Zevosis

The Matrix Resurrections: Bu Bir Bitiş mi Yoksa Yeni Bir Başlangıç mı? (Konusu ve Oyuncuları)

Merhaba, “Beyaz Tavşan!” Matrix, bıraktığımız gibi olmasa da Resurrections ile geri dönüyor. Sürekli değişen vizyon tarihleri, filmin gerçekten bu yıl çıkıp çıkmayacağı konusunda biraz şüphe uyandırsa da ilk uzun fragman gönüllerimize su serpti ve The Matrix Resurrections’ın, orijinal üçlemenin eğlenceli ve zorlu bilim kurgu mirasına ayak uyduracağını gösterdi…

The Matrix Resurrections: Bu Bir Bitiş mi Yoksa Yeni Bir Başlangıç mı? (Konusu ve Oyuncuları)

Zihninizi boşaltın, bu bir yeniden yapım, yeniden başlatma veya yeniden hayal etme değil; bu bir diriliş! 18 yıl sonra Matrix, bıraktığımız gibi olmasa da Resurrections ile geri dönüyor. Sürekli değişen vizyon tarihleri, filmin gerçekten bu yıl çıkıp çıkmayacağı konusunda biraz şüphe uyandırsa da ilk uzun fragman gönüllerimize su serpti ve The Matrix Resurrections’ın, orijinal üçlemenin eğlenceli ve zorlu bilim kurgu mirasına ayak uyduracağını gösterdi… 

Fragman biraz nostalji de içeriyor… Merhaba, “Beyaz Tavşan”!  Ancak bir zamanlar tanıdık olan karakterler artık kendilerine ve birbirlerine bile yabancı görünüyor. Ve yeni fragmanda hissettirilmeye çalışılan her şeye rağmen, akıllardaki pek çok soru işareti hala cevaplanmıyor. Bakalım tavşan deliği ne kadar derine inecek? 

Wachowski Kardeşlerden Sadece Biri Dönüyor 

Lana Wachowski yönetmen koltuğuna geri dönüyor ama bu sefer kız kardeşi Lilly olmadan. Bu da film yapımcılarının kariyerlerinde ilk kez yaratıcı bir şekilde kendi yollarına gittiklerini gösteriyor. Matrix filmleri her zaman iki aklın tekil eserleri olmuştu, bu yüzden önceki denklemin yarısı eksikken bu dirilişin nasıl bir şekil alacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Ama fragman, en azından, Lana’nın serinin şık duyarlılıklarını sağlayıp sağlayamayacağı konusunda endişelenmeye mahal olmadığının altını çizer nitelikte. Ve şüphesiz, Cloud Atlas’tan tanıdığımız David Mitchell ve Nowhere Man’den tanıdığımız Aleksandar Hemon, izleyicileri konuşturan çarpıcı ve felsefi bir hikaye sunacak ortak yazarlar olarak güven veriyor. 

Peki ama Lilly neden geri dönmedi? Çünkü kendileri şu anda Showtime dizisi Work in Progress’in showrunner’ı, yürütücü yapımcısı, yazarı ve yönetmeni olarak görev alıyor. Yakın tarihte, Entertainment Weekly’ye geçişinden ve ebeveynlerinin ölümünden sonra kendisiyle yeniden bağlantı kurmak için çok zaman harcadığını söyleyen Lilly Wachowski, tam olarak şu ifadeyi kullanıyor: “Geriye gitmek ve daha önce yaptığım bir şeyin parçası olma fikri açıkça çekici değildi.”  

Matrix Resurrections Oyuncuları: Kimler Geri Dönüyor? 

Keanu Reeves’siz Matrix, Matrix olmazdı! Sevilen oyuncu, son zamanlarda üzerine yapışan John Wick karakterinden sıyrılıp, Neo olarak geri dönüyor. Carrie-Anne Moss da Trinity olarak geri dönüyor ve Jada Pinkett Smith, karavanda olmamasına rağmen Niobe olarak kadroda. Geri dönen isimler arasında birkaç küçük yardımcı karakter de var: Daniel Bernhardt, The Matrix Reloaded’daki Ajan Johnson rolünü yeniden canlandırıyor ve Lambert Wilson, Reloaded ve The Matrix Revolutions’tan bilgi tacirliği Merovingian olarak yine iş başında. 

Diğer tanıdık yüzlerin ortaya çıkabileceğine dair spekülasyonlar olsa da henüz açıklanan bir şey yok. Kadroda şimdiye kadarki en bariz eksiklikler, Hugo Weaving’in canlandırdığı ikonik kötü adam karakteri Agent Smith ve Laurence Fishburne’ün hayat verdiği eşit derecede eşsiz karakteri Morpheus. Weaving’in bahanesi zamanlama çakışmaları… Ve bu yoksunluk, Neo’nun filmdeki zıddı olmadan ne yapacağı hakkında birkaç soruyu gündeme getiriyor. Fishburne’e gelince, aktör, şaşırtıcı bir şekilde, yeni filmde olmamasının sebebinin kendisinden kaynaklanmadığını belirtiyor. Fishburne bu yıl Collider’a “Bir sonraki Matrix filminde değilim ve Lana Wachowski’ye nedenini sormanız gerekir çünkü benim buna verecek bir cevabım yok” şeklinde yaptığı açıklama ile Matrix hayranları başta olmak üzere tüm sinemaseverleri şaşırttı.  Fishburne’siz bir Matrix filmi hayal etmek ne kadar zor olsa da cevap Resurrections’ın olay örgüsünde yatıyor olabilir… 

Matrix Resurrections Oyuncuları: Kadroya Eklenen Yeni İsimler 

Matrix Resurrections oyuncuları

Matrix Resurrections, seriye birçok yeni yüz ekliyor. Watchmen ve Candyman filmlerinden hatırlayacağınız Yahya Abdul-Mateen II ve Iron Fist’ten Jessica Henwick, keyifli bir dizi yeni beceri ve ağır silahla çalışan yeni yardımcı roller gibi görünüyor.  

Neil Patrick Harris, Thomas Anderson’ın bir program olması gereken psikoloğu olarak karşımıza çıkıyor. Ve Jonathan Groff, Toby Onwumere, Max Riemelt, Eréndira Ibarra, Priyanka Chopra, Andrew Caldwell, Brian J. Smith, Ellen Hollman ve Christina Ricci, kadronun geri kalanını tamamlıyor. 

The Matrix Resurrections Konusu: Hikaye Nasıl Şekilleniyor? 

Bu sorunun cevabını vermek hala zor çünkü fragman, gerçek hikayenin çoğunu hala gizliyor. Bildiğimiz şeyler, Thomas Anderson’ın bir kez daha geçtiği Neo ve Trinity, Matrix programına geri dönüyor, ancak birbirlerini veya geçmiş yaşamlarını hatırlamıyor. Anderson’a, muhtemelen psikiyatristi tarafından sürekli bir mavi hap reçetesi veriliyor. Neo hapları almayı bırakıyor ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını fark etmeye başlıyor. Alice Harikalar Diyarında metaforu burada, yalnızca fragmanın Jefferson Airplane şarkı seçimiyle değil, aynı zamanda Anderson’a gözlüklü bir kadın (Priyanka Chopra) tarafından verilen gerçek Lewis Carroll kitabında da agresif bir geri dönüş yapıyor.  

Tanıdık siyah takımlı ajanlar ortalıkta dolaşmıyor; bunun yerine, Anderson, Trinity ve filmin yeni karakterlerinden birkaçıyla karşı karşıya gelen bir SWAT takımı benzeri milis görüyoruz. Karakterler Matrix’in kurallarını esnetmeyi başardıkça filmde sergilenen yeni güçler de var. Ama ne amaçla? Sentinel veya “Squidy” makinelerine ve insanların hala pil olarak kullanıldığı Elektrik Santraline kısa bakışlar var. Tüm bunlar, insanlarla makineler arasındaki ateşkesin sanki sona erdiğini gösteriyor. 

Matrix Resurrections konusu

Matrix Devrimleri’nin sonunda, Matrix yeniden başlatılır ve insanlara Matrix’ten ayrılma veya onun sınırları içinde kalma seçeneği sunulur. Özellikle gerçek dünyanın ıssızlığı göz önüne alındığında, çok sayıda insanın kendilerini Matrix’e isteyerek maruz bıraktığını görmek çok da zor olmayacaktır. Anderson’ın asansörde, kendisi hariç herkesin kendi cihazlarına ve aletlerine yapıştığını görünce yüzündeki alarm, modern dünyanın teknolojik mütevazi beynine işaret ediyor gibi görünüyor. Matrix, tartışmasız bir sonraki adım; dünyayı daha iyi hale getirmek için savaşmak yerine insanlığa rahatlık sağlamanın bir yolu… 

Morpheus’a Ne Oldu? 

Laurence Fishburne’in geri dönmediğini biliyoruz, ancak bu Morpheus’un tamamen hikayenin dışında kaldığı anlamına gelmiyor. Bazıları, Yahya Abdul-Mateen II’nin Morpheus’un daha genç bir versiyonunu veya başka bir deyişle yeniden başlatmayı oynadığını düşünüyor. Aktörde kesinlikle onun görünüşü ve ritmi var.  

Dördüncü bir Matrix filmi fikri ilk kez 2017’de süzülmeye başladığında, Wachowski’lerin katılımı olmadan ve senarist Zak Penn’in gözetiminde, Michael B. Jordan’ın ya Morpheus’un daha genç bir versiyonunu ya da onun soyundan geleni oynaması için arandığı açıklanmıştı. Bu kavramlardan herhangi birinin kalıp kalmadığı ve Lana’nın filmine taşınıp taşınmadığı belli değil. 

Bu yeni Morpheus’un Neo’nun rehberliğinde ve gerçek dünyada uyanmasını sağlayarak Neo’nun orijinal filmdeki rolünü üstleneceğine dair söylentiler vardı. Ama öyle görünüyor ki Abdul-Mateen II’nin karakteri, bir kez daha Neo olmayı öğrenmesi gereken Anderson’a bir akıl hocası görevi görecek. 

Bu Bir Bitiş mi Yoksa Yeni Bir Başlangıç mı? 

Matrix üçlemesi sadece sinemanın değil, ‘kırmızı hap’ ve ‘mavi hap’ın artık yüklü anlamlar taşımasıyla toplumsal söylemlerimizin dilini bile değiştirdi. Resurrections, özellikle birçok film, televizyon dizisi, video oyunu, kitap ve çizgi roman The Matrix’in dilinden ve estetiğinden ödünç aldıktan sonra tekrar etme şansına sahip mi? Muhtemelen hayır, çünkü bu dünya artık yeni değil! Ancak, özellikle Wachowski’lerin film için fikirlerini ilk kez tasarlamalarından bu yana teknolojideki ilerlemeler göz önüne alındığında, hala bulunması gereken bir anlam var: İnsanoğlunun makinelerle ilişkisi ve kendi inanç sistemleri her zaman iç içe olacaktır. 

Fragman ayrıca The Matrix Resurrections’ın mevcut üçlemenin bir ‘koda’sından ziyade yeni bir üçlemenin başlangıcı olabileceğini gösteriyor. Henüz kesin olarak bilmiyoruz ama öyle görünüyor ki Neo ve Trinity’nin yeniden uyanışı bu filmin en önemli bölümünü oluşturacak. Çok sayıda yeni karakter ve bilinmeyen bir tehdidin belirmesiyle birlikte, izleyiciler çok daha büyük bir hikayenin eşiğindeymiş gibi hissediyor.  

Resurrections’ın, insanların artık isteyerek kendilerini köleleştirdiğini, dolayısıyla günlük reçetesiz satılan mavi hap şişelerini ve Neo’nun yeni statüko için nasıl istenmeyen bir tehdit olabileceğini anlatması mümkün. Sadece biraz daha bekleyip görmemiz gerekecek… 

Matrix Resurrections Ne Zaman Çıkacak?

Yapılan son duruya göre, Matrix Resurrections, 22 Aralık 2021’de sinemalarda gösterime girecek. Heyecanlı mıyız? Hem de çok!

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Bu Kızlara Bayılacaksınız! Two Broke Girls ile Tanışın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ