Dizi - Film

Spiderman: No Way Home Yayınlandı, Ortalık Yıkıldı! Spiderman: No Way Home Konusu ve Oyuncuları

Avengers: End Game’den bile daha çok beklenen filmi Spiderman: No Way Home yayına girdi. Daha çekimi başlamadan çıkan söylentiler, ilk fragmanla birlikte daha da büyüdü ve 17 Aralık’a kadar artarak devam etti. 200 milyon $ harcanarak yapılan Spiderman: No Way Home daha ilk haftadan 600 milyon $ hasılat yapmış bile…  

 

Spiderman: No Way Home Ne Zaman Çıkacak Diye Ortalık Yıkılmıştı…

 Bildiğiniz üzere Marvel, Spiderman haklarını yıllar yıllar önce Sony’e satmıştı. Marvel Sinematik Evreni (MCU) daha oluşmadan önce yapılan bu satış daha sonrasında Marvel’ın başını ağrıtmış olsa da Disney her iki şirketi de satın alınca herhangi bir endişeye gerek kalmadı. Artık Spiderman rahatlıkla Marvel Sinematik evreninde boy gösterebilecekti. Bunlar konuşulurken çok beğenilen “Spiderman into the spiderverse” adlı animasyon beyaz perdeye çıktı ve izleyiciler tarafından çok beğenilince aynısının sinematik evrende de olacağı iddia edildi. Yani 2002 yılında ilk filmi çıkan Spiderman üçlemesindeki Tobey Maguire ve 2014 yılında ilk filmi çıkan toplamda iki film olan Amazing Spiderman serisindeki Andrew Garfield’in No Way Home filmine Spiderman karakterleriyle konuk olacağı söylendi.  

Bu haber tüm Spiderman hayranlarını heyecanlandırmayı başarsa da aktörlerden gelen reddedişlerden sonra umutlar tükendi. Ta ki ilk Spiderman serisinin ikinci filmindeki Dr Otto Octavius karakteri bu filmde görünene dek.  

Bu sahne umutları o kadar yerine getirdi ki herkes fragmanda gizli sahneler aramaya başladı bir de üstüne Dafoe’nin canlandırdığı Yeşil Cin gelince iyice hype yükselmeye başladı.  

 

Spiderman: No Way Home Konusu

Tom Holland’lı serinin ikinci filmi olan Far From Home filminin sonunda Peter Parker ifşa olunca hayatı alt üst olur. Bir de olmayan olayları olmuş gibi gösteren Mysterio, Spiderman’in bir kahraman değil de kötü karakter olduğu yalanını ortaya atar.  Tüm bu olayların çıkmazında Peter, Avengers’tan tanıştığı Dr. Strange’e gider. Durumunun çözümünün bir büyü sayesinde olduğunu ifade eden Strange, büyüyü tam yaparken Peter müdahale edince işler işinden çıkılmayan bir hale girer. Çoklu evrenlerden Peter Parker’ın Spiderman olduğunu bilen herkes bu evrene geçiş yapmaya başlar. Herkes geçmeden büyüyü hapseden Strange, sızan düşmanları bulması için Peter Parker ve arkadaşlarını görevlendirir. 

 

Spiderman: No Way Home Oyuncuları

 • Tom Holland- Peter Parker/Örümcek Adam,  kimliği ifşa olunca kahramanlığı biter ve herkes tarafından kötü karakter olarak tanınır. Bu durumu düzeltmek için bilinen dünyada büyü ile uğraşan yegane kişi Dr Strange’ten yardım ister 
 • Benedict Cumberbatch- Dr Strange, basit bir büyüyle durumu kontrol altına almaya çalışsa da müdahil olan Peter yüzünden durumlar çok karışır.  
 • Alfred Molina- Dr. Otto Octavius, Tobey Maguire’nin Spider Man olduğu evrende ahtapot kolları olan bilim adamı o filmde füzyon makinesiyle birlikte nehre gömülmüştür. Tam o sırada kendisini bu evrende bulduğunu söylemektedir. 
 • Willem Dafoe- Norman Osborn, Tobey’in Spider Man olduğu filmde bir bilim adamı- dâhiydi. Kendisine enjekte ettiği sıvı yüzünden kafayı yedi ve giydiği kostümle birlikte kendisine Yeşil Cin dedi.  
 • Zendaya- MJ / Michelle Jones, Peter Parker’ın aşık olduğu kız. Örümcek Adamın Peter Parker olduğunu bilen yegane kişilerden birisi. 
 • Jacob Batalon – Ned Leeds, Peter’ın en iyi arkadaşı ve Örümcek Adam olduğunu bilen insanlardan birisi.  
 • Jamie Foxx- Max Dillon/Electro,  Andrew’in Spiderman olduğu filmlerde Elektro karakterini canlandıran Foxx bu filmde de o karakteri canlandırır. 
 • Benedict Wong- Wong karakterini canlandırır ve Strange’in yakın arkadaşlarından birisidir. 
 • Jon Favreau- Stark şirketlerinin güvenlik şefi olan Happy’i canlandırır. May hala ile yakınlaşmışlardır. 
 • MArisa Tomei- Peter Parker’ın halası olan May hala karakterini canlandırır. 
 • J.B Smoove- Parker’ın okulda öğretmenini canlandırır.  

 

Spiderman: No Way Home İnceleme Ama Biraz Spoiler…

Yazımın buradan sonrası spoilerlı olacağı için filmi izlemediyseniz burayı atlayarak okumamanızı tavsiye ederim.  

Dr Strange büyüyü yaptığında Peter Parker’ın Spiderman olduğunu bilen insanların bu dünyaya sızdığını söylemişti. Onları kendi evrenlerine gönderdiğinde öleceklerini bilen Peter Parker bunu yapmak istemez. İlk olarak onları düzeltip sonra göndermek ister. Strange buna kati suretle karşı çıksa da beraber yaptıkları küçük bir kapışma sonrasında Peter onu “ayna düzlemi” içerisinde alt edip kendi evrenlerine dönüş yapar. Norman Osborn’un Peter’a yardım edip kötü karakterlere bu şansı vermesi onlar için de ölümden daha iyidir.  Beraber Dr. Otto Octaviusun nano çipini düzeltip kolların onu kontrol etmesini engellerler ve Dr. Otto Octavius artık kötü adam olmaz. Elektro’nun vücudundaki elektrikten onu arındırırken Norman’ın  aslında oyun oynadığı ve içindeki karanlık tarafın kaybolmadığı ortaya çıkar. Böyle olunca tüm kötü karakterler olay yerinden kaçarken, Norman bir kötülük yaparak May halayı öldürür. Bunun üzerine derin bir üzüntü çeken Peter kendini inzivaya çeker. Peter’dan haber alamayan Ned ve MJ, Strange’den çaldıkları yüzükle bir kapı açmak ister. Peter’ ile görüşmek için açtıkları portal başka bir Peter’ı bize getirir. Bu Andrew Garfield’dir, ikili şaşırsa da bir kapı daha açar ve bu sefer de Tobey Maguire gelir. Filmleri resmen bir araya getiren bu hamle büyük bir hareket olarak kabul görecektir. 

Filmin yazılarından sonra Tom Hardy’i Eddie Brook olarak görmek de beni çok eğlendirdi. Diğer kötü karakterler kapışırken o Meksika da içmeye gitmiş. 

 

Zevosis Yorumluyor:

İlk Spiderman olan Tobey’i tekrardan Spiderman kostümüyle görmek çoğu hayranı sevindirse de  Andrew’in tekrardan bu kostümü  giymesi beni heyecanlandırdı. Filmin bir yerinde konudan çok üç spiderman’in kendi arasında konuşması filmi pür dikkat izlememi sağladı. Üçü arasında birbirlerinin filmlerine yapılan göndermeler de oldukça iyiydi. Tobey’in cihazlardan yardım almadan attığı ağlar diğerlerini şaşırttı. Andrew’in kendi MJ’ini kaybettiği sahne ve bu filmle kendini telafi etmesi çok güzeldi. Filmde gelen Spidermanlerden çok kötü karakterler de oldukça iyiydi.  

Alfred Molina’nın iyi haline dönmesi birçok Spiderman hayranını sevindirse de filmdeki en etkili performansın Willem Dafoe’ye ait olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Dafoe öyle müthiş bir oyunculuk gerçekleştirmiş ki Norman’ın alter egosu Yeşil Cin’i çok güzel göstermiş. Sesi oyunculuğu adeta beni benden aldı. 

*Spoiler Bitişi* 

Filmde ilk defa çoklu evrenler içerdiği için Strange: Multiverse Madness filmini anlamaya bir tık daha yaklaştığımızı düşünüyorum. Gel gelelim bu filmin izlenebilirliğine ve konu bütünlüğüne. 

 

Spiderman: No Way Home İzlenir mi? 

Avengers’ın son filmi EndGame’den bile daha çok beklenen No Way Home filmini izlemenizi herkese tavsiye etmem. Özellikle genç arkadaşlarımın bu filmi pek de beğenmeyeceğini düşünüyorum. Kendi geçmişlerinden gelmeyen karakterler onları o kadar da heyecanlandırmaz bence. Ama benim gibi Marvel Sinematik Evreninden önce de bu filmleri yalayıp yutan biriyseniz. Kesin izlemeniz gereken bir film olduğunu söylüyorum. Hatta öyle ki çocukluğunuzun o hali karşınızda dikilecek ve belki de duygulanacaksınız.      

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Beaulis Zip İt Likit Mat Rujları İnceledik, En Sevilen Renkleri Sizin İçin Derledik!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu