Makyaj

Rare Beauty İncelemesi: Selena Gomez’in Makyaj Markası ile Tanışın!

Sürpriz! Rare Beauty, 1 Temmuz 2021 itibariyle nihayet Türkiye’deki kozmetik meraklıları ile buluşacak… Geride bıraktığımız senenin Eylül ayında hayranlarının beğenisine sunduğu makyaj markası ile kalplerimizi yerinden oynatan güzel şarkıcı, çoğu ünlü ismin aksine bu markaya sadece ismini değil, tabir-i caizse her şeyini verdi.  

Bilmemenizin imkânsız olduğu üzere, bu aralar celebrity’ler arasında tam bir kozmetik furyası var. Kimler kimler girmedi ki bu sektöre; Kylie Jenner, Riri, Jessica Alba, Cindy Crawford, Madonna, Lady Gaga, Kat Von D ve niceleri… Tabii ki yerli ünlü ve fenomenlerimiz de bu furyadan geri kalmadılar: Aslı Şen, Danla Biliç, Kerimcan Durmaz, Merve Boluğur, İvana Sert, Gülşah Saraçoğlu ve Selin Ciğerci gibi… Son olarak, Aslı Şen gibi cemiyet isimlerinden olan Nevbahar Koç’un da yakın arkadaşı Esra Dinçkök ile yeni bir markanın hazırlığında olduğunu duyduk.  

selena gomez rare beauty

Bu konu bir sektör olmasının dışında adeta birer trend haline geldi. Hal böyle olunca da çoğu ünlü bunu sırf yapmış olmak için yapıp, yanına tik atıyor o kadar… Bu sebeple ne ürünler diğer muadillerinin önüne geçebiliyor ne de kendi fan kitlesinin dışında müşteri edinebiliyor. Kylie ve Riri’nin başarılarını bu konuda zaten tartışamayız. Onların dışında yerli olarak öne çıkan bir markanın olduğunu pek söyleyemeyeceğim.  Gerçi Aslı Şen’in markasını sayabiliriz bu konuda. Saç bakım ürünleri üzerine kurduğu kozmetik markası Ashley Joy, cidden çok başarılı ve ulaşılabilir fiyatlarda. Onun dışında Kerimcan Durmaz’ın çıkardığı maskara da hiç fena değil diyorlar ama henüz denemedik. Bir yazımızda bu iki markayı da yakından inceleyim diyor ve Rare Beauty markasına geri dönüyoruz.  

Selena Gomez ve Rare Beauty Hikayesi… 

Selena kızımız aslında çok uzun zamandır bu marka için gecesini gündüzüne katıyordu. Öyle sırf isim olsun diye yapmadı yani… 2019 yılının başlarında ufak tefek ipuçları vermişti aslında bu işi ne kadar yapmak istediği ile ilgili. Bu sektörün kendisine yakıştığını da kesinlikle belirtmemiz gerek, çünkü Selena Gomez kesinlikle kendine has imza makyajları olan bir karakter. Mükemmel dudaklarını her zaman makyajının yıldızı haline getiren şarkıcı, göz makyajında da ikonik stiller denemekten geri durmuyor… 

2020 yılının başına geldiğimizde ise “Rare” ismini yeni albümüne vermişti Selena Gomez. Hatta ritmiyle içimizi kıpır kıpır eden “Boyfriend” adlı şarkısının klibindeki kusursuz makyajını da kendi markası ile yaptığını açıklamış ve hepimizi heyecanlandırmıştı. Aynı yılın yaz aylarında ise lansmanını gerçekleştirmeyi hedeflemişti fakat pandemi her şeyi darmadağın ettiği gibi Selena’nın da planlarında bir nebze rötara neden oldu ve hayranlarıyla buluşması Eylül ayını buldu ne yazık ki.  

selena gomez'in makyaj markası

Markanın hikayesi kısmını sonlandırmadan Selena’nın, markasının temellerini atarken bir mesajı olmasının gerektiği üzerinde epey düşündüğünü belirtelim. Kadınlara dayatılan “sürekli mükemmel görünmelisin” algısının geçerliliğini değiştirmek isteyen Selena, hayranlarına makyaj konusunda “istediğin zaman, istediğin için yap!” öğüdünü veriyor. Ayrıca çoğu üründe, çeşitli hastalıklar nedeniyle ellerinde titreme problemi yaşayan ve ince motor becerilerini sağlıklı kullanamayan kişiler için geliştirilmiş tasarımlar mevcut. Ürünlerin kargolandığı kutularda da buna hassasiyet gösteriliyor. 

Rare Beauty x Rare Impact Fund Nedir? 

Selena Gomez’i yakından takip edenler bilirler; kendisi depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlarla mücadele etmişti. Yakın zamanda ise kendisine bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu açıklamış ve bu konuda farkındalık oluşturmak için harekete geçmek istediğini ifade etmişti. Rare Impact Fund ise tam olarak bu amaca hizmet eden bir oluşum. Sanatçının kozmetik markasından elde ettiği gelirlerin bir kısmını buraya aktararak, ruh sağlığı konusunda yeterli desteği göremeyen kişiler için kullanılıyor. Selena Gomez aynı zamanda bu platform için sık sık zoom üzerinden görüşmeler yaparak, global çapta bir farkındalık oluşturmak istiyor. Ne diyebiliriz ki? Yüzün kadar kalbin de çok güzel Selena Baby… 

selena gomez'in kozmetik markası rare beauty

Rare Beauty Ürünleri Neler? 

Background’undan yeterince bahsettik, şimdi gelelim eğlenceli kısma! Selena Gomez’in markası hangi ürünlerden oluşuyor?  

rare beauty ürünleri

Ten makyajı: 

 • Primer 
 • Fondöten 
 • Concealer 
 • Allık 
 • Pudra 
 • Aydınlatıcı 
 • Makyaj sabitleyici 

Dudak makyajı: 

 • Ruj 
 • Likit ruj 
 • Dudak kremi 
rare beauty markası

Göz Makyajı: 

 • Eye primer 
 • Far 
 • Likit far 
 • Kaş Kalemi 
 • Eyeliner 
selena gomez far

Make up Malzemeleri: 

 • Makyaj fırçaları 
 • Fondöten süngeri 
 • Çanta aynası 
 • El aynası 

Rare Beauty Vegan mı? 

Öncelikle herkes tarafından anlaşılması için veganlık ya da diğer adıyla veganizm kavramının ne olduğunu kısaca açıklayalım. Vegan olan kişiler, hayvanlardan ve buna bağlı olarak hayvansal ürünlerden elde edilen hiçbir besini, eşyayı, kıyafeti ve malzemeyi tüketmeyen kişilerdir. Bu noktada temellerinin sadece beslenme odaklı değil, tamamıyla tüketim odaklı olduğunu ifade edelim. Yani veganlık; felsefesi olan yaşam biçimidir. Sadece hayvansal gıdaları yemeyerek değil, yaşamın hiçbir alanında hayvanların öldürülmesine ya da sömürülmesine neden olan hiçbir materyali tüketmeyerek uygulanır. Peki bu işin makyajla, rujla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Hemen onu da açıklayalım… 

rare beauty vegan mı

Siz farkında olmayabilirsiniz ama kullandığınız çoğu makyaj ürününde hem hayvan kökenli bileşenler kullanılıyor hem de bu ürünler hayvanlar üzerinde test ediliyor. Veganlık ise bu noktada devreye giriyor ve insanların göz kapaklarını renklendirebilmeleri için, hayvanların denek olarak kullanılıp ölüme sürüklenmelerine tepki gösteriyor. Bu tepki de doğal olarak, pek çok sektörde olduğu gibi kozmetik sektöründe de vegan ürünlerin arzını doğuruyor. 

selena gomez rare beauty make up

Gelelim Selena Gomez’in imzasını taşıyan Rare Beauty markasına… Ünlü şarkıcının, her noktasında özverili davrandığı makyaj markasından çıkan ürünlerin tamamı vegan.  

Rare Beauty Cruelty Free mi? 

Dilimize “zulümsüz, işkencesiz” anlamlarıyla tercüme edilen “cruelty free” kavramı aslında “deneysiz ürün” anlamına geliyor. Ürünlerini hayvanlar üzerinde test eden markaların; hayvanların yaşam haklarına saygı duymamalarını eleştiren ve bunu sonlandırmak için alternatifler üreten akım; pek çok markayı da etkileyerek, hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünlerin doğuşuna zemin hazırladı. 

rare beauty cruelty free mi

Peki Rare’de işler nasıl? Tabii ki de yolunda! Endişelenmeyin, Selena Gomez’in markası, makyaj yapabilmeniz için hiçbir hayvanın canını yakmadı… 

Rare Beauty İnceleme Notlarım 
 1. Markanın bir felsefesi olmasına gerçekten bayıldım. Her noktasında başka bir ince düşünceye hizmet ediyor. Bu konuda duygulanmamak elde değil. Gelirlerinin bir kısmının ise hasta kişiler için bağışlanması müthiş bir davranış örneği. 
 1. Ben henüz Türkiye’de satışı başlamadan çok önce, markanın Amerika merkezli olan online mağazasından sipariş vererek denemiştim. O zaman arkasındaki tüm bu hikâye kadar, ürünleri gönderdikleri kutuya ekledikleri küçük nottan da çok etkilenmiştim. Spoiler vermek istemem ama herkesin güzelliğine hayran olduğu bir kadının böyle bir düşüncede olması, bunu tüm içtenliği ile sana da yansıtması; insana kendisini gerçekten çok değerli hissettiriyor. 
Rare Impact Fund
 1. Gelelim ürün değerlendirmeme… En çok fondötenini beğendiğimi söylemeliyim ilk olarak. Halbuki en çok ondan umutsuzdum çünkü fondötenleri tüm cilt tiplerine uygun şekilde geliştirilmiş. Yani cilt tipiniz kuruysa da yağlıysa da aynı ürünü kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu durum beni korkutmuştu kuru ciltli biri olarak. Fakat gayet memnun kaldım. Hiç ağırlık yapmayan bir yapısı var. Makyaj öncesinde zaten rutin olarak uyguladığınız nemlendiricinizi sürdüğünüzde herhangi bir sorun kalmıyor. Ton skalasının da baya geniş olduğunun altını çizelim. Ayrıca yapısı da tahmin edeceğiniz üzere mat bitişli şekilde. 
 1. Concealer’a gelecek olursak, kesinlikle denenmeli. Yine ton skalası epey geniş. Ve yine tüm cilt tiplerini memnun edebilecek bir yapısı var. 
 1. Doldurulmuş kaşlardan hiç hoşlanmayan biri olarak, kaş ürünü maalesef denemedim. Ama sizin için Rare Beauty kullananlar tarafından yazılan, yabancı sitelerdeki bazı yorumları inceledim. Çoğu kişi doğal duruşuna dikkat çekmiş ve tabii ki renk çeşitliliğini övmüş.  
 1. Göz makyajı için Discovery, Confident Energy ve Magnetic Spirit adında üç farklı far paleti var. Ben Discovery olanını aldım. Diğer paletlere göre daha sakin renkleri var. Pigmentasyonu ve kalıcılığı başarılı, gün içinde kesinlikle solup kaybolmuyor renkleri. Ama daha önce de dediğim gibi renkleri çok canlı ve pigmentli. Bu yüzden bana pek hitap etmedi. 
selena gomez makyaj
 1. Allık konusunda likit olan ürününü denedim ve kuru ciltliler için pek uygun olmadığını söyleyebilirim. Yine mat bitişli bir yapısı var çünkü. Bu yüzden daha çok karma ve yağlı cilt tipindeki kişiler tercih etmeli gibi geldi bana.  
 1. Rujları ise tam tersi. Renk olarak mat, evet ama yapıları daha çok silikonlu bir formda. Kalıcılık performansı aşırı iyi değil buna bağlı olarak. 
 1. Ve gelelim Selena Gomez’in markasında en çok övülen ürün olan eyeliner’ına… Tasarımında yer alan düşünceden zaten daha önce bahsetmiştik. Bu yüzden gerçekten de çok kolay sürülebiliyor. Eyeliner çekemeyenler için kesinlikle yeni bir başlangıç olabilir. Ayrıca ben rengini de çok başarılı buldum. Tam koyu ve mat bir siyah. 
 2. Son olarak nedendir bilinmez, markada çoğu ürün var ama şu an için maskara yok. Yine de bu haliyle markanın genel olarak ortalamanın gayet üstünde ve son derece ikonik bir rol üstlendiğini söyleyebilirim. Hassas ve karma ciltliler bu ürünlere kesinlikle bayılır.
Selena Gomez’in Markası Rare Beauty Fiyatlar Ne Alemde? 
selena gomez kendi markası

Rare Beauty markasının Türkiye satışı, 1 Temmuz 2021 itibariyle sadece Sephora mağazalarında gerçekleşecek. Bu yüzden henüz fiyatlar hakkında bir şey söylememiz pek mümkün değil. Fakat Sephora’da bulunan dolar cinsi fiyatları baz alarak bir çıkarımda bulunmak gerekirse; genellikle 150 ila 300 TL’ye tekabül eden fiyatlara sahip. Gayet ulaşılabilir fiyatlar. Ve de performans olarak hakkeden fiyatlar…  

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu