Makyaj

Saç Açıcı Yüze Sürülür Mü? Saç Açıcı Yüze Değerse Ne Olur, Ne Yapılmalı?

Saç açıcının yanlışlıkla yüze değmesi sıklıkla yaşanan bir olaydır. Başta, kişide büyük bir paniğe neden olsa da atılan doğru adımlarla bununla başa çıkmak mümkün. Bununla beraber, birçok kişi yüzlerindeki tüyleri sarartma amacıyla da saç açıcılara başvurabilir. Maalesef ki, saç açıcılardan yardım almaya çalışan bu kişiler sıklıkla hayal kırıklığına uğrar. Gelin, saç açıcı ürünlerin etkilerini, yanlışlıkla yüze değen saç açıcıyı temizlemek için ne yapılması gerektiğini ve alternatif kullanılabilecek ürünleri inceleyelim.

 

Saç Açıcı Yüze Sürülür Mü?

Yüzümüzdeki tüylerin bizim için büyük görevleri vardır. Yüzümüzdeki tüyler ter bezlerinin çalışmasında etkilidirler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Tüylerin rengi ve kalınlığı da kişiden kişiye büyük farklılık gösterir. Bazı kişilerde sarı ve seyrek olan bu tüyler bazı kişilerde  siyah ve ve kalın köklü olabilir. Siyah ve kalın köklü olan bu tüylerle başa çıkılması oldukça zor olur. Tüyler her ne kadar genetik olarak seyrek olsa da zamanla rengi koyulaşarak, kalın bir kök yapısına sahip olabilir. Zamanla olan bu değişimin nedenleri ise; hormonal dengesizlikler, ilaçların yan etkileri, kullanılan kimyasal ürünlerdir.

 Kalın köklü tüyler özellikle kadınları çok rahatsız eder. Bu tüylerden kurtulmak için farklı yollar denenir. Bunlardan en yaygın fakat yanlış olanı saç açıcıyı yüze sürmektir. Yüze sürülen saç açıcının birçok olumsuz yan etkisi vardır. Bu yan etkilerden kurtulmak epey zaman alabilir ve hatta kalıcı izler kalabilir. Buna maruz kalmamak için saç açıcının yüzle olan temasını kesmek ve yanlışlıkla temasında da önlemler almak gerekir.

 

Yüzdeki Tüyler İçin Doğal Yöntemler

  • Limonlu Su

Bir kasenin içine yarım bardak su ve taze sıkılmış limon suyu eklenir ve karıştırılır. Bir parça pamuk suyun içerisine bandırılır ve sarartmak istenilen tüylere sürülür. Fakat, yüz çok hassas bir bölge olduğu için bu yöntemi  önce kulağınızda uygulayın. Kulağınızın kızarıp kızarmadığını, tahriş olmadığını gözlemlerseniz yüzünüzde uygulayabilirsiniz. Haftada bir veya iki defa uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etki gözlemlendiği takdirde doktora başvurulmalıdır.

  • Nohut Unu

Derin bir kaseye 1 yemek kaşığı nohut unu, yarım yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal konulmalıdır. Tüm malzemeler homojen olana kadar karıştırılmalıdır. Macun kıvamına gelen karışımı, istediğiniz bölgelere sürebilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra temiz bir bezi ılık suya sokarak, masaj hareketleri ile temizleyebilirsiniz.

Tüylerinizi sarartmanın doğal yöntemleri oldugu gibi saç açıcıdan daha sağlıklı olacak ürünler de mevcuttur. Uzmanlara danışarak, vücudunuzu tehlikeye sokmayacak bu urunleri öğrenebilirsiniz

 

Saç Açıcı Yüze Değerse Ne Olur?

Saç açıcının yüze teması her zaman gönüllü yapılan bir işlem değildir. Bahsettiğimiz gibi, bazı durumlarda saç açıcı istemsizce yüzümüze bulaşabilir. Özellikle, evde yapılan saç boyama işlemlerinde bu durum birçok kadının kabusu olabilir. Ağır bir koku ve etkiye sahip olan bu ürün bir çok vakada yüze temasında hemen yan etkilerini gösterir.

Saç açıcı, saçı kalıcı olarak açan kimyasal bir üründür. Kimyasal olan bu ürünün cilde teması alerjik reaksiyona neden olabilir. Bununla beraber, kaşıntılar başlayabilir ve devamında kızarıklar meydana gelir. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de bazı vakalarda sonuçları kalıcı dahi olabilir.

 

Saç Açıcı Yüze Değdiğinde Ne Yapılmalı?

Saç açıcı, yüzünüze değdiği anda yüzünüzü ılık bir su ile iyice yıkayın. Özellikle, açıcının değdiği noktayı iyice temizlemelisiniz. Yüzünüz için kullandığınız bir sabun varsa; onu kullanabilirsiniz. Bu esnada, yüzünüzü  nazik hareketlerle ovalamayı unutmayın. Ardından bu bölgeyi yüz kremi ile yumuşatabilirsiniz. Yüz kreminizin doğal içerikler içermesi çok önemlidir. Bununla beraber, en acil ve etkili çözüm olarak yakınınızdaki eczaneden merhem alarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yaşadığınız reaksiyonlar ağırsa veya kaşıntılarınız durmazsa kesinlikle bir doktorla görüşmelisiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu