Zevosis

Squid Game İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Netflix’te, 17 Eylül’de yayınlanmaya başladığından beri bir numaraya oturan Squid Game, masum çocuk oyunlarının ölümcül bir hal aldığı son derece sürükleyici bir Kore dizisi…

Squid Game İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Netflix’te, 17 Eylül’de yayınlanmaya başladığından beri bir numaraya oturan Squid Game, masum çocuk oyunlarının ölümcül bir hal aldığı son derece sürükleyici bir Kore dizisi… 

Adını da bir çocuk oyunundan alan bu popüler dizi hakkında merak edilen her şeyi sizin için bir araya getirdik. 

 

Squid Game Ne Demek? 

Dizinin ilk bölümünde, ana karakter Seong Gi-hun’un çocukluğuna yapılan bir flashback ile öğreniyoruz ki yapıma adını veren Squid Game, yani “Kalamar Oyunu” Koreli çocuklar arasında oldukça popüler bir oyun. Kalamar şeklinde çizilen bir platform üzerinde oynandığı için bu ismi alan oyun, hücum ve savunma olmak üzere iki takıma ayrılan çocuklar arasında son derece sert bir mücadeleyi içeriyor. 

Squid Game İnceleme 

Squid Game, Güney Kore’de yapılmış bir Netflix Orijinal draması.  Karanlık bir teması olan şovda bol bol kan akıyor.  Ölümcül savaşlara dönüşen çocuk oyunlarını izlemenin sinir bozucu ve herkese uygun olmadığını belirtmeliyiz.  Ancak iyi işlenen karakterler dikkat çekici ve aksiyon hızlı ilerliyor. 

Ana karakter Seong Gi-hun, umutsuz bir evlat ve aynı derecede umutsuz bir baba rolünde. Üstelik bu acınası hali ve tavrı sergileyen dizideki tek karakter de değil. Büyük oyuna dahil olacak diğer yarışmacılar arasında grubun dedesi olan yaşlı bir adam, Kuzey Koreli bir mülteci, dikkat çeken güçlü fiziğini karşılığını alamadığı beden işlerinde çalışarak kazanmış bir Pakistanlı, yüzünde yılan dövmesi olan bir gangster ve bir zamanlar memleketinin gururu olan ama aynı görkemle düşüşe geçen zeki bir yatırımcı var… 

Ana karakterler hızlı bir şekilde tanıtıldıktan sonra oyunlar ve bahisler açılıyor. İlk bölümü izledikten sonra, bir sonraki çarpık oyunda kimin hayatta kaldığını görmek için bile devam etme dürtüsüne engel olmak güç!  

Squid Game Konusu 

squid game konusu

Squid Game, Güney Kore’de yaşayan ve maddi manevi tüm kaynakları tükenmiş olan insanlara odaklanıyor. En umutsuz vakalar, ölümcül bir çocuk oyunları turnuvasına davet ediliyor. İlk oyundan sonra çoğunluk turnuvanın bitmesinden yana oy kullandığı için kısa bir ara verilse de gerçek hayatlarına dönen yarışmacılar hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları parayı sadece bu oyunlara katılarak kazanabileceklerini fark ettiklerinde kendi rızaları ile tekrar ölümcül bir yarışa dahil oluyor. Bahsi geçen ödül tam 45 milyar Güney Kore wonu, yani 38 milyon ABD doları! 

Dizinin genel konusu ve bir grup zengin insanın ölümler üzerine bahse girip tezahürat etmeleri gibi bazı sahneler, Hunger Games (Açlık Oyunları) üçlemesini anımsatsa da Squid Game bir taklitçi gibi gelmiyor. Son derece iyi bir yapım olan bu dram / korku dizisinin düğümleri çözen son bölümü ise izleyiciye harekete geçirdiği tüm adrenalinle gerçek bir roller coaster heyecanı yaşatıyor! 

Squid Game’in tüm bölümleri birden yayınlandı, bu yüzden boş dokuz saatiniz varsa, bir solukta izleyip bitirebilirsiniz. Ancak biz uyarımızı yapalım, aşırı ve hızlı tüketim bazı psikolojik dengesizliklere sebep olabilir… 

Squid Game Kaç Sezon, Kaç Bölüm? 

İlk kez 17 Eylül’de Netflix’te yayınlanan Squid Game, 9 bölümlük tek sezondan oluşuyor.  Ayrıca Squid Game IMDb puanı: 8,2.

Squid Game İkinci Sezon Çekilecek mi? 

Tüm seriyi bir solukta ve kalp çarpıntısı eşliğinde izleyen seyirci, ikinci sezon için umudunu kaybetmiyor. Bunda yazar/yönetmen Hwang Dong-hyuk’un konuyla ilgili yaptığı açıklamanın rolü büyük. Dong-hyuk, Variety’ye verdiği röportajda, Squid Game’e devam etmeden önce büyük ekran filmlere dönebileceğini söylüyor: “Squid Game 2 için iyi geliştirilmiş planlarım yok. Düşünmek bile çok yorucu. Ama yapacak olsam kesinlikle tek başıma yapmazdım! Bir yazar grubu kullanmayı düşünürdüm ve birden fazla deneyimli yönetmen isterim.” 

Squid Game’in Gerçek Yaşam Hikayelerinden İlham Aldığını Biliyor Muydunuz?

Dizinin yazar ve yönetmeni Hwang Dong-hyuk, IndieWire’a yaptığı açıklamada, gösterinin ardındaki fikri kısmen gerçek dünyadaki olaylardan esinlenerek 2008’de bulduğunu söylüyor. 

“Lehman Brothers krizi vardı ve Kore ekonomisi çok kötü etkileniyordu, üstelik ben de ekonomik olarak mücadele ediyordum. Zaten son 10 yıldır pek çok sorun vardı: Özellikle Kore’deki gençler olmak üzere dünyanın her yerinden insanlar tüm paralarını kripto para birimlerine yatırıyordu. Facebook, Google gibi BT devleri ve Kore’de Naver zaten her zaman gündemde ve hayatımızı yeniden yapılandırıyorlar. Yenilikçi olmaya karşı değilim ama bu BT devleri çok zengin oldu.” 

Ve 2016’da yeni bir dünya etkinliği, Hwang’ı gösteriyi daha da geliştirmeye teşvik etti:

“Üstelik daha sonra Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri başkanı oldu ve bence dizideki zengin VIP’lerden birine benziyor. Bir ülke değil de sanki bir yarışma programı yürütüyor gibiydi. İnsanlara korku veriyordu. Tüm bu sorunlardan sonra, bu şovun dünyaya açılmasının zamanının geldiğini düşündüm.” 

Squid Game Oyuncuları 

Dizideki oyuncu seçimleri de beğeniyle karşılaşılandı. Cast seçimi bu büyük başarının kesinlikle önemli bir paydaşı! Şimdi gelin onları da biraz daha yakından tanıyalım:

  • Seong Gi-hun: Lee Jung-jae 

Televizyon ve sinema kariyerine başlamadan önce bir model olan Güney Koreli aktör, daha önce The Face Reader, The Last Witness, Typhoon ve ayrıca başrollerini Sandra Bullock ve Keanu Reeves’in paylaştığı The Lake House filmine ilham veren Il Mare de dahil olmak üzere çeşitli Güney Kore film ve dizilerinde boy gösterdi. 

  • Cho Sang-woo: Park Hae-soo

Kariyerine müzikal tiyatrolarda başlayan Hae-soo, 2017 yapımı Prison Playbook’taki performansı ile Seul Ödülleri’nde En İyi Yeni Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 

  • Kang Sae-byeok : HoYeon Jung 

Chanel ve Louis Vuitton gibi moda devlerinin defilelerinde boy gösterdikten sonra ilk oyunculuk deneyimini Squid Game ile yaşadı. 

  • Abdul Ali : Anupam Tripathi 

Daha önce Space Sweepers ve Ode To My Father filmlerinde oynamasına rağmen, Squid Game’deki rolü Hintli aktörün ilk büyük rolü. 

  • Oh Il-nam: Oh Young-soo

A Little Monk ve Spring, Summer, Fall, Winter filmlerinde  rol aldı.

  • Jang Deok-su: Heo Sung-tae

Beyond Evil dizisinde acımasız bir iş adamını canlandıran Heo Sung-tae, kötü adam rollerine aşina. 2016 yapımı Gölgeler Çağı ile dikkat çeken aktör, Netflix’in Racket Boys ve The Fortress filmlerinde de rol aldı. 

  • Han Mi-nyeo: Kim Joo-ryung

Kore yapımlarını seven izleyiciler, Joo-ryung’u Kingmaker: The Change of Destiny ve When My Love Blooms’dan hatırlayacaktır. Ayrıca Sleepless Night ve Bay Sunshine’da da boy gösterdi. 

  • Hwang Jun-ho: Wi Ha-joon 

Midnight, Gonjiam, Romance Is a Bonus Book ve Something in the Rain gibi popüler Kore filmlerinde rol aldı.  

  • Front Man : Lee Byung-hun

Oyunculuğun yanı sıra şarkıcı da olan Lee Byung-hun, Inside Men, Master ve The Good gibi Kore’de önemli hasılat elde eden filmlerden tanıdık bir diğer sima. 

  • Ji-yeong: Lee Yoo-mi

365: Yılın Tekrarı, Doktor John ve Rehine: Kayıp Ünlü gibi yapımlarda rol alan aktris Squid Game’de Ji-yeong karakterine hayat verdi. 

Squid Game Karakter Analizleri 

squid game oyuncuları

Seong Gi-hun 

Borç batağında olan ve yaşlı annesiyle yaşayan Seong Gi-hun’ın hayatındaki tek güzel şey boşandığı eşinden olan küçük kızıdır ve şimdi o da gitmek üzere… Hem kızının velayetini almak hem şeker hastası olduğu ortaya çıkan annesinin ameliyat masraflarını karşılamak ve hem de tefecilere olan borcunu ödeyebilmek için karşısına bir şans çıktığında, bunu değerlendirmek için elbette oyuna dahil olur. 

Cho Sang-woo 

Seong Gi-hun ile aynı mahallede ve aynı zor şartlar altında büyüyen Cho Sang-woo, Seul Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bir yatırım ekibinin başına geçer. Annesi ve mahalleli tarafından gururla anılmasına rağmen müşterilerinden para çalarken yakalandığı için kariyeri telafi edilmez bir darbe alır ve polis tarafından aranmaktadır. Oyun turnuvası, borçlarını ödemek için onun son şansıdır. 

Kang Sae-byeok 

Kuzey Koreli Kang Sae-byeok’in güneye beraber geldiği ancak bir yetimhaneye yerleştirilen kardeşini ve geride bırakmak zorunda kaldığı ailesini yanına almak için yüklü miktarda paraya ihtiyacı vardır ve bu yüzden oyuna katılma teklifini geri çevirmez. 

Abdul Ali 

Aslen Pakistanlı olan Ali, Güney Kore’de işçi olarak çalıştığı fabrikadan emeğinin karşılığını alamamakta ve ailesine bakmakta zorlanmaktadır. Son çare olarak o da bu ölümcül oyuna katılacaktır. 

Oh Il-nam 

1 numaralı ve en yaşlı oyuncu olan Oh Il-nam’a beyin tümörü kaynaklı demans teşhisi konmuştur. Çok geçmeden, ana karakter Seong Gi-hun ile arasında bir dostluk oluşur ve onun yardım elini geri çevirmez. Ne var ki Oh Il-nam’ın kendine sakladığı bir sırrı vardır. 

Jang Deok-su 

Bir çete üyesi olan ve kumar borcu yüzünden diğer kötü adamlardan kaçmak zorunda kalan Jang Deok-su, dizinin en antipatik karakterlerinden biri. Üstelik daha da çirkinleşemez dedikçe seyirciyi şaşırtmaya devam ediyor. 

Han Mi-nyeo 

Vaat edilen para ödülüne en çok kendisinin ihtiyacı olduğunu ve yeni doğum yapmasına rağmen çocuğuna adını bile koymadan oyuna katıldığını söyleyen Han Mi-nyeo’nun hayatta kalmak için neler yapabileceğine inanmak zor. 

Hwang Jun-ho 

Bir polis memurunu olan Jun-ho, kayıp kardeşini ararken kendisini bu ölümcül oyunun içinde bulur… 

Front Man 

Organizasyonun yöneticisi olan karakter de diğer tüm ekip gibi bir maske takmaktadır çünkü oyunun en büyük kurallarından biri, yarışmacılara asla kimliğini açık etmemektir. 

Ji-yeong  

Kendisini istismar ettiği için babasını öldüren ve hapse mahkum edilen Ji-yeong, oyuna 240 numara ile katılır ve Sae-byeok ile beklenmedik samimi bir bağ kurar. 

Squid Game, Tüm Dünyada Hızla Yükselen Bir Trend Haline Geldi! 

Dünyanın farklı ülkelerinde insanlar Squid Game’i çeşitli yollarla taklit etmeye başladılar bile, elbette cinayet hariç!  

Abu Dabi’de bulunan Kore Kültür Merkezi’nde, dizideki oyun turnuvası yeniden tasarlanarak gerçek hayatta bir etkinliğe dönüştürüldü. 15 kişiden oluşan iki takım, dizideki logoyu taşıyan kostümler giyerek, Red Light & Green Light, Dalgona şeker yarışması, misket ve Ddakji oynadı. 

Ama diziye dair her etkinlik bu kadar masum yaşanmıyor, örneğin Belçika’da bir okulda işler iyice sarpa sardı. Yetişkinlere hitap eden yapımı izleyen çocuklar, dizideki bazı oyunları oynadıktan sonra kaybedenleri döverek cezalandırdı. Okul yönetimi velileri uyardı ve böyle bir şeyin tekrar edilmemesi için bazı tedbirler aldı. Gerçi oyuna hala izin var, ancak sonrasındaki kavgalar yasaklandı!  

Ayrıca, bu yıl Cadılar Bayramı için en favori kostümler arasında, eşofmanlı Squid Game yarışmacıları ve kırmızılı muhafızlar var! Bu görünümü tercih edenler, kostüm firmaları üretime geç kaldığı için kıyafetlerini ya kendileri tasarlıyor ya da Etsy gibi online tasarımcı – sanatçı pazarlarına yöneliyor… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Kıl Dönmesi Neden Olur? Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ