Dizi - Film

Sing Street İnceleme: I Love Rock’n Roll!

Küçükken karşı cinsinizi etkilemek için ne yapmıştınız? Mahalle maçlarında röveşata çekmişsinizdir, üçlük atıp arkanızı dönüp yürümüşsünüzdür. Peki, hiç rock grubu kurmayı düşünmüş müydünüz?  Bizim ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında lisede kurulan gruplar oldukça yaygın. Liseler arası müzik yarışmaları, festivallerde çıkan ön gruplar, okul balosunda verilen konserler…

 

Genç beyinlerin müzikle erken yaşta tanışması ileride de güzel yetenekleri duymamıza imkân sağlıyor. Gitarın tellerinin parmaklarda bıraktığı his, davulun titreşiminin avuç içlerine yaptığı baskı, mikrofonun ucunun ağza gelen metalik tadı heyecana heyecan kattığı gibi bir şeyler yapabilmenin verdiği hissi de dörde katlıyor. Bu da bahsettiğim konularla ilgili çekilen çok güzel bir film Sing Street…

 

Galasını 24 Ocak 2016’da Sundance Film Festivali’nde yapan film; İrlanda’da 17 Mart 2016’da, ABD’de 15 Nisan’da ve Birleşik Krallık’ta 20 Mayıs’ta seyircilerle buluştu. Rotten Tomatoes’ta 170 yorumdan %96’lık bir yüzde elde etti ve 10 üzerinden 8 puan aldı. Metacritic’te 37 eleştirmenin yorumundan 79 puan elde etti. Film ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri’nde Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film adaylığı elde etti. 

 

Sing Street Konusu 

80’lerin Dublin’inde üç çocuklu bir aile yaşamaktadır. En büyük oğulları işsiz ve hala evde yaşarken, küçük kardeşleri olan Conor da bir devlet lisesine gitmek zorunda kalır. Katolik lisesi olan bu liseye başta alışmakta zorlansa da sonradan edindiği arkadaşı Darren ve tanıştığı gizemli güzel kız Ann sayesinde hayatı değişmeye başlar.  

Ann kendisinin bir model olduğunu söyleyince kızı etkilemek için bir grubunun olduğunu ve kliplerinde oynamasını teklif etse de ortada grup falan yoktur. Kız da beklemediği bir şekilde kabul edip numarasını verir. Conor bu beklenmedik tepki karşısında ilk olarak grubu kurmaya çalışır.  

Darren’ın tanıdığı evinde envaı çeşit enstrüman olan Eamon’a giderler ve grup kurmak istediklerini söylerler. Eamon da bu işe olumlu bakınca okula bir ilan verirler. İlanı görüp buna sıcak bakan okulda zorbalardan zulüm görmüş çocuklardır ve böyle bir oluşum çok hoşlarına gider. İlana ulaşıp grup kurmaya başlayınca artık geri dönülmez bir yola girmişlerdir. Sing Street resmen kurulmuştur.  

Grup kurulduktan sonra kıza söz verdikleri gibi klip çekebilmeleri için bir şarkı yazmak zorundadırlar. Conor’ın aklına kızın model olduğu gelir ve buna uygun bir şarkı yazar. “Riddle of the Model”  

 

Düzene İsyan… 

Pitch Perfect’te olduğu gibi bu film de müzikal olarak geçse de aslında içinde müzik öğeleri barından bir filmdir. Müzikallerden ziyade mizansenleri bir şarkı klipi gibi anlatmaz. Müzikle ilgilenir ve müzik oluşturur. Film müzikle ilgili olsa da temelinde yatan iki konu daha vardır: “İlk aşk ve düzene karşı isyan” 

İlk aşk çoğu filmin teması olduğu için onu es geçip benim ilgimi daha çok çeken “düzene isyan” konusunu anlatacağım. Dini temelli okulların katı kurallarını hepimiz duymuşuzdur. Geçmiş yıllarda bu kurallar daha katıydı. 80’li yılların Dublin’inde Katolik Kilisesi öğrencilere renkli ayakkabı giymeyi bile yasaklamıştır. Filmin başında kahverengi ayakkabı giyince onu çıkarttıran ve okulda çorapla gezdiren bu sisteme karşı gelmek her babayiğidin harcı değildi. Conor bu yobazlığın önüne aldığı radikal kararlarla geçmeye çalışmıştır.  

Conor yalnızca okuldaki katı kurallara karşı hareket etmemiş ailesine ve ülkesine karşı da tavır almıştır. Yaptığı şarkılarla “Bu olmaz, bunu yapamazsın.”  dedikleri çoğu şeyi yapmış, önüne geçmeye çalışanların üstünden atlamıştır. Çok sevdiği abisi kendi yapamadığı şeyleri yapan kardeşine yardım etmiş ve bundan asla vazgeçmemiştir. 

 

Sing Street Oyuncuları

Filmde Tudors’dan tanıdığımız Maria Doyle Kennedy ve Game Of Thrones’dan tanıdığımız Aidan Gillen dışında pek de tanıdık bir yüz yoktur. Zaten bu karakterler de yan karakterler olduğundan filmde fazla gözükmezler. Çocuk karakterlere yoğunlaşan filmin başrol oyuncusu Ferdia Walsh-Peelo, Sing Street’ten önce öne çıkan bir rol almasa da filmden sonra Vikingler dizisinde Kral Alfred’i oynamıştır.  

Tanımadık yüzler kullanılsa da bu tarz filmlerde bu seçimler gelenekseldir. Bunun örneğini School of Rock, Pitch Perfect filmlerinde de görmüştük. Oyuncular bu tarz filmlerden sonra genellikle başka yapımlarda oynamasa da onları cameo rollerde görsek bile net bir şekilde hatırlarız. Çünkü rollerinin üstesinden çok iyi bir şekilde gelmişler. 

 

Sing Street Müzikleri 

Filmin müziklerinde ise efsaneleşmiş bir isim olan Gary Clark bizi karşılıyor! Bundan farklı olarak o yıllarda çalan bazı ünlü şarkılar da filmde mevcudiyetini korumuş. Bunlar şu şekilde: 

 • Rock N Roll Is a Risk” (Konuşma) – Jack Reynor 
 • “Stay Clean” – Motörhead 
 • “The Riddle of the Model” – Sing Street 
 • “Rio” – Duran Duran 
 • “Up” – Sing Street 
 • “To Find You” – Sing Street 
 • “Town Called Malice” – The Jam 
 • “In Between Days” – The Cure 
 • “A Beautiful Sea” – Sing Street 
 • “Maneater” – Hall & Oates 
 • “Steppin’ Out” – Joe Jackson 
 • “Drive It Like You Stole It” – Sing Street 
 • “Up” (Bedroom Mix) – Sing Street 
 • “Pop Muzik” – M 
 • “Girls” – Sing Street 
 • “Brown Shoes” – Sing Street 
 • “Go Now” – Adam Levine 

 

İzlenir mi? 

Sing Street hakkında en iddialı konuşacağım filmlerden birisidir. Film, başından sonuna kadar o kadar güzel bir anlatıma sahip ki özgün müzikleriyle kimi zaman güldürüyor, kimi zaman da ağlatıyor. Conor’ın namı diğer Cosmo’nun düzene ettiği isyandan, ilk aşkını etkilemek için geçirdiği değişim bir sonraki sahnelerde ne olacağını merak ettiriyor.  

Kullandığı renk paletiyle dönemini başarıyla göstermiş olan bu yapım, filmin verdiği havayı bolca solutuyor. İzledikten sonra kenarda köşede enstrüman arayacağınız, “ben de çalabilirim galiba,” diyeceğiniz bu filmi eğer izlemediyseniz mısırınızı ve çayınızı alıp rahatlıkla izleyebilirsiniz. Film akıp gidecek ve tuvalete dahi gidemeyeceksiniz. “Riddle of the Model” ile başlayıp “Drive it like you stole it” ile biten bu film gördüğüm en iyi filmlerden. 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu