CinsellikSağlık
Trend

Fazla Mastürbasyon Yapmanın Zararları

Mastürbasyon yapmayı, kişinin kendi cinsel organına dokunarak veya ona masaj yaparak kendini tatmin etmesi olarak tanımlayabiliriz Mastürbasyon yapmak sadece, kişinin kendi eli ile deneyimlediği bir rahatlama biçimi değildir. Bu süreçte, kişi bir çok dış araçtan yardım alabilir veya partneri de kişiyi destekleyebilir. Aşırıya kaçmadığı sürece uzmanlar tarafından desteklenen bir cinsel rahatlama biçimidir mastürbasyon. Bir çok faydası da bulunan bu eylem, yüzlerce kitaba ve filme konu başlığı olmuştur.  Fakat, belirtildiği üzere aşırıya kaçıldığında  sosyal ve fiziksel birçok olumsuz belirtisini yaşantınızda görebilirsiniz. Bir çok faydası da bulunan bu eylem, yüzlerce kitaba ve filme konu başlığı olmuştur.  Yazının  devamında mastürbasyon yapmanın ne gibi fayda ve zararları olduğundan konuşacağız. Özellikle, fazla mastürbasyon yapmanın zararlarını daha detaylı bir şekilde ele alacağız.

Neden Mastürbasyon Yaparız?

Öncelikle, kendimizi tanımak için mastürbasyon yaparız. Bir bilinmeyendir bedenimiz ergenlik dönemimizde. Merak ederiz. Bedenimizin dışsal yansımasını, yapılan masaja tepkisini merak ederiz. Tanımak isteriz. Cinsiyet fark etmeksizin başlanır bu eyleme. Bir çocuğun aklında “kadınlar mastürbasyon yapmıyordur” gibi düşünceler olsa da erkeklerin %73’ü, kadınların %44’ü mastürbasyon yapıyor. Her ne kadar dengede olmasa da bu oran, pek çok kadının da kendini tanıma amaçlı böyle bir yolculuğa girdiğini görüyoruz. Belirli bir yaşı da yoktur mastürbasyon yapmanın. Ergenlik dönemine herkes farklı bir zamanda girebiliyor. Kimimiz için 8 yaş dahi olabiliyorken, kimimiz bu deneyimi 18 yaşında yaşayabiliyor. Bahsettiğim gibi, ilk ergenlik döneminde biraz merakla başlanan bu eylem bizi yaşamamız boyunca takip ediyor. Peki, uzun seneler boyunca kendimizi tanıyamadığımız için mi devam ediyoruz bu eyleme? Hayır. Adeta bir bağımlılık olabiliyor mastürbasyon yapmak. Aynı zamanda, vücudun rahatlama ihtiyacı hiç bitmiyor. Denedikçe görüyoruz ki, mastürbasyon sonrasında stresimiz azalıyor; ağrılarımız diniyor ve daha rahat uyuyabiliyoruz. O halde, bizi kendine sürükleyen ve elveda diyemediğimiz bir eylem oluyor. Ve ilginçtir ki, bazı insanlar bu duruma öyle bir kapılıp kendilerini cinsel birliktelikten uzaklaştırabiliyor. Onları tatmin eden, kendi cinsel organlarına yaptıkları bu masaj, mastürbasyon, olabiliyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Uçuşa Hazır Olun! Kadınlar İçin Mastürbasyon Yöntemleri

Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mı?

Daha öncesinde mastürbasyon yapmanın bağımlılık haline gelebileceğini belirttik. Peki, bağımlılıklarımız zararlıysa mastürbasyon yapmak da zararlı mıdır? Dengede olduğu sürece zararlı değildir. Gelin, biraz  mastürbasyon yapmanın faydalarına göz atalım. Bu şekilde, mastürbasyon yapmak zararlıdır kavramına zihninizde bir şekil verebilirsiniz.

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

 • Mastürbasyon, kasları rahatlatıyor, vücudu dinlendiriyor, zihninizin rahatlamasına yol açıyor.
 • Mastürbasyon yaparken özgürsünüz. Hayal dünyanız sizinle. İstediğinizi dileyebilir, istediğiniz cinsel rahatlamayı kendinize yaşatabilirsiniz.
 • Eşiniz  hamile olabiliyor veya bir tartışmadan sonra cinsel birlikteliğinize ara vermiş olabiliyorsunuz. Bu tip durumlarda mastürbasyon yapmayı tercih edebiliyorsunuz.
 •  Regl dönemi ağrılarınızı, fiziksel ağrılarınızı rahatlatmak için mastürbasyon sıklıkla öneriliyor.
 • Uyku problemi yaşayan kişiler için de mastürbasyon yapmak ilaç niteliğinde olabiliyor.

Mastürbasyon Yapmanın Zararları

 • Öncelikle, kendinizi ruhen yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bu da kaçınılmaz olarak gündelik hayatınızı olumsuz anlamda etkiler. Okulunuzda, işyerinizde verim alamayabilirsiniz. Bu durum sizi depresyona dahi sürükleyebilir.
 • Zamanla, aşağılık kompleksi ve ardından kendinize  güvenmemeye başlayabilirsiniz. Bu durumun sosyal yaşantınızı etkilemesinin yanında cinsel birlikteliklerinizde de size olumsuz olarak dönebilir. Cinsel birlikteliklerinizde kendinize güvenmeyebilirsiniz. Kaçınılmaz olarak, bu durum ilişkinize yansır.
 •  Erkeklerde ereksiyon yaşanması konusunda olumsuz yansımaları olabilir. Ereksiyon olamayabilirsiniz. Mastürbasyon yaparken hayal ettiğiniz cinsellik nedeniyle partnerinizle olan cinsel yaşantınız sizi heyecanlandırmayabilir.
 • Partnerinizle olan cinsel birlikteliğinizden zamanla uzaklaşabilirsiniz.
 • .Cinsel organınızda da ağrı veya tahriş meydana gelebilir. Sıklıkla yapılan mastürbasyonun vücuda olumsuz bir geri dönüşü illaki olacaktır.
 • Özellikle erkeklerde erken boşalmaya neden olabilir.
 • Dikkat eksikliği yaşayabilirsiniz. Hafızanız gerileyebilir. Odaklanma sorunları ortaya çıkabilir sıklıkla yapılan mastürbasyon sonucunda.
 • Zamanla, bağımlı hale gelebilirsiniz. Bedeninizin buna ihtiyacı olduğunu düşünürsünüz ve sıklıkla mastürbasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Öteki tüm bağımlılıklarımız gibi mastürbasyon yapmak da bizi olumsuz etkiler. Günlük hayatınızın büyük bir zamanını mastürbasyon yaparak ve ardından onun verdiği bazı olumsuz dönüşlerle geçirebiliriz.

Daha Sağlıklı Bir Mastürbasyon Deneyimi İçin Ne Yapmalıyım?

Mastürbasyon yapmayı dengede tuttuğunuz sürece size olan olumlu yansımalarını görebiliyorsunuz. Mesela, sadece uyku sorunu yaşadığınızda, gününüz çok stresli geçtiğinde, partnerinizle olan tartışmanızdan sonra veya ağrı çektiğiniz günlerde deneyebilirsiniz.Her vücudun belirli aralıklarla rahatlamaya, tatmin olmaya ihtiyacı olacaktır. Ama şu soruyu sorun “Şu an buna ihtiyacım var mı?” “Mastürbasyon yapmadan da zihnimi dağıtabilir, iyi bir uyku uyuyabilir miyim?” Belirli aralıklarla deneyimleyin bunu. Günde bir kaç defa mastürbasyon yapmak inanın vücudunuzun talep ettiği bir şey değil. Sadece, istemsizce beyniniz size bu deneyimi yaşatıyor Sonrasında ne oluyor? Sıklıkla yapılan mastürbasyon sonrasında depresyonlar yaşanıyor, yaşamdan keyif alınmıyor, içimize kapanabiliyoruz. Kurduğumuz bir hayal dünyası oluyor ve tatmin oluyoruz zannederken aslında yaşantımızdan uzaklaşabiliyoruz. İstediğiniz bu degil. Yaşamda her şey dengededir. Bunun farkında olun. Bedeninizin ve zihninizin istekleri karşısında bilinçli olun. Bağımlılık bir talep değil; bilincimizi yönetememektir. Buna izin vermeyin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Nemfomani: Seks Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu