Sağlık
Trend

Göbek Deliği Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer? Hamilelikle İlişkisi Var mı?

Kabul edelim, vücudumuz biraz hassas ve biraz da nazlı. Her bölgesi, her noktası ayrı ayrı özen, hijyen ve bakım gerektiriyor. Fakat dedik ya nazlı diye, ayrıca biliyorsunuz ki sakınan göze de çöp batma durumu var. Onlarca doğal ya da kozmetik ürünle, bedeniniz için saatler ve ayrıca da küçük çaplı bir servet harcıyor olabilirsiniz. Ama o mutlaka bir açık bulur ve cilt lekesi, enfeksiyon ya da çileden çıkartan bir kokuyla bütün emeklerinizi boşa çıkarır. Göbek deliği kokusu da bunlardan biri ve sağlık riski oluşturabilmesi sebebiyle de göz ardı edilmemesi gereken bir problem.  

Peki bu sorunun nedenleri ne, çözümü için ne yapmalı, ne zaman endişelenmeli ve hangi doktora gitmeli? Tüm cevaplar yazımızın devamında! 

Göbek Deliği Kokusu Neden Olur? 

Önemli olan yapmak değil, doğru yapmak! Tabii ki de banyo ve duş rutinlerimizden bahsediyoruz! Göbek deliğinin yapısı yani formu göze alındığında kıvrımlı ve içe doğru çukurluk şeklinde olduğunu görürüz. Bu da temizlenmesi konusunda bize zorluk çıkartabilir. Gerçekleştirilen klinik çalışmalar doğrultusunda bu bölgenin, bakterilerin meydana gelmesi ve hızla üremesi için son derece elverişli bir bölge olduğu gözlemlenmiş. Sayısı yüzü bulan çeşitlilikte bir bakteri ordusu, göbek deliğinizde ikamet etmek için can atıyor! 

  • Düzenli olarak duş almamak. Kişi ve toplum sağlığı için her gün ama her gün almalıyız. 
  • Duş sırasında göbek deliği bölgesinin temizliğini atlamak. 
  • Nemli bölgeler deyin ve gerisini bakterilere bırakın! Islak ve nemli olan bakteriler için tam bir cennet. Bakteri demekse nihayetinde koku demek.  
  • Bir kıyafete o kadar para verilir mi? Evet verilir! Kıyafetler için ödediğimiz bedel, sadece rengi ve modeli için değildir. Kullanılan kumaşın kalitesinin cildiniz için ne kadar önemli olduğunu göz ardı etmeyin. Bilhassa naylon materyalli kıyafetlerden koşarak kaçın… 
  • Bölgede kullanılan yoğun kozmetik ürünler. Göbek deliği bölgenizde ekstra bir nemlendirici kullanılmasına gerek yoktur. Kremsi ürünler bölgede yeterince emilemediği takdirde bingo; merhaba bakteriler. 
  • Aşırı terleme problemi. Ter, hem içeriği hem de nemli ortama sebebiyet vereceğinden dolayı bu alan için tehlike oluşturabilir. Aşırı terleme problemi zaten başlı başına bir sorun. Bu problem için tıbbi, medikal ve kozmetik destek alabilirsiniz. 
  • Yukarıdaki nedenler veya farklı bir nedenden ötürü meydana gelen enfeksiyon da göbek deliği kokusuna neden olabilir.  
  • Göbek deliğinin yapısındaki deformasyon. Doğum sırasında meydana gelebilme ihtimali bulunan göbek deliğindeki bu yapısal bozukluk, iltihaplanmaya yol açarak hem sağlı riski oluşturur hem kokuya sebebiyet verir.  
  • Göbek deliği alanında dövme ya da piercing bulunması.  

Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer? 

Göbek deliğini temizlerken dikkatli ve nazik olmalıyız. Duş jeli veya vücut sabunu ile dezenfekte edilmeli, aynı zamanda da bölgenin bu kimyasal nitelikli ürünlerden yeterli ölçüde durulanarak arındırılması gerekmekte. Göbek deliği kokusu probleminden kurtulmak isterken, hızınızı alamayıp lifle sert bir şekilde de sürtmeyin ya da normalden daha fazla ürün kullanmayın. Yoğun bir şekilde de tazyikli su ile temas ettirmeyin. Bitti mi hayır!  

Duş sırasında kullandığınız ürünlerin pH değerine dikkat edin. Duş jeli veya vücut sabunları, cildinizi tahriş etmeyecek ve doğal pH dengesine uyum sağlayacak nitelikte olmalı. Bu noktada sınır 7’dir. Ama en ideal değer; 4 ila 6 arasındadır.  

Vücudunuzu ve bilhassa göbek deliği alanını kurularken temiz ve mutlaka kuru bir havlu tercih edin. Ve elbette ki nazik hareketlerle… 

Kıyafetlerinizi seçerken kumaş kalitesine mutlaka önem verin. Ter emici nitelikli olmayan kumaşlardan ve tahriş edebilecek yapıdaki formlardan kaçının. Kıyafet demişken, özellikle kış mevsiminde tercih ettiğimiz yün, tüy ve polar materyali kullanılarak üretilen kıyafetlerden ufak lif parçaları göbek deliğimizde birikebilir. Bu ihtimali atlamayın ve bu bölgeyi sık sık kontrol edin.  

Sıkılaştırıcı, nemlendirici, renk açıcı ya da temizleyici amaçlı ürünlerin göbek deliği alanında kullanılması gereksizdir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu alanın temizlenmek ve kurulanmaktan başka bir işleme gereksinimi yok.  

Kokuyu geçirmek için parfüm, vücut spreyi ya da deodorant kullanmayın. Kesinlikle faydadan çok zarardır. 

Göbek deliğinin yapısındaki bozukluğun iltihaba ve dolayısıyla da kokuya neden olacağından bahsetmiştik. Cerrahi bir operasyonla problem çözüme kavuşturulabilir. 

Bu alan piercing için biçilmiş kaftan! Ne kadar estetik durduğu tartışılmaz bir gerçek ama taşıdığı riskler de öyle… Oldukça hassas ve de enfeksiyon riski bulunan bu bölge için piercing benzeri aksesuarlar, tehlike arz etmesi sebebiyle mümkün mertebe tercih edilmemeli. Fakat cazibesine dayanamıyor ve yaptırmazsam olmaz diyorsanız; yaptırdığınız yerin, kullanılan malzemelerin ve materyallerin yeterli ölçüde hijyen koşullarına sahip olduğundan mutlaka emin olun. 

Benzeri bir durum da dövme için geçerli. Bu konunun sağlığınızla doğrudan ilişkili olduğunu unutmayın ve merdiven altı yerlerin önünden dahi geçmeyin. 

Göbek Deliği Kokusu ve Kızarıklık 

Göbek deliği kokusu tek başına korkutucu olmayabilir ve çoğu zaman hijyen rutinlerinin değiştirilmesiyle çözüme kavuşturulabilir. Fakat bu duruma kızarıklık ve ağrı da eşlik ediyorsa tehlike çanları çalıyor olabilir!  

Ciddi ölçüde bir enfeksiyonun veya cerrahi müdahale gerektirecek ölçüde bir yapı bozukluğunun habercisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.  

Göbek Deliği Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilmeli? 

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere göbek deliği kokusuna neden olan pek çok etmen olabilir. Bu konuda öncelikli olarak hijyen tedbirlerinizi arttırın. İkinci olarak kullandığınız hijyen ürünlerinde değişikliğe gidin. Bu iki hamlede eğer sonuç alamazsanız ve kokunun devam ettiğini gözlemlerseniz ihmale sebebiyet vermeden sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız. Peki hangi bölüme?  

İlk olarak dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurmalısınız. Doktorunuz muayenenin ardından bazı tetkikler gerçekleştirebilir. Sonucunda ise bazı önerilerde bulunup, kendi branşına yönelik bir sorunsa ilaç reçete edecektir. Fakat riskli iltihaplanmalar ve göbek deliğinin yapısındaki bozukluktan kaynaklanan problemlerde sizi genel cerrahi bölümüne sevk edecektir.  

Hamilelikte Göbek Deliğinden Kokulu Sıvı Gelmesi 

Gebelikle birlikte bedence en çok değişime giren bölge göbek / karın bölgesidir. İçeride neler olup bittiğini anlatmaya ciltler yetmez… 

Problem oluşturan ve anne adaylarını endişelendiren durumların başında, göbek deliğinde gözlemlenen gerilme, ağrı ve akıntıdır. Gebelikle birlikte rahim bölgesinde büyüme basınç meydana getirir ve bu durum göbek deliğinde gerilmeye ve bazı şekil değimlerine neden olabilir. Buna eşlik eden hafif şiddetli ağrılarda endişelenmeye gerek duyulmaz. Özellikle 20. haftadan sonra bu ağrılar sıklıkla görülür. Orta ve yüksek şiddetli ağrılarda göbek fıtığı ihtimali de göz önünde bulundurulur. Bu noktada hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından ihmal etmeyip, hekime danışmakta fayda var. 

Gelelim kokulu veya kokusuz akıntıya. Anne adayları bu kokunun doğrudan hamilelikleriyle ilişkili olduğundan şüphelenir. Fakat durum çoğu vakada iltihap kaynaklıdır. Her iki halükârda da doğrudan sağlık kuruluşuna başvurulmadır. Hijyen önerileri ve uygun görülen lokal ilaçlarla tedavi edilmesi mümkündür.  

Göbek Deliği Kokusu İçin İlaç 

Öneri ve tavsiyelerle ilaç kullanmak her zaman risk barındırır. Kremlerden zarar gelmez diye bir yanılgıya kapılmayın. Hele ki alerjik bir bünyeye sahipseniz. Hamilelerle ilgili bir uyarı yapmaya gerek bile duymuyoruz. Doktorunuza danışmadan kesinlikle ve kesinlikle ilaç kullanmamalısınız zaten.  

Göbek deliği kokusunun sebebi doktorunuz tarafından bakteri nedenli olarak teşhis edilmişse antibakteriyel nitelikli kremler reçete edilebilir. Teşhisin mantar olarak saptanması durumunda ise antifungal nitelikli ilaçlara başvurulacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Vajina Kokusu Neden Olur? Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu