Saç Bakımı

Tuzsuz Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Tuzsuz Şampuan Kullananlar

Tuzsuz şampuan, adı üzerinde, içeriğinde tuz bulunmayan şampuandır.  Temiz içerikli saç bakım ürünlerine artan taleple birlikte, tuzsuz şampuanların da popülaritesi yükselmekte ve saçları daha iyi nemlendirdiği ve saç derisine bakım yaptığı öne sürülmekte… 

Şampuan formülleri, temizleme ve yumuşatma sağlayan maddelere ek olarak, saç derisi ve saç tellerini iyileştirmek için de aktif maddeler içerir, ayrıca ürünü form olarak daha cazip kılmak veya raf ömrünü uzatmak için de. Kıvam arttırıcılar, viskoziteyi artırmak için kullanılan, ürünün daha az akıcı olmasını sağlayan ve dolayısıyla saça yayılmasını kolaylaştıran katkı maddeleridir. 

Kimyasal adı olan sodyum klorür olan sofra tuzu, şampuan formüllerinde en sık kullanılan viskozite arttırıcıdır. Şampuandaki kremsi dokuyu yoğunlaştıran sülfat, diğer aktif maddelerle birlikte kullanılır. Üreticiler, etkili ve ucuz bir alternatif olduğu için, daha koyu bir form için sodyum klorür tercih etmektedirler. 

 

Tuzsuz Şampuan Ne İşe Yarar? 

Sodyum klorür, su tutma eğilimde olan higroskopik bir maddedir, yani şampuanlarda kullanılan tuz, saçınızdaki nemi emerek kuruluk yaratabilir. Sodyum klorür içeriği yüksek gıdaları tüketmenin susuzluğu artırdığı gibi, tuz da saçınızı kurutabilir. 

Normal, işlem görmemiş ve hatta yağlı saçları olanlar, şampuan seçimlerini tuzlu olanlardan yana yaparlarsa çok daha rahat edeceklerdir. Ayrıca yağlı saç derisi ve saçı olan kişilere deniz tuzu ovma maskesi kullanmaları önerilir. Deniz tuzu, doğal olarak oluşan eser mineraller içerdiğinden, kafa derisi besleme amaçları için sade tuza tercih edilirken, sofra tuzu kalsiyum, magnezyum, potasyum, brom, çinko ve kükürt gibi eser elementleri uzaklaştırmak için kimyasal olarak işlenmiştir. Ve sofra tuzu, topikal olarak uygulandığında folikül gücünü artırma ve saç büyümesini geri kazanma kabiliyeti ile bilinen az miktarda ilave iyot içerir. 

Bununla birlikte, kuru ve doğal olarak kıvırcık saçlara sahip kişiler için özellikle saçta bırakılacaksa tuzsuz saç ürünleri kullanılması tavsiye edilir. 

Tuzsuz şampuanlar aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçlar için de tavsiye edilir. Saçlarınıza keratin bakımı yaptırdıysanız, muhtemelen sert şampuanların ve diğer uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanılmasının saçınızın bakımını bozabileceğini ve tuzun kaçınılması gereken bileşenlerden biri olduğunu zaten biliyorsunuzdur. 

Bu nedenle, şampuanınızın keratin tedavinizin sonuçlarını geri almayacağından emin olmak için yalnızca sodyum klorür ve sert sülfat temizleyiciler içermeyen yumuşak saç şampuanları kullanmalısınız. 

Tuzsuz şampuanların aynı zamanda boyalı saçlarda boyanın ömrünü uzattığı da öne sürülmektedir. 

Keratin bakımı, saç rengi açma, saç boyama, saç düzleştirme gibi işlemlerin sıklaşmasıyla birlikte tuzsuz şampuanlar bir trend haline geldi. 

Özetle, çok kuru saçlarınız yoksa veya çeşitli ağır bakımlar sebebi ile saçlarınız çok fazla yıpranmamışsa, tuz içeren şampuanları kullanmakta kendinizi rahat hissetmelisiniz. Sıradan bir şampuan formülünde parfüm, paraben, SLS/SLES, DMDM hidantoin, metilizotiazolinon gibi kaçınmanız gereken çok daha fazla zararlı içerik vardır. 

Tuzsuz Şampuan Önerileri 

İşte kullanıcıların en çok tercih ettikleri tuzsuz şampuanlardan bazıları:  

  • The Natural Ritualist Tuzsuz Şampuan 

The Natural Ritualist, tuzsuz formülü sayesinde saç derisini yıpratmadan temizler ve çok daha kolay şekillenmesini sağlar. Tüm saç cinsleri için uygun olan şampuan, düzenli kullanıldığında, saçlarınızı nemlendirir, güçlendirir, yumuşatır, besler. Paraben ve sülfat da içermeyen The Natural Ritualist şampuan en iyi etkiyi The Natural Ritualist tuzsuz saç kremi ile birlikte vadeder. Online alışveriş sitelerindeki güncel indirimli fiyatı 28 TL’dir. 

  • Bio Keratin Gold Tuzsuz Şampuan 

Tuzsuz ve sülfatsız formülü ile saçların yıpranmasını önleyen ve kırılgan, ince, zayıf, sönük saçları iyileştiren Bio Keratin Gold, içeriğindeki aleo vera ile nemi saça hapseder. Günlük kullanım için uygundur ve özellikle keratin bakımı öncesi ve sonrası tavsiye edilir. Online alışveriş sitelerindeki güncel indirimli fiyatı 25 TL’dir. 

  • DP Tuzsuz Şampuan Çam Terebentin  

Çam terebentin yağı ile saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardım eden ve keratin ile saçlarınıza ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlayan DP Tuzsuz Şampuan, tuzsuz formülü ile de dikkat çekiyor. Saçı ve saç derisini yıpratmadan temizleyen formül, saç kalitesini gözle görülür şekilde arttırır. Online alışveriş sitelerindeki güncel indirimli fiyatı 20 TL’dir. 

  • Morfose Bitkisel Tuzsuz Şampuan 

Tüm saç tiplerine ve günlük kullanıma uygun formülü ile Morfose Tuzsuz Şampuan, saçlarınıza ve saç derinize güç verir. İçeriğindeki buğday proteini ve keratin, daha dolgun ve yumuşak bir görünüm sağlar. Online alışveriş sitelerindeki güncel indirimli fiyatı 24 TL’dir. 

  • Ellesty Sülfatsız Tuzsuz Parabensiz Şampuan 

Kuru ve kolay kırılan saçlar için önerilen formül, saçları onararak yeniden canlanmasını sağlıyor. İçeriğindeki bitki özleri ve esansiyel yağlar saçlara kaybettiği nem dengesini yeniden kazandırırken, sülfat, paraben ve sodyum içermeyen yapısı, temiz içerikli ürünleri tercih edenler için bu şampuanı dikkat çeken alternatifler arasına sokuyor. Online alışveriş sitelerindeki güncel indirimli fiyatı 34 TL’dir. 

Tuzsuz Şampuan Kullananlar 

User 1: Zaman zaman saç boyamı koruma amaçlı kullanıyorum ama hiç köpürmediğini ve normal şampuanlardaki ferahlık etkisini yaratmadığını da söylemeliyim. Üstelik benim saçlarımın daha hızlı yağlanmasına ve sönük görünmesine sebep oldu.  

User 2: Keratin bakımı yaptırdığım zamanlarda birkaç farklı markanın tuzsuz şampuanını denemek zorunda kalmıştım. Genel olarak hiçbirinden memnun kalmadığımı ve sevmediğimi söylemeliyim. Köpürmeyen yapısı yüzünden ürünü daha fazla kullanıyorum ve saçlarımı daha fazla yıkamış oluyorum. Yani saçlarımı nemlendirmek bir yana daha fazla kurumalarına sebep oluyor. Tuzsuz kremlere girmiyorum bile, yumuşatmaz, açmaz, kazık gibi saçları tararken ne kadar zarar verebileceğini siz düşünün. 

User 3: Benim saçlarım oldukça yağlı, bu yüzden de sönük görünür ve kafama yapışırlar. Tuzsuz şampuanlardan hiç ümidim yoktu. 2 farklı ürün denedim, ilk zamanlar ikisi de saçlarımı temizlemiyormuş gibi geldi. Ama devam ettikçe, normal şampuanlardan daha çok işe yaradıklarını ve saçlarımın daha az yağlandığını fark ettim. Bundan sonra sadece tuzsuz şampuan kullanırım! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Rezene Çayı Faydaları, Rezene Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu