Sağlık

Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Olur? Şeytan Tırnağı Nasıl Düzelir?

Daha önce şeytan tırnağı ile sınanmış olanlarınız, küçük bir deri parçasının ne kadar can yakıcı ve sıkıcı olabileceğini onaylayacaktır. Acı vericidirler, kötü görünürler ve onlardan kurtulmak için koparmaya kalkarsanız daha da kötüleşirler, o yüzden yapacağınız son şey bile bu olmamalı. Peki o zaman ne yapmalı? Bir şeytan tırnağını düzeltmek ve hatta önlemek için önce ne olduklarını anlayalım. Şeytan tırnağı nedir, neden olur, nasıl düzelir sorularının cevaplarını sizler için bir araya getirdik…

 

Şeytan Tırnağı Nedir?

Şeytan tırnağı, tırnak kenarlarından sertçe dışarı çıkan rahatsız edici, pürüzlü deri parçalarıdır. Ayak parmaklarında nadiren görülseler de ellerde oldukça yaygındır. Adlarına rağmen, şeytan tırnakları, gerçek tırnakların bir parçası değildirler. Cilt yüzeyden ayrıldığında ortaya çıkarlar, ancak yine de tabanda sabitlenirler.

Şeytan Tırnağı Neden Olur?

Şeytan tırnaklarının çatlamış, kırılgan cilt dahil olmak üzere birçok nedeni vardır. Soğuk havalarda cilt kurumaya meyilli olduğu için kış aylarında daha sık ortaya çıkabilirler.

Ellerinizin derisini kurutan herhangi bir şey sizi şeytan tırnaklara daha yatkın hale getirebilir. Örneğin eldivensiz bulaşık yıkayarak ellerinizi sık sık sıcak veya soğuk suya sokarsanız veya klorlu bir havuzda yüzüyorsanız veya sık sık el yıkayan bir sağlık çalışanı iseniz bu durumun oluşmasına neden olabilirsiniz.

Tırnaklarını yiyen veya tırnak ve tırnak etlerini çok kısa, derinden kesen kişilerde de daha sık şeytan tırnağı gelişebilir.

Bir baş belası olmanın ötesinde, şeytan tırnakları enfeksiyonlar için de gerçek bir risk oluşturur.

 

Şeytan Tırnağı Nasıl Önlenir?

Uygun cilt bakımı ile şeytan tırnakları önlenebilir. İşte bazı ipuçları:

 • Soğuk havalarda eldiven giymeyi ihmal etmeyin
 • Bahçe işleri, ev temizliği ve bulaşık yıkama gibi cilt üzerinde zorlayıcı faaliyetler gerçekleştirirken eldiven giyin
 • Profesyonel manikür yaptırırken bile tırnak etlerinizi kesmeyin. Kesmek yerine, ılık suyla ıslatın ve özel olarak bu amaç için tasarlanmış bir çubukla tırnak etlerinizi nazikçe geri itin. Bunu duştan veya banyodan sonra da yapabilir veya jel kütikül sökücü kullanabilirsiniz. Her iki durumda da daha sonra ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın
 • Ellerinizi nemli tutun. Kuru, çatlamış cilt tedavisi için tasarlanmış yumuşatıcı bir el kremi kullanmayı deneyin. Hatta pişik kremlerinden de faydalanabilirsiniz.
 • Tırnak yiyen biriyseniz, acı ojeler kullanmak gibi, bunu engelleme yollarına yönelin
 • Oje çıkarıcılarda yaygın olarak bulunan aseton içeren ürünleri azaltın veya kullanmayı bırakın. Aseton cildi kurutur.

Şeytan Tırnağı Nasıl Düzelir?

Şeytan tırnaklarını tedavi ederken yapmamanız gerekenler, en az yapmanız gerekenler kadar önemlidir.

Şeytana uymayın! Şeytan tırnağını asla koparmaya veya ısırmaya çalışmayın. Bu, muhtemelen hala tırnak yatağınıza bağlı olan cildi yırtabilir. Yırtılan cilt ise kanayabilir ve bakteri veya mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelebilir. Bir şeytan tırnağından etkili ve güvenli bir şekilde kurtulmak için şu adımları izleyin:

 • Bölgeye mikrop bulaşmasını önlemek için ellerinizi yıkayın.
 • Şeytan tırnağını ılık, sabunlu suyla ya da çok nazik dairesel hareketlerle mineral yağ veya vazelin uygulayarak yumuşatabilirsiniz. Yumuşaması için şeytan tırnağına yaklaşık 10 dakika verin.
 • Şeytan tırnağını kesmek için sterilize edilmiş bir tırnak makası veya manikür makası kullanın. Şeytan tırnağı daha sık kullandığınız elinizdeyse bunu yapmakta zorlanabilirsiniz, başka birinden size yardım etmesini istemekten çekinmeyin. Altındaki canlı cilde zarar vermemeye dikkat ederek sadece şeytan tırnağının dışarı çıkan kısmını kestiğinizden emin olun. Mümkün olduğunca ölü deriyi kesmeye çalışın, böylece tırnak yatağınızdan dışarı hiçbir şey çıkmaz.
 • Şeytan tırnağını yanlışlıkla çok derin keserseniz ve kanarsa, hemen suyla durulayın. Sonrasında antibakteriyel bir merhem sürün ve tamamen iyileşene kadar alanı bir bandajla kapatın.
 • Şeytan tırnağını kan akıtmadan keserseniz, sonrasında bölgeyi bolca nemlendirin.

Şeytan tırnağınız bir hafta içinde düzelmezse veya enfeksiyon belirtisi gösterirse derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Şeytan Tırnağı Riskleri

Şeytan tırnaklarının enfekte olma riski vardır. Bakteri veya mantara maruz kalırsa enfeksiyon gelişebilir. Bu nedenle, kir ve kalıntılardan uzak ve temiz tutmak çok önemlidir. Enfeksiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • Yaralanmayı çevreleyen kırmızı, kabarık cilt
 • Tırnak yatağını veya şeytan tırnağı bölgesini çevreleyen irin
 • Yanan, sıcak cilt
 • Ateş veya titreme
 • Parmakta artan ağrı ve/ veya zonklama

Enfekte bir şeytan tırnağını tedavi etmek için, normal bir tedavide yukarıdaki adımları takip edin ve ardından bölgeyi kapalı tutmak için topikal bir antibiyotik krem ve bir bandaj uygulayın. Bölgeyi örtmek, enfeksiyonun ilerlemesini ve yaranızın bulaşmasını önleyebilir.

Şeytan Tırnağı İçin Doktora Gitmek Gerekir mi?

Tipik olarak, sıradan bir şeytan tırnağı doktor ziyareti gerektirmez. Bununla birlikte, şeytan tırnağınız enfekte olursa ve/veya aşağıdaki durumlarda, doktorunuz enfeksiyon için antibiyotik reçete edebilir:

 • Bölge bir hafta içinde iyileşmezse
 • Yaralanmanın etrafında kabarcıklar ve irin oluşursa
 • Enfeksiyon parmak ve tırnak yatağına doğru ilerlerse
 • Tırnağınızın rengi değişirse
 • Tırnağınız zayıflarsa
 • Şeker hastalığınız varsa

Şeytan tırnakları son derece yaygındır. Ellerini sık sık yıkayan veya sık sık elleriyle çalışan kişilerin şeytan tırnaklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Şeytan tırnakları tamamen tedavi edilebilir ve deriyi koparmadığınız veya çekmediğiniz sürece genellikle birkaç gün sonra kaybolur.

Şeytan Tırnağını Tedavi Etmek İçin Doğal Yöntemler

Bazı güçlü doğal tedaviler, ağrıya ve tırnakların kütikül bölgesinde paronişi gibi enfeksiyonlara neden olan ağrılı, tahriş edici şeytan tırnaklarını hem iyileştirebilir hem de önleyebilir. İşte bunlardan bazıları:

 • Avokado

Avokado, cilt kuruluğuyla mücadeleye yardımcı olan sağlıklı ve doğal yağlar ve vitaminlerle doludur. Şeytan tırnakları için kullanmanın en iyi yolu, az miktarda avokado etini sızma Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile ezerek ve tırnak etine odaklandığınızdan emin olarak doğrudan etkilenen tırnakların tırnak etlerine uygulayacağınız ev yapımı bir maske hazırlamaktır. Birkaç saat bekletin ve ardından yumuşak sabun ve su ile durulayın. Bunu gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz, ancak önerilen süre, ellerinizi şeytan tırnaklardan tamamen kurtarmak için bir ay boyunca her gündür.

 • Aloe Vera

Aloe vera, şeytan tırnakları da dahil olmak üzere bir dizi rahatsızlığı tedavi edebilen güçlü bir evde çare yöntemidir. Cilt dostu vitaminler, mineraller ve enzimlerle dolu olan aloe yaprağından elde edilen berrak sıvı, yalnızca hasarlı cildi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı azaltmaya ve genellikle şeytan tırnaklarına eşlik eden şişmiş paronişi enfeksiyonlarını temizlemeye yardımcı olan doğal analjezik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Tırnak eti durumunuz düzelene ve iyileşmiş görünene kadar gerektiği kadar tırnak etlerine uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

 • E Vitamini Yağı

E vitamini yağ maskesi uygulamak, en etkili ev ilaçlarından biridir. Doğal yumuşatıcı cilde nüfuz eder ve aşırı nemlendirme ve iyileştirici güçler sağlar. Önce etkilenen tırnağı 5- 10 dakika ılık suda bekleterek başlayın. Bölgeyi yumuşak bir havluyla kurulayın ve ardından şeytan tırnağı ve çevresindeki kütiküllere bol miktarda E vitamini yağı sürün. Yağ büyük olasılıkla cildiniz tarafından tamamen emileceği için süresiz olarak bırakabilirsiniz. Aksi takdirde, yağın üzerine çorap veya tek kullanımlık eldiven giymeyi ve ardından 30 dakika sonra durulamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz, ancak kronik şeytan tırnakları için önerilen süre üç hafta boyunca her gündür.

 • Bal

Bal, çatlamış, enfekte ve kuru ciltler için doğal bir nemlendiricidir. Genellikle egzama gibi durumlar için kullanılır, aynı zamanda tırnak ve ayak tırnaklarının etrafındaki deriyi ve tırnak etlerini nemlendirmek için de kullanılabilir ve şeytan tırnağı tedavisine ve önlenmesine yardımcı olur. Tırnaklara saf bal sürün ve üç ila dört saat bekletin. Şeytan tırnağı tamamen yok olana kadar bunu gerektiği kadar tekrarlayın.

 • Gliserin

Gliserin, osmoz işlemiyle cildi yumuşattığı için, yani atmosferden nemi çekerek ve söz konusu nemi etkilenen tırnak bölgesindeki cilde aktararak, şeytan tırnaklarında kurtulmanın etkili bir yolu olabilir. Gliserin en çok, az miktarda sızma Hindistan cevizi yağı veya E vitamini yağı ile karıştırıldığında etkilidir. Karşımı10 dakika bekletin ve ardından sabun ve ılık su ile durulayın. Uygulamayı, istediğiniz kadar veya şeytan tırnağınız temizlenene ve iyileşene kadar tekrarlayın.

Şeytan Tırnağı İçin Kremler

Şeytan tırnaklarını iyileştirmek, yok etmek ve hatta bazen önlemek için doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra içeriğinde gliserin, vazelin, e vitamini, zeytinyağı gibi maddeleri barındıran çeşitli kozmetik ürünler kullanılabilir. Bunlardan bazılarını listelersek:

 • Terramycin Merhem
 • Bepanthol Merhem
 • Fucidin Krem
 • Yves Rocher Yenileyici El ve Tırnak Kremi
 • Missha Yıpranmış ve Kurumuş Tırnak Dipleri İçin Bakım Kremi
 • Mavala Tırnak Eti Kremi
 • Gehwol Tırnak Eti Yumuşatıcı

Eğer şeytan tırnağı enfekte olmuş ise, doktorunuz tarafından topikal bir antibiyotik krem de reçete edilebilir.

Şeytan Tırnağı Ameliyatı

Uyguladığınız doğal tedavi yöntemleri veya antibiyotikli kremler bir işe yaramaz ve problem daha da kötüleşerek sürerse, derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Bu noktada şeytan tırnağına cerrahi ufak bir operasyonla müdahale edilmesi gerekebilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Proctolog Suppozituvar Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu