Sağlık

Ünlülerin Formlarını Borçlu Olduğu Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Egzersiz trendleri de rejim trendleri gibi sıklıkla değişirken, reformer pilates uzun zamandır gündemde! Madonna’dan Lady Gaga’ya, Özge Özpirinçci’den Gülben Ergen’e, yerli ve yabancı pek çok ünlü ismin de favorisi olan reformer pilates, güçlü bir kas yapısı oluştururken eklemlere aşırı yüklenme riskini ortadan kaldırdığı için sıklıkla tercih ediliyor. Ama tabi bundan çok daha fazlası var… 

reformer pilates nasıl yapılır

Birçok profesyonel sporcu ve dansçının vazgeçilmezi olan bu egzersiz programı aynı zamanda vücudu rehabilite etmenin ve rahatsız edici, tekrarlayan yaralanmaların üstesinden gelmenin harika bir yolu. Üstelik nitelikli bir eğitmenin rehberliğinde, doğuma hazırlanma ve doğumdan sonra iyileşme sürecinde de en popüler egzersiz. 

reformer pilates

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden bu aletli egzersize hala bir şans vermediyseniz, kafanızı kurcalayan sorular var demektir… Hadi hepsini cevaplayalım! 

Reformer Pilates Nedir? 

 
Reformer pilates, geleneksel mat sınıfları ile merkezleme, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, nefes ve akış ilkelerini paylaşan; daha dinamik ve/veya hedefe yönelik bir antrenmana izin veren ve reformer diye adlandırılan bir makine eşliğinde yapılan egzersiz şeklidir.  

Reformer Pilates Aleti 

 
1920’lerde pilatesin kurucusu Joseph Pilates tarafından tasarlanan reformer aleti, yay, halat, kasnak ve taşıyıcı bir sistem içerir. 

joseph pilates

Daha ayrıntılı bir tasvir gerekirse, çerçeve içinde tekerlekler üzerinde hareket eden ve taşıyıcı adı verilen düz bir platformu barındıran yatak benzeri bir alettir. Taşıyıcı, yaylar ile çerçeveye bağlıdır ve iterken veya çekerken kaymayı engelleyen omuz blokları vardır. 

reformer pilates aleti

Ders sırasında, yatarak, oturarak, ayakta durarak, kayışları çekerek ve ayak barını iterek, ayak barı üzerinde oturarak, omuz bloklarını kullanarak, her yöne doğru çok çeşitli egzersizler yapılabilir. Reformer pilates ile ilgili öne çıkan en büyük özellik çok yönlülüğüdür. Taşıyıcıyı hareket ettirmeyi az çok zorlaştıran şey, vücut ağırlığı ve yayların direncidir. Egzersize bağlı olarak, hareketli taşıyıcı ve yay sistemi harekete hem destek hem de direnç sağlayabilir.  Nitelikli bir pilates öğretmeni tarafından doğru ortamda öğretilen reformer pilates, tüm vücutlar için faydalıdır. Reformer aleti, farklı vücut ölçülerine ve farklı beceri seviyelerine göre ayarlanabilir. Ayrıca egzersizler boyunca omuz bloğu, pilates halkaları, küçük ağırlıklar ve direnç bantları gibi aksesuarlar da kullanılır. 

Reformer Pilates Faydaları 

 • Düzenli olarak yapılan reformer pilates, duruş, esneklik, motor kontrol, hareket açıklığı, kas dengesizlikleri, eşmerkezli ve eksantrik kas kontrolü, denge, dayanıklılık, omurga hareketliliği ve gövde stabilitesini iyileştirirken, yaralanmayı önlemeye ve ağrı yönetimine yardımcı olur. 
 • Reformer, yay gerilimi altındayken vücutta uzunluk ve boşluk bulmanıza yardımcı olan, benzersiz bir aparattır. Hem triseps gibi daha büyük kas gruplarını güçlendirmek hem de çekirdek kasları gibi daha küçük, genellikle az kullanılan stabilize edici kaslara meydan okumak için harikadır. Vücutta değişim, uyum ve denge yaratır. 
 • Özel koreografileri olan hareketleri yapmak için pilates reformerı kullanmak size dengeli, tam vücut egzersizi sağlayacaktır. 
reformer pilates faydaları
 • Pilates reformer, güçlendirir ve kasları şekillendirir. Direnç oluşturmak için makinenin yaylarını ve kollarını kullanan ve uzun kaslar oluşturmak için hem kasların kasılmasına hem de eksantrik serbest bırakmaya eşit odaklanmaya izin veren dinamik bir egzersiz şeklidir.  
 • Yatay düzlemde vücut ağırlığı yerine yaylar ve ipler kullanarak çalışabildiği için, yaralanmaları olan herkes için ideal bir seçenektir, ancak elbette denemeden önce bir uzmanla görüşülmelidir. 
 • Daha güçlü bir karın ve daha iyi bir duruş yaratır. Egzersizlerin çoğu çekirdek kasları hedeflerken aynı zamanda periferik kasları çalıştırır.  
 • Pilates herkes ve herkesin vücudu için uygundur, ayrımcılık yapmaz; hepimize yardımcı olur. 
 • İyileşmeyi artırmak için kaynak desteğine ihtiyaç duyan rehabilitasyon hastalarından, çok fazla oturan masa başı çalışanlarına ve profesyonel sporculara kadar tüm yaşam tarzlarının dengeleyicisi ve tamamlayıcısıdır. 
 • Hamilelik boyunca ve sonrasında gelişen ağrı sızıları sınırlamak için kas tonunun korunmasına yardımcı olmak ve bacakları, kalçaları, omuzları ve sırtı güçlendirmek için idealdir. 
 • Duruş bozukluğu ya da skolyoz hastalarının doktor tavsiyesiyle reformer pilatese yönelmeleri bir süre sonra iyileşmelerine ve hayat kalitelerini yükseltmeye yardımcı olur. 
 • Reformer pilates, boyun ve bel fıtığı riskini azaltır. Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarını oluşmadan engeller. 

Reformer Pilates Ne Kadar Süre Yapılmalı? 

 
“10 derste farkı hissedeceksiniz, 20 derste farkı göreceksiniz, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız” demiş Joseph Pilates. Tüm spor veya disiplinlerde olduğu gibi, reformer pilateste de daha iyi olmak için pratik yapmak çok önemli. Reformer aletini kavramak ve işleyişine odaklanmak için haftada en az 2 ya da 3 ders şeklinde planlama yapmalısınız. Ama sonra, ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi! 

reformer pilates ne kadar süre yapılmalı

Dersler genellikle 50-60 dakika sürer. Bedeninizdeki değişikliklerin gözle görülür şekilde ortaya çıkması için ise en az 3 ay devam etmek gerekir.  Peki, istediğiniz gibi görünmeye başladığınızda vazgeçmemeniz ve vücudunuzu eriştiği formda tutabilmek için düzenli olarak pilatese devam etmeniz gerektiğini gerçekten söylemeli miyiz? 

reformer pilates sıkılaştırır mı

Pilates, başlangıçta teknik terim ve hareket koreografisi ile gözünüzü korkutabilir. Ama zamanla, yönteme daha aşina hale geldikçe, sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz, vücudun en derin kaslarını kullanarak hareket edeceksiniz. Reformer Pilates yapmak için ‘formda’ olmanız gerektiği yanlış ama yaygın bir inanış. Pilates felsefesi, güçlü bir güç merkezi veya çekirdek inşa etmek ve ardından dışa doğru ilerlemektir. Bu da reformer pilatesi kondisyonunuz ne durumda ne olursa olsun, düşünmeden başlanabilecek harika bir egzersiz yöntemi kılar. 

Reformer Pilates Sıkılaştırır mı? 

reformer pilates faydaları


Her pilates seansı için hedef, hareketlilik ve stabilite egzersizlerinin bir kombinasyonu ile kasları tonlamak, güçlendirmek ve uzatmaktır.  

Reformer pilatesin doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmesinin en büyük sebebi, kasları sıkıştırıp toparlayarak omurgadaki problemleri ortadan kaldırmasıdır. Eh, tam bir vücut egzersizi olduğu düşünüldüğünde elbette sıkılaştırıp toparladığı tek kas bölgesi sırt olamaz, değil mi? 

Düz bir karın, güçlü sırt, sert kalça ve basen, reformer pilatesin kaçınılmaz sonuçlarıdır!  

Reformer Pilates Fiyatları

Fiyat politikası her spor salonunda değişkenlik gösterebileceğinden dolayı net bir fiyat verebilmek oldukça zor. Fakat yine de ortalama bir fiyat verebiliriz sizin için.

Özel Ders:

Haftada iki saat olmak üzere aylık sekiz ders saati 700 ila1500 TL arasında değişebilmekte.

Grup Dersi:

Üç ila 7 kişilik gruplarda haftalık iki saat olmak üzere aylık sekiz ders saati: 300 ila 800 TL arasında değişebilmekte.

Reformer Pilates Aleti Fiyatları

“Spor salonunda verim alamıyorum” ya da “yolda harcayacak vaktim olmuyor” diyenler, bu egzersizi evlerinin konforunda da yapabilirler. Ebat olarak biraz yer kaplasa da faydalarını gördüğünüzde inanın ona ayrı bir oda tahsis etmek isteyeceksiniz. Gelelim fiyatlarına… Ders ücretinde oluğu gibi yine değişkenlik gösteren fiyatlar hakim. Profesyonel bir spor salonu olmadığınız ve çok daha az kişi tarafından kullanılacağı için çok yüksek kaliteden üretilmiş olanlarına ihtiyacınız olmadığını belirtelim. Zira fiyatları 5.000 TL ile 30.000 TL arasında çok geniş bir skalaya sahip.

Reformer Pilates Yapan Ünlüler 

 
Ünlü isimler, egzersiz söz konusu olduğunda da genellikle son moda olanın ön saflarında yer alır. Reformer pilates eskidiği halde popülaritesini yitirmeyen ve ünlü yüzlerden bazıları için hayatlarının önemli bir parçası haline gelen egzersiz türüdür. Sosyal medyayı her açtığınızda, reformer aleti üzerinde çeşitli pozisyonlarda bir ünlü yüzle karşılaşmanızın sebebi biraz da budur! 

Adele’in çok konuşulan ani değişimi arkasındaki kahramanlardan biri de reformer pilates. 1000 kalorilik bir diyet ve yeşil smoothie’lere eşlik eden reformer pilates, güzel yıldızın bugünkü görünümünün önemli sebeplerinden biri. Adele’in eski pilates antrenörünün çalıştırdığı diğer iki isim Claudia Schiffer ve Lily Allen. 

Standart mat egzersizleri yaparken genellikle çalışmayan kasları ateşlemeye yardımcı olmak için yay gerginliğini kullanan şık bir ekipman olan reformer, Kendall Jenner ve Hailey Bieber için de olmazsa olmazlar listesinde. 

Eski Sussex Düşesi Meghan Markle da büyük bir reformer pilates hayranı, öyle ki ondan “vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şey” diye bahsediyor. 

Fibromiyalji problemi olan Lady Gaga, uzun süredir reformer pilates ile rahatlıyor. 

Cameron Diaz, Miranda Kerr ve Kate Hudson bu egzersizde kesinlikle unutulmaması gereken isimlerden. 

Miley Cyrus ve eşi Liam Hemsworth, haftada birkaç gün mutlaka reformer pilates antrenmanı yapıyorlar. 

Jennifer Aniston reformer pilates için “Pilates insanıyım. Bu harika. Kalça problemim vardı. Kronik bir sırt, sıkışmış bir sinir ve kalça problemim vardı ve hepsini tamamen çözdüm. Onu seviyorum. Daha uzun olduğumu hissettiriyor” diyor. 

Ani ölümüyle tüm dünyayı yasa boğan NBA tarihinin efsane basketbolcusu Kobe Bryant da reformer pilatesi egzersiz rutinine dahil etmiş isimler arasında, Lebron James de. Ve gelmiş geçmiş en iyi golfçü olarak bilinen Tiger Woods, tenis şampiyonu Andy Murray ve yaşlandıkça daha da çekici görünen futbolcu David Beckham… 

Ülkemizde ise ilk akla gelen isimse elbette Ebru Şallı! Ev hanımlarına pilates sevdirmek için televizyon kanallarında gösterdiği mat egzersizleri ile akıllara kazınmış olsa da kendisi reformer pilatesi de spor rutininden eksik etmiyor. 

Gülben Ergen’i de paylaştığı fotoğraflarında sıklıkla reformer pilates aletinin üzerinde görüyoruz. 

Müge Boz, Ece Erken, Özge Özpirinçci, Merve Boluğur, Sıla, Bade İşçil, Özge Ulusoy da hiç bitmeyecekmiş gibi uzayan listede isimleri olanlardan… 

Reformer Pilates Yapanlar

Madem her detayından bahsettik bir de yapanlara ve onların yaşadıkları gerçek deneyimlere söz verelim:

User 1: Çok zor gibi görünüyor. Aleti neredeyse korkunç hatta. İlk başta gerçekten bu işe nereden girdim dedim. Mide ameliyatından sonra yaşamış olduğum sarkmalar için ya bir operasyon daha geçirmek zorundaydım ya da pilates yapmak. Gerçekten çok faydasını gördüm. Üstelik sadece estetik olarak değil sportif faydası da inanılmaz yüksek. Benim gibi yaşam tarzını baştan aşağı değiştirenler kesinlikle denemeli!

User 2: Beyaz yakayım ve otomatikman kamburum. Neredeyse dört olacak cidden duruşumda gözle görülür bir fark var.

User 3: Yalan söylemeyeceğim Hailey Baldwin’in yaptığını duydum ve ben de başladım. Onun vücut formunu ve özellikle bacaklarının sıkılığı çok beğeniyorum. Yolun henüz başındayım ama bedenimde bir şeylerin daha iyiye gittiğini hissediyorum

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Blushwood Meyvesi Kansere Umut Oluyor: Blushwood Meyvesini Yakından Tanıyın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu