Yaşam

Toprak Burçları Nelerdir? Toprak Burçları Özellikleri

Toprak burçlarını anlamak hiç de zor değil! Ne de olsa, pragmatik ve sabit fikirli tavırlarıyla kendilerini hemen ele verirler… Ancak ‘okunması kolay insanlar’ diye de anılsalar sizi şok edebilecek bazı sırları olabilir. Bu rehberde toprak burçları hakkında tüm sırları açığa çıkaracağız ve size gerçek yüzlerini göstereceğiz. Ve eğer bu güneş burçlarından birinin altında doğduysanız, kendiniz hakkında daha önce kesinlikle bilmediğiniz bazı şeyleri öğrenmeye de hazır olmalısınız. 

Toprak Burçları Hangileridir? 

Astrolojide üç toprak burcu vardır; hırslı Oğlak, inatçı Boğa ve mükemmeliyetçi Başak. 

Zodyak çarkında birbirinden 120 derece uzakta bulunurlar, yani aralarında duran üç burç daha vardır. Ateş burçları, hava burçları, su burçları… Hepsi burç çarkında aynı yerleşime sahiptir ve buna üçgen denir. ‘Üçlü oluşum’un iyi hisler ve pozitif enerjiden başka bir şey getirmediği söylenir.  

Diğer tüm Zodyak burçları gibi, toprak burçları da üç modaliteye ayrılmıştır. Yani, ana burç olan Oğlak, sabit bir burç olan Boğa ve değişken burçlara ait olan Başak’tan oluşan bir gruptur. 

Su veya ateş elementinden farklı olarak toprak, istikrar ve disiplin unsuru olarak kabul edilir. Ve gerçekten, pragmatik, gerçekçi ve disiplinli olmak, toprak burçlarının en önemli kişilik özellikleridir. 

Astrolog ve Tarot okuyucusu Anna Kovach, toprak burçlarını sadece üç cümle kullanarak tanımlar; “Yeryüzü burçları, diğer tüm burçların temeli olarak hizmet eder. Güçlü, sessiz, inatçı ve mesafeli olabilirler. Ancak aynı zamanda sevecen, besleyici, iyileştirici ve teşvik edici de olabilirler.” 

Toprak Burçlarının Özellikleri

Tıpkı tüm insanların farklı olduğu gibi, tüm burçlar da farklıdır. Bununla birlikte, özellikle aynı gezegen veya element tarafından yönetiliyorlarsa, bazı ortak kişilik özelliklerine de sahiptirler. 
 
İşte toprak grubundaki burçların en belirgin 15 özelliği: 

1. İstikrar 
2. Pratiklik 
3. Kalıcılık 
4. Disiplin 
5. Zeka 
6. Bağlılık 
7. Duyarlılık 
8. Güvenilirlik 
9. Hayata gerçekçi bir bakış 
10. İnatçılık 
11. Tutku 
12. Özveri 
13. Çok çalışmak 
14. Mükemmeliyetçilik 
15. Sahiplenme 

  • Oğlak (22 Aralık – 19 Ocak) 

Oğlak ister güneş ister ay burcunuz olsun, kararlılık ve disiplin en önemli iki özelliğinizdir. 

Önünüzde güzel ve mutlu bir gelecek var çünkü ısrarcı ve hırslı doğanız bundan daha azını kabul etmez. 

Bu tür bir kararlılığın muhtemelen Oğlak burcunun ana burç olmasıyla bir ilgisi vardır. Bu aynı zamanda onları duygusal olarak zeki ve kendine güvenen insanlar yapar. 

Bir Oğlak burcunun muhtemelen en olumsuz kişilik özellikleri, ani öfkesi ve affetmeyen doğasıdır. Kendilerine yanlış yapanlara karşı acımasızdırlar ve onları affetmeye karar verdikten sonra bile sonsuza kadar kin beslemeye devam ederler. 

Oğlak burcu, Kova ile birlikte Satürn gezegeni tarafından yönetilir. Ancak, Kovaların aksine, Oğlaklar hayalperest değillerdir… Onlar yapıcıdırlar! 
 
Hırsları onları hedefler belirlemeye iter ve bu hedeflere ulaşıp başarana kadar dinlenmezler. Bu yüzden Oğlak burcu Zodyak’ın gerçek patronu olarak bilinir. Hatta bazıları Oğlak burcuna Zodyak’ın CEO’su olarak atıfta bulunur. 

  • Boğa (20 Nisan – 20 Mayıs) 

Boğalar, tüm Zodyak’ın en inatçı burcu olarak bilinir. Aslında buna şaşırmamalısınız çünkü sonuçta Boğa sabit burçlar grubuna aittir. Bu aynı zamanda bu kadar sabit fikirli ve otoriter olmalarının da nedenidir. Gerçek şu ki, bunlar insanların Boğalar hakkında en çok nefret ettiği özelliklerdir. Ve kesinlikle sosyal ve aşk hayatları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. 

Öte yandan, Boğaların elbette hepimizin sevdiği özellikleri de var. Zekaları, hırsları ve ısrarları gerçekten takdire şayan. Akıllarına koydukları her şeyi başarabilirler ve başaracaklar da! 

Boğa da diğer iki toprak burcu gibi maddi dünyaya odaklanır. En büyük amaçları zengin, ünlü ve popüler olmaktır. 

Gezegen yöneticileri Venüs’tür; aşk, romantizm ve cazibenin gezegeni… Öyleyse, Boğa’nın neden Zodyak’ın en iyi sevgilisi olarak seçildiğine şaşmamalı. Boğa, gerçek aşk ve bağlılık için can atar. Aşık olduklarında ve bir kişiyle derin bir duygusal bağ kurduklarında, partnerlerini şımartırlar ve sevildiklerini ve takdir edildiklerini mümkün olan her şekilde hissettirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. 

  • Başak (23 Ağustos – 22 Eylül) 

Sözlükte mükemmeliyetçi kelimesini aradığınızda, eminiz ki ona yakın bir yerde Başak yazıyor olacak.  Sürekli kusursuzluk ve mükemmellik için çabalarlar ve bu yüzden yaptıkları her şeyde çok iyidirler. 

Bununla birlikte, mükemmeliyetçi yapıları, kendi değerlerinden bile şüphe duymalarına neden olur ve bu da kendileriyle olan ilişkilerini büyük ölçüde etkiler. Başaklar kendilerinin en büyük eleştirmenleridir ve bu yüzden kendilerini çok fazla hırpalarlar. 

Merkür tarafından yönetilmek, yukarıdaki ifadeye katkıda bulunan bir faktördür. Doğal yöneticileri aynı zamanda Başakları meraklı, iletişim düşkünü ve kararsız yapar. 
 
Başak, değişken bir burçtur ve bu da onları değişikliklere son derece yatkın kılar. Kötü yanı ise sık sık ruh hali değişiklikleri yaşamalarıdır ve etraflarındaki insanları çıldırtan şey de budur. 

İlk bakışta gergin ve soğuk görünebilirler, ancak aslında nazik, sevecen ve çok mantıklı insanlardır. 

En çok istedikleri şey, onları içtenlikle sevecek ve her zaman herkesin ve her şeyin üzerinde tutacak bir insandır. Hem duygusal hem de fiziksel olarak onların yanında olacak biri… 

Başaklar hakkında ilginç bir gerçek, ayrıntılar için keskin bir göze sahip olmalarıdır. En küçük ayrıntıyı bile fark ederler; diğer insanların önemsiz bulabileceği şeyler gibi… Bu yüzden asla bir Başak’a yalan söylemeye çalışmamalısınız! Bu gerçekten imkansızdır çünkü bir şeylerin ters gittiğini hemen fark ederler. Ve er ya da geç yalanınız ortaya çıktığında onları sonsuza kadar kaybedersiniz çünkü yalan söylemek Başakların en nefret ettiği şeydir. 

Toprak Burçları Hangi Burçlarla Anlaşır?

Su gezegenimizin en önemli sıvısıdır. İnsanlar, bitkiler, hayvanlar… Hepimizin yaşamı suya bağlıdır. Bu nedenle, toprak burçlarının su burçlarıyla (Yengeç, Akrep ve Balık) ve tabii ki diğer toprak burçlarıyla neden daha iyi anlaştığına şaşmamalı. 

Ayrıca hava burçlarıyla (Kova, İkizler ve Terazi) da iyi geçinirler ve çok istikrarlı arkadaşlıklar kurabilirler. Ancak, tamamen zıt doğaları nedeniyle duygusal olarak bağ kuramazlar. 

Tamamen farklı enerjilere sahip oldukları için ateş burçlarıyla (Aslan, Koç ve Yay) uyumsuzdurlar. Ancak bazı astrologlar birbirlerini dengeleyebilecekleri ve çok iyi ilişkiler kurabilecekleri konusunda hemfikir. 

Toprak Burçları Kararlı ve Sabittir  

Doğum haritanız birkaç elementin birleşimidir ve hakim elementiniz toprak ise, o zaman çok kararlı, sabit ve maddi dünya hakkında endişeli olmalısınız. 

Toprak burçları, duygusal ve zihinsel benliklerinin tam kontrolüne sahiptirler ve hiçbir şekilde başkalarından etkilenmezler. 
 
Toprak grubundan olan insanların aşık olması zordur. Ancak, doğru kişiyi bulduklarında, onlar için tepetaklak düşecekler ve onları sonsuza kadar sevmeyi taahhüt edeceklerdir. 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu