Dizi - Film

Snowpiercer İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Netflix ve TNT iş birliğiyle çekilen, 1001 tane vagonuyla sınıf kavramını yeniden yaratan bir trende geçen Snowpiercer dizisi hakkında bir analiz hazırladık. Adeta bir kast sistemi ortaya çıkan trende, insanların bu noktaya nasıl geldiklerine, yeni dünyanın sorunlarına ve toplumsal devrimin ortaya çıkışına beraber bakacağız. Fakat tat kaçırmamak için spoiler vermeyeceğiz, hiç şüpheniz olmasın. Hazırsanız, başlayalım.

snowpiercer kaç bölüm

Snowpiercer İnceleme

Kısaca özetlemek gerekirse, gelecek bir zamanda küresel ısınmayla savaşan dünyada bilim insanları bir şey geliştirirler. O da gökyüzüne soğuk hava bombaları atmak. Ancak bu yaratıcı çözüm bekledikleri gibi sonuçlanmaz, bu kez de dünya buzlar altında kalır. Zeki mühendis Mr Wilford, bunun olacağını öngörerek bir tren inşa etmiştir. Bu tren 1001 vagondan oluşan, içinde çeşitli iklim koşulları yaratılmış, mühendislik harikası Snowpiercer’dır. Sadece seçkin insanların ve çalışanların bilet alabildiği bu tren, dışarıda kalmanın çok tehlikeli olduğu günlerde yolculuğuna başlama kararı alır.

Ancak beklemedikleri şekilde, biletsiz yolcular isyan ederek trene girmeye çalışır. Silahlı güçleri alt ederek giren bir avuç insan trenin son vagonuna sürüklenir. Ve tren önde lokomotif, sonda çaresiz kuyruk insanlarıyla bütün dünyayı saran raylarda yolculuğuna başlar. Sınıf ayrımını keskin çizgilerle yeniden yaratan Snowpiercer’da 7 yıl geçer. Trenin seçkin insanları, kuyrukçuların aç bırakılmasının uygun olduğunu düşünür. Fakat bu muameleye daha fazla dayanamayan kuyrukçular, devrim hareketini başlamak için fırsat kollarlar. Bu dengesizliği korumanın ve sistemi beslemenin sorumluluğu ise Melanie Cavill’e kalmıştır.

Snowpiercer inceleme

17 Mayıs 2020’de Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizinin yapımcısı, Snowpiercer ve Parasite filmlerinden tanıdığımız Bong Joon-ho. Toplamda iki ödül almış ve çeşitli adaylıkları da bulunan dizinin IMDb puanı ise 6.9/10.

Snowpiercer Kaç Sezon, Kaç Bölüm?

Bu macerayı sunarken sistem ve politika eleştirileri de yapan dizinin toplamda iki sezonu var. İki sezonda da yaklaşık 47 dakikalık 10 tane bölüm yer alıyor. Bölümler kısa değil, ancak trende lokomotif ve kuyruk arasındaki bir kazanılıp bir kaybedilen mücadeleyi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

İkinci sezonu bu yıl, ocak ayında yayınlanan Snowpiercer 3. sezon onayını da almış. Önümüzdeki sene, 2022’de vizyona girmesi beklenen sezonu bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. Melanie ve Andre arasındaki güç savaşını izlemek, dünyanın başına gelecekleri öğrenmek için kesinlikle çok heyecanlıyız.

Snowpiercer kaç sezon

Snowpiercer Konusu

Bu arada, dizimiz hikayesini 1982 yılında çıkan Fransız çizgi romanı Le Transperceneige‘den alıyor. Fazla bilinmeyen bu eser, 2013 yılında Oscar ödüllü yönetmen Bong Joon-ho tarafından “Snowpiercer” adıyla sinemaya uyarlandı. Hikâye daha da farklılaştırılarak, 2020 yılında Netflix ve TNT iş birliğiyle aynı isimle yeniden çekildi.

Filmden farklılığından söz edecek olursak, aslında filmde kuyrukçular sert ve kanlı bir devrim istemektedir. Bunu uygulayan filme daha çok aksiyon filmi olarak diyebiliriz. Ancak dizide bu devrim hareketinin arka planı, detayları, insanların bu hale geliş sebepleri ayrıntılarıyla gösterilmiş. Yalnızca kuyruk gözünden değil, lokomotiftekiler ve diğer yolcular tarafından da sebepler sunulmuş.

Ayrıca Melanie karakterinin kendine güvenen ve her şeyden emin tavrıyla tren bize gezdirilmiş. Ve tüm detaylara kesinlikle onun kadar hâkim olmamız sağlanmış. Birinci, ikinci, üçüncü ve kuyruk vagonları arasındaki uçurum kadar farklılıkları bu kadar net görmek; dizinin vermek istediği hissiyatı başarıyla iletiyor.

Snowpiercer konusu

Snowpiercer Oyuncuları

Kısaca, başarılı oyunculardan oluşan dizinin kadrosu ise şu şekilde:

Melanie Cavill: Jennifer Connelly

Andre Layton: Daveed Diggs

Bess Till: Mickey Sumner

Ruth Wardell: Alison Wright

Miss Audrey: Celina Carvajal

Mr. Wilford: Sean Bean

Lj Folger: Annalise Basso

Snowpiercer Karakter Analizleri

 • MELANIE CAVILL:

Trenin hizmet personeli, mühendisi, gözü, kulağı kısacası her şeyi olan Melanie oldukça hırslı bir karakter. En önemlisi, trenin tasarlayıcısı ve yaratıcısı olan genç kadın Wilford isminin arkasındaki gizli güçtür. Ve ayrıca trene biniş esnasında kızı Alex geride kaldığı için içten içe mutsuzluk ve suçluluk duygusu hissetmektedir.

 • ANDRE LAYTON:
ANDRE LAYTON

Devrimin lideri, yani trenin kahramanlarındandır. Kuyrukçu olarak girdiği trende uzun bir süre o şekilde yaşıyor. Daha sonrasında ise aslında cinayet dedektifi olduğu öğreniyoruz. Ve trenin kaderini değiştirecek olayların fitili bu gizemli cinayetin çözülmesiyle başlıyor. Buzullaşmadan önceki karısı Zarah ile trene binen Layton, ayrılıklarından sonra kuyrukçu arkadaşı Josie ile beraber oluyor. Ayrıca kuyrukçuların zeki çocuğu Miles için bir baba figürüdür.

 • BESS TILL:
BESS TILL

Trenin güvenlik gücünün bir parçası, ayrıca düşünceli ve anlayışlı bir Frenci’dir. Başlarda soğuk tavırları ve yanlış kişilerle kurduğu arkadaşlıklar nedeniyle kötü gibi gözüküyor. Ancak kuyrukçulara ve devrime sağladığı destekle Andre’nin en iyi arkadaşlarından birisi haline geliyor. Ek olarak, üçüncü vagonda yaşayan Bess’in, ikinci vagonda yaşayan Jinju Seong ile ilişkisi vardır.

 • RUTH WARDELL:
RUTH WARDELL

Melanie’nin sağ kolu ve hizmet personeli olan Ruth, kesinlikle çok dikkatli ve sessiz biridir. Aynı şekilde, Mr Wilford’a ve onun trenine son derece sadıktır. Bunu buzullaşmadan önce oteline gelen Wilford’a gösterdiğinde bu işe alınmıştır. Dizide onu sert ve acımasız biri olarak görsek de bazı anlarda özellikle liderliğini kullanarak treni idare etmesini bilmiştir.

 • MISS AUDREY:
MISS AUDREY

Gece treninin assolisti, Mr. Wilford’la olan ilişkisiyle biliyoruz. Snowpiercer’daki toplumsal farklılıkların acımasızlığı konusunda sesini çıkartan birisidir ve daha fazla kişiye ulaşmanın yollarını arar. Onu kimi zaman Melanie ile kimi zaman ise Layton’la ittifak halinde görüyoruz.

 • MR WILFORD:
MR WILFORD

Trenin yaratıcısı ve Wilford Endüstrisi’nin isim babası olan Joseph Wilford kesinlikle çok acımasız biridir. Melanie Cavill treni onun yerine idare ederken, Snowpiercer’ı yeniden ele geçirmek için planlar kurar. Ayrıca yakışıklı ve çekici biridir. İnsanı sarhoş edecek kadar tatlı kişiliği birçok insanı kazanmasını ve etkilemesini sağlar.

 • LJ FOLGER:
LJ FOLGER

Birinci vagonun seçkin ailelerinden olan Avukat Lilah ve Robert Folger’ların biricik kızlarıdır. Başlangıçta çekingen ve sessiz olan kız, etrafı gözlemlemekle meşguldür. Daha sonrasında çıkaracağı acımasız kişiliğiyle örtüşmeyen bu halleri sayesinde şüphe çekmez ve masum olarak görünür. Çocukluğundan beri öfke nöbetleri geçirerek ailesine kök söktüren genç kız ruhsuz gibi gözüküyor. Ancak herkesten sakladığı duygusal bir tarafı da vardır.

Snowpiercer Dizisini Mutlaka İzlemeniz İçin 5 Neden
 1. Sıra dışı ve tüyler ürpertici hikayesiyle Snowpiercer; aksiyonu, toplumsal eleştiriyi ve politikayı bir arada götürürken sizlere de bazı dersler veriyor.
 2. Kuyrukta yaşayan insanlara olan acımasız bakışları gördükçe size de gerçek hayatta neleri böyle görmezden geldiğinizi düşündürüyor.
 3. Ayrıca karakterlerin farklı olaylar karşısında verdikleri tepkileri görerek, izleyicilerine de çok yönlü düşünmelerini ve empati duygusunu öğretiyor.
 4. Trenin yapısı; tarım, akvaryum ve gece vagonlarının nasıl sığdırıldığını meraklı gözlerle izlerken, sizler de karakterlerle beraber geziyormuş gibi hissedeceksiniz.
 5. Dünyanın buzullaştığı distopik bir hikâyede, sizin hangi karakter olacağınızı ve nasıl tepkiler vereceğinizi sorgulatan bu diziyi akıp giden yapısı sayesinde bitirmeden bırakamayacaksınız.
Snowpiercer

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu