamini ile cilt parlaklık ve canlılık kazanır. Güneş ışınlarının tetiklediği enzimleri azaltır. Bununla beraber, omega 3 asitleri sayesinde saçlara canlı ve sağlıklı bir görünüm verir.
  • Omega 3 yağ asiti kansere karşı savaşır. Antioksidan özelliği olan ton balığı özellikle böbrek ve göğüs kanserine karşı direnç sağlar.
  • Omega 3, ayrıca mevsim geçişlerinde yaşanan alerjileri azaltır.
  • Beyin sağlığı için oldukça etkilidir. Dopamini ve serotonini dengeler. Beyninizin daha sağlıklı işlev göstermesini sağlar.
  • Kan akışını hızlandırır, felç riskini azaltır.
  • Sağlıklı yaşamı tercih edenler için önemli bir yere sahiptir. Tokluk hissi verir ve sporunuzu destekler.

 

Konserve Ton Balığı Besin Değeri

Ton balığının 100 gramında yaklaşık olarak 20 ila 25 gram arasında protein bulunur. Bununla beraber, 100 gram ton balığında 15 gram yağ ve 160 gram konserve ton balığında yaklaşık 290 kalori bulunur. Kaloriyi azaltmak isteyenler, yağını süzerek ton balığını tüketebilirler. Karbonhidrat bakımından çok düşük olan ton balığını düşük karbonhidrata dayalı diyet uygulayan kişiler gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Bununla beraber;  ton balığı, A vitamini, B vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir.

 

Konserve Ton Balığı Pişirilir Mi?

konserve ton balığı zararlı mı

Konserve ton balığını herhangi bir işlemden geçirmeden tüketebilirsiniz. Halihazırda pişirilerek konserve edilen ton balıkları için, pişirme veya kızartma işlemi gerekmez. Fakat, buna rağmen dilediğinizde pişirmeniz sağlık sorununa yol açmaz. Bu noktada, uzun süre pişirmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, lezzeti kaçabilir. Ton balığını tavada kısık ateşte, soteleyerek pişirebilirsiniz. Kızartma işlemini için ise yağda kısık ateşte sebze ve baharatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Konserve Ton Balığı Zararlı mı?

Onlarca faydası bulunan ton balığının zararları da var mı sorusu birçok kişinin aklında olabilir. Özellikle, içerisinde bulunan cıva, tuz ve patolojik bakteriler ton balığı tüketen kişileri tedirgin ediyor. Fakat, fazla tüketmediğiniz sürece ton balığı sizin için zararı olmayacaktır. Aşırı tüketildiği takdirde, içerisinde bulunan cıva günlük hayatta bitkin hissetmenize, zamanla sinir sisteminizin kötüleşmesine yol açabilir. O halde, ton balığını ne kadar tüketmeliyiz? Yetişkinler, yaklaşık 200 ila 250 gram arasında bir konserve ton balığını haftada üç kere tüketebilirler. Çocuklar ise, haftada üç kere her seferinde yaklaşık 50 gram ton balığı tüketebilir. Ayrıca, satın alırken konserve kutusun zarar görmediğine emin olmalısınız. Ezilmiş, şişkinliği olan, yağ sızıntısı olan konserveleri kesinlikle tercih etmemelisiniz.

 

Konserve Ton Balığını Süt Ürünleri ile Tüketmek Zehirler Mi?

Konserve ton balığının ne gibi zararlarını oldugunu öğrendik. Peki, ton balığını süt ürünleri ile tüketmek  zararlı mı? Bilimsel araştırmalara göre, süt ürünlerine veya deniz ürünlerine alerjiniz yoksa bu ikiliyi bir arada tüketebilirsiniz. Fakat, bu noktada önemli olan ton balığının zarar görmemiş olması, son kullanma tarihinin geçmemesi; peynirin de aynı şekilde taze olmasıdır. Buna özen gösterdiğiniz takdirde, ton balığı ve süt ürününün beraber tüketilmesinin vücudunuza olumsuz bir geri dönüşü olmayacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Bakışlarınızın Cazibesini Arttırın: Pastel Waterproof Dipliner İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu