Zevosis

Ricky Yazıyor, Yönetiyor, Oynuyor! Special Correspondents İnceleme

Acun Ilıcalı’nın 1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya kupasındaki şahane olayını biliyorsunuzdur. Bu filmin konusu da aynen buna benziyor. Yerel bir haber kanalında radyo muhabirliği yapan Frank Bonneville (Eric Bana) ve radyo teknisyeni Ian Finch ( Ricky Gervais ) Ekvatordaki askeri darbe haberlerini sahadan vermek için oraya doğru yola çıkması için görevlendirilir.

Ricky Yazıyor, Yönetiyor, Oynuyor! Special Correspondents İnceleme

Her habere inanır mısınız? Yüzünüzü görmesem bile buna hayır cevabı verdiğinizi biliyorum. Her habere inanmasanız da güvendiğiniz birkaç kaynak vardır. Haberi olduğu gibi veren ve taraf tutmayan ajanslar, yerel haber kanaları nispeten daha güvenilir kaynaklardır. Ricky Gervais bu filmde bize bunu göstermeyi hedeflemiş mi bilinmez ama bu metin üzerinden bir senaryo çıkarmış. Konuşacağımız film: Special Correspondents 

Imdb puanı 5.8/10 olsa bile bu filmi izleyip beğenmedim diyemeyeceğim. After Life, Yalanın İcadı gibi filmlerin başrolü olan Gervais bu filmde Eric Bana’yla birlikte başrol oynuyor. Netflix yapımı bu film 100 dakikalık kısa bir süreye de sahip. Peki nedir bu filmin konusu? 

 

Special Correspondents Konusu 

Acun Ilıcalı’nın 1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya kupasındaki şahane olayını biliyorsunuzdur. Olaya canlı şahit olmasanız da kendi yaptığı programlarda bunu defalarca anlattı. Kısaca özetlemek gerekirse; Dünya Kupası için Fransa’ya giden Acun, O zamanki kız arkadaşına sürpriz yapmak için İstanbul’a gizlice gelir. Haber ajansı tarafından Brezilya’nın çeyrek finale çıkmasının ardından sahaya inmesi söylenen Acun, ne yapacağını bilemez. Tıpkı Paris’in sokaklarındaymış gibi telefondan konuşmaya çalışsa da arkadaşlarının komik halleri yaptıkları tezahürat onu yakalatmıştır.  

Special Correspondents konusu

Bu filmin konusu da aynen buna benziyor. Yerel bir haber kanalında radyo muhabirliği yapan Frank Bonneville (Eric Bana) ve radyo teknisyeni Ian Finch ( Ricky Gervais ) Ekvatordaki askeri darbe haberlerini sahadan vermek için oraya doğru yola çıkması için görevlendirilir. Bir geek olan ve biraz da saf olan Ian, o sırada taze ayrılmanın verdiği şaşkınlıkla da pasaport ve uçak biletlerini kaybeder. Ekvator’a gitti sanılan ikili gidemediklerini açıklarsa kovulacağını düşündüklerinden radyo binasının karşısından Ekvatordaymış gibi haber vermeye başlarlar. İnandırıcılık açısından daha öte yalanlar söylemeye başlayınca durum çığırından çıkmaya başlar.  

 

Special Correspondents Oyuncu Kadrosu: 

 • Eric Bana – Frank Bonneville: Düzenbaz laf cambazı bir muhabir. Olmayan haberleri olmuş gibi içinde doğrular bulunan hayal haberler verir. İşinde o kadar iyidir ki ufak bir imge bile görse bunu anlatımına katabilir. Yakışıklı ve yalnız bir tipdir. 
 • Ricky Gervais – Ian Finch: geek bir radyo teknisyeni. Evlidir fakat eşiyle istediği bir ilişkiye sahip değildir. O eşini çok sever ama eşi için aynı şeyi söyleyemeyiz.  
 • Vera Farmiga – Eleanor Finch: Ian’ın eşi. Kötü durumda olduğunu düşünen kocası için gram üzülmez. Bu olayı kendi lehine çevirir ve kendisini pazarlamaya başlar.  
 • Kelly Macdonald – Claire Maddox: iyi niyetli bir radyo muhabiri. Ian’dan hoşlansa da evli olduğu için bunu kendinde saklar. 
 • Benjamin Bratt – John Baker 
 • Kevin Pollak – Geoffrey Mallard 
 • America Ferrera – Brigida 
 • Raúl Castillo – Domingo 
 • Ari Cohen – Rampling 
 • Meghan Heffern -Virginia 
 • Mimi Kuzyk – Hükümet Sekreteri 

 

Envoyés Très Spéciaux’un Güzel Bir Uyarlaması 

Special Correspondents inceleme

Special Correspondents, 2009 Fransa yapımı “Envoyés très spéciaux” filminin uyarlama filmidir. Orada da iki muhabir bu şekilde Irak için giderler, kaçırıldı haberi çıkar fakat bunun gerçek olmadığını tek bilen ikisinden başkası değildir.  

 

Ricky Gervais, Kaçarı Yok Ne Yapsa İzletiyor

Yalanın İcadı ve After Life dizisiyle daha da yakından tanıdığımız Ricky Gervais bu filmde de diğer yapımlarından farklı bir rol oynamış. Senaristliğini, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı bu film her ne kadar IMDB den kötü puan alsa da kişisel olarak beğendiğim bir yapım oldu. Gervais’in canlandırdığı Ian Finch karakterini oldukça iyi yazmış. Süper kahraman filmlerini seven, geekliği de ön plana çıkan Ian, onun tam tersi karaktere sahip olan Frank ile bir takım olmanın verdiği zor ama eğlenceli zamanları iyi değerlendiriyor. 

 

Eric Bana, Tek Tabanca Takılmak mı? O Bunu Çok Sever. 

Brad Pitt ile birlikte Hektor vs Achilles savaşı gördüğümüz Troy filmi gerek de süper kahramanlığın değil de daha çok sanatsallığın ön planda olduğu ilk Hulk filmi olsun, Eric Bana büyük bir oyuncu. Bu filmde saçlarına düşen aklar birazcık beni üzmüş olsa da çocukluğum ve ergenliğimin iyi aktörlerinden birini bu filmde görmek beni biraz sevindirdi.  Bu filmde de etrafında kimse olmayan ve gördüğünü haber yapabilen Frank adlı muhabiri oynayan Bana, karizmanın ve coolluğun her zaman her yerde işe yaramayacağını bize gösterdiği bir sahneyi de oldukça güzel oynamış. 

 

Vera Farmiga; Yılların Elinden Hiçbir Şey Alamadığı Kadın… 

48 yaşın hala kendisinden bir şeyler götüremediği Vera Farmiga, bu filmde pek de hazzetmediğimiz bir rolde oynuyor. Ian’ın eşi Eleanor’u oynayan Farmiga, kocasının düştüğü bu zorlu durumu kendi lehine nasıl çevirebilir, onu düşünüyor. Biz izleyenler onun iç yüzünü bilip onu sevmesek de etrafına bu büründüğü rolü çok güzel yansıtıyor ve dünya çapında ünlü oluyor.   

Vera Farmiga’nın tek iyi rolü de bu değil üstelik. George Clooney’yle birlikte oynadığı Up filminde de güzel bir role bürünmüştü. Yaşlılığın getirdiği yıpranmalardan başarıyla sıyrılmalarının devamını diliyoruz.  

 

İzlenir mi? 

IMDb’de aldığı 5.8/10 puan gözünüzü sakın korkutmasın! Bu tarz sakin filmleri sevenler için oldukça güzel tavsiye olabilir, sakın ıskalamayın! Ben filmin puanına bakmadan izledim ve aldığı puanı görünce çok şaşırdım. Bol aksiyon abartı cgi olmadığı için bu şeylerin sevicilerine maalesef tavsiye edemeyeceğim. Ama biraz olsun sakinlik, olayların giden akışını kontrol etmek istemiyorsanız bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Ricky Gervais’ten Mutlaka İzlemeniz Gereken Bir Kara Komedi: After Life Konusu ve Oyuncuları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ