Sağlık

Spordan Önce Kahve İçmek Yağ Yakar Mı?

Kahve içmek için her anın en uygun an olduğunu düşünen kişilerden iseniz spordan önce kahve içmek üzerine yapılan araştırmalardan olumu sonuçların çıktığını duymak sizleri heyecanlandıracaktır.

 

Spordan Önce Kahve İçmek Nasıl Bir Etki Yaratmaktadır? 

Spordan önce kahve içmek, spora başlamanın en iyi yollarından birisi olmaktadır. Spora başlamadan yaklaşık yarım saat öncesinde şekersiz bir kahve içmenin sizlere sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Çok Daha İyi Bir Kan Dolaşımı 

Yaptığınız spordan maksimum faydayı sağlayabilmek için kasların mümkün olduğunca fazla oksijen ile beslenmesi gerekmektedir. Bunun için de kan dolaşımının daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. İyi haber şu ki spordan önce kahve içmek kan akışını %30 oranında arttırmaktadır. Japonya’da yapılan bu çalışmada bu etkinin kahveden sonra 75 dakika daha devam ettiğini göstermektedir.  

  • Kasların Korunmasına Yardımcı Olur 

İnsanların yaşları ilerledikçe kas güçlerini kaybetmektedir. Bu durumun yavaşlamasında da yine kahve etkin bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar düzenli olarak spordan önce kahve tüketen kişilerde kas deformasyonunun çok daha yavaş olduğunu göstermiştir. 

  • Spor Sonrasında Yaşanılan Ağrıların Azalmasını Sağlar 

Spor yapmadan önce içilen 2- 3 fincan şekersiz Türk kahvesi, yoğun antrenmanlardan sonra yaşanılan kas ağrılarını önemli bir şekilde azalttığı bilinmektedir. 

  • Metabolizmayı Uyarır 

Spordan önce kahve içmek metabolizmanın uyarılmasını da sağlamaktadır. Bu uyarılma sonucunda daha hızlı çalışan metabolizma ile doğal olarak daha fazla yağ yakmanın da önü açılmış olmaktadır. 

  • Odaklanmayı Arttırır 

Kahvenin bilişsel faydalarından birisi olan odaklanmayı artırması, spor esnasında da etkili olan avantajlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Odaklanmanın artması ile hareketler daha doğru bir şekilde yapılma ihtimali artmakta, bunun sonucunda da daha fazla kalori yakma imkânı doğmaktadır. 

  • Enerjiyi Arttırır 

Kahvenin içerisinde bulunan kafein enerji artmasını da sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda daha yüksek bir enerji ile daha uzun çalışmaya olanak tanımaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan kafein, sakinleşmeyi sağlayan adenozin hormonunu bloke ettiği için daha yüksek enerjiye sahip olmaktayız. Ancak bu etkinin görülebilmesi için günlük olarak alınan kafein miktarı önemli olmaktadır. Çünkü kafeine karşı intolerans hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.  

  • Performansı Arttırır 

Sporcu kahvesi olarak da bilinen ve çalışmaya başlamadan yarım saat öncesinde içilmesi gereken kahvenin bir diğer faydası ise performansı %30 arttırmaktadır. 

  • Ergonojenik Etkisi Bulunmaktadır 

Spordan önce kahve içmek vücutta bazı reaksiyonların oluşmasını sağlamaktadır. Bu reaksiyonlar içerisinde serbest yağ asitlerinin daha fazla kullanılması, kaslarda bulunan glikojenin kullanım oranlarının azalması, kas yorgunluklarının daha geç hissedilmesi ve kas- motor gelişimini artması bulunmaktadır. Vücuttaki glikojeni ne kadar az kullanılırsa hissedilen yorgunluk da o kadar az olacaktır. 

Kafein miktarının artması serbest yağ asitlerinin artmasını da sağlamaktadır. Artan yağ asitleri de kaslarda yakıt olarak kullanıldığı için daha az glikojeni kullanılmaktadır. Yorgunluk geciktiği için de sporcular daha uzun süre antrenman gerçekleştirebilirler ve yağ yakımı da daha fazla olmuş olur. 

  • Antioksidan Etkisi Bulunmaktadır 

Spor yaparken vücut daha fazla oksijen tüketmektedir. Oksijen tüketimi ise serbest radikallerin artmasına neden olmaktadır. Kahvenin içerisinde bulunan polifenoller ise antioksidan bir etki göstererek sağlığımız için son derece tehlikeli olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. 

Spordan Sonra Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir? 

Spordan önce kahve içmek birçok fayda sağlamaktadır. Diğer bir yandan spordan sonra kahve içmenin de sporculara sağladığı bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlarının başında kafeinin kaslar için yakıt görevi görmesi olmaktadır. Spor esnasında yorulan kasların kendilerini hızlı bir şekilde yenileyebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca spor sonrasında kahve içmenin bir diğer faydası da bir sonraki antrenmana kasları hazırlamasıdır. 

 

Spor İçin Kahve Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Spordan önce kahve içmek ancak doğru bir şekilde yapıldığında maksimum faydayı sağlayabilmektedir. Çünkü vücut kafeine karşı hızlı bir şekilde tolerans göstermektedir. Kahve tüketimi konusunda ilk dikkat edilmesi gereken kilonuza göre içebileceğiniz kahve miktarını belirlemek olacaktır. Her bir kilo vücut ağırlığınız için tüketebileceğiniz kahve miktarı 6 mg olmaktadır. Kilonuzu ölçerken ise hileye kaçmayacağınızı düşünüyoruz J 

Kahvenin faydalarından yararlanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise dehidrasyonun ortaya çıkmasının engellenmesidir. Bunun için kahve ile birlikte bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında her gün aynı saatte su içmek dehidrasyonun önüne geçen etmenlerden birisi olmaktadır.  

Spordan önce kahve içmek konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kahve tüketiminin belirli bir sınırda kalmasıdır. Çünkü sürekli kahve tüketilmesi kahveden alınan verimi düşürmektedir. Spor için kahveden maksimum faydanın sağlanabilmesi için ise haftada üç kez spordan önce tüketilmesi gerekmektedir. 

Tüketeceğiniz kahvenin demleme kahve olması da bir diğer önemli konudur. Çözünebilir kahveler sporda beklenen başarıyı gösterememektedir. Bu sebeple spor yapmadan önce tüketeceğiniz kahvelerinizin filtre ya da Türk kahvesi olması gerekmektedir. 

Eğer spor saatleriniz öğleden sonra 16.00’dan sonraya denk geliyorsa o zaman kahve içmek yapacağınız antrenman için avantajlı olsa da bir sonraki gün yapacağınız antrenmanı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Çünkü bu saatten sonra içilen kahve uyku kalitesini ciddi bir şekilde düşürmektedir. Uyku kalitesinin düşmesi de performansa yansımaktadır. 

Son olarak spor yapmadan önce tüketilen kahvede şeker ve krema bulunmaması gerekmektedir. Çünkü şeker, krema ya da süt ekstra kalori içermekte ve kahvenin canlandırıcı etkisinin önüne geçmektedir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Testosteron Hormonu Hakkında, Nedir Bu Testosteron

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu