Zevosis

Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Tarot Nasıl Bakılır Rehberi

Tarot, bir zamanlar okült ve klişe falcı stereotiplere düşkün hippilerin eğlencesi olarak görüldü ve uzun süre batıl inançlarla özdeşleştirildi. Bugün ise tarot okumak neredeyse bir sanat olarak kabul ediliyor ve oldukça popüler!

  • 14 Temmuz 2021
  • 1.410 kez görüntülendi.
Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Tarot Nasıl Bakılır Rehberi

Tarot, bir zamanlar okült ve klişe falcı stereotiplere düşkün hippilerin eğlencesi olarak görüldü ve uzun süre batıl inançlarla özdeşleştirildi. Bugün ise tarot okumak neredeyse bir sanat olarak kabul ediliyor ve oldukça popüler! 

Tarotun Tarihçesi

Tarot kartları kültürel hayal gücünde mistik bir anlam kazanmış olsa da başlangıçta bir salon oyunu olarak tasarlanmıştı.  Bugün dünya çapında yaygın olarak kullanılmasına rağmen araştırmalar, kartların faldan ziyade bir kart oyunu için orijinal olarak kullanıldığı 1400’lere kadar uzandığını gösteriyor. En eski tarot kartları, 1440 civarında Milano Dükalığı Dükleri için boyanmış “Visconti-Sforza” kartlarıdır. 

Visconti-Sforza tarot destesi

Oyun hızla Avrupa’nın her yerine yayıldı ve insanlar ondan 1530 civarında Fransızca tarot kelimesinin İtalyanca versiyonu olan ‘tarocchi’ olarak bahsetmeye başladılar. 1800’lere kadar kartlar bir kehanet aracı olarak kullanılmadı.  Sonraki yüzyıllarda mistikler ve filozoflar tarotun rolünü değiştirmeye başladılar. Tarot yorumunun mevcut metodolojisi 1970’lerde başladı ve psikanalize artan ilgiyle birlikte kartların kullanımı katlanarak arttı. 

New Age hareketi, her yıl binlerce yeni destenin üretilmesiyle bu falcılık biçiminin yayılmasını daha da ileri boyuta taşıdı. Tarot kartlarının geleceği görmeye veya geçmişe ışık tutmaya yaradığına dair yaygın bir inanış olsa da bu aslında doğru olmaktan çok uzaktır. Tarot aslında son derece değerli bir meditasyon yöntemidir. Değerli bilgiler verir, belirli bir durumda ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Ve kartları okuyanın içsel bilgeliği ile bağlantı kurmasını sağlar.  

Tarot Nasıl Bakılır? 

tarot nasıl bakılır

Her şeyden önce elbette bir tarot destesine ihtiyacınız olacak. En popüler ve iyi bilinen kartlar, illüstratör Pamela Colman Smith tarafından çizilen ve 1910’da yayınlanan Rider-Waite’dır. Bu kartlar basit görüntüleri, basit renk şemaları (çok sayıda sarı, gök mavisi ve gri içerir) ve sembolizmleriyle bilinir. Kartların anlamları genellikle sezgisel olduğu için birçok kişi yeni başlayanlar için Rider-Waite destesini tavsiye eder. Rider-Waite de dahil olmak üzere birçok deste, kartların her birinin en yaygın yorumlarını içeren bir kılavuzla gelir. 

Tarot Kartları Nasıl Okunur? 


Tarot kartlarını okumanın birçok yolu vardır ve genellikle kartlarınızla birlikte gelen talimatlar en popüler yayılımların resimlerini içerir. Bunlara basit üç kartlı yayılım, Kelt haçı ve yedi kart yayılımı dahildir, ancak yakında her durum için ayrı bir yayılım olduğunu öğreneceksiniz. 

Her kartın bireysel anlamını dikkate almak önceliklidir, ancak yayılımdaki havayı ve sembolizmi de bir bütün olarak düşünmek önemlidir. Özellikle daha büyük yayılımlarda çok fazla bilgi bulunur.  

Tarot okumak sizi psişik yapmaz, ancak, bilinçsiz benliğinizi keşfetmekle ilgili olduğunu da kabul etmelisiniz. Tarot, gizli algıları yansıtabileceğiniz bir araçtır.  

tarot nasıl okunur

Tarot okumanın birçok yolu vardır, ancak hepsi pratik gerektirir. 78 farklı kartı öğrenmek zaman alır, özellikle de birçoğunun birden fazla olası anlamı olduğu düşünülürse… Ancak kartları ne kadar çok okuyup onlara ne kadar çok dokunursanız, o kadar tanıdık olacaklar ve kendinizi ve başkalarını daha iyi anlamak için onları bir araç olarak kullanmak o kadar kolaylaşacaktır. 

Yeni başlıyorsanız, kartlarla birlikte size yardımcı olacak bir referansa ihtiyacınız olacak. Bu genellikle satın aldığınız tarot destesiyle birlikte gelebilir veya anlam bulmanıza yardımcı olması için çevrimiçi kaynakları kullanabilirsiniz. Okuma becerilerinizi geliştirirken, bu kaynakları bırakmayı ve sezgilerinize daha fazla güvenmeyi öğrenebilirsiniz. Kartın anlamının, yanıtladığınız sorunun yönü ile nasıl etkileşime girdiğini düşünün. Bakalım önünüzdeki kartlarla bir hikaye anlatabilecek misiniz? 

Tarot Kartlarınızı Karıştırın ve Sıfırlayın! 


Kartlarınızı karıştırırken, daha net olmasını alan hakkında dikkatlice düşünün. Kartları karıştırmak kullandığınız desteyle fiziksel olarak bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Sezgi, okumanın önemli bir yönü olduğundan, kendinizi kartlara yakın hissetmeniz gerekir. Her okumadan önce destenizi en az bir kez karıştırmaya çalışın. Ayrıca desteyi 3’e bölebilir ve yeniden sıralayabilirsiniz.  

tarot açılımı

Tarot okumaları, kendi sezgilerinize erişmek için doğru koşulları yaratmaya yardımcı olduklarından, tahminlerden kendi kendinize sorgulamaya kadar merak ettiğiniz her şey hakkında değerli bilgiler sunabilir.  

Tarot Türleri

Tarot, hayatınızın farklı alanlarını incelemenize yardımcı olacak çok sayıda kart yayılımı ile çok yönlüdür:

  • Tek Kart Tarot Falı 


Zamanınız kısıtlıysa veya tarot okumaya yeni başladıysanız, en güvenilir ve hızlı yol her zaman tek karttır. Tek kart okumanın en önemli avantajları, kartları daha iyi tanımak ve seçilen karta daha derinden odaklanabilmektir. Peki ama terk kart okuma nasıl yapılır? 

Öncelikle sorulacak soru belirlenmelidir ve hemen sonrasında da kart. Kart destenin üstünden, altından veya ortasından seçilebilir, size doğru geldiği sürece bunların hiçbiri önemli değildir.  

Tarot falında, kart beğenmemek gibi bir tutum sergileyemeyeceğinizi bilmelisiniz. O kart bir nedenden dolayı seçildi ve hoşunuza gitmese bile anlatması gereken şeyler var.  

İlk zamanlar referansınıza sıklıkla başvuracak olsanız da unutmayın ki tarotla ilgili en güzel özelliklerden biri, bilinçaltının öne çıkmasına yardımcı olmasıdır! Bu nedenle, kitaba başvurmadan önce, kartla ilgili kişisel yorumunuzu yansıtmaya çalışın. 

tek kart tarot
  • 3 Kart Tarot Falı 

3 kart okuma, tarota yeni başlayanlar ve tam okuma yapmayı öğrenmek istemeyen, ancak biraz manevi desteğe ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir. 

En yaygın 3 kartlı tarot okuması geleneksel Geçmiş, Şimdi ve Gelecek yapısıdır. Bu yayılımda kartları geçmişi düşünmek, bugünü değerlendirmek ve geleceği planlamak için kullanabilirsiniz. 

Kartları soldan sağa doğru okuyun ve ortaya çıkabilecek büyük arkana kartlarının farkında olun, çünkü bunlar tüm okumanın tonunu belirleyecektir. 

3 kart tarot

Geçmiş Kartı – Bu kart, yaşanılanlara bakmanıza ve öğrendiğiniz dersleri, hissetmiş olabileceğiniz karmaşık, güçlü duyguları veya üzerinde çalıştığınız bir şeyi anlamanıza yardımcı olur. Şimdiki zaman ve Gelecek kartlarına geçerken, ilerlemenin büyük bir etkisi olduğu için bu kartı daima aklınızda bulundurun. 
Şimdiki Zaman Kartı – Bu kart, kendi içinize dönmenizi ve içinde bulunduğunuz andaki duygusal ve zihinsel sağlığınızı değerlendirmenizi sağlar. Muhtemelen geçmiş kartında gösterilen olaylardan etkilenmektedir. 
Gelecek Kartı – Gelecek kartı, gelecekte neyin mümkün olduğunu veya neye odaklanmanız gerektiğini gösterir. Gelecek kartı asla kesin değildir, uyarıları dinlerseniz ve geçmiş ve şimdiki zaman kartlarının sunduğu tavsiyelere uyarsanız işlerin nasıl gelişebileceğini size göstermek için oradadır. 

  • 7 Kart Tarot Falı 
7 kart tarot falı

Tarot okuma becerilerinizi geliştirirken, belirli bir yayılımı diğerlerine tercih ettiğinizi fark edebilirsiniz. At nalı yayılımı, her seviyeden okuyucu arasında çok popülerdir ve çok amaçlı okumalar için kullanılabilir. At nalı şeklinde düzenlenmiş 7 karttan oluşan temel bir şekle sahiptir. 

Temel kart, tüm karıştırma işlemleri tamamlandıktan sonra ve kartlar çekilmeden önce destenin en altında bulunan karttır. Temel karta diğer kartlardan önce bakılmalıdır. İlk başta anlamı net değilse de okuma ilerledikçe alaka düzeyinin belirginleşmesi muhtemeldir. 

At nalı yayılımının 7 pozisyonu vardır: 

Geçmiş: Bu kart, birkaç hafta öncesinden iki yıl öncesine kadar herhangi bir zaman aralığını sembolize edebilir. Okumaya bağlı olarak fal baktıran hakkında bir fikir edinirseniz, uzak geçmişe veya çocukluğa atıfta bulunabilir. Tecrübe ve pratik bu konuda size yine yardımcı olacaktır. Bu kart, durumun temel nedeni, yani nereden geldiği hakkında arka plan bilgisi vermelidir. 

Şimdiki Zaman: Bu kart, o anda durumun içinde ve çevresinde neler olduğu hakkında bilgi vermelidir. 

Yakın Gelecek: Bu kart, son iki karta göre durumun nereye doğru gittiğini, nasıl gelişebileceğini göstermelidir. Kartın olumsuz veya hoş karşılanmadığı görülüyorsa, ilk yapıcı tavsiyenin verileceği yer tam da burasıdır. Sonuçta geçmiş değiştirilemez ve şimdi yaşanıyor, ancak fal sahibi geleceği değiştirmek için yeterli güce sahiptir. Bunu tutumlarını, davranışlarını, duygularını ve eylemlerini değiştirerek yapabilir. 

tarot nasıl bakılır ipuçları

Cevap: En kafa karıştırıcı Kartlardan biridir ve doğasını anlamak için çok fazla alıştırma gerektirir. Cevap, sonuç anlamına gelmez. Cevap, istenen sonucu temsil edebilir ve gerçeğe dayanmayabilir, daha çok hüsnükuruntu gibi olabilir. Cevap, bir tavsiyeyi veya bir durum ya da meselenin çözümünü temsil edebilir, ancak bunun gerçekleşeceği veya dikkate alınacağı anlamına gelmez. Cevap, sonuç kartı için onay veya yineleme işlevi görebilir ve evet, bu koşullar altında en iyi sonuç olduğunu düşündürür. Cevap kartı, sonuç kartına aykırıysa, yaptığınız seçimlerle yanlış sonuca gittiğinizi gösterebilir. Gittiğiniz rota sizin yararınıza değilse mutlaka başka bir yol daha vardır. 

Sorduğunuz soruya kesin bir ‘Evet’ arıyorsanız, sonuç ve cevap kartlarının ikisi de dikey pozisyonda olmalıdır. Ters cevap kartı, istenen sonuca yönelik engellemeleri veya gerilemeleri gösterebilir. 

Cevap kartı ayrıca fal baktıran bireyin kişiliğini veya durumun neresinde olduğunu gösteren ve bunun onu nasıl etkilediğini vurgulayan temsili bir kart olarak da kullanılabilir. 

At nalı yayılımındaki cevap kartı genellikle en son okunur. Ancak, okumanın en başından çok olumlu bir sonuç ve cevap kartı görürseniz, fal sahibine bunu bildirmek güven verici olabilir. Hem sonuç hem de cevap kartları olumsuz veya ters olarak göründüğünde, bunlara hemen dikkat çekmemek en iyisidir.  

Okuma, fal baktıranın nazikçe yönlendirilmesine ve olayların arkasındaki mantığı anlamasına yardımcı olmalıdır. 

Çevreleyen Enerji: Yorumlaması zor olan bir diğer kart da budur. Biraz temel kart gibidir, ancak size arka plan bilgisi vermek yerine, konuyu veya durumu çevreleyen genel hissi bildirir.  Örneğin, aile ve arkadaşlar gibi etrafınızdaki diğer insanların konuyu nasıl algıladığını ve atmosferin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu gösterebilir. Fal sahibinin ifşa etmek istemeyebileceği bilgileri açığa çıkarabilir, bu nedenle bu alanda gizli gündemler veya ‘gerçek hikaye’ ortaya çıkabilir. 

Umutlar ve Korkular: Aslında bu kartı yorumlamak oldukça kolaydır. Açılan kart negatif bir kart ise, fala baktıranın durumla ilgili korkularını temsil eder. Ayrıca, sonuç konusunda oldukça karamsar olduklarını da gösterir. Korkuları tartışılabilir ve bu korkuların kökenine inmek için fazladan kartların çekilmesi gerekebilir.  
Açılan kart pozitif bir kart ise, fala baktıranın umutlarını yansıtır ve sonuç konusunda iyimser olduğunu ve olumlu bir tutum sergilediğini gösterir. 

Sonuç: Bu kart kesin bir sonucu değil, olası sonucu temsil eder. Tarotta hiçbir şey mutlak olarak belirlenmez. Hiçbir şekilde garanti verilmemelidir. Fal baktıran insana belirli bir tarot kartının onlara tam olarak ne olacağını veya ne yapmaları gerektiğini söylediğini söylemek, bireyin seçim özgürlüğüne müdahale etmektir. Unutmayın, her ne kadar mükemmel bir tarot okuyucusu olduğunuzu düşünürseniz düşünün asla %100 doğru olamazsınız! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Burç Taşı Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ