Sağlık

Sekrol Şurup Nedir? Ne İçin Kullanılır? Sekrol Şurup Fiyatı, Yan Etkileri ve Kullanma Talimatı

Nefes almamızı, konuşmamızı, yiyip-içmemizi ve hatta uyumamızı dahi bir eziyete çeviren balgamlı öksürük; zaman zaman hepimizin eline düştüğü önemli bir rahatsızlık. Ve tabii hızlıca tedavi edilmediğinde de çok daha ciddi hastalıklara evrilebilir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemeli ve olabildiğince erkenden sağlık kuruluşlarına başvurulmalı… Bu hususta hekimler tarafından en sık başvurulan ilaçların başında Sekrol Şurup geliyor. Prospektüslerin içerisinde kaybolanlar için ilacın kullanım önerisini, endikasyonlarını, yan etkilerini ve muadillerini detaylarıyla inceledik.  

 

Sekrol Şurup Nedir? 

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ruhsatı ile yine ayını şirketin tesislerinde üretilen Sekrol, 150 ml cam şişe formundadır ve yalnız eczaneler üzerinden temin edilebilir. Etken madde olarak ambroksol HC1 içeren şurubun bileşeninde yer almakta olan yardımcı maddeler ise şu şekildedir: saf su, metil paraben (E218), vişne esansı, sorbitol %70 (E420), sodyum sitrat /sitrik asit (pH ayarlayıcı) ve propil paraben (E216). 

Balgam söktürücü olarak endikasyon sağlayan ilaç, ağız yoluyla alınır.  

Sekrol Şurup Ne İçin Kullanılır? 

Mukolitikler sınıfında yer alan ilacın faydaları şu şekildedir: 

 • Balgam salgısına yardımcı olur ve bu salgıyı sulandırır. Böylece balgamın çok daha kolay atılmasını sağlar. 
 • Öksürüğün şiddetini azaltır. 
 • Nefes alma güçlüğünü giderir ve daha rahat soluk alıp vermeyi sağlar. 
 • Solunum yollarındaki tahrişi giderir.  

Sekrol Şurup Nasıl Kullanılır? 

İlacın kullanımı ağız yolu iledir. Şikayetlerinize uygun şekilde olan dozajı hekiminiz belirleyecektir. Buna ek olarak ilacın kullanım talimatı yer alan öneri şu şekildedir:  

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde 8 ila 10 gün kadar kullanılabilir. 

Planlanan tedavi sürecinin ilk birkaç gününde, birer ölçek olmak üzere günde 3 kez; sonraki günlerde ise yine birer ölçek olmak üzere günde iki kez kullanılarak devam edilmelidir.  

Yemeklerden sonra kullanılması tavsiye edilir. 

Bebek ve çocuklarda kullanımı aşağıdaki alt başlıklarda açıklanmıştır.  

Sekrol Kullanırken Dikkatli Olmanız Gereken Durumlar 

 1. Böbrek yetmezliği, 
 2. Karaciğer hastalığı, 
 3. Peptik ülser rahatsızlığı durumlarında kontrollü kullanılmalıdır.

Muayeneniz sırasında mevcutta bulunan hastalıklarınızı hekiminizle paylaşınız. 

İlacın diğer pek çok hastalık için kullanılan ilaçla yüksek ölçüde etkileşimi bulunmaktadır. Bu nedenle hekiminizin bu ilacı size reçete etmesi halinde, mevcutta kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında bilgi veriniz.  

Sekrol Şurup Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı olabildiğince azaltılmalı ve tamimiyle doktor kontrolünde olmalıdır. Muayeneniz sırasında hamile olduğunuzu veya hamilelik şüphenizi mutlaka hekiminize bildiriniz. Doktorunuzun onayı olmadan Sekrol’ü kullanmayın. 

İlacın gebelik kategorisi B’dir. Bu kategoride bulunan ilaçlar; hayvanlar üzerindeki üreme çalışmalarında negatif yönlü sonuçlar vermiştir. Fakat buna karşın insanlar üzerinde yeterli ölçüde klinik çalışma gerçekleştirilememiş olup, fetüs üzerindeki etkileri saptanamamıştır.  

Ancak ilacın kullanımına olan gereklilik had safhada olduğunda, gebelik ilk üç ayı içerisindeyseniz hekiminiz olası risk ve yararları göz önünde bulundurarak onay verebilir.  

Sekrol Şurup Emzirirken Kullanılır mı? 

Laktasyon döneminde kullanılan her ilacın süte geçebilme riski bulunur. Ambroksol HC1 maddesinin süte geçmeye meyilli olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle emzirme sürecinde doktor kontrolünde ve dikkatli kullanılmalıdır.  

Sekrol Şurup Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı uygundur. Ayrıca pediatrik formu da bulunmaktadır. Ne sıklıkta ve hangi dozda kullanılması gerektiğini hekiminiz tayin edecektir. Buna ek olarak prospektüste çocuklara yönelik kullanma talimatı şu şekilde aktarılmıştır: 

 • 0 ila 2 yaş arasındaki yaş gruplarında: ¼ ölçek olmak üzere günde 2 kez 
 • 2 ila 5 yaş arasındaki yaş gruplarında: ¼ ölçek olmak üzere günde 3 kez 
 • 5 ila 12 yaş arasındaki yaş gruplarında: ½ ölçek olmak üzere günde 2 veya 3 kez 

Tedavi sürecinin ilk periyodunda hekiminiz dozajlarda artışa gidebilir. Ayrıca ne kadar süre kullanmanız gerektiği de yine hekiminiz tarafından belirlenecektir.  

Sekrol Şurup Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar, içeriğindeki etken maddelere karşı duyarlılığı bulunan kişiler üzerinde alerjik reaksiyonların oluşum göstermesine neden olabilir. Aşağıda belirtilen yan etkilerden bir ya da birden fazlasının meydana gelmesi halinde en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız.  

 • Cilt yüzeyinde deri döküntüleri 
 • Yüz bölgesinde belirgin şişlik 
 • Mukoza dokularında anormaliler 

Sekrol’un kullanımıyla birlikte çok seyrek görülen yan etkiler: 

 • Cilt yüzeyinde deri döküntüleri 

Sekrol’un kullanımıyla birlikte görülen hafif yan etkiler:  

 • Baş ağrısı 
 • Karın ağrısı 
 • Mide bulantısı 
 • Kusma 
 • Diare 
 • Cilt yüzeyinde kaşıntı 
 • Kuvvet kaybı 

Sekrol Şurup Fiyatı 

2021 senesi itibariyle 23.87 TL fiyata sahip olan ve yalnızca eczanelerden temin edilebilen şurup, normal reçetelidir ve SGK tarafından geri ödenen ilaçlar kapsamında bulunmamaktadır.  

Sekrol Şurup Muadilleri 

İlaç dağıtım ağında meydana gelebilecek olan aksaklıklar, ilaçlarınıza erişiminizi geciktirebilir. Bu problemin önüne geçebilmek ve tedavi sürecinizi kesintisiz şekilde sürdürebilmek için muadil nitelikli ilaçları kullanabilirsiniz. Sekrol’un muadili olan ilaçlar aşağıda listelenmiştir.  

 • Ambreks Şurup 
 • Fluibron Şurup 
 • Mukoral Şurup 
 • Pulmor Şurup 

Sekrol Şurup Kullananlar 

User 1: Çocuklarda kullanabildiğini öğrendiğim çok iyi oldu. Ben kendim kullanmıştım çok da rahatlatmıştı, doktora bir sorup kızımda da kullanacağım. 

User 2: Öksürmekten uyuyamadığım bir gecenin köründe eczacı abi bu şurubu vermişti. Öyle çok alerjik bir bünyem olmadığı için direkt kullandım. Geceyi atlattım, bir yan etki de çıkmayınca devam ettim kullanmaya. Bir hafta olmadan boğazımdaki balgamı ve sürekli olan gıcık hissiyatını bitirdi.  

User 3: Pediatrik olan versiyonunu bebeğimde kullanmıştım. Hiçbir yan etki görmedim ve gece öksürüklerine çok iyi geldi. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu