Zevosis

The Bold Type Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Güçlü kadınlar, güçlü duruşlar… Netflix’in harika dizisi The Bold Type ile kadınlar için şu zamana kadar konuşulan tüm sığ algıların üzerine kalın bir çizgi çiziyor ve gerçekleri konuşuyoruz. Kadınların ne istediklerini, ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını birinci ağızdan yazıyor ve kontrolü elimize alıyoruz. Fakat merak etmeyin, The Bold Type kadınlarını konuştuğumuz analizimizde, heyecanı bozmamak adına spoiler vermiyoruz. Tüm güçlü kadınlar hazırsa, biz kadınlardan konuşmaya başlayalım…

  • 29 Temmuz 2021
  • 1.036 kez görüntülendi.
The Bold Type Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Güçlü kadınlar, güçlü duruşlar… Netflix’in harika dizisi The Bold Type ile kadınlar için şu zamana kadar konuşulan tüm sığ algıların üzerine kalın bir çizgi çiziyor ve gerçekleri konuşuyoruz. Kadınların ne istediklerini, ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını birinci ağızdan yazıyor ve kontrolü elimize alıyoruz. Fakat merak etmeyin, The Bold Type kadınlarını konuştuğumuz analizimizde, heyecanı bozmamak adına spoiler vermiyoruz. Tüm güçlü kadınlar hazırsa, biz kadınlardan konuşmaya başlayalım…

The Bold Type İnceleme

Dizimizin başrollerinde, henüz kariyerlerinin ve hayatlarının başlarında olan üç kadın bulunuyor. Jane, Sutton ve Kat. Ve bu üçlünün kadın dergisi Scarlet’e stajyer olarak girdikleri günden tam zamanlı işlerine kadar süren dostluklarına bakıyoruz. Bu dergi onların hayatlarında adeta bir dönüm noktası oluşturuyor. İlk aşklarını, ilk deneyimlerini, ilk hayal kırıklıklarını burada yaşıyorlar. Kısacası burada büyüyorlar.

Dizimiz; Jane, Sutton ve Kat’in yanında yan karakterlerin hikayelerine de yer vermeyi ihmal etmiyor. Gerçek oluşlarıyla, içimizden biri oluşlarıyla; kusurlarıyla ve hatalarıyla sevebileceğiniz bir sürü karaktere ev sahipliği yapıyor. Bazen aşk hayatlarındaki sorunlar, bazen kariyerlerinde beklenmedik düşüşler, bazense ailevi problemler… Bunların hepsini olduğu gibi kucaklayan dizimiz sanki bir dostla bu konular üzerine dertleşmek gibi hissettiriyor.

Bu arada, dizi ilk bakışta oldukça yanlış anlaşılabiliyor. New York’ta geçmesi ve üç kadının hayatlarından örnekler verilmesi ile sıklıkla Sex and the City’ye benzetiliyor. Fakat dizimiz ondan da öte, sesini gür şekilde çıkaran cesur kadınların hikayesi. Karakterlerimizin hayatında sadece aşk ve cinsellik yok. Burada yaşatılan zorbalıklar var. Cinsiyet eşitsizlikleri var. Adaletsizlik, beden algısı, iş hayatının zorluğu, sosyal medyanın gücü ve sayamayacağımız kesinlikle bir sürü şey var. Öncesinde söylediğimiz gibi, hayatın içinde kadına dair ne varsa dizimizde hepsini bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

20 Haziran 2017 tarihinde Amerikan Freeform kanalında yayın hayatına başlayan dizinin hakları, daha sonrasında Netflix tarafından alınıyor. Yaratıcısı Sarah Watson dizimizi “Sex and the Single Girl for Millennials.” olarak tanımlıyor. Ayrıca sayısız ödüle aday olarak görülen The Bold Type’ın IMDb puanı ise 7.9/10.

The Bold Type Kaç Sezon, Kaç Bölüm?

Her şeyden önce, diziye bayılacaklar için müthiş bir haberimiz var. Netflix’te yayınlanan dizimizin toplamda 4 sezonu bulunuyor. Ve ayrıca birbirinden özgün ve eğlenceli olan bu 46 bölüm yaklaşık 40-45 dakika uzunluğunda. Bu kadınların tatlı halleriyle geçen bu bölümlerle derdinizi tasanızı unutuyor, sanki kocaman bir kızlar gecesindeymiş gibi hissediyorsunuz. Yani bizden söylemesi.

Bu arada, The Bold Type’ın aslında Amerikan Freeform kanalında yayınlanmış bir beşinci sezonu da bulunuyor. En yakın zamanda Netflix’e de geleceğini düşünüyor ve sürpriz bir sezon daha müjdeliyoruz. Dördüncü sezon bittiğinde diziyi çok özleyecek olan izleyicileri bu bilgi kesinlikle çok mutlu edecektir.

The Bold Type Konusu

Dizimiz ilhamını benzer yollardan geçmiş Joanna Coles’un hayatından alıyor. Ünlü Cosmopolitan dergisinin eski genel yayın yönetmeni olan Coles, hayatını örnek alarak oluşturulan hikâye için bir röportajında şunları söylüyor:

The Bold Type ile gurur duyuyorum. Dizinin içerisinde, iş hayatındaki kadınların farklı versiyonlarına yer verdiğimizi düşünüyorum. Örneğin, alışık olmadığımız türden bir kadın patron ve birbirlerinin en yakın arkadaşı olan üç kadın. Fakat bu kadınlar birbirlerini yıkmaya çalışmıyorlar. Ne yazık ki, sıklıkla medyada bunun tam tersine yer verildiğini görüyoruz. Benim iş hayatımda bu tür bir çatışma durumu yoktu, bu yüzden ben de bir grup yazarla beraber bu eğlenceli hikâyeyi yaratmaya karar verdim.

Joanna Coles’un dizinin çalışan kadınlar için nasıl bir ilham kaynağı olduğundan bahsettiği kısa röportajının devamı:

İlham kaynağından dinlediğimiz hikayesiyle The Bold Type rakiplerinin arasında farklı bir noktada konumlanıyor. Karakterlerimiz arada anlaşmazlıklar olsa da her zaman bir yolunu bularak kendilerini affettirmeye çalışıyorlar. Elbise dolabında yaptıkları uzun konuşmalarda dostluklarının arasına su sızdırmıyorlar. Böyle kadınları görmek bizdeki “Kadın kadının yurdudur.” söylemine çok yakın hissettiriyor. Dileriz global ve yerel medyada güçlü kadınların birbirlerini desteklediklerini daha çok görebiliriz. Bu da elbette ki bizim çabalarımızla mümkün olacak. ❤

The Bold Type Oyuncuları

“The Bold Type” dizisinin güçlü ve başarılı kadrosunun bir kısmı şu şekilde:

Jane Sloan: Katie Stevens

Sutton Brady: Meghann Fahy

Kat Edison: Aisha Dee

Richard Hunter: Samuel Page

Jacqueline Carlyle: Melora Hardin

Oliver Grayson: Stephen Conrad Moore

Alex Crawford: Matt Ward

Adena El-Âmin: Nikohl Boosheri

The Bold Type Karakter Analizleri

  • JANE SLOAN:
The Bold Type jane sloan

Çocukluğunda kendine bir abla olarak gördüğü dergiye önce stajyer sonrasında yazar olarak girmiştir. “Sıradan” konuları konuşacak kadar “sıradan” olmayan Jane, yazılarında meme kanseri farkındalığına, iş hayatındaki eşitsizliklere, istismar ve zorbalıklara yer vermekten çekinmez. Korkularını birer birer yenerek tırmandığı kariyer basamaklarında kadınların güçlü sesi olmaya devam eder. Patronu Jacqueline’le kimi zaman çatışır fakat onun insanı hep bir adım yukarı taşıyan tavrına hayrandır.

  • SUTTON BRADY:
The Bold Type sutton brady

Pek de ışıltılı bir hayata doğmayan Sutton, yaşadığı zor çocukluk döneminden bu yana her istediğini kesinlikle çalışarak elde etmiştir. Tutkularının peşinden giden, onlardan korkmanın aksine onlardan beslenen birisidir. Scarlet dergisindeki işine Lauren’in asistanı olarak devam ederken modaya olan tutkusuna daha fazla karşı koyamaz. Ve sonrasında daha düşük bir maaş alacağı halde büyük bir keyifle yapacağı yeni işine başlar. Aslında Sutton, bu tutkulu ve çalışkan halleriyle motive edici bir özellik taşıyor. Bu arada, sevgilisi Richard’la olan ilişkilerinde de örnek alınacak bir yere sahip.

  • KAT EDISON:
The Bold Type kat edison

Scarlet’in en genç siyahi sosyal medya direktörü. Kendisi kimliğinin bir parçasını kabul ederken fazlasıyla zorlandı. Ama her yeni günde olduğu gibi bu zorlanış onu bir önceki günden de daha güçlü hale getirdi. Arkadaş grubunun en komiği olan Kat, genç yaşına rağmen işinde kesinlikle çok başarılı. Büyük bir tutkuyla yaptığı sosyal medya direktörlüğü ona bazen zor anlar yaşatıyor. Fakat herkes insanlar üzerindeki etkisinden son derece emin. Ayrıca, cinsel kimliği konusunda da büyük challenge’lar yaşayan Kat, bu zor kararları kabullenirken de güçlü duruşundan ödün vermiyor.

  • RICHARD HUNTER:

Scarlett dergisinin sahibi olan Safford’ın yönetim kurulu üyesi ve avukatı olan Richard Hunter tam bir centilmen. Sutton ile ilişkilerinde, ona destekleyici ve anlayışlı şekilde yaklaşıyor. Oldukça yoğun bir çalışma temposu içerisinde olan Richard, Sutton da benzer dönemlerden geçerken ondan desteğini hiçbir zaman esirgemiyor.

  • JACQUELINE CARLYLE:
The Bold Type JACQUELINE CARLYLE

Scarlet’in yıldızı, herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir patron. Genellikle dizilerde yer verilen, anlayışsız ve kaba patronların aksine Jacqueline çalışanlarına dostça yaklaşıyor. Dışarıdan görünen sert ve güçlü yapısının aksine, özel hayatında oldukça yumuşak huylu birisi. 10 yılını verdiği Scarlet editörlüğünde hata yapmaktan korkmayan ve dolayısıyla başarılı olmayı bir şekilde başarabilen bir karakter.

  • OLIVER GRAYSON:
oliver grayson

Derginin moda departmanından sorumlu olan Oliver, kenar mahallelerden tırnaklarını kazıyarak bu noktaya kadar gelmiş. Sutton’ın bazen acı bazen tatlı anlarının sahibi Oliver, özünde oldukça iyi birisi. İş stresinden ve aksiliklerden hoşlanmıyor ve Sutton’ın her adımında onu gizliden gizliye destekliyor.

  • ALEX CRAWFORD:
alex crawford

The Bold Type kızlarının şirketteki yakın arkadaşları olan Alex, kadın dergisinin az sayıdaki erkek editörlerinden bir tanesi. Dinlemeye ve anlamaya her zaman açık olan Alex, kızların zor durumlarında onlara yardımcı olmaktan çekinmiyor.

  • ADENA EL-AMIN:
ADENA EL-AMIN

Müslüman ve lezbiyen olan Adena, Kat ile Scarlett’in bir iş anlaşması sayesinde tanışıyor. Fotoğraf sanatçısı olan genç kadın, Müslüman kadınların örtülerinin altında görünenden daha fazla olduğunu anlatmaya çalışıyor. İran asıllı olan Adena ile dizi, Orta Doğu göçmenlerinin yaşadığı ırkçılığa da değiniyor.

The Bold Type Dizisini Mutlaka İzlemeniz İçin 5 Neden

1- Hayatımızda her zaman güzel şeyler olmaz. Medya bunun tersini lanse etse de yaşamımız her şeyin bir bütünüdür. The Bold Type bu yönden, gerçeklerden kaçmayıp onları kucaklamasıyla diğerlerine bir örnek niteliğinde.

2- Modern iş kadınının giyim tarzından sosyal medyaya, sağlıktan kadın haklarına kadar düşünecek fazlaca şeyi var. Onu sadece cinselliğe indirgemeyerek bilinçli kadın profili yaratılmış.

3-Dizinin erkek karakterleri, gerçekte de karşılaşmak isteyeceğimiz türden insanlar. İkili ilişkilerde gerekli sevgi, saygı ve anlayış çoğu kadın karaktere olduğu gibi erkek karakterlere de hâkim. Bu da bizi oldukça mutlu etti çünkü çoğu dizide erkek karakterler genellikle gereğinden daha duygusuz olarak gösterilmekte.

4- Dizi kesinlikle çok eğlenceli. Yarıda bırakmak şöyle dursun bir oturuşta sezonlar bitirecek kadar çok sürüklüyor izleyiciyi.

5- Biz kadınların iş hayatı başta olmak üzere, hayatımızın her alanında birbirimize destek olarak yükselebileceğimizi gösteren harika bir dizi. Kadınların gerçekte kim olduğunu en iyi şekilde anlatan bu diziyi acilen izlemelisiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Locke and Key İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ