Makyaj

Smokey Eyes Makyajı Nasıl Yapılır?

Her kadının güzel hissetmek ve kendini aynada güzel görmek için başvurduğu bazı makyaj tüyoları vardır. Aslında her kadının makyaj rutini birbirinden farklıdır. Ancak genel olarak gündüz uygulanan makyaj tonlarının daha soft ve sade, gece davetlerde ise daha ağır tonlarda makyaj yapıldığını söylemek mümkün.  Makyaj yapılırken yüzün en etkileyici kısımlarından biri de hiç şüphesiz gözlerdir. Doğru tekniklerle yapılan göz makyajı, ortamdaki en çekici bakışlara sahip olmanızı sağlayabilir. Dumanlı görünüşüyle smokey eyes makyajı özellikle geceleri en çok tercih edilen göz makyajı uygulamalarından biridir. 

 

Smokey Eyes Makyajı Nedir?

smokey eyes makyajı nasıl yapılır

 

Smokey eyes, İngilizce’de buğulu gözler anlamına gelen bir terimdir. Göz kapağının başta gri/siyah tonlar olmak üzere çeşitli renk far ve kalemlerle daha derin ve gölgeli bir görüntüye sahip olmasını sağlayan smokey eyes makyajı, bakışların daha anlamlı ve çekici görünmesini sağlar. Geceleri daha çok tercih edilse de aslında zamansız olan bu makyajı yaz-kış, gece-gündüz her zaman uygulamanız mümkün. Önemli olan doğru ürünlerle göz biçiminize uygun tekniği kullanarak kusursuz bir göz makyajı elde etmek. Siz de en güzel smokey eyes makyajı nasıl yapılır merak ediyorsanız, aşağıya sizin için bazı püf noktaları bıraktık.

 

Smokey Eyes Makyajı Nasıl Yapılır?

smokey eyes makyajı bihter

Makyaj yapmak adeta bir sanat ve doğru tekniklerle yapıldığında bambaşka birine dönüşmek mümkün. En keskin bakışları elde etmek için uygulanan smokey eyes makyajının da olmazla olmazları var. Haydi gelin onlara birlikte bakalım:

  • Öncelikle Far Bazı Uygulayın

Göz makyajınızın daha kalıcı hale gelmesi ve pul pul gözükmemesi için ilk aşama olarak göz kapağınızın tamamına far bazı ya da pudra sürün. Böylece makyajınızın dayanıklılığı saatlerce bozulmaz ve gönül rahatlığıyla gözlerinizi kırpabilirsiniz.

  • Kirpik Diplerinizi Belirgin Hale Getirin

Koyu renk makyaj yaparken bir taslak çizmek gibi düşünebileceğiniz bu uygulamada kalem ya da eyeliner yardımıyla kirpik diplerinizin üzerinden bir hat çekin. Makyajınızı bu hattın üzerinde oluşturacaksınız, bu yüzden çizdiğiniz hattın kusursuz olmasına gerek yok.

  • Vurguyu belirginleştirin, koyu renkleri dağıtın

Eyeliner veya kalem kullanarak süreceğiniz koyu tonları bir fırça yardımıyla göz kapağının çukur bölgesinde dağıtın. Burada önemli olan husus, keskin hatlar yerine daha yumuşak geçişlerin sağlanması. Buğulu göz etkisini elde edebilmek için koyu renk far da tercih edebilirsiniz.

  • Göz kapaklarını ortaya çıkarın

Göz kapağının alt kısmını koyu renklerle tamamladıktan sonra göz kapağını daha açık tonlarla renklendirmek gerekiyor. Bunun için gri ya da sütlü kahve tonlarında bir farı, fırça yardımıyla göz kapağınıza sürmeli ve güzelce dağıtmalısınız. İki rengi aynı anda kullanmak isterseniz fırçayı aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek renklerin eşit şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca iyi bir smokey eyes makyajı için kirpik bitiminde koyulaşan sivri bir görünüm elde etmeniz lazım.

  • Son rötuşlar: Parlak tonlar

Koyu tonları kırıp gözlerinizi daha belirgin hale getirmek için parlak ve açık renk bir farı göz pınarınıza ve kaş kemiğinize değdirerek makyajınızı tamamlayın. Bu renk farınız yoksa highlighter da kullanabilirsiniz. Bu parlaklık koyu makyajla küçük görünen gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

 

Smokey Eyes Makyajı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Öncelikle fırça seçiminize dikkat etmelisiniz. Koyu renkler için kısa ve sık kıllı bir far fırçası, ara tonlar için karıştırma fırçası tercih ederseniz makyajınız çok daha kalıcı olacaktır.
  • Eğer makyaj yaparken fardan dolayı yüzünüze toz döküleceğinden endişe ediyorsanız, yüz makyajınızı göz makyajından sonraya bırakabilirsiniz.
  • Yaşınıza uygun renkleri seçerek daha dinç ve enerjik bir yüz ifadesine sahip olabilirsiniz. Özellikle koyu renkler daha olgun gösterdiği için yüzünüzün daha kadınsı durmasını sağlayacaktır. Farklı renk tonları ise yaşa ve yüz tipine uygun olarak tercih edilebilir.
  • Güzel bir göz makyajının olmazsa olmazlarından biri de kirpikleri öne çıkarmaktır. Yoğun hacimli bir maskarayla kirpiklerinize 2-3 kat rimel sürerek daha etkili bakışlara sahip olabilirsiniz.
  • İyi bir göz makyajını tamamlayan unsurlardan biri de rujdur. Gözler öne çıkardığınız smokey eyes makyajında nude ton rujların seçilmesi daha uygun olacaktır. Göz makyajınız daha açık tonlardan oluşuyorsa kırmızı ve bordo renk rujlarla da makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu