Dizi - Film

Uzun Kış İzleyecek Bir Şeyler İstiyor, BBC Sizin İçin Derliyor: 21. Yüzyılı Yansıtan 25 TV Dizisi

Distopyadan gerçeküstüye, televizyonda dikkate değer bir yirmi yıl geçti ve BBC, ünlü TV eleştirmenleri ve gazeteciler tarafından değerlendirilen 21. yüzyılın en iyi televizyon şovlarını listeledi.  

Belirli bir sıra olmaksızın listelenen bu diziler, 21. yüzyılı en iyi şekilde televizyona yansıtan etkili, önemli ve hatta çığır açan yapımlar ve televizyon kültürünü bir şekilde değiştirmeyi başardılar. Yüzyıl insanının umutlarını, korkularını, tercih ve gerçeklerini ortaya çıkaran diziler; dünyanın neresinde olursa olsun izleyicisine kendisi ya da etrafındaki insanlar hakkında bir şeyler anlattığını hissettiren diziler… 

 

İşte BBC’nin düzenlediği anketle seçilen ve ünlü eleştirmenlerin yorumlayarak önemlerini vurguladığı 21. yüzyıla damga vuran diziler: 

 • RuPaul’s Drag Race 
RuPaul's Drag Race inceleme

RuPaul’s Drag Race, tam bir keyif. Önü dantelli peruktaki mutluluk. Artık günlük yaşamımıza o kadar yerleşmiş durumda ki, dil patlamaları evrensel bir lisan haline geldi. Gösteri ana akıma ve kalplerimize doğru yol aldı ve 12 yıl sonra artık sertifikalı bir fenomen. Birden fazla uluslararası enkarnasyon yaratmak, ödüller kazanmak ve televizyon manzarasını daha kapsayıcı, daha anarşik bir yere dönüştürmek… RuPaul ve ekibi, drag sanatını büyük şehir barlarından ve kulüplerinden alıp milyonlarca eve ışınlayarak, tecrübesizleri cinching ve kıvırma dünyasıyla tanıştırdı ve çalışkan kraliçelerini yıldız haline getirdi. Yarışma, gerçek TV’nin hetero-normatif alanını yıkmayı başarırken, hayran kitlelerine bireyselliklerinden gurur duymaları için ilham verdi. Popüler TV’de queer olarak büyümek, dönüşüm terapisi, trans hakları, ırkçılık, beden imajı, evsizlik, sağlık ve homofobi hakkında acı verecek kadar dürüst tartışmaları başka nerede bulabilirsiniz? Drag Race, mizahı ve canlılığı arasında çok ihtiyaç duyulan görünürlüğü sağladı. Hayat oyunu ne kadar kötüye giderse gitsin, kendimizi her zaman yeniden yaratabileceğimiz ve devam edebileceğimiz inancını benimseyerek performansı ve yapaylığı kutlayabilir; kendimizi, kusurlarımızı ve her şeyi sevmeyi öğrenebiliriz.

 

Jennifer Gannon, Serbest Gazeteci ve Yayıncı (İrlanda) 

 • Mad Men 
Mad Men inceleme

“Nostalji. Hassas ama güçlü.” Başıboş ama ahlaki açıdan şüpheli Don Draper bize bunu Mad Men’in hemen başlangıcında anlatıyor ve Matthew Weiner’ın New York’taki bir reklam ajansının iç dinamiğini inceleyen 20. yüzyıl dönemi dramasının zengin ve akıldan çıkmayan kalitesinin ardındaki sihri yakalamaya yardımcı oluyor. Jon Hamm, Don olarak çağlar için bir anti-kahraman sundu, ancak oyuncu kadrosu her zaman zenginlik dolu bir utanç kaynağıydı. Kadın karakterler, Elisabeth Moss’un Peggy Olson’unun sessiz hırsından, Betty Draper olarak January Jones’un pasif kırgınlıklarına ve üzüntüsüne kadar, kendi tarzlarıyla özellikle güçlü ve benzersizdi. Mad Men, her zaman önce karaktere değer veren, izleyicileri geçmiş bir dönemin canlı ve roman benzeri bir çağrışımıyla ödüllendiren ve hepimize kendimizin pazarlama bulmacasıyla nasıl boğuştuğumuzu gerçekten gösteren bir diziydi. 

 

Lewis Knight, TV Gazetecisi (Birleşik Krallık) 

 • Lost 
Lost inceleme

Lost, izleme ortamını önemli ölçüde değiştirdi ve bu etki, felaket dramasının 2004’te televizyonda ilk kez yayınlanmasından 17 yıl sonra, hala hissediliyor. Yaratıcıları, dizinin gizemli adasının etrafında, izleyicileri ipuçlarını deşifre etmek için internetteki tavşan deliklerine gönderen bir mitoloji inşa ettiler. Ama aynı zamanda, giderek küresel olarak birbirine bağlı bir toplumu yansıtan ve etnik olarak çeşitli gezgin ruhlardan oluşan bir grup olan karakterlerine derinden bakmamızı da sağladılar. Lost, sosyal medyanın ön plana çıkmasıyla popüler hale geldi ve onu yeni küresel su soğutucularımız Twitter ve Facebook’ta büyük yankı uyandıran ilk dizi yaptı. Ve bununla ilgili bazı şüphelerin olduğu bir dönemde Lost, izleyicilerin geniş kapsamlı bir anlatıya yatırım gerektiren seri hikaye anlatımını sevdiğini kanıtladı. Lost, yeni yüzyılın başında televizyonun nasıl olabileceğine dair beklentilerimizi artıran ve aynı zamanda bize gelecek on yıllar boyunca nasıl görüneceğini gösteren sürükleyici, eğlenceli, duygusal açıdan zenginleştirici bir diziydi. 

 

Jen Chaney, TV Gazetecisi, Vulture, New York Magazine (Amerika Birleşik Devletleri) 

 • Money Heist (La Casa de Papel)
Money Heist (La Casa de Papel) inceleme

İnsanlar Covid pandemisi sırasında günlerini doldurmak için akış sitelerine baktıklarında, neredeyse dünya çapındaki kilitlenmenin ilk dört haftasında 65 milyon izleyiciyle özellikle bir dizi hepsinin üzerinde yükseldi: Money Heist. Nedeni de çok açık: Money Heist (veya popüler adıyla La Casa de Papel) amansız bir dizi. Bu yüksek tempolu gerilim, her aktörün iyi temposu ve harika performansları ile asla hayal kırıklığına uğratmayan kıvrımlar ve dönüşler ile 21. yüzyıl izleyicileri için yaratıldı. Kedi ve fare kesiştiğinde, bir adamın ahlaki açıdan gri kararının tüm toplumu nasıl etkileyebileceğini görüyorsunuz. İyi ve kötü arasındaki çizgileri bulanıklaştırma konusunda bir ustalık dersi alabilseydiniz, o zaman “profesör” dizinin yaratıcısı Alex Pina olurdu. Bazı kısımlar gergin görünse ve izleyiciler dizinin plot bölümündeki delikler hakkında tartışsa da hayranların aşk için kalmaya devam edeceği inkar edilemez. Money Heist tamamen gülünç ve izlemeyi bırakamıyoruz. 

Ingunn Lára Kristjánsdóttir, TV Gazetecisi ve Muhabiri, Fréttablaðið (İzlanda) 

 

 • Planet Earth 
Planet Earth inceleme

David Attenborough’nun çarpıcı anlatımı, büyük adamın kendisinin tüm oyunculuğu, merakı ve ağırlığı ile destansı bir dizi olan Planet Earth’ün ruhunu yakalıyor. İklim krizi ve birçok türün kitlesel yok oluşu tehdidiyle birlikte, izleyici kendisini yılanlardan kaçan bir iguanaya veya yavrularını aç bir kutup ayısından koruyan bir mors’a cesaret verirken bulduğunda, Planet Earth bize doğanın neden savaşmaya değer olduğunu gösteriyor. İlk seri (2006) beş yıl boyunca öncü HD kalitesinde çekildi ve devamı (2016) neredeyse altı yıl sürdü. Zor sahnelerden bazılarının nasıl çekildiğinin kamera arkası görüntüleri diziye sadece daha çok sihir katıyor. Pek çok harika televizyon şovunun iç gözleme yol açtığı yerde, Planet Earth izleyicilerinden dışarıya bakmalarını, el üstünde tutulmaya değer mucizelerle dolu bir dünya görmelerini istedi. 

Leila Latif, Serbest TV Muhabiri (Birleşik Krallık) 

 

 • Orange Is the New Black 
Orange Is the New Black inceleme

Geleneksel olarak biz – izleyiciler – hapishanedeki erkekleri izlemeye alışkınız. Özellikle, sistem içindeki zorlu yaşam koşulları tarafından daha da sertleşen, dövmeli, gösterişli, kargaşa yumurtlayan kötüler. Dolayısıyla Orange Is the New Black (OITNB), farklı bir grup kadın mahkuma odaklanarak, temiz bir nefes oldu. Ayrıca takdire şayan şekilde nüanslıydı: Dizide iyi ya da kötü karakterler yoktu, sadece gerçek insanlar vardı. Eldeki değişime rağmen – projede birden fazla yönetmen yer aldı – yedi sezonluk gösteri hiçbir zaman dayandığı temelden sapmadı ya da dönmedi. Gösteri aynı zamanda ABD’de yaygın olan ve dünyanın diğer köşelerini de ilgilendiren sosyo-politik adaletsizlikler etrafındaki diyaloğu teşvik etmeye yardımcı oldu ve bir ICE (ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza) tesisindeki yaşam hakkında konuşmaya cesaret etti. Ve gerçekten de her türden daha karmaşık kadın adaylarının yolunu açtı – kim olurlarsa olsunlar, işledikleri “günahlar” ne olursa olsun. 

Pallabi Purkayastha, Dijital Gazeteci, WION (Hindistan) 

 

 • The Wire 
The Wire inceleme

The Wire hırsından asla vazgeçmedi. Yaklaşım ve izleyiciler olarak hala deneyimleme şeklimiz hem kişisel hem de politikti, büyük ve küçüktü, çünkü konuşulmamış bir gerçeğe ulaştı ve yine de bizi güldürmeyi, ağlatmayı ve gülümsetmeyi başardı. Bilgilendiren ve eğlendiren bir diziydi. Her büyük dizide olduğu gibi burada da senaryo oyuncularla iç içe geçmiş. Kısa da olsa gördüğümüz hemen hemen her yüzle ilgilendik ve David Simon ve Ed Burns lenslerini başka bir yere odakladıktan sonra bile onlara ne olduğunu merak ettik. The Sopranos ile birlikte The Wire, 21. yüzyılda harika televizyon için bir ölçüttür. Bu tarihe kadar, pek çoğu denemiş olsa bile, hikaye anlatımına romancı yaklaşımları daha iyi yaratılmadı. Aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en insancıl gösteridir ve muhtemelen her zaman olacaktır. 

Mattias Bergqvis, TV Muhabiri, Expressen (İsveç) 

 

 • Steven Universe 
Steven Universe inceleme

Uzaylılarla maceralara atılan sihirli bir çocuğu anlatan bir çocuk çizgi filminin, zamanımızın toplumsal cinsiyet, sömürgecilik ve travmaya dair en dokunaklı incelemelerinden biri olacağını kimse tahmin edemezdi. Ama bir şekilde, Steven Universe kökenlerini aşmayı ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hayal gücünü yakalayacak kadar geniş bir mitoloji inşa etmeyi başardı. Bazen müzikal olan dizi, 11 dakikalık parçalar halinde sevgi ve nezaket hakkında özlü dersler verdi. Baş karakter, bitirmekle görevlendirildiği nesiller arası yıkımın ortaya çıkan ağına iyimserlik ve ciddiyet getirdi. Gösterinin geniş karakter kadrosu, bedensel özerklik ve rızadan depresyon, endişe ve karşılıksız aşka kadar her şey için mükemmel metaforlara yol açtı. Steven büyüdükçe, şovun teması da onunla birlikte büyüdü, ergenlik ve yetişkinliğin zorlu duygularını ve geçmişimizin acılarından kurtulma ihtiyacını ele aldı. Maceralar bir müzikal film ve devamı olan final dizisinde devam ederken, dizi, queer ilişkilerin değeri, aile kurma ve koşulsuz sevginin aşındırıcı gücü etrafında ilerleyen ethosunun kalbi ve ruhu olan orijinal beş sezonluk bir koşu. 

Catherine Young, Serbest Film ve Kültür Eleştirmeni (Trinidad ve Tobago) 

 

 • Grey’s Anatomy 
Grey's Anatomy inceleme

Grey’s Anatomy ile Shonda Rhimes sadece tarihin en uzun soluklu ilk tıbbi dramasını yaratmakla kalmadı, aynı zamanda bize gerçekten kültüre meydan okuyan bir dizi armağan etti. En sevdiğimiz karakterlerin dramatik ölümleri üzerine çok gözyaşı döktük ve Gray Sloan Memorial Hastanesi doktorlarının kurtardıkları her hayatla ya da önledikleri krizlerle elde ettikleri her zaferle sevindik. Ekranda canlandırılan güçlü kadınlar her sezon hüküm sürdüler. Meredith Gray (Ellen Pompeo), Cristina Yang (Sandra Oh) ve Miranda Bailey (Chandra Wilson) pek çok kişinin takip ettiği bir yolu açtı ve geleceğin zorlu kadın kahramanları için bir umut ışığı oldu. Televizyonda Meredith ve Cristina arasındaki kadar güçlü ve takdire şayan bir dostluk görmedim. Çeşitlilik ve kapsayıcılık, 2005’te başladığında çığır açan bir şey olan Grey’s’in merkezinde her zaman sahne aldı ve hikayeleri güçlenirken aile içi şiddet, akıl hastalığı ve diğer konular hakkında bir tartışma başlattı. Seri, her zaman zamanının ilerisindeydi ve böylece kendisini bir pop-kültürel fenomen olarak sağlamlaştırdı. 

Marriska Fernandes, Serbest Film ve TV Eleştirmeni (Kanada) 

 

 • The Killing 
The Killing inceleme

Açıkçası, orijinal Danimarka adıyla Forbrydelsen – bunu arka arkaya üç kez telaffuz etmeye çalışın – kulağa The Killing’den çok daha iyi geliyor. Yine de bu Danimarka suç dizisi, birkaç cinayet soruşturmasından çok daha fazlasıydı. Danimarka siyaseti ve ekonomisi söz konusu olduğunda bile, üç mevsim de çok katmanlı ve sürükleyici bir şekilde dramatikti. Öldürme, sırlarla dolu bir orman gibi izleyicinin üzerinde büyüdü. Sofie Grabol, rengarenk kazaklarla şekillenen garip bir zevke sahip olan Sarah Lund’u canlandırırken sadece büyüleyici bir izlenim bırakmakla kalmadı, aynı zamanda bu tür bir dizide olay örgüsü çığır açıcı derecede karmaşıktı. Yazar Soren Sveistrup, televizyon için senaryo yazımını yepyeni bir düzeye taşıdı. Gelecekteki suç serileri için bir ölçüt haline geldi, ancak bu tür bir mükemmellik, halefleri tarafından nadiren sağlanabildi. 

Ab Zagt, TV Muhabiri, Algemeen Dagblad (Hollanda) 

 • 24 
24 inceleme

21. yüzyıl, 2001’de ilk olarak ABD’de, ardından tüm dünyada 24 yayınlandığında henüz başlamamıştı. İki aydan kısa bir süre önce, 11 Eylül yaşanmış ve terörizm hem kurguda hem de gerçek hayatta bir saplantı (ve bir ızdırap) haline gelmişti. İyi ya da kötü, Robert Cochran ve Joel Surnow tarafından yaratılan şov hızla bir bağımlılık haline geldi. Arkasında çığır açan bir formül vardı: 24 bölümlük sezonun her bölümünün Sutherland tarafından canlandırılan, Los Angeles Terörle Mücadele Birimi (CTU) özel ajanının hayatındaki tek bir günün bir saatini gösterdiği, gerçek zamanlı olarak tasvir edilen bir olay. Yeterince heyecan verici gelmiyor mu? Hiçbir karakterin tamamen güvenli olmadığı ve her saatin sonunda bizi her zaman bir uçurum anına götüren, haftalık 45 dakikalık yüksek teknolojili patlayıcı bir sürüş hayal etmeye çalışın. 

Carlos Helí de Almeida, Film, TV ve Sanat Gazetecisi, O Globo (Brezilya) 

 • The Handmaid’s Tale 
The Handmaid's Tale inceleme

The Handmaid’s Tale’deki sinir bozucu sosyal ve politik rezonansa sahip çok az dizi var. Margaret Atwood’un doğurgan kadınları köleleştiren ve onları sözde Komutanları için doğum yapmaya zorlayan ataerkil Gilead durumuna ilişkin 1985’teki distopik vizyonu, kadın haklarına yönelik tehditler hakkında fütürist bir uyarı olarak ortaya çıktı. 2017’de, bu kitaba dayanan drama dizisi geldiğinde, kendimizi dünyanın otoriterliğe doğru sarsıldığı gerçeğine tehlikeli bir şekilde yakın hissettik. Damızlık Kızların kırmızı pelerin ve beyaz boneden oluşan kostümü, birçok ülkede ve özellikle kürtaj haklarının giderek tehdit altında olduğu ABD’de, gerçek hayattaki kadın yürüyüşlerinde protesto olarak giyilen bir amblem haline geldi. Dizi, June (Elisabeth Moss) hakkındaki anlatımında zengin bir görüntüye sahip olmasaydı bizimle bu kadar doğrudan konuşmazdı. Gilead’e direnmeye kararlı şiddetli ve göz kamaştırıcı kırmızı renk kodlu tasarımında Damızlık Kız, Komutanların eşleri için seçilen mavi ve devlete hizmet eden ve diğer kadınları ezen Lydia (Ann Dowd) gibi dönek teyzeler için donuk kahverengi… Televizyon her zaman kim olduğumuz hakkında bir şeyler ortaya çıkarır. The Handmaid’s Tale ise kültür, umutlarımız ve en büyük korkularımız hakkında bazı temel gerçekleri ortaya çıkarmanın ötesine geçiyor. 

Caryn James, Eleştirmen – BBC Kültür (Amerika Birleşik Devletleri) 

 • Insecure 
Insecure inceleme

HBO için Insecure’u yaratıp geliştiren Issa Rae, bildiğimiz modern televizyonun manzarasını değiştirdi. Bir web dizisi ve günlük olarak başlayan The Misadventures of Awkward Black Girl, Hollywood’da birinci sınıf bir kablolu dizi yazıp başrolde oynayan ilk siyah kadın olarak tarihe geçen Rae için bir arama kartına dönüştü. Insecure’daki karakteri Issa’nın “yanlışlıkları” – ara sıra erkek arkadaşı Lawrence ile olan dengesiz ilişkisini ve işini tatmin etme arzusunu da içeren- siyahi, milenyum kuşağının nüanslı deneyimini yansıtırken, dizi özünde Issa ve en iyi arkadaşı Molly arasındaki zorlayıcı dinamiği ön sıradan izlememize izin verdi. İlişkilerinin ışığı ve gölgesi dizinin üzerinde gelişti, dördüncü sezona kadar kendimizi başarılı olup olmayacaklarını sorgularken bulduk. Eleştirmenlerin de belirttiği gibi, Insecure, cinsel içerikli mesajlaşma ve Uber çağırma zamanlarımız için güncellenen bu neslin Living Single ve Girlfriends gibi dizilere verdiği yanıttır. Ve tüm bunları çarpıcı bir sinema hissi ve kültürel açıdan farklı bir Los Angeles’a saygı duruşunda bulunan bir film müziği ile çok muhteşem bir şekilde yapıyor. 

Nadia Neophytou, Serbest Gazeteci (Amerika Birleşik Devletleri) 

 • I May Destroy You 
I May Destroy You inceleme

I May Destroy You, maharetli bir tasarım ve düpedüz cüretkarlıkla, her yerde olduğu gibi televizyon ve kültürde de bu yüzyılın mükemmel bir temsilcisidir. 12’den fazla bölümden oluşan dizide, Michaela Coel, cinsel saldırıdan sonra bir kişiye ne olduğuna, modern dünyanın en derindeki düşüncelerimizi nasıl büyütüp büktüğüne ve kendi hayatıMızın nüanslarını anlamanın neden bu kadar zor olabileceğine dair çarpıcı bir hikaye ortaya koyuyor. Coel, Weruche Opia ve Paapa Essiedu’nun canlı görselleri, kurnaz şakaları ve akıllı performanslarıyla I May Destroy You, bir televizyon dizisinin olabileceği kadar iyi. 

Caroline Framke, Baş TV Eleştirmeni, Variety (Amerika Birleşik Devletleri) 

 • Fleabag 
Fleabag inceleme

Phoebe Waller-Bridge’in sahnede ilk kez sergilediği bir monoloğa dayanan Fleabag televizyon dizisi, orijinal konseptin en iyi kısımlarını, yani tüm kusurları sergilenen bir kadını ele alıp, ete kemiğe büründürdü. Diğer karakterlere daha fazla nüans ekledi ve Fleabag’in var olması için bir alan oluşturdu. Waller-Bridge dördüncü duvarı yıkıp kendi iç düşüncelerini ve aramızdaki şakalarını görmemize izin verdiğinde, bizi daha da yakınlaştırdı. Evet, kaba şeyler söyledi ve bize sapık ve bencil olduğunu anlattı ama yine de onda kendimizden bir parça gördük. Daha önce televizyonda duymadığımız şeyleri itiraf etti. Bize utanç ve suçluluk getiren şeyleri yüksek sesle söyledi; uyguladığımız öz sabotaj, kendimize uyguladığımız baskı gibi. Daha da önemlisi, bunları hissetmeyi normal kıldı. Akıl sağlığı hakkındaki konuşmaların şimdiki kadar açık hale gelmesinden önce, her şeyi utamadan masaya koydu! İkinci sezonda Waller-Bridge bizi tekrar günahlarımızda bir araya getirdi ve kusurlu kurtuluşu bizim de kurtuluşumuz oldu. 

Nadia Neophytou, Serbest Gazeteci (Amerika Birleşik Devletleri) 

 • The Office (UK) 
The Office (UK) inceleme

Nijerya’da çok popüler olan Some Mothers Do ‘Ave ‘Em gibi İngiliz komedi dizilerini izleyerek büyüdüm. İngiliz mizahının nükte, alay ve kendini küçümseme karışımı her zaman bana çekici gelmiştir. Son zamanlarda en çekici olanı, samimi bir mizahla sunan bir şovun tonunu kaçık David Brent’in belirlediği The Office. Birlikte çalıştığımız insanları veya sahip olduğumuz patronları hatırlatan birçok karakterle ilişkilendirilebilir ve bu yüzden onu harika bir dizi olarak görüyorum. Sizi Wernham Hogg kağıt şirketinin dünyasına çeken bir gerçekçilik katmanı ekleyen dizinin Amerikan versiyonu, tüm zamanların en iyi Amerikan TV şovlarından biri haline geldi. 

Ayomide Tayo, TV muhabiri, Opera News (Nijerya) 

 • Girls 
Girls inceleme

Pilot bölümünün HBO’da yayınlanmasından neredeyse on yıl sonra, Lena Dunham’ın Girls dizisi hala merak uyandıran bir zaman kapsülü. Gösteri, seks, para ve iş konusundaki samimi tasvirleri nedeniyle çok övüldü. Kahramanı Hannah Horvath’ın dediği gibi, Dunham’ı kendi kuşağının sesi yaptı ya da en azından bir kuşağın sesi. Ancak gösteri, beyazlığı ve WASPiness’i nedeniyle durmadan eleştirildi. Bu “kızlar” asla bin yıllık kadınların her şeyi kapsayan bir portresi olarak düşünülmedi. Beyaz ayrıcalığı ve 21. yüzyıl bencilliği hakkında bir hicivdi. Ancak aynı zamanda kentsel Y kuşağı yaşamının az sayıdaki yarı gerçekçi tasvirlerinden biri olduğu için izleyiciler, gösterinin hiçbir zaman sağlamaya hevesli olmadığı bir şey bekliyordu. Anlık düşünce parçalarının artmasıyla pekişen bu iletişimsizlik, Girls’ün mirasını haksız yere lekeliyor. Girls’ü şimdi izlerken, muhteşem yazımının, ikonik şarkı seçimlerinin ve artık bir film yıldızı olan Adam Driver’ın en kötü halinin tadını çıkarmak daha kolay. Aynı zamanda diğer nesillerin seslerinin yolunu açtı. Hannah Horvath üstsüz ping-pong oynamasaydı, I Can Destroy You, Fleabag veya Master of None olur muydu? Bence olmazdı. 

Anton Vanha-Majamaa, Serbest TV Gazetecisi (Finlandiya) 

 • Game of Thrones 
Game of Thrones inceleme

Ejderhalar. Deli krallar. Kan. Gore ve kazanılan ve kaybedilen krallıkların sürükleyici bir hikayesi. Game of Thrones, Iron Throne’un hikayesi ve onun üzerinde hak iddia eden işlevsiz ailelerin kurnazlıklarıyla bizi büyülediği sekiz uzun sezon boyunca sekiz yıl sürdü. Nijerya’da yeni sezon prömiyerlerini saat 2’ye kadar izlemek için ayakta kaldık. Game of Thrones, çeşitli şaşırtıcı prestij gösterilerinden sonra, geldiği gibi televizyonu yeniden tanımladı. Ama onda başka bir şey vardı. Ağırlığı vardı. Destansı, muhteşem ve görkemliydi. Soyluların ve sıradan insanların, kör sadakat ve aldatmanın, övünen hırs ve destansı başarısızlıkların, romantizm ve yasak aşkın bir tarihi olarak Game of Thrones, Shakespeare’in Yaşayan Ölülerin Gecesi ve Yarından Sonra Buluşması ile karşılaştırılabilir; bir dönem draması gibi görünen kıyamet sonrası bir fantezi. Aynı zamanda, küresel kitlelerin ilgisini çeken yüce bir sinema deneyimiydi. 

Toni Kan, Yazar ve Kültür Eleştirmeni, thelagosreview.ng (Nijerya) 

 • Pose 
Pose inceleme

Pose, bir TV şovundan daha fazlasıdır. Renkli trans kadınların varlığını gerçekten kutlayan ilk dizi olarak, hayati bir açıklama yapıyor ve dünyayı değiştirme konusunda bu listedeki diğer dizilerden daha fazla güce sahip. Blanca ve bu hikayedeki diğer queer öncüler gibi, Pose’un yaratıcılarından Steven Canals da kendilerini daha önce ekranda hiç görmemiş olan LGBTQ+ izleyicilere güvenli bir alan yaratmak için defalarca reddedilmelerine rağmen, savaştı! Blanca, “Orada o kadar parlak olmalısınız ki, sizi inkar edemesinler” diyor. Ve Pose bize tam olarak bunu nasıl yapacağımızı öğretti. Gerçeğimizi yaşamak, queer insanlar olarak gelişmek. Çünkü doğru türde temsil, sadece marjinal grupların görüldüğünü hissetmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda insanlara, ezici sıkıntılar karşısında bile gerçeklerini yaşamaları için ilham verebilir. Ve doğru koşullarda, Pose gibi şovlar hayat bile kurtarabilir. 

David Opie, TV Muhabiri, Digital Ajan (Birleşik Krallık) 

 • BoJack Horseman 
BoJack Horseman inceleme

İlk bakışta, Hollywood’un görünüşte basit, ilginç ve karikatür dünyasını yazmak kolaydır. Eğer benim gibiyseniz, ilk birkaç bölüme girmek zordu; BoJack ne çekici ne de sevimli ve onu altı sezon boyunca izlemem mi gerekiyor? Evet, gerekiyor ve yetişkin bir adamın (ya da atın) kontrolden çıkıp kaçınılmaz bir yalnızlık uçurumuna sürüklenerek hayatını mahvetmesini izlemekle kalmayacak, her saniyesini seveceksin. Beğenin ya da beğenmeyin, BoJack Horseman sizi eski bir sevgilinin keskin kaygısıyla kendi ahlakınızı sorgulamaya zorluyor. BoJack, hız trenleriyle ilk deneyimimi hatırlatıyor: Ben, neler olacağını bilmeden binmeyi seçtim ve bir kez başladığında, hiçbir çığlık ya da ağlama beni durduramadı. Hemen sonra bir bilet daha aldım. 

Daniel Tihn, TV Muhabiri, The Times of Malta (Malta) 

 • The Thick of It 
The Thick of It inceleme

Yeni yüzyılın ilk yarısına ABD komedisinde iğrenç bir “yeni iyimserlik” eğilimi damgasını vurdu, manevi kurtuluşun en az hak edenler için bile mevcut olduğu yer. Yelpazenin diğer ucunda, Armando Iannucci’nin İngiltere’deki yakıcı hicvi The Thick of It vardı ve önermesi, hükümete dahil olan herkesin tamamen kendini korumakla ilgilenen aşağılık yarım akıllılar olmasıydı. Güçsüz politikacıların ve işe yaramaz memurların köstebek yuvalarından anıtsal krizler yaratabilmelerinin her zamankinden daha yaratıcı yollarını sergileyen dizi, Peter Capaldi’yi (yönettiği kısa filmle Oscar kazandıktan yıllar sonra) bir yıldız yaptı. Tucker, ağzı bozuk bir Godzilla gibi çılgınca Westminster’a saldırdı. Politikaya olan herhangi bir inanç, güvenle ve kesinlikle azarlandı. 

Ali Arıkan, Serbest Film Eleştirmeni (Türkiye) 

 • Black Mirror 
Black Mirror inceleme

Black Mirror, tıkınırcasına izlenebilir dizilerin egemen olduğu bir çağda, dünya çapında bir kültürel fenomen haline geldi. Bu, devam eden bir hikayeden ziyade temalarla tanımlanan bir antoloji şovu için hiç de küçük bir başarı değil. Charlie Brooker’ın yaratılışının düşündürücü, spekülatif kurguları, müthiş performansların yanı sıra, gösteriyi teknolojik ilerlemeyle ilgili endişelerin bir adı haline getirdi ve her zaman mevcut olan “çok mu ileri gittik?” sorusunun altını çizdi. Bununla birlikte, Black Mirror’daki gerçek canavarlar makineler değil, diğer insanları kötüye kullanmak için yeni araçlar bulan insanlar olma eğilimindedir. Sonraki sezonlarda göze çarpan düzensiz kaliteye rağmen, Black Mirror, şimdiki zaman ve gelecekle ilgili korkularımız söz konusu olduğunda, zamanın ruhunu gerçekten yakaladı. 

José Gonzalez Vargas, Serbest TV Gazetecisi (İspanya) 

 • Small Axe 
Small Axe inceleme

Steve McQueen’in 1962 ve 1981 yılları arasında Londra’nın Batı Hint toplumundaki mücadeleler ve kutlamalar hakkındaki antoloji serisinin vadesi çoktan geçmişti, ancak 2020’nin sonlarında duyusal, saygıyla hazırlanmış bir tarihsel çalışma olarak geri geldi. Uzun metrajlı bölümler, The Mangrove adlı restoranı ırkçı güdümlü polis baskınlarına maruz kalan ve tarihi bir davaya yol açan Frank Crichlow’dan, puslu, kafa karıştırıcı bir Batı’nın dans pistinde yaşayan sakinlerine, zamanın hem bilinen hem de bilinmeyen kimliklerinden yararlanıyor. Gecesi Janet Kay’in  Silly Games’inin coşkulu bir yorumuyla sona eren Londra ev partisi. McQueen bir ton ve detay ustasıdır ve eşsiz vizyonu sayesinde, müzik süpervizörü Ed Bailie ve yaratıcıları ile antolojiyi eşsiz bir film müziği ile doldurmak için çalışırken, hem zaferin hem de trajedinin baştan sona gösterilmesini sağlar. Bu titiz çalışma sayesinde film yapımcısı gerçekten kışkırtıcı bir şey yarattı. 

Beth Webb, TV Gazetecisi, Empire, Pilot TV, NME (Birleşik Krallık) 

 • Call My Agent! 
Call My Agent! inceleme

Muhteşem Fransız TV dizisi Call My Agent! film endüstrisi cazibesinin, perde arkasında sıkı çalışan tutkulu ajansların hayatlarıyla mükemmel birleşimidir. Bu temsilciler, müşterilerini ve projelerini gerçekten önemsiyor, bu yüzden dizi öne çıkıyor. Bununla birlikte, Fransa’nın önde gelen aktörlerinden bazıları olan müşterileri isteyerek kendilerini hicvederler, itibarlarını tamamen benimserler ve diziyi gülünç uç noktalara taşırlar. Buradaki espri referans değil, daha çok durumlara ve karakterlere dayanıyor, bu yüzden dizi sınırları bu kadar kolaylıkla aşıyor ve etkisi, dünya çapında filizlenen çoklu yeniden yapımlara yansıyor. Sinizmden kaçınarak, eleştirel mizahı, talihsiz yanlış anlamaları ve gülünçlüğü ustaca dengeleyen bir komedi türü de var ve bu Fransa’nın bir ürünü.  Bu, sinemaya ve endüstrisine ateşli bir aşk mektubu olan nadir ve coşkulu bir karışımdır. 

Tara Karajica, TV ve Film Muhabiri, Fade to Her (Sırbistan)

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu