Saç Bakımı

Saçı Kıvırcık Yapma 101: Kolay ve Kalıcı Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Düz saçlı kadınlar, geçici bir heves de olsa saçlarını kıvırcık yapma arzusundadır. Doğal buklelere sahip olanlar arasında ise saçına düz fön çektirmeyen yoktur diyebilir miyiz? Gönül rahatlığıyla diyebiliriz! Çünkü istisnalar dışında, bir kadın değişikliğe ihtiyacı olduğu zaman ilk hedefi saçlarıdır. Kestirir, boyatır ya da can sıkıntısını düpedüz dümdüz saçlarına yorar ve kıvırcık bir saç modelinin ihtiyacı olduğu değişikliği yaratacağına karar verebilir.  

saçı kıvırcık yapma yolları

Doğru şekillendirme ürünlerini kullanmak, saç tipiniz için en iyi sıcaklığı bulmak ve genel saç sağlığınızı korumak dahil, saçınızı etkili bir şekilde kıvırmakla ilgili birçok faktör vardır. 

Siz de saçlarınız volüm kazansın istiyor ve daha maceraperest ve eğlenceli bir görünüm arzuluyorsanız, listelediğimiz saçları kıvırcık yapma yöntemlerine bir göz atmak isteyebilirsiniz:  
 

Kalıcı Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır? 


Saç dokusunu değiştirmek için kimyasallar kullanarak yapılan perma işlemi, kalıcı dalgalar veya bukleler yaratmak için en sık başvurulan yöntemdir. Permalı saçlarınıza gerekli özeni gösterdiğinizde yaklaşık 6 ay boyunca kıvırcık saçların tadını çıkarabilirsiniz. 

Geleneksel olarak çubuklara sarılan saçlara özel bir losyon uygulanır, iyice kuruması sağlanır ve sabitlemek için bir nötrleştirici kullanılır. 

saçı kalıcı kıvırcık yapma

Ancak yeni formüller ve teknikler sayesinde perma başka bir boyut kazandı: Buklelerinizi kıvırmak için çubuklar kullanmak yerine, artık stilistler mükemmel dalgayı yakalamanıza yardımcı olmak için farklı malzemeler kullanabiliyor. Ve bu da sizi arzu ettiğiniz görünüme biraz daha yaklaştırıyor. 

Kolay Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?


Saçlarınızı kıvırcık yapmayı istiyor ama kalıcı olmasın diyorsanız, aşağıdaki geçici yöntemlerden sizin için en uygun ve pratik olanı seçebilirsiniz:  
 

Bigudi ile Kıvırcık Yapma


Bigudi kullanmak, saçları kıvırcık yapmanın birçok yolundan biridir. Üstelik bu klasik yöntem düşündüğünüzden daha kolaydır. En önemli ayrıntı, bigudilere dolanması için saçınızın en az omuz hizasında olması gerekliliğidir.

Bigudiler genellikle plastikten üretilir ve birçok boyut ve tasarıma sahiptir. Büyük bukleler veya dalgalar oluşturmak için büyük çaplı veya sıkı bukleler için küçük bigudiler kullanabilirsiniz. 

Tercih ettiğiniz şekillendirici ürünü havluyla kuruladığınız saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı önce ortadan ikiye sonra daha küçük parçalara ayırın ve bigudileri saçınıza yukarıdan aşağıya ve önden arkaya doğru sıralar halinde sarın. Farklı boyutlarda bigudiler kullanırsanız buklelerin daha çok hareket kazanacağını unutmayın. Tüm saçınızı sardıktan sonra, ısıtmak için bir fön makinesi kullanın. Sonrasında mümkün olduğunca uzun süre beklemeniz yeterli. 

bigudi ile kıvırcık yapma

Sonucun hayal ettiğiniz gibi olması için biraz pratik yapmanız gerekebilir. Neyse ki, kıvırcık saç modelleri çok bağışlayıcıdır! 
 

Difüzör ile Kıvırcık Yapma


Moda çekimlerinde ya da reklamlarda gördüğünüz zahmetsiz dalgaları elde etmek için saç difüzörü kullanabilirsiniz. Hani şu 1980’lerde her evde olan ve fön makinesinin ucuna takılan kâse! 

Kardashian ve Hadid kardeşlerin stilisti Jen Atkin’in favorisi olan difüzör, saçlardaki hafif dalgaları bile belirginleştirmekte oldukça başarılı bir alternatif. 

difüzörle kıvırcık yapma

Saçlarınızı yıkadıktan sonra çok fazla taramayın, sadece dolaşık yerleri açın ve bunu yaparken de büyük dişli taraklar kullanmaya özen gösterin. Bukleleri belirginleştirmek için bir köpük veya hacim eklemek için bir dalga spreyini saçınıza uygulayın ve ikiye ayırdığınız saçlarınızı sırayla difüzörde düşük veya orta seviyede kurutun çünkü fazla ısı bir dalga öldürücü olabilir. Yuvarlak bir fırça ile saç uçlarına son bir dokunuşta bulunabilirsiniz. Unutmayın, özensiz görünen dalgaların en büyük sebebi düz kalan uçlardır. Ayrıca saç diplerine gelmemesine dikkat ederek parlaklık için bir yağ veya son kat serumu uygulayabilirsiniz.

kıvırcık saç

Saç Maşası ile Kıvırcık Yapma


Kıvırcık saçlar elde etmek için uzun zamandır en popüler araç olan saç maşasını listeye eklemesek olmazdı. 

Saç maşası, ısıyı doğrudan saçınıza uygular, bu yüzden nemli veya ıslak saçlarda kullanmaktan kaçınmalı ve kıvırcık yapma işlemine tamamen kuru saçlarla başlamalısınız. İstediğiniz formda buklelere ulaşmak için doğru boyutta ve tipte saç maşasını seçmeye dikkat edin. Parçalara ayırdığınız saçlarınızı şekillendirirken en düşük sıcaklığı kullanın. Küçük bir ayrıntı gibi görünüyor, ancak saçınızı ayırdığınız yön, son halini etkiler. Hacim istiyorsanız yatay ayırıp kökten kaldırırken kıvırmalısınız. İşlem bittikten sonra, saçınızı fırçalamak için tamamen soğumasını bekleyin ki emeğiniz boşa gitmesin. 

dalgalı saç
Kıvırcık Yapma Aparatı 


Özellikle online alışveriş sitelerinde sık sık karşılaştığımız kıvırcık yapma aparatının kullanımı oldukça kolay ve pratik. Kuruladığınız ama nemli bıraktığınız saçlarınızı tutamlara ayırıp, rulo şeklindeki aparatın içinden geçirin ve kurumasını bekleyin. Sonrasında saçlarınızı rulolardan çıkarın ve tercih ettiğiniz saç kozmetiğini ve sihirli parmaklarınızı kullanarak son şeklini bulmasına yardım edin. 

kıvırcık yapma aparatı
 
Örgü ile Kıvırcık Yapma


Saçlarınızı kıvırcık yapma macerasında herhangi bir yardımcıya ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, muhtemelen örüp yatma tekniğini daha önce denediniz. Yumuşacık dalgalar için yıkanmış ve hala hafif nemli olan saçlarınızı örün ve geceyi bu örgülerle geçirin. Saçınız doğal olarak dalgalıysa, gevşek bir yan örgü size yetecektir. Düz saçlarınız varsa, daha düzgün dalgalar için sıkı örgüler deneyin.  

 
Pipet ile Kıvırcık Yapma


Son olarak, yine akşamdan uygulanabilecek ve sabah zaman kazanmanızı sağlayacak bir yöntem. Şaşırtıcı bir şekilde, pipetler, tüm saç tiplerini etkili bir şekilde şekillendirmek için bigudi niyetine kullanılabilir. Farklı sarış şekilleri ile farklı sonuçlar alınabilecek bu yöntem için pipet dışında ihtiyaç olan tek şey tel tokalar.  

Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra tutamlara ayırın. Tutamlardan her birini bir pipetin etrafına sardıktan sonra toka ile tutturun. Uyurken saçlarınızın açılmaması için bir bone takabilir ya da eşarp bağlayabilirsiniz. Sabah tokaları çıkardıktan sonra saçlarınızı aşağı eğerek sallayabilir ve pipetlerin kendiliğinden düşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece dalgalarınız özgürlüklerine kavuştuğunda daha doğal durur. 

öpücük

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu