Sağlık

Proctolog Suppozituvar Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Kabızlık, dışkılama sırasında ıkınma, hamilelik, ağır yük kaldırımı, hızlı kilo alımı vb. Nedenlerin tetiklediği hemoroid, daha bilinir adıyla basur; anal bölgedeki toplardamarların maruz kaldığı basınç sonucunda genişlemesiyle ortaya çıkan bir tür damar hastalığıdır. Çok ciddi sağlık sorunlarına ve tehlikeli boyutlarda kanamalara neden olabileceği için kesinlikle ihmal edilmemelidir. Zaten siz göz ardı etmeye kalksanız bile o buna müsaade etmeyecektir. Zira yaşam kalitesini tamamıyla alt üst eden bir sağlık sorunu olduğunu ancak yaşayanlar anlayabilir. Bu yazımızda hekim önerisine bire bir uygun şekilde kullanıldığında oldukça hızlı şekilde sonuç veren Proctolog Suppozituvar (fitil) hakkında ihtiyaç duyabileceğiz detayları paylaşacağız. Nasıl ve ne kadar süre kullanılmalı, yan etkileri neler, kimler kullanmaktan kaçınmalı ve daha pek çok sorunun cevabı aşağıda sizi bekliyor… 

 

Proctolog Suppozituvar Nedir? 

Pfizer İlaçları Ltd. Şti. ruhsatı ile Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş. tarafından üretimi gerçekleştirilen suppozituvar formundaki ilaç, içerisinde 10 adet içermekte olan ambalajlarda kutulanır. Bileşenini meydana getiren etken madde içeriği; Ruskogenin ve Trimebutin maddeleridir. Buna ek olarak yardımcı madde olarak da; yarı sentetik katı gliseritler içermektedir. Rektal yolla kulanılmakta olan ilaç yalnızca eczaneler üzerinden temin edilebilir.  

 

Proctolog Suppozituvar Ne İçin Kullanılır? 

 • Anal bölgede meydana gelen hemoroid (basur) tedavisinde, 
 • Anal çatlaklarda, 
 • Makat bölgesindeki iltihabi hastalıklarda, 
 • Makat ağrılarında, 
 • Anal bölgedeki şişkinlikte, 
 • Anal bölge ve çevresindeki kaşıntıda ve bu bölgede oluşum gösteren diğer pek çok problemin tedavisinde endikasyon gösterir.  

 

Proctolog Suppozituvar Nasıl Kullanılır? 

En doğru ve güvenli kullanım metodu hekiminiz tarafından tayin edilecektir. Buna ek olarak ilacın prospektüsünde bulunmakta olan direktif şu şekildedir: 

 1. Uygulama sırasında el hijyenine hassasiyet gösteriniz. Aksi halde çeşitli enfeksiyon sorunları meydana gelebilir. 
 2. Yalnızca makat bölgesinde kullanılır. Ağız yoluyla tüketilmesi sakıncalı ve tehlikelidir.  
 3. Doktorunuzun önerisine göre günde bir veya iki kez kullanınız. 
 4. Kullanım sonrasında da mutlaka ellerinizi yıkayınız.  
 5. Uzun süreli kullanımı sakıncalıdır, tedavi süreci kısa sürmelidir.  

 

Proctolog Suppozituvar Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik süreci içerisinde gerekli olmadıkça ilaç kullanımından olabildiğince kaçınılmalı. İlaç kullanımının gerekli olduğu durumlar ancak ve ancak hekim değerlendirmesi ile saptanabilir ve hangi ilacı, ne şekilde ve ne sıklıkta kullanmanız gerektiğine ancak bu doğrultuda karar verilebilir.  

Proctolog Suppozituvar’ın gebelik kategorisi C sınıfındadır. Bu sınıflandırma içerisine dahil edilmiş olan ilaçlar; üremeye yönelik olarak gerçekleştirilmiş hayvan deneyleri sonucunda fetüs üzerinde yan etki oluşturmuş olup, insanlar üzerindeki yan etkilerini tespit etmeye yeterli gelecek ölçüde kontrollü insan deneyleri yapılamamıştır. Fakat ilacın kullanımına yönelik acil gereklilik durumu söz konusu olduğunda, hekim nezdinde yarar ve risk değerlendirmesi yapılarak, kullanımına onay verilebilir. 

 

Proctolog Suppozituvar Emzirirken Kullanılır mı? 

Emziren annelerin ne şekilde hangi yolla alınırsa alınsın, ilaç kullanımı konusunda mutlaka doktora danışarak hareket etmeleri gerekir. Aksi durumda ilacın bileşenini oluşturan maddeler, anne sütü ile bebeğe geçebilir. Bu da oldukça ciddi sağlık sorunları için zemin hazırlar. 

Proctolog Suppozituvar’ın laktasyon döneminde kullanımına yönelik herhangi bir uyarıda bulunulmamıştır. Doktorunuzun onay vermesi durumunda kullanılabilir.  

Proctolog Suppozituvar Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir. Güvenirliğini ve endikasyonunu kanıtlar nitelikte yeterli çalışma ve veri mevcut değildir.  

 

Proctolog Suppozituvar Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar için mevcut olan alerji riski, Proctolog için de geçerlidir ve içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlılığı bulunmakta olan kişilerde beklenmedik şekilde yan etkiler meydana gelebilir. Bu tür durumlarda kullanım sonlandırılmalı ve tıbbı desteğe başvurulmalıdır.  

Uzun süre boyunca kullanımı sistemik toksik etkilere neden olabileceğinden dolayı tehlikelidir.  

Elde edilen verilerle yaygınlığı tespit edilememiş olan olası yan etkiler aşağıdaki gibidir: 

 • Baş dönmesi 
 • Bayılma 
 • Anal bölgede kaşıntı 
 • Anal bölgede artan hassasiyet 
 • Anal bölgede kızarıklık 

Proctolog Suppozituvar Fiyatı 

Normal reçete ile eczaneler üzerinden temini mümkün olan ve yine reçete edilmesi halinde SGK geri ödeme listesinde aktif durumda bulunan Proctolog, 23.17 TL fiyata sahiptir.  

 

Proctolog Suppozituvar Muadilleri 

Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek olan stok sorunları, ilacınızı eczanelerden temin ederken handikap yaratabilir. Bu gibi durumlarda tedavi sürecinizin sekteye uğramadan şikayetlerinizin bir an önce çözüme kavuşabilmesi için aşağıda yer almakta olan, eşdeğer içeriğe ve endikasyona sahip ilaçlarla tedavi sürecinizi sürdürebilirsiniz. 

 • Doloproct Krem 
 • Hemoralgine Pomad 
 • Proctolog Rectal Krem 
 • Recbutin Suppozituvar 
 • Hemoralgine Suppozituvar 

 

Proctolog Suppozituvar Kullananlar 

User 1: İlk kez fitil kullanan biri olarak ilk kullanımda çok tedirgin oldum gerçekten ama korkulacak bir şey yokmuş. Çok kısa süreli bir yanma hissi yaşamıştım ama sonra hemen geçti. İlacın kutusunu tam bitirmeden basurum geçti.  

User 2: İlacın etkisi ve hızı başarılı bir ilaç ama fitil kullanmak yine de zor krem şeklinde olanı da var, kullanırken zorlanırsanız doktorunuza krem kullansam olur mu diye bir sorun bence. 

User 3: Anal fissür için kullandım hayatımda hiç bu kadar şiddetli bir ağrı yaşamamıştım beynime, kulaklarıma kadar ulaşan bir acıydı ben çok faydasını gördüm.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Bronzer Nedir? Bronzer Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu