CinsellikKültür

Kadınların Yüzde 80’i Orgazm Taklidi Yapıyor! Peki Ama Neden?

1989 yılında, Nora Ephron’un romantik komedisi ‘Harry Sally ile Tanışınca’ çıktığında, yazar, Meg Ryan’ın bir New York City şarküterisinde Billy Crystal’ın önünde inandırıcı bir şekilde sahte bir orgazm yaşamasını sağlayarak, “zor” kadın orgazmı hakkındaki konuşmayı başlatmıştı. 32 yıl sonra bugün bu konu hala kafa karıştırıyor ve Archives of Sexual Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu çok hassas konuya ışık tutuyor: Neden bu kadar çok kadın orgazm taklidi yapıyor?

Kanada, Queen’s Üniversitesi‘nde araştırma görevlisi olan Emily A. Harris ve meslektaşları, Birleşik Krallık’tan en az dört aydır ilişkisi olan 462 heteroseksüel kadınla yürüttüğü çalışma sonrasında, kadınların yüzde 77 gibi büyük bir çoğunluğunun en az bir kez orgazm taklidi yaptığını kaydetti.

Sebep: Erkeklere Kendini Daha İyi Hissettirmek!

Ancak araştırmacıların anketine verilen yanıtlar, bazı kadınların diğerlerinden daha fazla zevk alma olasılığının daha yüksek olduğunu da gösterdi. Partnerinin cinsel becerisine daha düşük bir puan veren kadınların, muhtemelen ilişkide cinsel ilgiyi sürdürmek için, partnerlerinin aldatmasından endişelenen kadınlar gibi, orgazm taklidi yapma olasılıkları daha yüksekti.

Yine de ekip için en ilginç bulgu, kadınların “düşmanca cinsiyetçilik” sergiledikleri takdirde orgazm taklidi yapma olasılıklarının daha yüksek olduğuydu! Harris, yaptığı açıklamada:

“Kadınların cinsiyet hakkındaki inançları, orgazm numarası yapma olasılıklarıyla ilişkilidir. Feminizm karşıtı tavırlar sergileyen kadınların, onları orgazm numarası yapmaktan alıkoyacak hiçbir şeyleri yoktur, oysa feminist bir dünya görüşünü benimseyen kadınlar, bir kadının zevk alma hakkına ve orgazm hakkında konuşma hakkına olan inancına aykırı olduğu için orgazmı taklit etmezler.”

Kültürel bir antropolog ve yazar olan Wednesday Martin’e göre de kadınların orgazm taklidi yapmalarının en büyük sebebi “erkek zevkine öncelik veren bir kültürde yaşamak.”

Çoğu erkek muhtemelen şimdiye kadar seviştikleri hiçbir kadının orgazm taklidi yapmadığını düşünmek ister ama rakamlar aksini gösteriyor. Ve Martin’e göre, mesele kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemli olmalı, çünkü herkesin üzerinde daha iyi performans göstermesi için aşırı baskı yaratıyor.

“Kendini feminist olarak tanımlayan birçok kadın, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında devam etmesine yardımcı olmak için sahte orgazm yaptıklarını söyledi. Erkeklerin bir dizi farklı yolla zevk sağlamak yerine nüfuz edici seks yapmaları gerektiği fikri her iki cinsiyete de zarar veriyor. Cinsiyetçiliğin herkesi incittiğini gösteriyor!”

Kadınlar ‘Sadece Kibar Olmaya Çalışıyor’muş!

orgazm taklidi

Bir başka araştırmada, Central Lancashire Üniversitesi’nden bilim adamları Gayle Brewer ve Leeds Üniversitesi’nden Colin Hendrie, yaşları 18 ile 48 arasında değişen kadınlara bir dizi soru sordu: Sevişirken ses çıkarıp çıkarmadıklarını, nasıl sesler ve kelimeler çıkardıklarını ve bu sesleri neden çıkardıklarını, kendilerinin hangi noktada orgazm olduklarını, orgazm olup olmadıklarını ve olmadılarsa neden bu kadar ses çıkardıklarına dair sorular…

Ve sonuç olarak, “Kadınların cinsel uyarılmanın doğrudan bir ifadesi yerine, eşlerini etkilemek için bilinçli seslendirmeler yaptıkları ortaya çıktı” diyor Brewer.

Bu sonuçları ortaya koyan makalede Brewer ve Hendrie,

“Erkek davranışlarını kadınların avantajına olacak şekilde manipüle etmek” ifadesini kullanıyorlar, bu da sanki kulağa kadınlar erkekten bir çift elmas küpeyi koparmaya çalışıyormuş gibi geliyor. Ama aslında kastettikleri bu değil! Brewer, “Kadınlar bu seslendirmeleri can sıkıntısı, yorgunluk, rahatsızlık, zaman kısıtlamaları nedeniyle eşlerinin boşalmasını ‘hızlandırmak’ için kullandıklarını bildirdiler” diye açıklıyor.

Başka bir deyişle, kadınların çıkardığı sesler maalesef kontrolden çıkmış heyecanları yüzünden değil. Daha ziyade, partnerlerini bir şeyler yapmaya ikna etmek için kullandıkları bir taktik! Hatta çoğu durumda, kibar olmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. “Katılımcıların yüzde 92’si, bu seslendirmelerin eşlerinin özgüvenini artırdığını çok güçlü bir şekilde hissettiğini söylüyor” diye belirtiliyor.

Brewer’ın araştırmasına göre, kadınların yüzde 25’inden fazlası orgazm taklidi yapmak için rutin olarak bu tarz seslendirmeler kullanıyor. Doruğa ulaşamayacaklarını fark ettikleri zaman ise bu oran yaklaşık yüzde 90’a çıkıyor. Ve yüzde 80’i orgazm olamadıkları zamanların hemen hemen yarısında orgazm taklidi yaptığını itiraf ediyor.

Ve Üstelik Erkekler de Orgazm Taklidi Yapıyor!

Erkeklerin de orgazm taklidi yaptığını öğrenince, kafalar daha çok karışıyor ve gerçekle sahteyi birbirinden ayırmak gittikçe zorlaşıyor…

Kansas Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Profesörü olan Charlene Muehlenhard’ın öncülük ettiği araştırmaya göre, orgazm taklidi yapan erkeklerin yüzde 36’sı en az bir kez “vokal oyunculuk” taktiğini kullanıyor, aynı kadınlar gibi!

Bu davranışın derin evrimsel kökleri olabilir. Muehlenhard,

“Biz biyolojik yaratıklarız” diyor, “Seks sırasında gürültü çıkarmanın biyolojik kökenleri, araştırılması zor olsa da hayvanlara bakarak keşfedilebilir.”

Örneğin, bir diğer araştırma, dişi makakların “ses çıkararak ve sessiz kalarak ve ses çıkarma zamanlamasını ayarlayarak boşalma olasılığını etkilediğini” buldu. Yani dişiler erkekleri sesleriyle kontrol ediyorlardı ve dişiler doğru türde sesli çağrılar yapmadığında, erkekler boşalmama eğilimindeydi.

Elbette Muehlenhard’ın açıkladığı gibi, kültürümüz biyolojimizin üzerinde yer alır. Biyoloji, sosyalleşme ve kültürün davranışlarımızı, özellikle de seks yapma şeklimizi etkilemek için birlikte çalıştığına dair birçok kanıt var.

Ne yazık ki, kültür ve sosyalleşme bize mutlaka doğru dersler vermiyor. Araştırmalar sürekli olarak erkeklerin ve kadınların diğer cinsiyetin ne istediğini bildiklerini düşündüklerini, ancak çoğu zaman yanıldığımızı gösteriyor. Bu nedenle Muehlenhard, Brewer’ın bulduğu manipülasyon türünün bir dezavantajı olabileceğini düşünüyor.

Tüm Bu Gürültünün Bir Dezavantajı da Var!

Muehlenhard,

“Taraflardan biri, gerçekten canı sıkıldığında veya acı çektiğinde çıkardığı sesler yanlış anlaşılabilir. Bu sesler, muhtemelen bu cinsel aktivitenin hoş karşılandığını ve bir dahaki sefere tekrarlanması gerektiğini düşünen partnerine yanlış bilgi iletebilir. Genel olarak dürüstlüğün ilişkiler için en iyisi olduğunu düşünüyorum” diye açıklıyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Seks Sırasında Dirty Talk Neden Seviliyor? Dirty Talk Nasıl Yapılır? Dirty Talk Örnekleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ankara escort