CinsellikSağlık
Trend

Çok Seks Yapmak Vajinayı Genişletir mi?

Vajinayla ilgili birçok efsane ve yanlış anlama var ve ne yazık ki insanlar da bunlara inanıyor! Kaçımız çok fazla seks yaparsak vajinamızın ‘gevşeyeceğini’ duymadık ki? Ya “normal doğum vajinayı genişletir mi” sorunsalına ne demeli? Sırf bu nedenle sezaryen doğuma yönelenler bile var…

Dahası, düpedüz hadsizlik olsa da sıkı bir vajinaya sahip olmamanın bir hediye olduğu ve erkeklerin sizi tercih etmesinde rol oynadığı da söylenir. Halbuki vajina esnek ve son derece uyumludur. Bize inanmıyor musunuz? Vajinanızın tamponlara, sekse ve hatta bir bebeğin içinizden çıkmasına izin verecek şekilde genişlediğini hatırlayın… Uzmanlar, “gevşek” kelimesinin vajinayı tanımlamanın doğru yolu olmadığına inanıyor. Bunun nedeni, duruma göre kasılıp gevşeyebilen çeşitli kaslardan oluşmasıdır. 

Vajinanın elastik kasları gevşeyip, sonra yeniden normal şekline dönebilir. Yaşlanma sırasında ve doğumdan sonra vajina çevresindeki kaslar daha az güçlenebilir, evet ama efsanelere rağmen, cinselliğin vajinal gerginlik üzerinde kalıcı bir etkisi yoktur! 

Bu yazıda efsaneyi gerçeklerden ayırıyoruz ve pelvik tabanı nasıl güçlendireceğimizi öğreniyoruz… 

Seks Vajinayı Genişletir mi? 

Cinsel uyarılma sırasında vajina kasları gevşer ve bu da cinsel ilişkiye girmeyi sağlar. Bu kaslar yavaş yavaş gevşer, bu yüzden ön sevişme çok önemli olabilir. Seksten sonra vajina normal şekline ve gerginliğine döner. 

Penetran seksin kadın bedeni üzerindeki etkisi hakkında birçok efsane olsa da seksin zamanla vajinanın gevşemesine neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. 

Vajina seks öncesi, sırası ve sonrasında geçici olarak daha açıktır. Bu, ağzın esnemek veya yemek yemek için gerilmesine ve ardından normal şekline dönmesine benzer. 

Kızlık zarı vajinayı çevreleyen ince bir zardır. İlk kez cinsel ilişkiye girmek kızlık zarını biraz gerebilir ve bu da vajinanın biraz daha açık hissetmesine neden olabilir. 

Hiçbir beden aynı değildir ve yeni bir partnerle seks çok farklı hissettirebilir. Bedenler ayrıca yaş, kilo kaybı veya alımı ve hastalık ile de zamanla değişir. 

Farklı cinsel pozisyonlar, vajinanın sıkı veya gevşek hissettirmesini etkileyebilir ve her iki partner için de cinsel tatmini artırabilir. 

Doğum Vajinayı Genişletir mi? 

Vajinal doğum sırasında vajina kasları gerilir. Bu gergin şekil yavaş yavaş küçülür. Doğumdan sonra vajinal kasların eskisi gibi hissetmesi pek olası değildir ve bu duyguya alışması zaman alabilir. 

Bazı kadınlar doğumdan sonra vajinal şekil veya elastikiyette değişiklik olduğunu bildirmektedir. Bu durumda, bir kadın seks sırasında daha az his veya tatmin hissedebilir, ancak bu duygular genellikle zamanla geri döner. 

Doğum sırasında cilt, doku veya kas hasarı da vulva ve vajinada değişikliklere neden olabilir. Bu, vajinanın ne kadar gevşek veya sıkı hissettiği konusunda bir fark yaratabilir. 

Doğumdan sonra kadın cinsel sağlığı hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, böylece uzmanlar daha fazla tavsiye ve destek sağlayabilirler.  

Vücuttaki değişiklikler genellikle 30 yaşından sonra hamile kalan kadınlar için daha belirgindir. Genç anneler, hamilelik öncesi koşullarına daha hızlı dönecektir. 

Yaşlanmak Vajinayı Genişletir mi? 

Vücut yaşlandıkça değişir. Deri ve kas yavaş yavaş daha az sıkı ve güçlü hale gelir, bu da vajinanın neden daha gevşek hissetmeye başladığını açıklamaya yardımcı olur. 

Menopoz sırasında östrojen hormonu seviyelerinin düşmesi vajinal astarın hem daha kuru ve hem de daha az esnek olmasına neden olabilir. 

Menopozdan sonra vajina daralabilir veya kısalabilir. Ayrıca, muhtemelen seks sırasında doğal yağlamanın azalmasından kaynaklanan rahatsızlıklar yaşanabilir. 

Menopoz sırasında düzenli olarak seks yapmak vajinadaki dokunun kalın kalmasına yardımcı olabilir. Kayganlaştırıcı kullanmak da her zaman etkili bir çözüm olacaktır. 

Perimenopoz ve menopoz sırasında vajinal duvarın astarının değişmesi nadir değildir. Ayrıca seks farklı hissettirebilir ve vajina daha kuru hale gelebilir. Hormonal kremlerin sağlayabileceği avantajları doktorunuzla değerlendirilebilirsiniz. 

Daha Sıkı Ve Esnek Bir Vajina İçin En Etkili Yöntemler 

Pelvik taban kasları vajinayı çevreler. Bunlar vajinayı, rahmi, mesaneyi ve rektumu yerinde tutar. Bu kaslar gevşedikçe vajina daha az gergin hissedilebilir. 

Pelvik taban kaslarını güçlendirebilecek egzersizler vardır ve vajinal genişlik konusunda bir fark yaratabilir. Ayrıca, güçlü pelvik taban kasları, organlar yerinden kaydığında ortaya çıkan inkontinansı ve organ sarkmasını önlemeye yardımcı olabilir. 

Kegels, en yaygın pelvik taban egzersizi türüdür. Aşağıdaki adımları kullanarak uygulamaya başlayabilirsiniz: 

  1. Doğru kasları bulun: Tuvalet ziyaretlerinizde idrar akışını durdurmaya çalışın, bunu yaparken kullandığınız kaslar pelvik taban kaslarıdır. Bununla birlikte, idrar yaparken düzenli olarak Kegel yapmak mesane sağlığı için kötü olabilir. 
  2. Bir zaman seçin: Rahatlamak için sakin bir an seçin ve pelvik taban kaslarını hafifçe sıkmaya konsantre olun. 
  3. Tutun: Bu kasları kasmak doğal hissettirdiğinde, sıkın ve pozisyonu koruyun. Yavaş yavaş ilerleyerek sıkmayı 10 saniyeye kadar tutmaya çalışın. 
  4. Serbest Bırakın: Kasları 3 saniye serbest bırakın. 
  5. İnşa Edin: Bu alıştırmayı arka arkaya 10 kez tekrar edecek kadar güçlenin. 

Vücudun geri kalanı rahatlamış hissetmelidir. Mide veya kalçadakiler gibi diğer kasları kasmamaya özen gösterin. Kegels yaparken her zamanki gibi nefes alın. Her gün üç kez 2-3 set 10 Kegel yapmayı hedefleyin. Tüm egzersizlerde olduğu gibi, güç oluşturmak zaman alabilir ve bir fark yaratmak 6 aya kadar sürebilir. 

Pelvik taban egzersizlerinin izlenmesine yardımcı olan bazı mobil uygulamalar tavsiye edilir. Ayrıca, Kegel egzersizlerine yardımcı olması için vajinaya yerleştirilebilen bazı cihazlar vardır. Yalnızca bu amaç için tasarlanmış cihazları kullanmak önemlidir. Bu cihazlardan bazıları ayrıca kas gücünü de takip eder. 

Uzmanlar, pelvik taban kaslarını kasmak için elektrik stimülasyonu kullanmayı önerebilir. Bu, vajinaya bir sensör yerleştirmeyi içerir. Sensör, kasları güçlendirmek için küçük bir elektrik akımı verir. 

Ameliyat da bir seçenektir, ancak doktorlar genellikle bunu yalnızca pelvik organ prolapsusu sonrasında önerir. Cerrahi prosedürler, vajinayı, rektumu ve mesaneyi tekrar düzenleyebilir. 

Kremler de dahil olmak üzere ilaçların vajinayı daraltabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Uçuşa Hazır Olun! Kadınlar İçin Mastürbasyon Yöntemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ankara escort