Sağlık

Sakal Ekimi Nasıl Uygulanır? Ne Kadar Sürer? Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi günümüzde en az saç ektirme kadar yaygındır. Sakalın seyrek çıkması ya da çok az olması durumunda uygulanan bir yöntemdir. En az saç kadar sakal da bir erkeğin vazgeçilmezidir. Sakal ekimi; sakal olmayan bölgelere, saçınızın genellikle arka tarafında görülmeyen bölgelerinden alınan kıl köklerinin yüzünüze uygulanmasıdır. Sakal ekimi yaptıracak olanların işinin ehli saç ekim uzmanlarını tercih etmeleri gerekir. Her saç veya sakal ekim merkezi ne yazık ki güvenilir değildir ve istenmeyen sonuçlar almanıza neden olabilir. İşinde uzman olan bir hekim araştırılmalı ve sakal ekim işlemi yapılmalıdır. Sakal ekimi de saç ekimi gibi aşamalı bir işlemdir bir ön muayene yapıldıktan sonra yapılacak işlemler belirlenir.

 

Sakal Ekimi Nasıl Uygulanır?

Sakal ekim aşamaları şu şekilde sıralanabilir: Öncelikle sakal çıkmayan bölgelerin analiz edilebilmesi için bir ön muayene gerçekleştirilir. Ön muayene ile birlikte yüzünüzde sakal olmayan bölgeler belirlenir ve ekim yapılacak yerler işaretlenir. Sakal ekim işlemi yapılmadan önce bir kan testi mutlaka yapılmalıdır. Kan alınıp, bu testler gerçekleştirilir. Sakal ekim aşamasında genel anestezi uygulanmaz. Sakal ekimi yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Yapılan bölgesel uyuşturma sayesinde hasta herhangi bir acı ve ağrı duymaz. Kıl köklerinin yoğun olduğu bölgeden kıl örneği alınır bu kıl kökleri toplanarak bir solüsyon içerisinde bekletilir. Toplanan örnekler sakal çıkmayan bölgelere nakledilir. Alınan kıl örneklerinin canlı ve sağlam olmasına ve koşullara uygun bir ortamda muhafaza edilmesine özellikle dikkat edilmelidir.

Yapılan işlemlere bakıldığında saç ekiminden pek de bir farkı olmadığını görebiliriz. Basit gibi görünen bu işlemler uzman olmayanların elinden uygulandığında uygulanan bölgede kıl çıkmayabilmekte ayrıca mutsuz edici sonuçlarda alınabilmektedir. Sakal ve saç ekimi uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için işinde uzman hekimler tarafından uygulanması önemlidir.

Ayrıca sakal ekim işlemi yapılırken istediğiniz modelde ekim yaptırabilir. İstediğiniz sınırlarda çizim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sakal ekim işlemi sizlerin talepleri doğrultusunda belirlenir. Bazıları gür ve yoğun sakallar talep ederken, bazı kimseler yoğun olmayan ama belirgin hatları olan sakallar tercih edebilmektedir. Tüm bunların belirlenmesi sizlerin taleplerine göre değerlendirilir.

 

Sakal Ektirdikten Sonra Dökülme Olması Normal mi?

Sakal ekimi yapılan bölgede panik olmanıza gerek olmayan, ciltte kızarıklık ve uygulama yapılan bölgede kabuklanma meydana gelebilir. Bu ekim yapılan bölge için normal bir durumdur. Kıl köklerinin belirli bir iyileşme süreci olduğu için bu gibi reaksiyonların olması olasıdır. Yüzümüz en hassas bölgelerimizden birisi olduğu için saç ekimine göre cildimizin iyileşme süreci daha uzun sürebilmektedir.

Endişe edilmemesi gereken bir diğer nokta ise sakal ekimi yapılan bölgedeki kılların bu kabuklanma evresinden sonra dökülmeye başlamasıdır. Kişiye göre değişen bu durum bazı kimselerde seyrek seyrederken bazı kişilerde oldukça fazla dökülme olabilmektedir. Ancak yapılan işlemden sonra kılların dökülmesi çok normaldir. Dökülen kılların yerine en kısa zamanda yenileri çıkmaya başlar. Kıl kökleri belli bir zaman diliminden sonra uyum sağlamaya başlayacak ve birkaç hızlı dökülme durumundan sonra istenilen seviyeye ulaşacaktır.

Dökülme durumlarında panik yapmamalı en kısa zamanda güçlü yeni sakalların çıkacağı unutulmamalıdır. Ayrıca ekim yapılan bölgeye özellikle dikkat edilmeli temastan kaçınılmalı hatta yatarken bile uyku pozisyonunuz ekim yapılan bölge altta kalmayacak şekilde belirlenmelidir. Sırt üstü bir yatma şekli ilk günlerde daha uygun olabilir.

 

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekiminde fiyat belirleme kişinin tercihlerine göre ve sakal çıkmayan bölgenin durumuna göre belirlenir. Örneğin yüzünde hiç sakal çıkmayan birisine 3000 ila 4000 TL civarında kıl kökü ekilirken bölgesel dökülme yaşanan ya da yaralanma sonrası kıl çıkmayan bölgeler için bu miktar çok daha az olabilmektedir. O nedenle sakal ekim işleminde fiyatlandırma hastanın ön muayeneden geçmesinden sonra netlik kazanır.

Küçük bir bölgeye uygulandığında çok cüzi rakamlar çıkarken, büyük bir bölgeye uygulandığında bu ücret artacaktır. O sebeple kliniklerimizi ziyaret edebilir ön muayeneden sonra net bir fiyat alabilirsiniz.

 

Sakal Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

sakal ekimi

Sakal ekimi aşamalı ve iyileşme süreci saç ekimine göre daha zorlu bir süreçtir. O nedenle sakal ekim işlemi yapıldıktan sonra en azından birkaç gün istirahat edilmelidir. Dinlenme ekimden sonraki süreçte önemlidir. Terlemenin ekim yapılan bölgede sorun yaratmasından dolayı terlemeye sebep olabilecek koşu, spor gibi etkinliklere bir süre ara verilmelidir. Terleme kıl köklerinin sağlam bir şekilde tutunmasına engel olacağından terlemeye sebep olacak aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Kıl köklerinin sıkışmamasına özen gösterilmeli. Sıkışmasına sebep olacak giysiler tercih edilmemelidir. Atkı veya boğazlı bir kıyafet kıl kökleri üzerinde baskı yaratacağından bu süreçte tercih edilmemelidir.

Kıl köklerinizin daha güçlü ve sağlıklı gelişmesi için mutlaka bir sağlıklı beslenme programı hazırlamalı özellikle protein ve vitamin ağırlıklı bir beslenme yapılmalıdır. Beslenmenin bu süreçte kıl köklerini güçlendirmekteki önemi azımsanmayacak derecede önemlidir. Dokuların daha hızlı iyileşmesi ve uzama sürecini hızlandırması için beslenme çok önemlidir.

 

Kıl köklerinin sağlıkla ve daha hızlı uzama gösterebilmesi için zararlı alışkanlıklardan alkol ve sigaradan muhakkak uzak durulmalıdır. Özellikle operasyondan sonraki ilk üç gün hiçbir şekilde kullanılmaması önerilmektedir. Önerilere ve tavsiyelere uymak sakal uzama sürecinizi de kolaylaştıracaktır.

Sakal ekimi yapıldıktan sonraki ilk birkaç gün sonraki günler önemlidir. Bu günlerde özellikle hassasiyet gösterilmeli uyku düzeni bile bu duruma göre düzenlenmelidir. Uyurken yatış pozisyonu ekim yapılan bölge altta kalıp ezilmeyecek şekilde olmalı uyku şekline özellikle dikkat edilmelidir. İlk birkaç gün sırt üstü pozisyonda uyumak daha uygun olacaktır.

Ekim yapıldıktan sonra kıl köklerindeki kabuklanma dökülmemesi için ilk 3 gün yıkama yapılması tavsiye edilmez. Uygulama yapılan bölgedeki kabuklanma kıl köklerini koruduğu için yüz yıkanmamalıdır. İlk 3 günlük süreçten sonra ekim yapan uzmanınızın tavsiye ettiği losyon ya da yüz yıkama jeli ile yüz yıkanmalıdır.

Yapılan işlemin sorunsuz olması için dikkat edilmesi gerekenlere uyulması gerekir.

 

Sakal Ekimi Yaptıranlar Deneyimlerini Paylaşıyor

User 1: Geçen ay yüzümdeki yara izi bölgesinde çıkmayan sakallarım için ekim yaptırdım. İlk birkaç gün uyumakta zorlandım. İnsan zarar görmesin diye tedirgin oluyor haliyle. Ancak yıkama işlemini yaptıktan sonra hızla uygulanan bölge iyileşmeye başladı. Korktuğum gibi olmadı. İlk ekilen kıllar döküldü şimdi yavaş yavaş yenileri çıkmaya başladı. Ben gayet memnun kaldım, özgüvenim yerine geldi diyebilirim.

User 2: Sakallarım gözle görülür derecede seyrekti. Uzun zamandır yaptırmak istiyordum ama yapılacak işlemlerden ötürü de tedirgindim. Arkadaşlar ekimden sonra aniden dökülme oluyor uyarmışlardı ama ben yine de hızla dökülünce tedirgin oldum. Boşuna panik olmuşum dökülenlerin yerine hızla yenileri çıktı. Ekim işlemi sonrası kızarıklık ve sivilcelenme oldu ama onlarda kısa sürede geçiyor. Sakalınız yok diye aynalara küstüyseniz mutlaka yaptırın.

User 3: Sakallarımda ara ara seyrek bölgeler vardı. Bu boşluklarda sürekli aynaya baktığımda gözüme takılıyordu. O sebeple ekim yaptırdım. Keşke daha önceden yaptırsaydım. İlk günler biraz dikkat etmek gerekiyor. İyileşme sürecine girdiğinde rahatlıyorsunuz. İlk günler sabrederseniz sonuç mükemmel diyebilirim. Ektirmek isteyenlere sonuna kadar tavsiye ediyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Tuzsuz Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Tuzsuz Şampuan Kullananlar

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu