Cilt Bakımı

Yağlı Ciltliler İçin 7 Yaz Bakım Önerisi

Yaz mevsimi, özellikle yağlı veya akneye meyilli ciltler için zorlu bir dönem olabilir. Yağlı bir cilde sahip olan herkes, makyajın üstündeki ısı, nem ve terin son derece rahatsız edici olabileceğini ve hiç de iyi hissettirmediğini bilir! Ancak endişelenmeyin, yağlı cildinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek pek çok ince ayar ve yaz cilt bakımı ipucu var:

  • Yüz Temizleme Ürününüzü Değiştirin
Yağlı Ciltler İçin Yaz Bakım Önerileri

 

Yağlı ciltler için az bilinen yaz cilt bakımı ipuçlarından biri, sivilcelere eğilimli olmasanız bile sivilce ile savaşan bir temizleyiciye ihtiyacınız olabileceğidir. Bunun arkasındaki mantık, akne temizleyicilerinin salisilik asit içermesidir, bu da fazla yağ ve sebumdan kurtulmaya yardımcı olur, böylece gün boyunca yağlı olma ihtimaliniz azalır. Salisilik asidin ayrıca gözenekleri temiz tutmaya ve fazla yağlı cildi nazikçe temizlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Ayrıca, içine limon sıktığınız bir çilek püresi (doğal bir salisilik asit kaynağı) maskesi hazırlayarak, cildinize doğal yollarla da müdahale edebilirsiniz.

  • Güneş Kremi Kullanın
yağlı ciltler için yaz bakımı

 

Belirli türde güneş koruyucuların kullanılması yağın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Yağı emmesi ve cildi mat tutmak için mikronize çinko, titanyum oksit veya denatüre alkol içeren mineral bazlı bir güneş kremini sabahları nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Yüzünüz için bir çay kaşığı ve vücudunuz için bir shot bardağı kadar güneş kremi kullanmayı asla ihmal etmeyin.

  • Yumuşak ve Nazik Olun

 

Yağlı cilt bazen o kadar sinir bozucu olabilir ki cildimizi gerçekten sert bir şekilde ovmamıza veya cildimizde sert ürünler kullanmamıza neden olabilir. Ama doğru yol bu değil! Tüm cilt tipleri, cildi küçük tahrişlerden korumak ve nemli tutmak için doğal olarak yağ üretir.

 

Parlamayı azaltmak için cildimizi çok sert ovalarsak, aslında yağ bezlerini daha çok uyarabiliriz. Cilt bakımınızda daima nazik olun ve cildi dengeli tutmak için hafif temizleyiciler kullanın.

  • Haftada Bir Ölü Hücrelerden Arının

 

Peeling, herhangi bir cilt bakım rutininin çok önemli bir parçasıdır. Yağlı ciltler için yağ üretimini kontrol etmeye, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye ve kullandığınız diğer yağ kontrol edici cilt bakım ürünlerini cildin daha iyi emmesine yardımcı olması özellikle önemlidir. Cildi aşırı kurutmayan veya tahriş etmeyen nazik yüz eksfoliyatörlerine yönelin. Yağlı cilt probleminden mustaripseniz, haftada iki kez peeling uygulayabilirsiniz.

  • Fondöteni Unutun
yağlı ciltler yazın hangi ürünleri kullanmalı

 

Hava çok sıcakken kalın bir fondöten katmanı hiç de iç açıcı gözükmez. Bazı formüller ağır görünebilir ve hissettirebilir ve gözeneklerinizde eriyip sonunda onları tıkayabilir! Yağı emmeye yardımcı olan bir mineral fondötene veya tüm makyajınızın kalıcı olması için cildiniz üzerinde bir bariyer oluşturan renkli bir nemlendiriciye geçin.

 

  • Pudrayı Azaltmak İçin Kurutma Kağıdı Kullanın

Makyajı sabitlemek ve mat tutmaya çalışmak için bir pudra pufu veya fırça ile yüzünüze çok fazla pudra uygulamak cezbedici gelebilir, ancak her zaman işe yaramaz. Çoğu zaman, çok fazla pudra sürmek yüzünüzün doğal gözükmesini engeller. Kozmetik kimyager Jim Hammer’a göre, bunun yerine, az miktarda yarı saydam toz içeren kurutma kağıtları kullanmayı deneyin. Kurutma kağıtları ile cildi kurutmadan fazla yağı emdirebilirsiniz ve daha az pudra kullanımı yeterli olur.

 

  • Kil Bazlı Maskeler Kullanın

Kil bazlı maskeler, yağlı cilde sahip herkesin denemesi gereken bir yöntemdir. Yağ üretimini kontrol etmeye, kirleri temizlemeye yardımcı olurlar. Üstelik Dr. Oz’a göre, kil maskesinin etkileri günlerce sürebilir! Sadece yüzünüzde çok uzun süre bekletmediğinizden emin olun yoksa cildi kurutabilirler.

 

Tüm yaz boyunca parlak ve yağlı bir görünümden kurtulmak için bu basit ipuçlarını kullanın. Yağlı cilde sahip olmak can sıkıcı olabilir, ancak cildi yumuşatmanın ve yağ seviyelerini kontrol altında tutmanın yolları olduğunu unutmayın.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Makyajın Kalıcı Olması İçin Ne Yapılmalı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu